לא רק יוקרה: החדשנות הטכנולוגית של לקסוס מניעה קדימה את שוק הרכב

טכנולוגיות הנעה מתקדמות, כולל הנעה עתידית באמצעות מימן, התאמה מיטבית לכל סוגי הנהגים, מערכות בטיחות ודגש על הפחתת פליטת חומרים מזהמים. בלקסוס, שהביאה את בשורת הרכב ההיברידי לשוק, לא עוצרים בעלייה ושמים גז על פיתוח חדשנות טכנולוגית בכל מימדי ההנעה, הנהיגה והסביבה

אבנר מרום, בשיתוף לקסוס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לקסוס RZ 450e
לקסוס RZ 450eצילום: Lexus
אבנר מרום, בשיתוף לקסוס
תוכן שיווקי

עברו כמעט 30 שנה מאז הושק הסלוגן השיווקי של לקסוס, "השאיפה לשלמות" (The pursuit of perfection), שהמחיש את אסטרטגיית מותג רכבי היוקרה עוד מימיו הראשונים. כיום, ההבנה היא כי אותה שאיפה לשלמות אינה מסתכמת רק ביצירה ובפיתוח של רכבי פרימיום, אלא גם בפיתוח טכנולוגיות הנעה מתקדמות ואספקת פתרונות מקיפים חברתיים וסביבתיים: החל מהתאמה מיטבית לכל סוגי הנהגים, דרך הפחתת פליטת חומרים מזהמים מתוך כוונה להגיע ל"אפס זיהום אוויר" (עליה הצהירו קברניטי החברה כבר בשנת 1994) ועד חתירה להפחתת התאונות בכבישים.

עמית הראלצילום: עופר חג'יוב

הבשורה ההיברידית

נזכיר כי כבר בשנת 1997 הושק הרכב ההיברידי הראשון של טויוטה, ה"פריוס", מתוך הבנה כי יש צורך בשינוי שיטת ההנעה המסורתית, המזהמת מיסודה.
שילוב של מנוע חשמלי ומנוע בנזין הובילו לרעיון מהפכני שבו נרתמת אנרגיית התנועה של הרכב, מכוח תנועת הגלגלים ופעולות הבלימה, לטובת הנעה חשמלית. כל אלה מבלי להכביד על הרכב ועל בעליו עם סוללה גדולה, ותוך יכולת תדלוק נוחה ומהירה, בלי צורך בשדרוג מערכות או בעמדות הטענה. מהלך, שלדברי קברניטי החברה, עשוי להוריד את רמת זיהום האוויר כמעט בחצי.

"לקסוס הביאה את הבשורה ההיברידית כאפשרות הנעה חלופית בשנת 2004, לפני שאר היצרנים", אומר עמית הראל, מנהל מכירות ומוצר בחברת לקסוס מקבוצת יוניון מוטורס, יבואנית רכבי טויוטה ולקסוס בישראל. "בהדרגה, עד 2030 היא 'תשחרר' עשרות אלפי פטנטים לכולם, מתוך אחריות סביבתית. וכבר היום ברור שאם יגדל תמהיל הרכבים ההיברידיים ביחס למנועי הבעירה הפנימית, יופחת זיהום האוויר בצורה משמעותית".

התאמה מיטבית לכולם

האסטרטגיה של לקסוס בדבר התאמה לסוגי נהגים שונים, מתקיימת גם בכל הקשור לסוגי ההנעה. לדוגמה, נהגים שלא רוצים להיות מוגבלים בטווח הנסיעה ומעדיפים נסיעה רצופה, תוך הפחתת הצורך בתדלוק, יעדיפו את המכונית ההיברידית. לרכבי הפלאג-אין, לעומת זאת, סוללה גדולה יותר, והוא מצריך חיבור לחשמל, לצורך טעינת הסוללה. "הפלאג-אין מיועד לאנשים שנוסעים מעט באופן יחסי", מציין הראל. היתרון של רכבים מסוג זה הוא בהתנהלות הרכב כרכב היברידי לאחר שהסוללה מתרוקנת, דבר שמוביל לחיסכון של כמחצית כמות הדלק. "זה דבר חריג ביחס לרכבים האחרים בשוק. במרבית הרכבים יש מערכת בערה רגילה, וכשהרכב שוקל יותר זה מעלה את צריכת הדלק. כאן הגדולה הטכנולוגית היא שצריכת הדלק לא נפגעת והוא ממשיך להיות אפקטיבי גם כשהסוללה נגמרת".

לקסוס לא מסתפקת רק באלה, ושוקדת על אפשרות הנעה עתידית באמצעות מימן, אשר זמין וניתן לייצור בכל מקום בעולם. אם פלאג-אין הוא הטוב שבשני העולמות, הרי שהנעת המימן היא הטוב שבכל העולמות. יתרונה הגדול הוא ביכולת לספק הנעה חשמלית מבלי צורך בטעינה או במאגרי דלק, ללא ייצור מזהם או סוללות גדולות, אם בכלל.

לשמור על ערנות, להגיב במהירות

הפן הטכנולוגי משמש אמנם לפיתוח כלי התחבורה של המחר, אך גם לאספקטים פסיכולוגיים יש יד ורגל (על ההגה ועל הגז) בכל הקשור להתנהלות על הכביש. "אנשים מבקשים היום מכוניות חשמל ופלאג-אין כי מחירי הדלק עלו", מדגיש הראל. "אבל אני מאמין שמה שצריך להטריד אותנו זו התמונה הגדולה יותר, והיא העולם שנשאיר לילדינו". אבל בין אם הסיבה היא חיסכון, התחשבות בסביבה, או אחרת, בחברה מאמינים שהטכנולוגיות החדשניות האלה יכולות "לחנך" מחדש את הנהגים. "הרכב ההיברידי, לדוגמה, מעורב פחות בתאונות. בנוסף, הוא 'מאלץ' את הנהג לנהוג בהתאם, כי רכבים מסוג זה לא מעודדים לנהיגה אגרסיבית", הוא מסביר.

כיום ישנן מערכות-עזר לנהגים שמסייעות להם לשמור על ערנות, להגיב במהירות וחשוב מכל: להיות חדי-חושים בכל זמן נתון. בין הפיתוחים מצילי החיים, מערכות שמגבות על "שטחים מתים", מערכות שמתריעות על סכנות, על סטיה מנתיב ועל אי-שמירת מרחק מלפנים. מערכת בלימה מבוססת מכ"ם, לדוגמה, עובדת גם בתנאי ראייה לקויים, כמו גשם, ברד או ערפל, מעריכה את מרחק הבלימה ומגיבה בצורה אוטומטית בזמן משבר. בנוסף לאלה מתחילה חברת לקסוס להטמיע ברכביה מערכת ניטור, שפועלת לשמירה על ערנותו של הנהג. זאת בדמות חיישנים שמוודאים שעיני הנהג יפנו אל הכביש. מערכת נוספת שנכנסה לפעולה ברכבים החדשים היא ה-E-Latch, שמחברת את ידית הדלת אל מערכת הבטיחות של הרכב. זו מתריעה על חסם כלשהו, כמו רוכב אופניים, רכב, או הולך רגל ולא מאפשרת לה להיפתח ברגע של סכנה.

"המטרה של טיוטה ולקסוס בסופו של יום היא להעניק שירותי ניידות לכולם, להפחית תאונות ולהוביל לחיים טובים יותר", מדגיש הראל. לדבריו, העלויות הנוספות הן אפסיות, כי הן "נשענות" על מערכות קיימות. "לדוגמה, מערכת לזיהוי תמרורים שעושה שימוש במצלמה קיימת, או חיישני חנייה שמאפשרים בלימה אוטונומית. אם נעזר בטכנולוגיה, כמות התאונות תשאף לאפס, ללא ספק", הוא מסכם.

האם העתיד שייך לתחבורה שיתופית?

שערו לעצמכם עולם שבו אנשים יחלקו כלי רכב וישתמשו בו לפי הצורך, במקום שיעמוד בלי נוע בחנייה. כבר היום הרכבים משמשים אותנו לרוב רק כ-10%-12% מהזמן. נהגים "כבדים" יותר נעזרים בהם לא יותר מ-20%, כשבשאר הזמן הם עומדים בלי נוע. ברקע, מחקרים מצביעים על ירידה ברצון לבעלות חומרית, גם של רכבים. "המציאות של היום ממחישה את ערך השיתופיות ההולך וגדל, כמו בשירותי צפייה והאזנה, דוגמת נטפליקס, אפל מיוזיק וספוטיפיי", אומר עמית הראל. "פעם היינו קונים תוכנה, היום אנחנו משלמים דמי מנוי. אז למה לא להמשיך את הרעיון הזה גם לרכבים?", הוא מעלה תהייה. לפיכך, לדבריו בעלות משותפת על רכב תוביל לקיצוץ משמעותי במספר הרכבים, תעלה את נצילות הרכב ותיטיב עם הסביבה.

בשיתוף לקסוס