מחממת סטארטאפים ועד חדרי בריחה

הכנה מקסימלית לקראת השתלבות הסטודנטים של היום בתעשייה של המחר מיושמת במכללות אקדמיות בדרכים מגוונות ויצירתיות. כמה דוגמאות שעושות חשק ללמוד

מיכל אסף, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישיבת צוות
צילום: Shutterstock
מיכל אסף, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מידת מוכנות הסטודנטים של היום להשתלבותם בהמשך הדרך בתעשייה, היא הרעיון המוביל מגוון תוכניות ושיטות חדשות לשיפור ולהרחבת דרכי ההוראה והלמידה במרכז לחינוך הנדסי וליזמות במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה. ברוח זו גובשו בשנים האחרונות מגוון תוכניות ושיטות ביניהן יזמות ובינתחומיות, בניית קורסים בגישת למידה היברידית פעילה ממוקדת סטודנט, גישת למידה מבוססת פרויקטים (PBL), הכשרת סטודנטים למיומנויות נדרשות בהנדסה, הכשרה שנתית של מרצים ועוד.

עידוד היזמות והבינתחומיות - אחת הגישות המרכזיות אותן מקדמת המכללה – באה לידי ביטוי בין היתר באמצעות "האקתונים" (מרתונים של פיצוח מחשבתי והתמודדות עם אתגרים ובעיות ממשיות) המתקיימים בתחילת כל סמסטר. בהקאתון מוצגים לסטודנטים אתגרים אמיתיים על ידי אנשי מפתח מהחברות המובילות בתעשייה, המלווים את הסטודנטים ומשמשים עבורם כמנטורים. הסטודנטים נדרשים לגבש צוותים רב-תחומיים ולהציג פיתרון ואב-טיפוס בתום מרתון של יממה וחצי. בשנה הנוכחית התקיימו במכללה שני האקתונים שכאלו, האחד בתחום הרפואה והשני בתחום המציאות המורחבת – XR, שהמשיכו אחר כך לפרויקטים בינתחומיים בחברות עצמן או בפלטפורמות יזמיות כמו "מאיץ הגליל לתעשייה חכמה", חממת סטארטאפים שמובילה המכללה עבור יזמים וסטודנטים בצפון.

"בימים אלה פועלת המכללה על הרחבת מיזם ההאקתון לשבוע בינתחומי לכלל הסטודנטים בשנה השנייה ללימודיהם, במהלכו ייחשפו לסדנאות בתחומים השונים, יסיירו בחברות ובארגונים, ויעברו תהליך מקיף של תכנון מואץ – Design sprint, תהליך אותו עוברים מהנדסים בגוגל", מספרת פרופ' נירית גביש, מנהלת המרכז לחינוך הנדסי וליזמות במכללה. "המטרה היא הכשרה ליזמות, לחשיבה מחוץ לקופסה, להתמודדות עם אתגרים אמיתיים בצוות רב-תחומי, ולשיפור מיומנויות כמו עבודת צוות ויכולת תקשורת טובה".

דוגמה אחרת לשיטת הוראה ייחודית הפועלת במכללה היא גישה המושתתת על "למידה מבוססת פרויקטים" – PBL Project Based Learning, לפיה הסטודנטים הם האחראים על תהליך הלמידה, מתנהלים בצורה עצמאית ולומדים לעבוד בצוות, תוך התמודדות עם פיתרון בעיות כאמצעי ללמידה משמעותית.

"שיטה זו אומצה במכללה לאחר שמחקרים הראו ש-PBL משפרת את יכולת הלמידה של הסטודנטים ומגבירה את המוטיבציה שלהם להצטיין, לעבוד טוב יותר בצוות, ולהיות עם ראש יצירתי ופתוח לרעיונות חדשניים – תכונות הנדרשות כיום בתעשייה בכלל, ובתעשייה החכמה בפרט", מוסיפה גביש.

מסע וירטואלי בגוף האדם

גם בבית הספר לחינוך במכללה האקדמית אחוה עושים שימוש במציאות מדומה כדי להכשיר את הסטודנטים ולצייד אותם במיומנויות הוראה חדשניות. בתוך כך, מפתחת המכללה תוכנית חדשנית להכשרת מורים, במסגרתה מועברים קורסים חווייתיים העוסקים ביזמות בחינוך מזוויות שונות, כמו חדרי בריחה עם משימות, קורסים באמצעות משקפי מציאות מדומה ועוד.

במסגרת התוכנית ביזמות בחינוך במכללה האקדמית אחוה, סטודנטים לחינוך במכללה נחשפים לשיטות הוראה ולמידה חדשניות, במטרה לשפר ולהרחיב את יכולותיהם כמחנכי דור העתיד, זאת באמצעות התנסות בדרכי הוראה ייחודיות ובקורסים חדשניים בהם מיידפולנס, פסיכולוגיה חיובית, משחק ומשחוק בלמידה, טאי צ'י, דיבייט, דיאלוג ופדגוגיה חדשנית בשילוב חדר בריחה ועוד.

בקורס "פדגוגיה חדשנית בשילוב חדר בריחה" מתנסים הסטודנטים באתגר של חדר בריחה בנושא משבר האקלים הגלובלי. הסטודנטים יוצרים ומפעילים חדרי בריחה במגוון תחומים, כמו למשל חדר בריחה בנושא "העלייה לארץ ישראל", "שירה מודרנית", "משוואות במתימטיקה" ועוד. האתגר הוא ליצור חדרי בריחה יצירתיים שיפוזרו במרחבי הקמפוס דרך סיפורי עלילה מרתקים, חידות מאתגרות, המזמינות חשיבה יצירתית, ויכולת פיתרון בעיות בצוות. הסטודנטים יוצרים תפאורה מרתקת, אבזור מיוחד, מקומות מסתור וחידות מתוחכמות.

בעולם בו אנו חיים, החינוך והטכנולוגיה קשורים זה בזה וידוע כי שימוש בטכנולוגיה בחינוך הופך את הלמידה וההוראה למשמעותיות, מתקדמות ותורמות יותר. סטודנטים לתואר שני בחינוך במכללה מתנסים בחוויית לימודים חדשנית וייחודית של מציאות מדומה ורבודה בחינוך. הסטודנטים, בהנחייתה של פרופ' אורית אבידב-אונגר ובשיתוף עם חברת פרומיקסד, מתנסים לדוגמה במסע וירטואלי בגוף האדם. לדברי פרופ' אורית אבידב-אונגר, דיקן בית הספר לחינוך במכללה האקדמית אחוה, "ללמידה זו בסביבה וירטואלית יתרונות רבים, שכן היא מספקת לסטודנטים בתואר שני, שהם גם מורים ובעלי תפקידים במערכת החינוך, אתגרים חדשים ושונים לחלוטין מההוראה המסורתית. זוהי הוראה המדגימה הוראה העושה שימוש בהרפתקה כדרך ליצירת חדשנות ויצירתיות בעולם שבו היזמות והחדשנות הם חלק מהעולם הדיגיטלי שבו אנו חיים".

השכלה וחינוך >> בחזרה למדור