הופכים רעיונות חדשניים לטכנולוגיות שמשאירות חותם

תוכנית הצמיחה של אינטל, ה-Intel Ignite, מחברת בין יזמים ומובילי חדשנות לאינטל, במטרה לבנות חברות טכנולוגיות פורצות דרך. סיום המחזור השישי של התוכנית מספק הזדמנות להכיר את המודל שבו סטארט-אפים נהנים מנחיתה רכה בעולם ההיי-טק והתאגידים מקבלים גישה לחדשנות, שיכולה להוביל לרישוי טכנולוגיה, השקעות והזדמנויות מיזוג או רכישה

יואל צפריר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות Intel Ignite תל-אביב
צוות Intel Ignite תל-אביבצילום: עומר הכהן
יואל צפריר
תוכן שיווקי

לאחרונה הסתיים המחזור השישי של אינטל איגנייט Intel Ignite)) תל-אביב, תוכנית הצמיחה של אינטל, בה רעיונות חדשניים הופכים לטכנולוגיות שמשאירות חותם על התעשייה. התוכנית הוקמה בכדי לחבר את אינטל בדרך בלתי אמצעית ליזמים הטובים ביותר בעולם, מתוך כוונה לייצר עתיד טכנולוגי פורץ דרך יחד עם הסטארט-אפים כשותפים. אינטל, כמו חברות טכנולוגיות רב-לאומיות רבות, עוברת גם היא תהליך שינוי תרבותי ותוכנית איגנייט היא דגל החדשנות והמנוע לקידום יזמות וחדשנות דרך העבודה עם סטארט-אפים שונים, בניית קהילה ואקו-סיסטם.

צחי וייספלדצילום: עומר הכהן

"עבודה של חברות ענק עם סטארט-אפים היא לא מגמה וטרנד חולף", מציין צחי וייספלד, סגן נשיא אינטל ומנכ"ל אינטל איגנייט העולמית. "זהו שינוי מהותי באופן שבו חדשנות עסקית פועלת ומתנהלת. סטארט-אפים משנים את העולם ותאגידים לא יכולים להרשות לעצמם שלא להיות חלק מאותו שינוי. אף חברה לא רוצה לפספס את הגלים של השינויים שעוד עתידים לבוא".

להציג "הוכחות" בשלב מוקדם

בכל מחזור של אינטל איגנייט משתתפים מספר סטארט-אפים ממגוון תעשיות טכנולוגיות מובילות, ביניהן: AI, בריאות דיגיטלית, רובוטיקה, חיישנים, סייבר ועוד. המודל מציע מארג שלם של תמיכה ייחודית ליזמי הסטארט-אפ. הליווי המדויק והנכון ניתן בכל שלב ושלב - החל משלב המימון והפיתוח הטכנולוגי וכלה בגיוס עובדים והבניית האופי התרבותי של החברה. מהות קיום התוכנית היא אותו חיבור בין הטאלנט המוביל של אינטל לבין מובילי חדשנות ויזמים שונים, והיא מסייעת לחברות לבנות את עצמן נכון ולהוביל סבבי גיוס הון עתידיים והרכשת לקוחות.

רני נחמיאסצילום: עומר הכהן

הסטארט-אפים, שכבר הספיקו לגייס כמה מיליוני דולרים התחלתיים עד כניסתם לתוכנית, מקבלים תוכנית אישית התואמת בדיוק לצרכים ההתפתחותיים והעסקיים שלהם. הליווי כולל מנטורינג מעשי, מפגשים עם בכירים בתעשייה במנעד תחומים רחב וחידוד הדינמיקה בין המייסדים. זאת במטרה אחת - לעזור לבנות חברות שמשנות את העולם.

"אנחנו לוקחים יזמים טובים, שיכולים להצליח איתנו ובלעדינו, ונותנים להם את כל המשאבים האפשריים בכדי לעזור להם להצליח יותר ומהר יותר", מציין רני נחמיאס, מנכ"ל אינטל איגנייט תל-אביב. "היום, הרבה יותר מאשר בעבר, חברות נאלצות להציג 'הוכחות' בשלב מוקדם ולכן הן נעזרות בשותפים. אם בעבר היה קשה להגיע ללקוחות פוטנציאליים, היום זה קשה בכמה רמות יותר - התחרות מתגברת, חברות נדרשות לגייס פחות עובדים ולהיות זהירות יותר לגבי התקציב שלהן ועל מה הן מוציאות אותו. התוכנית מאפשרת להן להשיג, כבר בשלבים המוקדמים, את השותפים לדרך ולייצר את אותה ההוכחה מכורח העבודה שלהן עם איגנייט".

לא חוששים מכישלונות

בתקופה כזאת של חוסר וודאות יש יותר התלבטויות וסיכונים. התוכנית, מבהיר וייספלד, עוזרת להקטין את הסיכונים, להגדיל את סיכויי ההצלחה ותורמת בכך לאקו-סיסטם. יש הטוענים שהיא אחד מהמנבאים הטובים ביותר בתעשייה לסטארט-אפים מצליחים. חברות צריכות לעשות אופטימיזציה כך שיהיו מסוגלות להגיע הרבה יותר רחוק עם הכסף שלהן וכרגע יש הזדמנות פז לכך ; אמנם אי-אפשר לבזבז כסף ולגייס הרבה עובדים, אבל אפשר להביא עובדים עם ניסיון ספציפי שהתפנו ממקומות אחרים.

"התקופה הזו שאנו מצויים בה מאופיינת בכך שהכול הופך להיות הרבה יותר מורכב", הוא טוען. "צריך לקבל מימון כבר בשלבים המוקדמים, הלקוחות פחות פתוחים לקנות פתרונות וכולם סוגרים את 'הברז' ולכן צריך לאתר לקוחות יותר בשלים. בנוסף, אנחנו בעולם פוסט-קורונה, שטרם חזרו אליו הכנסים והאירועים הגדולים בהם אפשר לפגוש את האנשים הנכונים וצריך להיות הרבה יותר ממוקדים.

"התוכנית שלנו אמנם קיימת כדי להכשיר סטארט-אפים, אבל אנחנו נוהגים להתנהל כמו סטארט-אפ", מציין וייספלד. "את כלל ההחלטות שלנו, החל מהפשוטה ביותר ועד המורכבת, אנחנו משתדלים לקבל במהירות האפשרית ולא חוששים מכישלונות. זהו ה'אני מאמין' שלנו שאנחנו מנחילים לדור הבא של היזמים, לצד טיפול מהיר בשינויים שמתרחשים באקו-סיסטם. אנחנו גם בדיאלוג קבוע עם ה'משקיעים' שלנו בתוך הארגון, ועומדים בפני סדרי עדיפויות תאגידיות כל שנה".

שותף אולטימטיבי

בהסתכלות רחבה נראה שיותר תאגידים בוחרים לבנות תוכניות צמיחה ובמובן מסוים מדובר במצב קלאסי של WIN-WIN, כאשר הסטארט-אפים שבתוכנית זוכים לקבל נחיתה רכה בעולם ההיי-טק והתאגידים מרוויחים מאותן תוכניות צמיחה. הם מקבלים גישה ישירה לחברות מתפתחות וצומחות ולחדשנות שיכולה להוביל לרישוי טכנולוגיה, השקעות והזדמנויות M&A, כמו גם להניע שינוי תרבותי בתוך התאגיד לקראת חשיבה יזמית יותר. מעבר לכך, זה יכול אפילו לתרום למיתוג המעסיק ולמשיכה הכוללת של המותג הארגוני. מבחינת היזמים, אינטל היא מותג גדול שחברות צעירות ישמחו שיעמוד מאחוריהן, כזה שלא מגביל אותן בשום צורה והשותף האולטימטיבי למסע המורכב שלהן.

לכן, על כל תאגיד או חברה גדולה בין-לאומית לשאול את עצמה האם המודל הזה מתאים להם וכיצד יכול לתרום לפועלם ולתעשייה. התשובה טמונה, ככל הנראה, בנכונות של הדרג הניהולי ובהבנת החשיבות של קידום חברות צעירות. לצד זה יש חשיבות ביכולת וברצון של חברה גדולה להשקיע את המשאב היקר מכל, זמן, בפרויקט משמעותי שכזה. תאגיד שמעודד תרבות שכזו, של תמיכה וסיוע, יוכל לקחת מודל שכזה ולקחת את התעשייה צעד נוסף קדימה.