דקר פקס אופיר ושות': פותחים את השער האוסטרי לאיחוד האירופי

התיקון החדש לחוק האזרחות באוסטריה מאפשר לעשרות אלפי ישראלים-יהודים להגיש כעת בקשה לקבלת דרכון אוסטרי, גם אם סורבו בעבר. המומחים במשרד דקר פקס אופיר ושות' ילוו את הפונים לכל אורך התהליך

גלית בן חמו, בשיתוף משרד עו"ד דקר פקס אופיר ושות'
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוסטריה
השער האוסטרי לאיחוד האירופיצילום: Shutterstock
גלית בן חמו, בשיתוף משרד עו"ד דקר פקס אופיר ושות'
תוכן שיווקי

"אוסטריה היא אחת המדינות היציבות באיחוד האירופי, שמעניקות זכויות סוציאליות נרחבות; לכן הדרכון האוסטרי נחשב לאחד מהמסמכים היוקרתיים והמבוקשים בעולם", אומר עו"ד טל אופיר, שותף במשרד עורכי הדין דֶקר פּקס אופיר. ההתרחשות סביב הגשת הבקשות לקבלת דרכון הלכה והתרחבה עם התיקון ההיסטורי שחוקק הפרלמנט האוסטרי בצעד חריג במיוחד (תיקון 58C שנחקק ב־2019 ונכנס לתוקפו בספטמבר 2020).

"התיקון לחוק האזרחות האוסטרית הרחיב את הזכאות לאזרחות אוסטרית גם למי שהיה רק תושב אוסטריה ללא אזרחות אך נאלץ להימלט ממנה בעקבות רדיפת המשטר הנאצי. הזכאות עוברת לכל הצאצאים של אותם יהודים שנמלטו", שמעולם לא היו אזרחים אוסטריים. מעבר לכך, האוסטרים הסירו מגבלות ארכאיות על זכאות כמו פסילת מבקשים ששירתו בצבא קבע או נולדו בשנים מסוימות.

ייסודה של האימפריה האוסטרו–הונגרית במחצית המאה ה–19 הביא לשגשוג כלכלי וחירויות חסרי תקדים בהיסטוריה של הקהילה היהודית באזור זה. כ–200 אלף יהודים חיו בווינה עם השפעה עצומה על התרבות האוסטרית. לאחר נפילתה של האימפריה האוסטרו–הונגרית ב-1918, עשרות אלפי יהודים היגרו ממזרח האימפריה שקרסה לווינה והתגוררו בה בלי להיות אזרחי אוסטריה.

עו"ד טל אופירצילום: שירי דקר

הגירת יהודי מזרח אירופה לאוסטריה הביאה לעלייה באנטישמיות. עלייתו של היטלר לשלטון בשנת 1933 והמשטר האוסטרו-פאשיסטי באוסטריה סימנו החרפה ברדיפה ברדיפת יהודי אוסטריה. במרץ 1938 סיפח הרייך השלישי את אוסטריה והחיל את חוקי נירנברג על הקהילה היהודית. הסיפוח הביא ליציאה המונית של יהודים מאוסטריה.

במשך השנים העניקה אוסטריה אזרחות ליהודים אזרחי אוסטריה שאזרחותם נשללה על ידי הרייך השלישי, אך הגבילה את הזכאות בסייגים שונים ומשונים. "למשל, אם אדם שירת בצבא קבע, הוא לא היה זכאי לקבל אזרחות; והיתה התייחסות לטווח שנים מסוים שגם הוביל לסירוב. היו מגבלות שונות שאפשר לומר שהתבססו על שיקולים ארכאיים", הוא מציין.

הדלת לדרכון האוסטרי נפתחת

"מכיוון שהחוק היה מוגבל בסייגים שונים עד לפני כשנתיים, יש רבים שחושבים שאינם זכאים לקבל דרכון ולא טורחים לדרוש את זכותם. כעת נפתחה לפניהם אפשרות להגיש את הבקשה. באופן כללי, היום כל מי שעונה להגדרה 'צאצא לאזרח או תושב אוסטריה שנרדף על ידי המשטר הנאצי ויצא מאוסטריה', זכאי לאזרחות אוסטרית", מסביר אופיר. הוא מוסיף כי האנשים שפונים למשרדו הם לרוב מבוגרים שדואגים לעתיד ילדיהם ונכדיהם. בעקבות תיקון החוק, הוא מדגיש, יוכלו כעת רבים לזכות באזרחות, וזאת בלי לוותר על אזרחותם הנוכחית, ובלי שיידרשו להתגורר באוסטריה או לעבור מבחנים, כמו מבחני שפה.

משרד עורכי הדין דֶקר–פּקס–אופיר עוסק בשני תחומים מרכזיים. המשרד מרבה לעסוק בדיני הגירה, ומסייע לזרים להיאבק על זכויותיהם מול רשויות ההגירה בישראל; בד בבד עם העיסוק הזה, המשרד מתמחה בתהליכי קבלת דרכונים אירופאיים. צוות המשרד דואג לתת מענה מלא לפונים בתחום הזה, החל בבדיקה ארכיונית האם יש זכאות, דרך הגשת הבקשה וליווי לכל אורך התהליך וכלה בקבלת הדרכון הזר ממדינות אירופה – אוסטריה, גרמניה, רומניה, פורטוגל, ליטא ובולגריה. מיכאל דקר, יהושע פקס וטל אופיר, השותפים במשרד - שהוקם לפני כשש שנים ולו סניפים בתל אביב ובירושלים - פועלים בזירה זו כבביתם. אופיר: "למשרד יש זיקה הדוקה לתחום המנהלי, ובכלל זה לנושא הזכאות לדרכונים אירופאיים. הצוות דובר את שפות המדינות ומיומן בעבודה מול הרשויות הזרות".

לפשט את סבך הקריטריונים

"אדם שאינו יודע אם הוא זכאי או לא צריך לפנות למשרד עורכי דין", מסביר אופיר. "אנחנו מבצעים בדיקה ארכיונית ומאתרים מסמכים ותעודות המראים זיקה משפחתית לאוסטריה. קיימות אינדיקציות טובות שעשויות להעיד על זכאות, כמו למשל אם אחד מקרובי המשפחה קיבל בעבר פיצוי מממשלת אוסטריה, למשל פנסיה בגלל אובדן כושר השתכרות; או במקרים שבהם התקבלו מענקים כקרובי משפחה של ניצול שואה מאוסטריה. צריך להבין שהתהליך נעשה מול רשויות קפדניות מאוד, לכן יש צורך לשלוט היטב בדרכי ההתנהלות שלהן, בשפה ובבירוקרטיה. אי-הידיעה עלולה להוביל לא פעם לעיכובים ואף לדחייה. יש לא מעט אנשים שהתחילו בתהליך באופן עצמאי, נתקלו בבירוקרטיה והרימו ידיים, וחבל. מי שמגיע אלינו מוריד את הטיפול בעניין מכתפיו. אנחנו מחתימים את הלקוחות שלנו על ייפוי כוח ובמשך כחודשיים מטפלים בכל הפרוצדורה של הארכיון, המסמכים ומילוי הטפסים והגשה. כחצי שנה לאחר שהבקשה נשלחת ועוברת דרך משרדי הממשלה השונים באוסטריה, מתקבלת החלטה, וכל הבקשות שהגשנו עד כה התקבלו". לדבריו, לתהליך החיפוש בארכיון מתלווה ערך נוסף וחשוב. "בחיפוש מתגלים מסמכים, תעודות, תמונות מהעבר הרחוק, שאנשים לא ראו מעולם", אומר אופיר. "וזה כמובן מרגש מאוד לשתף את המידע הזה עם קרובי המשפחה".

אופיר מדגיש שאוסטריה היא חברה מלאה באיחוד האירופי: "הדרכון האוסטרי נחשב ליוקרתי מבין דרכוני האיחוד האירופי, מכיוון שהוא מאפשר לחיות, לעבוד וללמוד בכל מקום באירופה. אוסטריה ידועה כמדינה שאזרחיה נהנים מזכויות סוציאליות נדיבות במיוחד. בנוסף, הדרכון פוטר מהצורך בהוצאת ויזה לארצות הברית. לגבי ישראלים שלא מתכוונים להגר מישראל, המשמעות היא בעיקר חופש תנועה ברחבי העולם. אולם לדורות הצעירים יותר מדובר בהזדמנות לעבוד, ללמוד ולחיות באירופה. המעמד של אוסטריה באיחוד הוא מובטח ויציב. המשמעות מרחיקת הלכת היא שאם יגיע יום שבו האיחוד האירופאי יבקש אשרת כניסה לשטחה, יהיה כבר קשה לזכות בדרכון".

משרד עו"ד דקר פקס אופיר ושות'
טלפון: 03-3724722
למעבר לאתר >>

בשיתוף משרד עו"ד דקר פקס אופיר ושות'