הטכנולוגיה הישראלית שמחוללת מהפכה בשוק הריטייל העולמי

חברת "מאזני שקל" פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת קניות אוטונומיות ללא תורים וללא קופות ונותנת פייט אפילו ל-Amazon Go. בניגוד לרוב המתחרים, המתבססים על ראייה ממוחשבת, הטכנולוגיה של שקל מבוססת שקילה, לצד בינה מלאכותית וביג דאטה. כשהיא מותקנת בעגלות, קופות ומדפים חכמים, מתאפשר צ'ק אאוט עצמי מהיר וקל על-ידי הלקוח

אסף לבנון, בשיתוף שקל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מקרר אוטונומי
מקרר אוטונומיצילום: יח"צ
אסף לבנון, בשיתוף שקל
תוכן שיווקי

כשבודקים עם צרכנים מהם הדברים המפריעים להם ביותר בעת קניות בסופרמרקט תמיד ניצב בראש הרשימה התור שבקופה, וכנגזרת מכך - הזמן שלוקח לצאת מהחנות. חברת "מאזני שקל" שוקדת על פתרון הבעיה הזאת בעזרת טכנולוגיה פורצת דרך, מבוססת שקילה, שמותקנת בעגלות קנייה, קופות ומדפים - כולם חכמים. הדבר מאפשר לקצר משמעותית את חוויית ה"צ'ק אאוט" - התהליך המגיע בסופה של הקנייה, שכולל את הוצאת המצרכים מהעגלה, תשלום והעמסה מחדש בדרך החוצה. היציאה היא אוטומטית ללא צ'ק אאוט, או ביצוע צ'ק אאוט עצמי מהיר וקל על-ידי הלקוח.

ניר לשםצילום: יח"צ

"דמיין את זה: אתה נכנס לחנות, בוחר מוצרים, שם אותם בעגלה ויוצא החוצה תוך דילוג על התור", אומר ניר לשם, מנכ"ל "מאזני שקל". "זה אולי נשמע בדיוני, אבל אלו הטכנולוגיות שלנו שנמצאות בשימוש כבר היום. אנחנו מפתחים מגוון פתרונות כאלו, כשכל אחד מהם מבוסס על יכולת הליבה שלנו - השקילה - לצד אלגוריתמיקה, בינה מלאכותית וביג דאטה. אנו מייצרים את הפתרונות הללו עבור קמעונאים שונים ומאפשרים להם לבחור את הצורה המתאימה להם ביותר. יש מקום נכון לכל פתרון. למשל, עגלה חכמה מתאימה לנקודות מכירה גדולות יותר וישנם מקומות נכונים למדף חכם ולקופה עצמאית".

במה אתם שונים משחקנים אחרים בתחום?

"הבידול שלנו הוא בגישה. רוב המתחרים מתבססים על טכנולוגיית ראייה ממוחשבת. אנחנו מפתחים מוצרים בהתבסס על טכנולוגיית שקילה, תחום בו 'מאזני שקל' היא שחקנית חזקה מאוד, כי אנחנו יודעים איך משקל של מוצרים מתנהג ואיך ניתן לעבוד עם זה בזמן אמת. החברה נמצאת באלפי קופות בעולם והניתוח שלהן מאפשר לנו להגיע לפתרונות ברמת דיוק גבוהה ובזמן אמת. זה נותן לנו יתרון מרכזי על כל המתחרים בשוק - כולל אמזון. כשהלקוח קונה בחנות המחזיקה בפתרון המדף החכם שלנו הוא יודע בכל עת על מה הוא צפוי להיות מחויב ושמוצר שהרים מהמדף והחזיר אליו לא נכלל בחישוב. זאת בניגוד ל-Amazon Go, שם הלקוח יוצא מהחנות מבלי שעדיין קיבל את פירוט החיובים. רק לאחר כמה דקות נשלח אליו חשבון עליו הוא יכול לעבור - וזה לאחר שכבר שילם".

מזהה את ההבדל במשקל בין פחית קולה לדיאט קולה

שקל היא סיפור הצלחה ישראלי אמיתי. חברה שקמה בקיבוץ קטן, עסקה בברזל ובהנדסה מכנית ועם השנים הצליחה לייצר יתרונות בתחומה שאפשרו לה לתפוס נתח שוק גדול ועולמי ואף לצאת להנפקה בבורסה האוסטרלית. בישראל אין כיום מקום בו לא נמצא מוצר שקילה של החברה. ב-2008 יצאה החברה מגבולות ישראל, במהלך שהפך אותה לספקית מערכות השקילה עבור הקופות המובילות בעולם וגם ליצרנית משקלי אינקובטורים מצליחה. המעבר למשקלים "היי-טקים", המשלבים טכנולוגיות מתקדמות של חיישנים ושל בינה מלאכותית, מהווה התפתחות טבעית של החברה.

"מה שמוביל אותנו כיום בבחירת הטכנולוגיה זה היכולת לתת חיווי על מה נלקח מהמדף והוחזר אליו לפני שהלקוח עזב את החנות", מדגיש לשם. "את זה אי-אפשר לעשות עם ראייה ממוחשבת. הפעם היחידה בה מצלמה נכנסת לשימוש בתהליך שלנו היא כשהלקוח שוקל מוצר שהוא גם נטול ברקוד וגם אין לו משקל קבוע - שזה בדרך כלל ירקות ופירות. המשקל יצלם את המוצר וידע אם מדובר בקילו עגבניות או בקילו מלפפונים. בכל שאר הנסיבות יש למשקלים שלנו את היכולת לזהות את המוצר רק על בסיס משקלו - גם כשהמשקל משתנה בהתאם לאורך חיי המדף של המוצר וגם כשמדובר במוצר שהוא כמו-סדרתי. ניתן היה לצפות, למשל, שפחית קולה ופחית דיאט קולה ישקלו בדיוק אותו דבר. אך לא זה המצב - יש הבדל במשקל שלהן ומשקלי 'שקל' יודעים לזהותו וכך גם לזהות בהתאם את המוצר, ומיד".

איך עשיתם זאת?

"ניצלנו את בסיס הנתונים הקיים של המשקלים שלנו מצד אחד, וזיקקנו את המידע הגולמי שמגיע מהחיישנים הייחודיים שלנו מצד שני. זה הבסיס שמאפשר שיהוי מוצרים מדויק ובזמן אמת. אנחנו מאמינים שנושא זמן האמת הוא פרמטר משמעותי מאוד ביכולת של הלקוחות לשנות את התנהגותם ולעבור לקנות בחנות אוטונומית ולא בחנות מאויישת. עד אז - היכולת לאמץ את הטכנולוגיה הזאת היא מוגבלת. זמן האמת מרחיב אותה משמעותית ובמקביל מספק יכולות פיתוחיות חשובות ובעלות ערך בהן יכולים להשתמש קמעונאים וחברות מייצרות, ברמה שמאפשרת לנו לתת להם שירות נוסף של אספקת דאטה".

למשל?

"הקמעונאי והחברה שמייצרת את המוצר שהוא מוכר ישמחו לדעת שהמוצר הזה מורם פעמים רבות מהמדף - אך מייד חוזר אליו. זה יאפשר להם להבין שיש בעיה כלשהי באטרקטיביות ולנסות לאתר אותה. קמעונאי ישמח גם לדעת איזה מהמדפים אצלו עובד הכי חזק, מאיזה מהם מרימים הכי הרבה מוצרים. המדף החכם של 'שקל' מאפשר את כל זה".

לתרגם טכנולוגיה לחוויית לקוח

לשם קובע כי אם חדשנות לא מותאמת לחיים, אם היא לא מבינה את חוויית הלקוח ואת נוחות המתפעל - היא תישאר ברמת הקוריוז, הדמו, ולא תגדל, כמו שקרה למשקפי גוגל. "כיום אנחנו בשלב בו השוק מתחיל להבין שיש טכנולוגיה שיודעת לעשות דברים יפים ומעניינים, אבל צריך לתרגם אותה לחוויית לקוח ומתפעל טובה יותר. רק כשזה יקרה - טכנולוגיית הצ'ק אאוט החכם תהפוך לסטנדרט. זה מה שאנחנו מקדמים".

כיצד היית מסכם את היתרון שלכם?

"היתרון של 'מאזני שקל' הוא באספקת פתרון הוליסטי 360 מעלות לכל סוג של צ'ק אאוט ולכל סוג של חנות. מדפים, עגלות, צ'ק אאוט עצמי, מובייל - לכולם יש לנו מענה, כולל פתרונות לבעיות שראייה ממוחשבת עדיין לא הצליחה להתגבר עליהן - ואנחנו יודעים זאת כי הם באים אלינו לקבל סיוע - דוגמת חפינת מוצרים קטנים או הסתרות. זיהוי באמצעות משקל פותר את זה. הידע והיכולת שלנו לעשות זאת מאפשרים לנו לספק את הפתרונות הטובים בתחום, בזמן שחברות אחרות מספקות מידע מאוד חלקי ולא בזמן אמת. המידע שאנחנו מחזיקים ביד הוא משמעותי ואם הוא ייכנס לאקו-סיסטם של השחקנים השונים בתחום הקמעונאות - יוכל לספק להן ערך עצום. כך שבסוף יהיה כאן ערך אמיתי שנוכל לתת לכל סוגי הלקוחות ולחבר אליו את כולם. כך נוכל לשפר את התפעול ואת הרווחיות של כל חנות וחנות".

בשיתוף חברת מאזני שקל