סטארט-אפים ישראלים - עידן החדשנות באירופה קורא לכם!

מדיגיטציה ועד חדשנות, מדינות מערב אירופה בכלל והארצות דוברות הגרמנית בפרט מציעה שלל הזדמנויות לחברות הזנק ישראלים

גילי צגלה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיבור בין טכנולוגיה ישראלית למותגים מובילים
חיבור בין טכנולוגיה ישראלית למותגים מוביליםצילום: shutterstock
גילי צגלה
תוכן שיווקי

אירופה החלה את מגפת הקורונה עם מספר אתגרים, כאשר ברמת המאקרו, הלחצים הכלכליים מצד סין וארה"ב השפיעו על החברות ביבשת ברמת היכולת התחרותית שלהן. סין, עם יכולות הייצור הזולות והיצע המוצרים והשירותים המוזלים שלה, הציעה מוצרים מתחרים לאלה האירופאים, אשר זולים יותר מאלה של החברות באירופה.

גילי צגלהצילום: יח"צ

חברות הטכנולוגיה האמריקאיות - אשר תופסות נתחי שוק גדלים והולכים באירופה בענפים שונים כגון קמעונאות (נתח השוק של אמזון בגרמניה למשל הולך ועולה) ורכב (טסלה מחוללת מהפיכה בתחום הרכב וגם השלימה הקמת מפעל ייצור גדול בברלין ב-2021) - מהוות לעיתים סכנה לקיומם של ענפים אירופאים שונים.

ברמת המאקרו, נעשים מאמצים באירופה לפתח תעשיות אסטרטגיות מקומיות עבור התפתחות טכנולוגיות עתידיות אשר עדיין חסרות באירופה בהשוואה לארה״ב וסין. דוגמאות לכך הן ענפי השבבים, החלל והתקשורת, אשר בכולם אירופה נשרכת מאחור.

ברמת המיקרו, עסקים בגודל בינוני (SMBs, או Mittelstand בגרמנית), אשר מהווים את לב הכלכלה באירופה (99% מהעסקים בגרמניה) סובלים מרמת דיגיטציה נמוכה ובנוסף חסרים יכולת להמשיך ולשמור על מומנטום של מובילי שוק עולמים על-ידי פיתוחים חדשים וחדשנות. SMB בשוויץ, גרמניה ואוסטריה מוגדר רשמית כחברה עם מחזור שנתי של עד 50 מיליון יורו, אך בפועל המחזור של חברות אלה יכול לנוע בין מאות מיליוני למיליארדי אירו.

חברות SMB רבות באירופה הן בבעלות משפחתית מדור שלישי ואף רביעי, עם מותגים עולמים מובילים, אשר זקוקות לחדשנות חיצונית על מנת לשמור על ההובלה העולמית שלהם (לחברות אלה נתח שוק עולמי של כ-48%!). הנה מספר דוגמאות לחברות SMB שאולי שמעתם עליהם, כל אחת עם מחזורים של עשרות מיליוני יורו:

Koenig & Meyer - יצרנית מעמדים לכלי נגינה; Vileda - מוצרי ניקוי; Stihl - יצרנית מסורים וכלי עבודה; ; Gerriets מובילה עולמית בתחום הווילונות לתיאטראות.

עם זאת, מגפת הקורונה והמחדלים בהתמודדות עימה בתחומי מערכות הבריאות והלוגיסטיקה האירופאיות, הביאו לתנופה אדירה בתחומי הבריאות הדיגיטלית, eHealth, ותחום הלוגיסטיקה. תוצר לוואי חשוב הוא דחיפה נוספת כלפי דיגיטציה של החברות אשר חלקן עוד עובד עם מכשירי פקס!

קיימות, פודטק וביטחון

המלחמה באוקראינה וההתחממות הגלובלית, החזירו לקדמת הבמה נושא אשר אירופה מקדמת כבר מספר שנים ועכשיו עובר הרחבה - נושא הקיימות והמאבק בשינויי האקלים. מאמצים שבעבר התרכזו רק בלהיות מאוזנים ואפילו שלילים בפליטת CO2 הורחבו לתחומים כגון אנרגיה חליפית / ירוקה על מנת להוריד את התלות בגז ונפט המיובאים מרוסיה.

אחת המובילות במאמצים אלה היא העיר המבורג בגרמניה, אשר מיצבה את עצמה בתור המובילה בנושא מימן כמקור אנרגיה.

נושא נוסף הנכלל תחת קיימות הוא אבטחה של אספקת מזון עתידי וחיפוש אחר חלבונים ממקורות צמחיים, נושא שלסטארט-אפים ישראלים בתחום הפודטק יש הרבה מה להציע בו.

במקביל לכך, המלחמה באוקראינה האיצה את מאמצי ההתחמשות וההגנה של אירופה. ממשלת בריטניה הקצתה כבר לפני כשנה כחמישה מיליארד פאונד להקמת מערך סייבר התקפי, וממשלת שוויץ מצויה בתהליך אישור של תקציב בסך של כשני מיליארד פרנק למערך דומה. ממשלת גרמניה הכריזה לאחרונה על תקציב של 100 מיליארד יורו לטובת התחמשות הצבא הגרמני. כל אלה מהווים הזדמנויות לחברות ישראליות בתחומי הביטחון והסייבר.

חשוב לציין, שבריטניה כבר אינה חלק מהאיחוד האירופאי עם השלמת הברקזיט. המשמעות המיידית לסטארט-אפים הפועלים בתחומה היא שוני בהתחשבנויות מע"מ עם מדינות האיחוד ובעיה בניוד עובדים עם מדינות האיחוד.

חיבור בין טכנולוגיה ישראלית למותגים מובילים

מדינות, מחוזות והערים הגדולות של אירופה מבינות את הפוטנציאל של חברות הזנק לקידום הכלכלה ויזמו פעילויות שונות לסיוע לסטארט-אפים להשתקע או להקים סניף אצלן. כך למשל ארגון Greater Zurich Area אשר מאגד תשעה קנטונים (מחוזות) שוויצרים יחדיו, מסייע בחינם לסטארט-אפים וחברות מישראל בהקמת סניף/חברת בת בשוויץ. הסיוע של הארגון, בצירוף היציבות הפוליטית/כלכלית של שוויץ והשלמת חקיקה מתקדמת בתחומי הקריפטו, הופכת את ציריך וסביבותיה לכדאית ביותר לחברות העוסקות בתחומי הקריפטו והבלוקצ'יין. ענפים נוספים בהן שוויץ בכלל וציריך בפרט מעניינות במיוחד לחברות ישראליות הם פינטק, ביג דאטה, תעשיות מתקדמות, רובוטיקה ורחפנים.

במקביל, עולם היזמות האירופאי נמצא בצמיחה ויותר ויותר סטארט-אפים מוקמים ביבשת. בגרמניה בלבד פועלים כבר למעלה מ-2,000 סטארט-אפים (על-פי הערכת ה-startup monitor הגרמני) וכמות ההשקעות עולה בהתמדה (כמעט שישה מיליארד אירו יורו השקעות בחברות הזנק ב-2020 לפי דוח EY) דבר שמסייע להכרה בחשיבות הסטרטאפים לכלכלה של המדינות השונות ובנכונות לעבוד איתם מצד חברות אירופאיות בגודל בינוני-גדול.

המשמעויות לסטארט-אפים ישראלים הן ברורות: הזדמנויות לשיתופי פעולה עסקיים בסביבה אוהדת הן לסטארט-אפים עצמם והן לישראל. החיבור בין טכנולוגיה ישראלית למותגים מובילים, יוצר נוסחה סינרגטית בה 1+1 = 3.

מצד אחד של המשוואה חברות אירופאיות, מובילות קטגוריה, עם מותג ויכולות שיווק גלובליות ; מצד שני יש את המוצר/השירות החדשני מישראל ; והחיבור ביניהם מייצר ערך רב לשני הצדדים - הסטארט-אפ הישראלי נהנה משותף עם ידע, מותג וגישה לשווקים בין-לאומיים והחברה הגרמנית מרוויחה מוצר חדש.

אז באיזה תחומים נמצאות ההזדמנויות למינוף חדשנות ישראלית? הסקטורים החמים כוללים: דיגיטציה, סייבר, בריאות דיגיטלית, לוגיסטיקה, קמעונאות, מדיה, תעשייה חכמה, Industry 4.0, מזון, ביג דאטה, קיימות כולל אנרגיה ירוקה, מוביליטי, פינטק ואינשורטק.

תוכניות האצה ברמת המדינה, מדינות המחוז והערים

במקביל לרמה המדינית, ערים אירופאיות רבות מכירות בערכם של סטארט-אפים לפיתוח הכלכלה המקומית, ומציעות מגוון רחב של תוכניות תמיכה בסטארט-אפים אשר מעוניינים לבסס את פעילותם מאותה עיר. להלן מספר דוגמאות של סיוע חינמי המוצע על-ידי ערים שונות:

· המבורג - באמצעות Hamburg Invest, העיר מציעה את תוכנית Landing Pad המיועדת לסטארט-אפים בשלב הצמיחה מסקטורים כמו לוגיסטיקה, מוביליטי ומימן ומציעה להשתקע בעיר כבסיס לפעילות בגרמניה ואירופה.

· וינה - באמצעות Vienna Business Agency בירת אוסטריה מציע סיוע ברמת פיתוח עסקי ומספר תוכניות מימון לסטארט0אפים ויזמים המעוניינים לפעול מהעיר. העיר השיקה לא מזמן תוכנית עם השקעה של עד שלושה מיליון אירו לחברות אשר יעזרו לעיר להיות ירוקה ומאוזנת אנרגטית עד שנת 2030.

· ברלין - באמצעות Berlin Partner מציעה בירת גרמניה את תוכנית Start Alliance לסיוע בהתבססות בברלין.

· קלן - באמצעות Koeln Business מציעה העיר מספר תוכניות סיוע לסטארט-אפים בתחומי המשחקים (Gaming), אינשורטק ותעשיה 4.0

גרמניה ושוויץ, בדומה לארה"ב, הן מדינות פדראליות המורכבות ממדינות מחוז וקנטונים (בגרמניה 16 מדינות, בשוויץ 26 קנטונים). מדינות אלה מציעות תוכניות תמיכה בסטארט-אפים ברמת המדינה/ להלן מספר דוגמאות:

Baden Wuerttenberg - המדינה, הממוקמת בדרום-מערב גרמניה ומוכרת בזכות התיירות ליער השחור שבשטחה ומונה כ-11 מיליון תושבים, מציעה באמצעות Baden Wuerttenberg International - הגוף לפיתוח כלכלי של המדינה - חבילת פיתוח עסקי שמיועדת לסטארט-אפים המעוניינים להתבסס באזור.

Greater ZurichArea - מציע מלבד סיוע בתחומי הקריפטו והבלוקצ'יין סיוע לסטארט-אפים וחברות בתחומי הביג דאטה, רובוטיקה, פינטק, אינשורטק ורפואה/פארמה.

בבחירת עיר או מדינה, כדאי לבחון האם באותה עיר/מדינה יש לקוחות פוטנציאלים עבורכם מעבר לחבילת הסיוע המוצעת.

ברמת גרמניה כמדינה, קיימות תוכניות עידוד לסטארט-אפים אשר פתוחות גם לסטארט-אפים ישראלים. אחת התוכניות פועלת דרך רשת de:hub הכוללת 12 אקסלרטורים ואינקובטורים ברחבי גרמניה. כל האב מתמקד בסקטור אחד או שניים ומסייע במאמצי פיתוח עסקי לסטארט-אפים אשר פועלים דרך התוכנית המוצעת בהאב. דוגמאות: InsurTech hub Munich מציע מסלולי אקסלרציה בתחומי הביטוח ותוכנות לעסקים ; ההאב של נירנברג מוקדש לבריאות דיגיטלית ; ההאב של פרנקפורט מוקדש לתוכניות סביב סייבר ופינטק. כל השירותים שנימנו למעלה ניתנים ללא תשלום לסטארט-אפים.

ברמת המחקר והפיתוח, ישראל חברה בתוכנית המו"פ האירופאית וחברות ישראליות עם רכיב מו"פ טכנולוגי בכל גודל יכולות להגיש בקשות למענקים והשקעות מן התוכנית. ISERD של רשות החדשנות בישראל אמונה על כך ומסייעת בארץ במידע וחיבור לתוכניות השונות.

הכותב הוא יזם ומשקיע אשר פועל מזה 20 שנה מישראל מול אירופה. הוא מנהל את חברת נובהווינד, המתמחה בעבודה מול חברות אירופאיות, בינוניות עד גדולות, בתחומי חדשנות וסייבר. כמשקיע הוא פועל תחת קרן Direct Round אשר משקיעה בסטארט-אפים ישראלים עתירי טכנולוגיה בשלבים מוקדמים Pre-Seed ואילך

כנס להפגשת סטארט-אפים ישראלים עם הזדמנויות עסקיות בארצות דוברות גרמנית

נקודת התחלה מרכזית טובה לגישה לשווקים דוברי גרמנית (גרמניה, שוויץ ואוסטריה) מתל-אביב, היא כנס EuropeDays אשר מפגיש סטארט-אפים ישראלים עם הזדמנויות עסקיות ומשקיעים מגרמניה, שוויץ ואוסטריה. הכנס הבא יתקיים בתל-אביב ב-21 למרץ, 2023 ויקנה ליזמים/ות שפע הזדמנויות לפגוש אנשי מפתח מחברות, קרנות הון סיכון, ערים ומדינות דוברות גרמנית לטובת כניסה לשווקים דוברי גרמנית. עד לכנס הבא, אפשר להצטרף לקהילת Europe Days בפייסבוק או לפנות לכותב: europedays@novawind.com