חשיבות צוואה וייפוי כוח מתמשך בהליכי גירושין

הנטייה הטבעית של זוגות המחליטים להתגרש היא להתמקד בענייני חלוקת רכוש, מזונות וחלוקת זמני השהות של הילדים. אולם לדברי עו"ד דניאל ויגלר, בעת ניהול הליכי הגירושין חשוב לא פחות לעסוק גם בירושה, בצוואות ובמצבי חוסר כשירות

בשיתוף עורך הדין דניאל ויגלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בשיתוף עורך הדין דניאל ויגלר
תוכן שיווקי

מרבית המתגרשים עסוקים במחלוקות לגבי חלוקת רכוש, לגבי הילדים ולגבי המזונות, ושוכחים שלחיים יש לפעמים מסלול משלהם, ושיש אספקטים נוספים שכדאי לתת עליהם את הדעת לפני פתיחת הליכי הגירושין.

גירושין לא קורים בן לילה, גירושין הם תולדה של מצוקה של מי מבני הזוג והבנה שמוטב בנפרד מאשר יחד, וזאת בחלוף שנות נישואין מעטות או רבות.

רק לאחר שהצדדים או מי מהם מקבל את ההחלטה הסופית להתגרש, מתחיל הליך הגירושין המשפטי, הכולל בדרך כלל שלושה נושאים מרכזיים: חלוקת זמני השהות של הילדים, מזונות וחלוקת רכוש.

אם יש לבני הזוג מזל, מציין עורך הדין דניאל ויגלר, הכל נעשה בהסכמה וללא צורך בהליכים משפטיים, והדברים נסגרים מהר יחסית. אך במקרים רבים הגירושין בעצימות גבוהה, שכן, לא תמיד יש הסכמה בין הצדדים להתגרש; וגם אם יש, קיימות ביניהם מחלוקות רבות וקשות בלפחות אחד משלושת הנושאים המרכזיים, המצריכות ניהול הליכים משפטיים.

עו"ד דניאל ויגלר

לכן, אין זה מפתיע – שלאחר שבן או בת זוג שוקלים ומתבשלים במשך שנים להתגרש, ולאחר מכן אוזרים אומץ ואת הכוחות הנפשיים והכלכליים לפתוח בהליך המשפטי המורכב של הגירושין – שהדבר האחרון שעומד בראש מעייניהם הן סוגיות של הורשה והעברה בין דורית או סוגיות של אי כשירות ואפוטרופסות.

עו"ד ויגלר: "מדובר בטעות נפוצה, שכן מועד ההתגבשות הסופית של ההחלטה להתגרש, ולבטח המועד שבו נפתח ההליך המשפטי עצמו, אלה המועדים שבהם על המתגרש או המתגרשת להסדיר ולקבוע בדחיפות מי יירש אותו ומי יטפל בו אם לא יהיה כשיר עוד ולא יוכל לדאוג לענייניו מפאת מחלה או פציעה".

פטירה במהלך הליכי גירושין

לפי סעיף 11 לחוק הירושה עצם הנישואים מקנים למי מבני הזוג את הזכות לרשת מחצית מהרכוש ולעיתים אף שני שליש ממנו ואת כל דירת המגורים.

"הדבר האחרון שבני זוג, המוצאים עצמם בהליך גירושין, רוצים שיקרה הוא שבן זוגם (הגרוש/ה העתידיים) יירש אותם. הרי הם מתגרשים ויש ביניהם מחלוקות לגבי כספם ורכושם, והם לא יכולים ולא רוצים לדמיין שאם מי מהם ילך לעולמו בטרם יתגרשו, שהצד השני עלול לרשת אותו", מסביר עו"ד ויגלר. "כדי למנוע מצב אבסורדי זה, חובה לערוך ולחתום על צוואה ויפה שעה אחת קודם. במסגרת הצוואה יש להבהיר באופן מפורש את חוסר הרצון שבן הזוג יהיה בין היורשים ולקבוע באופן ברור ומדויק מי יהיה היורש ומה החלק שהוא זכאי לקבל ברכוש. בדרך כלל מרבית המתגרשים קובעים שהילדים הם אלה אשר יירשו אותם. אך מה קורה כאשר הילדים עדיין קטינים וכפועל יוצא מי שינהל את הרכוש והכספים אשר יירשו הוא האפוטרופוס הטבעי שלהם, כלומר ההורה שנותר בחיים ואשר ממנו רצה המוריש להתגרש?

במצב דברים זה יש לייצר במסגרת הצוואה מנגנון שימנע מההורה שנותר בחיים גישה לכספים ולרכוש שהילדים זכאים לקבל, ומומלץ לקבוע כי הכספים והרכוש יוחזקו בנאמנות אצל אדם אחר, ולהורות לאותו אדם כיצד לנהל אותם ומתי לחלק אותם ילדים".

עניין זה, הוא מדגיש, רלוונטי גם לבני זוג שלא נישאו והם למעשה ידועים בציבור, שכן גם ידוע בציבור זכאי לרשת מחצית או שני שליש מהרכוש של בן זוגו. עו"ד ויגלר: "לכן, אל להם לידועים בציבור להזניח נושא זה כאשר הם נפרדים וגם הם מחויבים לערוך צוואה בעת הליכי פרידה".

היעדר כשירות במהלך הליכי גירושין

במסגרת ניהול הליכי גירושין עלול להתרחש מצב שבו מי מהצדדים נפצע או חלה ובשל מצבו הבריאותי אינו כשיר עוד לנהל את ענייניו. אם כבר החל ההליך המשפטי, סביר להניח שבית המשפט לא ימנה את בן הזוג כאפוטרופוס של אותו אדם, אך מה קורה לאדם אשר רוצה להתגרש וטרם פתח בהליכים?

עו"ד ויגלר: "אותו אדם עלול למצוא עצמו מנוהל על ידי בן/בת הזוג, שימונו כאפוטרופוס לגופו ולרכושו. מדובר כמעט בשליטה מוחלטת בחייו של אותו אדם על ידי מי שהוא רצה להתגרש ממנו.

למרבה המזל, למצב זה יש היום פתרון, בעקבות שינוי שנערך בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות ומתן האפשרות לקבוע מבעוד מועד מי ידאג ויטפל בנו במקרה של חוסר כשירות. זאת, באמצעות עריכת ייפוי כוח מתמשך. באמצעות כלי משפטי זה מי שרוצה להתגרש יכול לקבוע מראש מי ידאג לענייניו ובאיזה אופן, וכך למנוע מצב שבו יהיה נתון לשליטת בן זוגו לשעבר במקרה שיאבד את כשירותו".

הליך גירושין הוא כידוע הליך רגיש ומורכב, ולכן, כשבוחרים עורך דין שיטפל בעניינים הללו, חשוב לוודא מראש שהוא מתמחה בדיני משפחה ובדיני ירושה (אומנם מדובר בגירושין, אבל תמיד יש השלכות בתחום הירושה), שהוא מקצועי ובעל ניסיון רב בניהול הליכים משפטיים בתחומים אלה בבית המשפט ובבית הדין. בנוסף, כדאי שעורך הדין הנבחר לליווי התהליך יהיה בעל יכולת הקשבה, שהתחושה שיעורר תהיה נעימה ונינוחה כדי שאפשר יהיה לפנות אליו, לשוחח עמו ולהיות גלויים איתו גם באשר לפרטים האישיים והמביכים ביותר.

לעו"ד דניאל ויגלר ניסיון רב המאפשר לו לזהות במהירות את צרכי לקוחותיו, ולהתאים להם את האסטרטגיה המתאימה והיעילה ביותר לצורך ניהול ההליכים המשפטיים. המוטו במשרדו הינו לחימה עבור לקוחות המשרד עד לקבלת התוצאה הרצויה מבחינתם, בבית המשפט ובמסגרת ניהול מו"מ, תוך מתן תמיכה ואוזן קשבת במהלך ניהול הליכי הגירושין ואף לאחר סיומם.

עו"ד דניאל ויגלר
טלפון: 03-7444391

לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד דניאל ויגלר