"ההיי־טק עובר מהכשרת חוץ לתחום שמכשיר את עצמו"

מייסד ומנכ"ל Elevation: "אתגרי הקורונה יוצרים מעבר ממודל גיוס של מועמדים בעלי הכשרות לעולם בו ההכשרות נערכות בחברות עצמן"

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
31470
צילום: רמי שלוש
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

"אתגרי הקורונה והאוטומציה יוצרים מעבר ממודל גיוס של מועמדים בעלי הכשרות ספציפיות בעולם ההיי־טק, לעולם בו בענף מכשירים את העובדים בתוך החברות עצמן" כך אמר אבי שניר, מייסד ומנכ"ל Elevation בכנס HRevolution של TheMarker המחלקה המסחרית.

לדברי שניר, הדבר מתקיים במיוחד לנוכח האוטומציה ההולכת וגוברת בשוק, שהיא למעשה את המהפכה התעשייתית הרביעית. "התחזית היא שעד שנת 2025, 85 מיליון משרות עלולות להיעלם בעקבות החלוקה מחדש של העבודה בין בני אדם למכונות", אמר. "במקביל עשויות להיווצר 97 מיליון משרות חדשות, ול–70% מהעובדים יוצעו הזדמנויות לתפקידים חדשים לגמרי או מעודכנים".

ניר ציין כי אתגרי המעסיקים נוגעים הן לגיוס עובדים והן לשימור עובדים קיימים. "בארה"ב ואירופה לוקח 54 ימים בממוצע לגיוס עובד טכנולוגי, וזאת בעלות של אלפי דולרים", ציין. "גם בישראל המצב די חמור, עקב גל הגיוסים של העובדים הטכנולוגיים שהחמיר את המחסור ואת עלות העסקת העובדים האלו. גם בממד שימור העובדים קיימת החמרה. בארה"ב ישנם 40 מיליון מתפטרים בשנה — ועלות עזיבת עובד היא כשליש מעלות ההעסקה השנתית שלו. אגב, 29% מהמתפטרים ציינו שהסיבה העיקרית לעזיבה היא אי יכולת להתפתחות מקצועית".

שניר הוסיף כי לא רק הגדרות המשרות השתנו. לכל חברה יש כיום סט כישורים ויכולות בעזרתן היא מגדירה את התפקידים השונים. "אנו רואים יותר ויותר חברות שיוצרות הכשרות שמתאימות להן באמצעות מעין אקדמיות פנים ארגוניות", העיד שניר. "באקדמיות האלו מתמקדים הארגונים בבניית טאלנטים, הן דרך עובדים פנימיים והן דרך עובדים חיצוניים. כחלק מכך מגייסים עובדים ללא ניסיון והם מוכשרים בתוך הארגון פנימה בהתאם לצרכים שלו. בסופו של דבר, ההיי־טק עובר מהכשרה חיצונית לתחום שמכשיר את עצמו".