בזכות אלגוריתמיקה וחיישנים: המערכת שיודעת מה הצמח צריך בכל רגע נתון - ומספקת לו

מערכת ההשקיה של "אגרינוז" הישראלית "מתקשרת" עם הצמח בעזרת חיישנים, אלגוריתמיקה ולמידת מכונה, ומספקת לו את המים והדשן באופן אוטומטי, תוך יצירת תמיסת קרקע אופטימלית. התוצאה - גידול של עד פי-שלושה בתפוקה והקטנת השימוש במים בכ-50%. לאחרונה היא קיבלה הכרה כאחד הפתרונות היעילים למשבר המזון העולמי

אסף לבנון, בשיתוף חברת "אגרינוז"
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת של אגרינוז שהותקנה בכרם בקליפורניה הפחיתה את צריכת המים ב-50% ומנהלת את הגידול ללא שימוש בדשן
מערכת של אגרינוז שהותקנה בכרם בקליפורניה הפחיתה את צריכת המים ב-50% ומנהלת את הגידול ללא שימוש בדשןצילום: יח"צ
אסף לבנון, בשיתוף חברת "אגרינוז"
תוכן שיווקי

איתן ישראלי הוא אגרונום בעל שנות ניסיון רבות בתחום החקלאות. לאחר שנים ארוכות של מחקר ופיתוח בתחומו הוא עלה על גילוי חקלאי מסעיר: דרך לייצר תמיסה שתשפיע באזור שורשי הצמח כך שגידולו יהיה אופטימלי. זהו הבסיס שעליו קמה חברת "אגרינוז", אותה הקים ישראלי עם ארז פייט, מייסד ויו"ר פעיל בחברה ויזם ומשקיע מנוסה שכבר הוביל בעבר יישום פתרונות טכנולוגיים בשווקים בין-לאומיים. ישראלי הביא איתו עם ההבנה העמוקה בחקלאות ואת הפיתוח פורץ הדרך אליו הגיע ופייט הביא עימו רעיון שאיפשר להם לבצע מהפכה בעולם החקלאות.

"אני בא מטכנולוגיות מזל"טים, תקשורת, שליטה ובקרה, איתן בא מחקלאות. ביחד לקחנו את הידע שלו ואת הגילוי החשוב אליו הגיע והמרנו אותם לאלגוריתמיקה", אומר פייט. "מאז, השיטה כבר יושמה בפרויקטי חקלאות רבים בעולם והוכיחה יעילות, ללא קשר לסוג הגידול, למצע הגידול ולבית הגידול. גידולי פנים וגידולי חוץ - כולם יוצאים נשכרים משיטת 'אגרינוז' וזוכים לתפוקה שיכולה להגיע לפי-שניים ואפילו פי-שלושה לעומת גידולים בשיטות המקובלות המבוססות על מודלים".

הסבר כיצד זה עובד.

"איתן גילה שהדבר החשוב ביותר לצמח הוא המים. הם מהווים 95% מפוטנציאל הגידול שלו. עם הגילוי הזה הוא הבין שתמיסה המתאימה לכל הצמחים באשר הם תהפוך את סוג האדמה לחסר חשיבות. בין אם מדובר באדמה קלה, אדמה כבדה או חול - זה כבר לא משנה. מה שחשוב זה הניקוז - כי יש זרימה. על הבסיס הזה הוספנו את הטכנולוגיה: חיישנים חכמים שמנהלים את ההשקייה ואת הדישון. בעוד שבטכנולוגיות השקיה קיימות משתמשים במודלים המחליטים על עיתוי הפעולות - המערכת שלנו עושה זאת על-פי למידת מכונה. החיישנים לומדים את תנאי האדמה ומלמדים את המערכת מהם התנאים העדיפים לכל צמח באשר הוא - וכך היא מספקת לו אותם באופן אוטומטי. המערכת למעשה מגיעה להבנה מתי נכון להשקות את הצמח ליצירת התנאים האופטימליים לסביבת השורש. אפשר לומר שהצמח הוא זה שקובע את רמת ההשקיה והדישון אותה הוא צריך בכל רגע נתון. התוצאה היא הגדלה משמעותית של הייבול. אנו מצליחים לגדל בצפיפות יותר גבוהה ובתהליך יותר קצר, כשגם התוצרת עצמה טובה יותר.

"הדבר הנוסף שמתרחש בצורת ההשקיה שלנו הוא שחרור המינרלים הנמצאים באדמה והפיכתם לזמינים לצמח, כמו בטבע. ניתן לעשות זאת רק באמצעות הטכנולוגיה שלנו, כי בכוחה למדוד בזמן אמת מה הצמח צריך. בהשקיה מבוססת מודלים זה לא אפשרי ואין בהן אלגוריתמיקה לומדת. לכן אף פעם לא נתקלנו בתחרות אמיתית, למרות שאנחנו עובדים בכל העולם".

תפעול פשוט ותרומה לסביבה

בין המקומות ברחבי העולם בהם מבצעת "אגרינוז" פרויקטים ניתן למנות את תאילנד, אינדונזיה, מרוקו וארה"ב - שוק גדול ואסטרטגי שמביא את החברה לעוד ועוד מקומות. "האמריקאים מכירים בנו ומובילים אותנו לפרויקטים נוספים בעולם", מספר פייט. "הם שמים דגש על פרויקטים של ביטחון תזונתי והפתרון שלנו מאפשר להם את זה. כיצרני תירס ענקיים, מאוד מדבר אליהם פתרון שבכוחו לייצר פי-שניים ופי-שלושה יותר תירס מאותו השדה. אורז אנחנו מגדלים תוך שימוש ב-20% מהמים הדרושים לתהליך הזה באופן רגיל. גם זו יכולת מוערכת מאוד בעידן של מחסור במים ושל התחממות גלובלית.

"ואם הזכרנו נושאים סביבתיים, החיסכון במים ובדשן בשיטה שלנו הוא גדול מאוד. מכיוון שהשיטה יעילה כל כך - לפעמים אפילו אין צורך בדשן. היא אף מאפשרת פחות פליטות CO2 וגזי חממה. עוד אנחנו מייתרים פעולות מקובלות בחקלאות כמו קומפוסט לפני שתילה. פשוט לא צריך - אנחנו מספקים את כל הדרוש דרך תמיסת המים. כך מתאפשר טיפול בבעיית הביטחון התזונתי ובבעיות לוגיסטיקה של מדינות שונות, כשכיום כבר אי-אפשר לבצע ייבוא מאוקראינה ומרוסיה וצריך להסתמך על גידול מקומי. השיטה שלנו מאפשרת לכל חקלאי להתקין מערכת ולהתחיל לגדל".

עד כמה פשוט לחקלאי ליישם את המערכת של "אגרינוז"?

"פשוט מאוד. לאחר שהוא מגיע אלינו אנחנו עורכים ביקור באתר שלו ורואים מה ואיך יש להתקין. לאחר שהוא רוכש את המערכת - אנחנו מתקינים לו אותה ובמהרה היא מתחילה לעבוד. החקלאי רק צריך להכין את תשתית המים ואת תשתית החשמל ולהתקין מערכת השקיה סטנדרטית. אנחנו נוסיף אליה את ראש ההשקיה המיוחד שפיתחנו, את החיישנים ואת מחשב השליטה. צינורות ניתן לקנות עצמאית או דרכנו. היופי במערכת הוא שבזכות השליטה מרחוק מצד אחד, והאוטונומיה שמאפשרת האלגוריתמיקה מצד שני ניתן להגיע למצב של עבודה אוטומטית עצמאית תוך שבוע-שבועיים. בתקופת הקורונה, כשהיה קשה יותר להגיע לשטח בנינו מערכות, שלחנו אותן, התקנו מרחוק - וזה עבד. זה יעיל כל כך גם בזכות הטכנולוגיה החדשנית, אך גם בזכות העובדה שמדובר במענה הוליסטי. חברות אחרות מציעות טכנולוגיה כזו או אחרת, אבל אצלנו מקבלים הכל במקום אחד: תכנון, ביצוע והפעלה, וזאת כשקשיים ומכשולים פחות משפיעים עלינו בזכות יכולתה של הטכנולוגיה לעקוף אותם".

אילו קשיים למשל?

"תנאים חדשים, צמחים חדשים, אדמה קשה וכשלי אנוש - או מודל - כמו חישוב לא נכון של כמות ההשקיה הדרושה. רוב ההשקיה מתקיימת כיום על בסיס אידוי מהאדמה ומהצמח ומצריכה להחזיר בחזרה את הנוזלים לאדמה עם טפטפות וכלים אחרים. המנגנון היחיד שקיים כיום בעולם לצורך זה הוא מנגנון הידראולי, שמחזיר את מה שהלך לאיבוד. איתן גילה שזה עובד - אבל לא מספיק טוב ויעיל. המערכת שלנו, לעומת זאת, דואגת שלצמח יש תמיד את מה שהוא צריך. היא כאילו יוצרת שפה בינה לבין הצמח, שאותה אנחנו יודעים לקרוא בזמן אמת וממנה להסיק מסקנות ולהשתפר עוד יותר. כל המידע מגיע מאלגוריתמיקה חכמה ומחיישנים. אין אגרונום שמסתכל ומחליט מה צריך להוסיף ומה צריך להוריד".

אילו פרויקטים ביצעתם בישראל?

"רוב העבודה שלנו נעשית בחו"ל, אך אנו מתפעלים מטע בננות במושב מגדים, שדורש מחקלאי המקום מינימום התעסקות. אפילו אין צורך לדשן שם. עוד ביצענו בישראל פרויקטים של אוכמניות, תמרים ופרחים. אשר לחו"ל, בימים אלו אנו נמצאים בתהליך חדירה מתקדם למרוקו, למדינות דרום-אמריקה, כמו ארגנטינה וקולומביה, ולמדינות נוספות. הפתרון הכולל של 'אגרינוז' הוכר על-ידי גופי ממשל אמריקאים העוסקים בפתרון משבר המזון העולמי והחברה נמצאת בתהליך של חתימה על הסכמי מימון לפרויקטים שונים במדינות יעד".

בשיתוף חברת "אגרינוז"