החברה ששינתה את הדרך בה עובד תחום הדאטה

עם ארכיטקטורת ענן ייחודית, חברת Snowflake מציעה פלטפורמה גמישה ויעילה לניהול הדאטה בארגון. "זהו למעשה ענן הדאטה הראשון שמאפשר לא רק לנהל, אלא גם לשתף תכנים וכך להעשיר את המידע הארגוני", אומר ירון בן שלוש, מנהל הסניף המקומי של החברה, שרשמה את ההנפקה הגדולה ביותר של חברת תוכנה בהיסטוריה של נאסד"ק

אסף לבנון, בשיתוף Snowflake
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות ההנהלה - Snowflake ישראל | צילומים: פלורין קאלין
צוות ההנהלה - Snowflake ישראלצילום: פלורין קאלין
אסף לבנון, בשיתוף Snowflake
תוכן שיווקי

חברות טכנולוגיה שהופכות ליוניקורן תוך עשור מיום היווסדן כבר אינן דבר נדיר בימינו. אפילו לא כאלו שהן יוניקורן פי-120, כלומר הגיעו לשווי של 120 מיליארד דולר. אך לשאת את התואר "ההנפקה הגדולה ביותר של חברת תוכנה בתולדות נאסד"ק" יכולה רק אחת. את התואר הזה נושאת בגאווה Snowflake. בספטמבר 2020 גייסה החברה 3.4 מיליארד דולר בהנפקה בנאסד"ק, לפי שווי של 33 מיליארד דולר. ואם זה לא מספיק: מחיר מנייתה הוכפל ביום המסחר הראשון והגיע ליותר מ־250 דולר, מה שהביא את החברה לשווי של כ-70 מיליארד דולר. מאז, כאמור, היא כבר טיפסה אל מעל ל-120 מיליארד דולר.

ירון בן שלושצילום: פלורין קאלין

מה מאפשר ל-Snowflake את החריגות הזאת, חריגות המתעצמת כשמגלים שהחברה אמנם נוסדה בסיליקון וואלי בקליפורניה, אך על-ידי יזם צרפתי במקור? בנואה דז'וויל היה בן 45 כשייסד את החברה - לא בדיוק הגיל השכיח של היזמים המסתובבים בוואלי עם עיניים בורקות ומנסים לשכנע שהמוצר שלהם הוא היוניקורן הבא שיביא ל-Disruption עולמי.

אם שואלים את ירון בן שלוש, מנהל הסניף המקומי של Snowflake, התשובה היא שינוי כללי המשחק. החברה שינתה את הדרך בה עובד תחום הדאטה והצליחה להביא לשוק תפיסה חדשה, שאלפי לקוחותיה ברחבי העולם (מתוכם מאות בישראל כיום, ו-50% מלקוחות ה-Fortune 500) מוצאים כיעילה במיוחד. "הבאנו מהפכה בהיבטי הגידול (Scalability), הביצועים ופשטות הניהול", משיב בן שלוש. "לא רק ש-Snowflake היא פלטפורמה גמישה ויעילה לניהול הדאטה בארגון, זהו למעשה ענן הדאטה הראשון שמאפשר לא רק לנהל, אלא גם לשתף תכנים, בתוך ומחוץ לארגון, באופן פשוט ועל-ידי כך להעשיר את מודלי המידע הארגוני".

זה דורש הסבר.
"ארגונים הפנימו את התועלת במעבר לענן. אך המעבר הזה מייצר כמויות דאטה עצומות המגיעות ממקורות מידע שונים, בתכיפות גבוהה ובשורה של פורמטים. הארגון נאלץ לעבד לוגים, טקסטים, תמונות, אודיו, וידיאו, חיישנים ועוד. למעשה, נוצרים בארגון מערכי דאטה נפרדים, מה שקרוי Data Silos. כך יוצא שהתמונה הגדולה היא פאזל של הרבה חלקים קטנים ושונים שקשה מאוד לחבר. התמונה אמנם שם, אבל להרכיב אותה זה לא פשוט. את זה Snowflake פותרת - אנחנו נותנים מענה מושלם לבעיה בעזרת פתרון מרכזי אחד: ארכיטקטורת ענן ייחודית המאפשרת להחזיק את כל המידע שבארגון במקום אחד, בצורה פשוטה לניהול ולתחזוקה. על המידע הזה ניתן להריץ את כלי הניתוח המובילים וכך לגזור תובנות ולקבל החלטות מושכלות. כל זאת בהקצאת משאבי מחשוב המתאימים לכל עומס עבודה, באופן נפרד ולא מוגבל - כך שתהליך עיבוד אחד אינו משפיע על השני. לפלטפורמה יכולות Scalability בלתי מוגבלות ומיידיות, ביצועים מצוינים, אבטחת מידע עילית ותאימות לכל ענני המחשוב הבולטים בשוק כיום, ומעל לכל זה, תהליכי ניהול הדאטה הופכים לפשוטים באופן מובהק".

להנגיש דאטה ללקוחות הקצה
בן שלוש מספר שלקוחות Snowflake מספרים על הבדל של שמיים וארץ שנוצר מיכולותיה וגמישותה של הפלטפורמה. יכולותיה מייעלות משמעותית את העבודה ומורידות בעלויות כוח האדם, שכן יש פחות צורך באנשי מקצוע מומחים, שיודעים לבצע משימות מורכבות. העבודה על הפלטפורמה יכולה להיעשות בצורה פשוטה על-ידי אנשי הארגון הקיימים ועם הידע הקיים שלהם. "לקוחות כל הזמן אומרים לנו כמה הם אוהבים את הפשטות ומספרים שהיא יצרה שינוי של 180 מעלות ביכולותיהם ובגמישותם. היכולת לתת משימות גם לעובדים בעלי מיומנויות פחותות בתחום - מייצרת ערך משמעותי. פתאום תהליכים שלקחו זמן רב פושטו בסדרי גודל משמעותיים. ניהול דאטה בענן הפך ליעיל להפליא, גם כשמדובר בביג דאטה הדורש תהליכים מורכבים ועיבוד חזק. לקוחות פוטנציאליים מתקשים להאמין להבטחות הביצועים שלנו וכשהם בודקים את הפלטפורמה - הם נדהמים לגלות שבאמת מתקבלים ביצועים כאלו. כך באה לביטוי העובדה ש-Snowflake היא מהחברות הממחישות את מהפכת הענן והדאטה. זו חברה שנולדה בענן, עבור חברות שפועלות בענן ויוצרת ארכיטקטורה שנועדה לנצל את היתרונות הטבעיים של טכנולוגיית הענן: סקלביליות, ביצועים ו-Time to Market. הכל בפתרון SaaS מלא שאינו דורש התקנה ותחזוקה".

נשים בעולם הדאטה: מימין : אירית שגיא, אלכס קופ, דיקלה אור-שיצילום: פלורין קאלין

מה עיקר הפעולות שהלקוחות עושים עם המוצר?
"בגדול, ישנן שתי גישות לניהול דאטה: אחת היא יותר 'שירות עצמי' - לתת לעובדים לעשות דברים מורכבים גם אם יש להם מיומנויות בסיסיות. השנייה היא גישת קוד, שמעניקה את היכולת לעשות דברים הרבה יותר מורכבים וייחודיים. החלק הארי של משתמשי Snowflake שייכים לקטגוריה הראשונה, אבל הפלטפורמה תומכת גם בשנייה ולמעשה נותנת כיסוי כמעט מלא של דרישות העסק. אנו מציעים פתרון רחב מאוד, המאפשר לארגונים לעשות כמעט את כל פעולות הדאטה שלהן על גביו. זה שובר את מה שאנחנו מכירים מהעולם הישן: מערכות שנבנו לאפליקציות או למחלקות שונות, גישה שהקשתה על הארגון לראות תמונה הוליסטית.
"אנחנו מתרשמים שחברות משתמשות ב-Snowflake בעולמן הפנימי על מנת להבין את הארגון עצמו: איך הוא מתמודד עם תחרות, כמה הוא אפקטיבי, היכן נמצאים אזורים שצריך לשפר", הוא מוסיף. "מצד שני אנחנו רואים שחברות מייצרות על הפלטפורמה שלנו Data application ו-Data Product. חברות טכנולוגיה בעלות מוצר שמשרת מאות או אלפי לקוחות B2B או B2C משתמשות בפלטפורמה על מנת להנגיש דאטה ללקוחות הקצה שלהן. עם Snowflake כל הארגון נמצא במקום אחד ומונגש לפרדיקציות, אנליטיקה, BI ועוד".

בן שלוש נותן מספר המחשות לשימוש: חברת גיימינג יכולה לקחת את נתוני מזג האוויר ולנתח כיצד הם משפיעים על מספר שחקני האון-ליין שלה - וכך גם להיערך בהתאם מבחינת סקלביליות. חברה מתחום גילויי ההונאות משתמשת ב-Snowflake כדי לזהות אם לקוח שנכנס לבנק ומבקש לבצע פעולות אינו מתחזה, על בסיס התנהגותו ההיסטורית. "אגרגטור של בתי מלון, למשל, יושב על הרים של דאטה. מעבר לכך שניתוח המידע יכול לסייע לו אופרטיבית בשיפור מספר ההזמנות, הוא גם יכול לבצע מונטיזציה ולהציע למלונות המשתפים איתו פעולה נתונים מהמידע שאגר, שיהפכו אותם לתחרותיים יותר - גם בלי לחשוף מידע פנימי של המלונות האחרים", הוא מציין.

המהפכנות ניכרת גם באופן בו Snowflake מתמחר את שירותיה: תשלום לפי שימוש. לפי דקות שימוש מדויקות ובדייקנות של שניות. כך משלם הארגון רק על מה שהוא משתמש בו ולא מעבר לכך. עם זאת, ישנה תפיסה שמדובר במוצר יקר יחסית. בן שלוש מפרט אותה: "אני פחות מעוניין לדבר על התחרות, אבל אנחנו נתקלים ברעיון הזה שהוא ממש לא עומד במבחן המציאות. אם מה שיש למתחרים להגיד עלינו זה שאנחנו יקרים - דיינו. שמעתי כבר שאנחנו יקרים פי 10, אם זה היה נכון, היינו פושטים רגל ולא צומחים בקצב המהיר בהיסטוריה של שוק הטכנולוגיה. בפועל, אנחנו הרבה יותר זולים בחישוב של Performance of bit per Dollar. מודל ה-Utility הייחודי שלנו מאפשר ללקוח לשלם רק על מה שהוא צורך בפועל. בימי חג, סופי שבוע וחופשות, כשהלקוח דומם - גם החיוב דומם. ללקוח נעים לדעת שכשהוא מכבה את האור במשרד - גם החיוב על התשתית שלנו נעצר".

חזון הפלטפורמה הרחבה
ל-Snowflake יש כיום קרוב ל-4,000 עובדים בסניפיה השונים ו-6,000 לקוחות ברחבי העולם. כמחצית מהחברות ברשימת ה-Fortune 500 נמנות על לקוחותיה. הרשימה הולכת וגדלה ובחברה מאמינה שהמגמה רק תגבר. "המייסד שלנו, בנואה דז'וויל, נוהג לומר שהעולם מסתכל על דאטה כעל דרך להבין דברים ולקבל החלטות. הוא מצביע על כך שכל החברות בכל התחומים מנסות כיום למנף מידע ולהבין דברים בהקשר רחב וטוב יותר. מכאן, ניתן לצפות שהביקוש למוצרים המסייעים בהבנה הזאת רק יעלה. ככל שיש כמויות דאטה גדולות - כפי שיש כיום - מתעורר הצורך לניהול מאסות של דאטה בזמן אמת ועם זמן תגובה אפס. הלקוח צריך מערכת שתדע לעשות קראנץ' לדאטה, להכין אותו לאנליזה ולענות מהר על השאלות העסקיות".

אבל בעצם אתם לא מספקים כלי ניתוח, אלא פלטפורמה שעליה הם יכולים לרוץ.
"יתרוננו הוא היכולת לשבת בענן ולחבר אצלנו את כל האלמנטים של הלקוח. אנחנו לא כלי הרכב, אנחנו המנוע. הרכיב שתומך בכל הכלים כדי שיוכלו לבצע את משימתם. ללקוח מתאפשר ביצוע אנליטיקה עם הכלים בהם הוא נוהג להשתמש, על פלטפורמה חזקה מספיק כדי לאפשר עבודה בעוצמות גבוהות. המערכת מאפשרת לו לקבל שירותי דאטה בענן בצורה אגנוסטית מכל אחד מספקי הענן הגדולים - אמזון, מיקרוסופט וגוגל - לעבוד במצבים שונים, עם ספקים שונים, ובין גיאוגרפיות. זה אחד הפתרונות היחידים בתעשייה שמאפשרים לעשות Deployment על הכל. כמעט ואין בשוק גמישות כזאת".

איך אתם מגדירים את עצמכם - חברת ענן? חברת דאטה?
"Snowflake היא חברה שכבר עברה כמה פאזות. היסטורית היינו מוכרים כחברת Data Warehouse. כיום אנחנו מתעסקים בעולמות ה-Data Cloud ומיישמים פתרונות של ה-Data Lake, Data Security, Data Application, Data Engineering, Data Science, Data Sharing. בעתיד נתפתח להיות חברת דאטה המטפלת בכל נושא ה-Data Application. חברות יפתחו Data Application ויסחרו בו ב-Marketplace. דרך המערכת שלנו ניתן יהיה להגיש אותו ללקוחות הקצה - בין אם אלו לקוחות פרטיים או חברות. החזון שלנו הוא פלטפורמה רחבה, כשהמגבלה העיקרית שהלקוחות יעמדו בפניה אינה יכולותיה, אלא רמת הדמיון שלהם למה אפשר לעשות עם דאטה ורמת התקציב שהם רוצים לשים על הפעילות".

מכוונים לעולמות האנטרפרייז
בן שלוש הגיע ל-Snowflake לאחר יותר משני עשורים בהם עבד בחברות בינ"ל, ביניהן מוטורולה ואריקסון וסייסנס. ההחלטה לקבל את תפקיד מנכ"ל הסניף המקומי הייתה פשוטה שכן סנופלייק היא חברה בתחילת דרכה והבניה של פעילות מקומית והתמסדות בארץ לאחר שנים רבות של מגורים בארה״ב וגרמניה קסמה לנו.

מה הביא את Snowflake לישראל?
"מעבר לרצון להרחיב את מעגל לקוחות החברה גם לכאן, Snowflake מסתכלת על ישראל כעל Hub משמעותי לשיתופי פעולה טכנולוגיים. הנהלת החברה העולמית מבינה שבשוק הישראלי קיימת חדשנות רבה וששיתופי פעולה כאן ייצרו אקו-סיסטם שישרת היטב את כל הצדדים. יש לנו תוכנית סטארט-אפים שתומכת ועושה אקסלרציה לחברות מסבב A ל-C, לפני הנפקה. בשנה האחרונה ביצעה זרוע ההשקעות שלנו השקעה משמעותית בסטארט-אפ ישראלי. בינתיים אנו חווים פה צמיחה משמעותית הן במספר הלקוחות - שכבר הגיע לשלוש ספרות - והן במספר העובדים".

מה אופי הלקוחות?
"חלק הארי של לקוחותינו מבוסס על חברות טכנולוגיות שבעצם נולדו בענן ומשרתות את לקוחותיהן בענן. כשמדובר במגזרים העסקי והציבורי - האתגר בישראל גדול יותר, שכן אלו טרם ביצעו את המעבר המאסיבי לעולם הענן, אם כי זה מתחיל לקרות. יש לנו כאן כבר לקוחות מעולמות הפיננסים, כמו בנקים, חברות ביטוח ולקוחות תעשייתיים. וכמובן שיש את פרויקט נימבוס, שעומד לבצע טרנספורמציית ענן מלאה לכל משרדי הממשלה. לכן, אנחנו צופים שהחל מ-2023 נתכוונן לפעילות במגזר הציבורי, הביטחוני והעסקי – בשוק שאינו טכנולוגי. חברות מאיצות תהליכים ומתחילות לעשות דברים שלא חשבו שיעשו, כי המציאות מכריחה אותן. אנחנו שם בשבילן, נערכים לעבודה עם שותפים בשוק הלא-טכנולוגי ומאמינים שנצליח להיטמע בו היטב, בין השאר הודות לעובדה שמלכתחילה יש לנו מוצר שאידיאלי לעולמות האנטרפרייז. אנחנו מעסיקים בישראל עובדים בעלי ניסיון של עשרות שנים בעולמות הדאטה והם ידעו לתת מענה לכל סוג של לקוח".

בשיתוף Snowflake