עצמאות אנרגטית היא הכרח קיומי

הזמן הולך ואוזל בתחום האקלים והגיע הזמן לעבור למעשים ולבצע שינויים מרחיקי לכת בדרך החיים שלנו. הפתרונות הטכנולוגיים כבר קיימים, אך ישנן בעיות מרכזיות שמעיבות על השמחה - הכוחות הכלכליים של העולם הישן, רגולציה ופוליטיקה. האם הפוליטיקאים והמנהיגות התעשייתית יקבלו את ההחלטות הנכונות הפעם?

ד"ר הרולד וינר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משבר האקלים הינו אחת התופעות המפחידות ביותר שמתרחשות בשנים האחרונות ברמה הגלובלית
משבר האקלים הינו אחת התופעות המפחידות ביותר שמתרחשות בשנים האחרונות ברמה הגלובליתצילום: shutterstock
ד"ר הרולד וינר
תוכן שיווקי

התקופה האחרונה לימדה אותנו שהכל שביר ומאד לא יציב ושום דבר כבר אינו מובן מאליו. מגפת הקורונה, מלחמת רוסיה באוקראינה ומשבר האקלים שמכה באירופה הן דוגמאות מצוינת לכך. אנסה אסביר איך הכל קשור אחד בשני.

ד"ר הרולד וינרצילום: רוני פרל

אין ספק שמשבר האקלים הינו אחת התופעות המפחידות ביותר שמתרחשות בשנים האחרונות ברמה הגלובלית. אבל באמת, מה עושים בפועל? טוחנים את הנושא מכל כיוון אפשרי ללא מעשים מיידיים ולא באמת עושים צעדים משמעותיים שיכולים להביא לשינוי המיוחל. בדיוק כמו בחינוך ובבריאות - כולם יודעים מה הפתרונות הדרושים, אבל לא עושים צעדים משמעותיים כדי להשיג אותם - כך גם בכל הקשור לתחומים טכנולוגיים כמו אנרגיה מתחדשת, היכולים לתרום תרומה משמעותית לחלק נכבד מבעיות העולם בתחום הזה.

ניקח לדוגמא את תחום החינוך. כל בר-דעת יודע שההשקעה הבטוחה והטובה ביותר ברמת המדינה היא השקעה בחינוך, עם החזר מובטח לדורות הבאים. ומה עושים בנושא? לא הרבה. הוא הדין בבריאות ובאנרגיה. תמיד יש אילוצים פוליטיים ולוביסטים של חברות ענק שלא מעוניינים להיפרד מהדלק המזהם או מתרופות הכימותרפיות ואחרות שעולות הון עתק ולא באמת פותרות את הבעיה. ולמה? כי קשה מאד עד בלתי אפשרי לפתור בעיה שלא מבינים, ומכיוון שבמשך שנים ארוכות מידי רוב הכספים הושקעו בריפוי ולא במחקר בסיסי כדי להבין את שורש הבעיה. האמת הכואבת היא שהממסד הרפואי עושה כל מה שניתן, אבל לא מבין את הבעיה בכלל. ולכן, ככל שיש יותר ויותר תרופות יקרות ולא ממש מועילות במקרים הקשים, הסיכוי של אנשים לחלות בסרטן רק עולה עם השנים.

דרושה דמוקרטיזציה בעולם הייצור של אנרגיה סולארית

למזלנו, בנושא האקלים והנזק המתמשך לסביבה, אנחנו יודעים בדיוק מה לעשות ולא רק שהטכנולוגיות קיימות, אלא שהן גם כלכליות ביותר לייצור אנרגיה נקיה, ולכן אנו בהחלט יכולים לפתור ספציפית את הבעיות במקום לירות באפילה. הפתרון, כולם מסכימים, טמון בחשמול כל דבר אפשרי: רכבים, ייצור חשמל, חימום ותעשייה. זה יטפל ב-80% מהבעיה העולמית ובינתיים גם יהיה ניתן לחשוב ולטפל ב- 20% הנותרים.

אחת הבעיות העיקריות כיום הינה העובדה שמדינות העולם תלויות במדינות חזקות כמו רוסיה וסין באספקת חומרי גלם ומוצרים אסטרטגיים אחרים (כגון אנרגיה סולארית, טורבינות רוח, סוללות ומוליכים למחצה). משבר הקורונה הוכיח שהתלות בסין בכל הנוגע לתאים סולאריים (המיוצרים כמעט ב-100% בסין) הינה טעות גדולה, שכן במהלך הסגר העולם נשאר בלי תאים ובלי אפשרות להתקין שדות סולאריים (רווחיים מאד). כעת המלחמה ברוסיה מוכיחה כי התלות של אירופה בגז הרוסי גם היא צרה גדולה ולכן דווקא משברים אלו טורפים את הקלפים וברור לכולם כי זו קריאת השכמה חשובה.

הפתרון לכאורה פשוט - מדינות חייבות לפתח עצמאות אנרגטית, באמצעות רגולציה וזירוז הליכים. הדבר נדרש כדי להתחיל תהליך של דמוקרטיזציה בעולם הייצור של אנרגיה סולארית. זה ייעשה על-ידי יישום טכנולוגיות קיימות בארץ ובעולם ועידוד הקמת מפעלים לייצור פנלים סולאריים, תוך בנייה של שרשרת הערך מההתחלה ועד הסוף, כולל פיתוח של מודלים עסקיים חדשים וייחודיים לעולם החדש של אנרגיה נקייה.

לעניות דעתי, נושא זה מהווה עוד מרכיב בביטחון הלאומי של העולם, לא פחות מרכישת עוד F35. כמו שלא עולה בדעתנו לפקפק בחשיבותם, כך גם בסוגיית העצמאות האנרגטית לא אמורה להיות שאלה בכלל.

לייצר כלכלה ירוקה

אז אם הפתרונות הללו כבר קיימים ופועלים מדוע אני עדיין מודאג? כיוון שעדיין ישנן בעיות מרכזיות שמעיבות על השמחה - הכוחות הכלכליים של העולם הישן, לצד רגולציה ופוליטיקה קטנה. ברור כי על מנת ליישם את הפתרונות הללו יש צורך במימון מאסיבי וברגולציה שתאפשר לעשות בהם שימוש ותוציא את הפתרונות המזהמים הנהוגים היום החוצה מחיינו. הכסף הגדול, שהכרחי למימון השינוי העצום הזה, נמצא בידי גופי ענק כמו ממשלות, תאגידים, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה של כולנו. אלה חייבים להבין שיש לתת מימון מיידי שישפיע על הטווח הרחוק על מנת שהפתרונות הקיימים יהפכו לסטנדרט. אין כאן המלצות וגישה של Nice to have, אלא קריאה נואשת לשינוי סדרי העדיפויות במקורות המימון, ולצידה הקשחת הרגולציה לגבי מקורות אנרגיה מזהמים.

הרגולטור צריך לחייב מיידית את חברות התעשייה המזהמות ואת האוכלוסייה במדינות העולם להתנהל נכון. אלה יבואו רק כאשר יחוקקו חוקים חד-משמעיים ותהיה ענישה מרתיעה. יחד עם זאת, ברור כי הרגולציה תבוא רק לאחר שנצליח להרחיק את הפוליטיקה ואת בעלי האינטרסים הכלכליים משולחן הדיונים. ברור לכולנו שיש להיות אמיצים ולנטרל את בעלי האינטרסים על מנת להצליח להניע את השינוי הקשה, אבל ההכרחי.

הפתרונות הטכנולוגיים קיימים וצריך לתעל אותם לטובת העניין. יש מקום אמיתי להובלה טכנולוגית של ישראל בכל הקשור לעצמאות אנרגטית, רובוטיקה ואוטומציה - טכנולוגיות בהן אנחנו חזקים ומובילים, וראוי כי באמצעות כל זאת נצליח לייצר כלכלה ירוקה עם מיליוני מקומות עבודה ותעשייה מפוזרת בעולם שתניע את הכל.

לשם כך כל האקו-סיסטם צריך להירתם - יזמים שימשיכו לפתח ולהוביל בתחומים הללו ; משקיעים שישכילו להבין כי השקעות בתחומים אלו יניבו פירות אמיתיים בעתיד עם החזר השקעה תוך מספר קטן של שנים; תעשיינים שיידעו להסתכל על העתיד ולייצר פתרונות סולאריים זולים ויעילים. כל זאת יחד ייצר ביזנס אמיתי של תהליכי ייצור, שיובילו להקמת חברות חדשות מבוססות כלכלה ירוקה ולעצמאות אנרגטית.

מעודדים את האקו-סיסטם המקומי

הגיע הזמן להפסיק לצקצק ו"לבכות" כאשר אנו צופים במהדורות החדשות ורואים מאות בני אדם מתים באירופה בשל משבר האקלים ושריפות. הגיע הזמן לקום ולהחליט על צעדים אופרטיביים למען עתיד טוב יותר לנו ולנכדינו. ישראל צריכה למצוא שותפים חזקים - בארה"ב, באירופה ובמזה"ת - ולבנות יחד עצמאות טכנולוגית. זו משימה עולמית ועלינו להוביל אותה, בצורה דומה שבה אנו מובילים במגוון רחב של תחומים אחרים.

ושוב, גם בהקשר הזה הפוליטיקאים צריכים לקבל החלטה מה יותר חשוב - הפוליטיקה או העולם. אם לא נשנה את סדר העדיפויות שלנו עוד היום, הרי שבעוד 20 שנה נמצא את עצמנו מתקשים להסביר לילדינו כיצד נהגנו בחוסר אחריות, למרות שהייתה לנו האפשרות לבחור אחרת. לשמחתי, בישראל רשות החדשנות ומשרד האנרגיה מבינים את הצרכים ומעודדים את האקו-סיסטם המקומי. הם גם לוקחים חלק מרכזי בתפקידה של ישראל לשמש כ"אור לגויים" בכל הקשור לחדשנות. כולי תקווה שזה יעיר את אלה שחייבים להתעורר ולקבל החלטות.

הכותב הוא דוקטור לכימיה. מייסד ושותף בקרן ההון סיכון Terra Venture Partners וחממת TERRALAB, המתמחה בהשקעות אימפקט