העוגן הכלכלי והתעסוקתי של הצפון

קבוצת בזן, המספקת תעסוקה לעשרות אלפי עובדים, נחשבת לעוגן כלכלי ותעסוקתי משמעותי בצפון. העובדים זוכים לתמיכה מקצועית עם מסלולי קריירה מובנים ולמעטפת רווחה נדיבה. "אנחנו מאמינים בהון האנושי שלנו ובהתקשרות ארוכת טווח עם העובדים - מהכניסה לעבודה ועד הפנסיה"

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל בזן במפרץ חיפה
העיסוק התקשורתי בגז הטבעי השכיח את העובדה כי הנפט ומוצריו הם עדיין חומרי הגלם העיקריים בתחום האנרגיהצילום: צילום: באדיבות בזן
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

העיסוק התקשורתי בגז הטבעי השכיח את העובדה כי הנפט ומוצריו הם עדיין חומרי הגלם העיקריים בתחום האנרגיה. אחד השחקנים המרכזיים בתחום זה היא קבוצת בזן (בתי זיקוק לנפט), המפעילה בית זיקוק ותשלובת פטרוכימית ונחשבת לאחת מקבוצות האנרגיה הגדולות והמורכבות בארץ.

קרדיט: קבוצת בזן

לקבוצה שלושה תחומי עיסוק מרכזיים: הראשון, ייצור ושיווק מוצרי דלק לחברות הדלק והגז בשוק הישראלי ובעולם. תחום עיסוק נוסף של החברה, הנסחרת בבורסה בתל אביב, הוא ייצור פולימרים באמצעות חברת הבת כרמל אוליפינים בע"מ (כאו"ל) הנמצאת בבעלותה המלאה. פולימרים אלה משמשים כחומר גלם לכ-300 מפעלי המשך מתעשיית הפלסטיקה - מקרטון החלב שעשוי מפוליאתילן ועד מכוניות (במכונית ממוצעת יש כ-175 ק"ג פלסטיק מסוגים שונים). תחום שלישי הוא של ייצור חומרים ארומטיים לתעשיות הכימיה והפטרוכימיה.

כוח אדם מגוון

אך קבוצת בזן היא לא רק מנוע כלכלי ואנרגטי, אלא גם עוגן תעסוקתי משמעותי, בעיקר בצפון הארץ. הדבר בא לידי ביטוי בהיקף המועסקים בה ובתעשיות הנגזרות ממנה.

צילום: צילום: רמי שלוש

"בחברה מועסקים כיום 1,500 עובדים באופן ישיר וכ-2,000 עובדי קבלן, חלקם קבלנים עצמאיים", אומרת חדוה בידרמן-בירן, מנהלת משאבי אנוש בקבוצת בזן. "עם זאת, במעגל השני והשלישי היקף המועסקים עומד על כ-14,400 עובדים. מדובר במאות מפעלי המשך, שעושים שימוש בחומרי הגלם שמפיקה בזן. לכך צריך להוסיף את בני משפחות העובדים ואת הגמלאים. מרבית העובדים הם תושבי האזור - מחדרה ועד כרמיאל, כולל הערים הגדולות בצפון כמו עפולה ונצרת - ולכן ההשפעה שלנו היא משמעותית מבחינה כלכלית-חברתית, במיוחד באזור חיפה והצפון".

"ההשפעה התעסוקתית חזקה במיוחד בעיר חיפה, שם שוכנים בתי הזיקוק לנפט", מציין שלומי מוסקוביץ', מנהל משאבי אנוש של כאו"ל, חברת בת של בזן המייצרת פולימרים - פוליאתילן ופוליפרופילן - חומרי גלם עיקריים בתעשיית הפלסטיקה. "בעיר חיפה יש כ-13 אלף משרות בתחום התעשייה, בזן מעסיקה כ-11% מהן ומהווה כ-47% מהתוצר התעשייתי בעיר חיפה. נתון זה מחדד את תחושת האחריות והמחויבות שלנו לכלכלת העיר".

ניתוח התפלגות העובדים לפי מקצועות מעלה, כי כ-45% מהעובדים הם הנדסאים-טכנאים, 15% הם מהנדסים מתחומי ההנדסה השונים ויתר העובדים הם עובדי מטה, רובם אקדמאים, לצד בעלי מלאכה. שילוב לא אופייני של לואו-טק והייטק.

"מבחינת גיוון תעסוקתי, מועסקים אצלנו עובדות ועובדים מכל קשת העדות ואנחנו דוגלים בשוויון על כל המשתמע מכך", מדגישה בידרמן-בירן.

צילום: צילום: רמי שלוש

"מבחינת המגדר, נשים בבזן מיוצגות בהנהלה וממלאות תפקידי ניהול בכירים. רובן החלו בתפקידים שונים והתקדמו במעלה סולם הדרגות. זו נקודה מעניינת משום שתחום הדלקים נחשב לעיסוק גברי", מוסיף מוסקוביץ', המצביע על שתי מנהלות בכירות הממחישות את הפתיחות בחברה כלפי נשים - מנהלת התפעול של כאו"ל, גב' אורית ברחורדר, שהחלה את דרכה כמהנדסת כימיה והעפילה לתפקיד ניהולי בכיר; ומנהלת המו"פ, ד"ר רותם שמש, שהחלה את דרכה בשירות הלקוחות וכיום אחראית לכל המחקר והפיתוח ושירות הלקוחות של כאו"ל ומשמשת גם כיו"ר מאגד מיחזור הפלסטיק שהוקם במימון רשות החדשנות.

מערך חניכה ומנטורינג

מנהלי משאבי האנוש בבזן מדגישים שהעובדים הם נכס אסטרטגי של החברה ומפתח לשגשוגה והצלחתה. כנגזרת מכך, מדיניות הקבוצה נועדה לשמר את ההון האנושי בה לאורך זמן. "אנחנו מאמינים בהתקשרות ארוכה ולכן עוטפים את העובדים בכל שלב בחייהם", מדגישה בידרמן-בירן. "העובד גדל איתנו וצומח עמנו מקצועית ותעסוקתית. זה מתחיל בכך שאנו מצמידים חונך לעובד חדש, שמלווה אותו בתחילת דרכו בחברה, נמשך במערך מנטורינג, שבו מנהלים בכירים מלווים מנהלים בדרגי הביניים, ונגמר בקורס פיתוח ולימודי המשך למצטיינים. יש כאן מסלולי קריירה מובנים וניתן להתקדם הן אופקית והן רוחבית. אפשר להתקדם ממהנדס עתודה דרך מנהל מתקן ועד למנהל אשכול ואגף. יש מדיניות של האצלת סמכויות ומרחב שיקול הדעת של העובדים בשטח הוא רחב".

"העובדים נהנים משכר הגבוה מהממוצע במשק ובחלק מהמשרות הוא מהגבוהים במשק", ממשיך מוסקוביץ'.

בידרמן-בירן מציינת כי לצד זה פועלת בקבוצה מערכת רווחה ענפה, שמתייחסת לשלושה קהלים: העובדים, ילדי העובדים והגמלאים. המערכת כוללת מלגות גנון לילדי עובדים בגילים 5-3 עשרה חודשים בשנה, סיוע בקייטנות, טקסים לילדי העובדים בכניסה לכיתה א', בבר המצווה ובגיוס לצבא, והשתתפות במלגות לאוניברסיטה. לכך צריך להוסיף מבחר של נופשים בארץ ובחו"ל, אירועים מושקעים ביום האישה וביום המשפחה, נשף חברה שנתי, אירועי קיץ, הפנינג למשפחות בחגים, מנויים לאירועי תרבות, כרטיסים למופעים ולאירועים במחירים מוזלים ועוד.

"זהו סל תרבות ורווחה רחב מאין כמותו", מסכמת בידרמן-בירן. "בזן מייחסת חשיבות וערך רב למשאב האנושי, תומכת בעובדים ומטפחת אותם - מכניסתם לעבודה ועד הפרישה - אם בהיבט המקצועי ואם בתמיכה תרבותית ורווחה. כל מה שנותר להם הוא לבוא לעבודה".

לפרטים נוספים

בחזרה למדור