כך תנווטו בהצלחה את המעבר לענן ב-8 צעדים

שרל פרינגטון, מנהלת פתרונות אבטחת ענן בפורטינט, מספרת באילו פעולות יש לנקוט כדי לבצע את המעבר לענן בצורה מאובטחת

בשיתוף חברת פורטינט
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
בשיתוף חברת פורטינט
תוכן שיווקי

הטכנולוגיות הדיגיטליות החדשות מניעות שינוי בקצב חסר תקדים בכל המגזרים בתעשייה. כדי לשמור על יתרון תחרותי בעולם זה, ארגונים זקוקים למהירות וגמישות, אשר ניתן להשיג באמצעות תשתית ושירותים מבוססי-ענן.

שרל פרינגטון צילום: יח"צ

שירותי הענן מציעים גישה לטכנולוגיה מתקדמת עם יכולת גדילה גלובלית כמעט בלתי מוגבלת וללא השקעת הון של פתרון פנים-ארגוני. מימוש הפוטנציאל המלא של הענן דורש שינויים מהותיים - לא רק בתפיסה, באספקה ובתפעול של שירותי IT ו-OT - אלא בתרבות ובמבנה הארגון כולו.

אבטחת סייבר משחקת תפקיד מרכזי במעבר ומאפשרות לארגון לנצל את ההזדמנות ולהבטיח כי השאיפות המניעות את אימוץ הענן לא יעמידו את הארגון כולו בסיכון. התמודדות עם אתגר זה דורשת מצוותי אבטחת הסייבר לעבור מסע ענן משלהם. כדי לעשות זאת בהצלחה, יש צורך לנקוט במספר פעולות אשר הוכחו כחיוניות.

אמצו את הגיוון
הבחירה של סביבת ענן יכולה להשתנות מצוות לצוות, בהתבסס על ההיכרות שלהם עם פלטפורמות מסוימות או צרכים ויעדים ספציפיים. בעוד שקל יותר לנהל פלטפורמת ענן אחת עבור כולם, הדבר יכול להיות גם לא מעשי עבור כל הגורמים השונים. שימוש בפלטפורמה אחת בקרב הצוותים השונים עלולה להפחית את שביעות הרצון, להאריך את הזמן ליצירת ערך ולהגביל את היתרונות הפוטנציאליים שהעסק מחפש להשיג בעזרת הענן.

לפי דוח אבטחת הענן של פורטינט לשנת 2021, 76% מהארגונים משתמשים בשניים או יותר ספקי ענן ולכן, צוותי אבטחת הסייבר והרשת חייבים להתמודד עם אתגרים של תמיכה בעסק במעבר שלהם לענן באמצעות אספקת רמת הגנה וקישוריות הדרושות כדי לאבטח ולהתממשק עם מגוון רחב של סביבות ענן.

סטנדרטיזציה
הדרך היחידה לספק הגנה מתמשכת בפלטפורמות ענן אשר נבדלות זו מזו היא באמצעות סטנדרטיזציה. על-ידי הרחבת האבטחה מהרמה הבסיסית, ארגונים יכולים להבטיח הגנה ברמה ארגונית הניתנת להשגה במגוון של סביבות ענן, מה שמספק את החופש והביטחון לבחור את הפלטפורמה המתאימה להם.

עבור צוותי האבטחה, מסגרת עבודת אבטחה מאוחדת ושיתופית מפשטת את המטלה המאתגרת של אספקת ההגנה וקבלת נראות עמוקה לאורך שטח דיגיטלי מגוון ומבוזר. הפעולות פשוטות יותר, האספקה יעילה יותר, עקומת הלמידה נמוכה יותר וההגנה הכוללת גוברת. אם לא תעשו זאת, אתם עלולים להסתכן בהתמודדות עם אתגרים אשר יכולים לעכב את מעבר הארגון שלכם לענן.

יישמו שיטות DevOps
שילוב אבטחה לסביבות ענן גמישות דורש כי צוותי האבטחה והרשת יאמצו שיטות, כלים, תרבות והלך רוח של DevOps. האבטחה עצמה הופכת לקוד או לשירות שצורכים אותו. אבטחה זו צריכה להיות בשירות עצמי, גמישה ומודולרית. היא חייבת לשלב הגנת סייבר בזמן אמת כדי למנוע סיכונים באופן יזום - בין אם מדובר במתקפות, נקודות תורפה או טעויות - ולמנף בינה מלאכותית ולמידת מכונה כדי למזער את החיכוך. צוותי האבטחה מוכרחים לספק יכולות גדילה וגמישות לפי דרישה אשר מהוות חלק מובנה מעולם ה-DevOps.

רתמו את יתרון ה-DevSecOps
צוותי הרשת והאבטחה המתמחים בנושא הענן, מסוגלים לספק ערך עסקי אמיתי לארגון. צוות משולב של פיתוח, אבטחה ופעולות (DevSecOps) רותם את המומחיות הרב-תחומית שלו ומיישר קו עם היעדים כדי לספק תוצאות עסקיות מהירות ויעילות, עם מעט סיכונים. כאשר האבטחה היא מרכיב בלתי נפרד מהסביבה הכוללת בכל שלב של מחזור חיי התוכנה, הסיכונים מנוהלים בצורה טובה יותר והעיצובים המאובטחים מקבלים תיקוף קבוע מקצה לקצה. דבר זה מקטין הפתעות של הרגע האחרון, או עיצובים מחדש בעלות גבוהה, כאשר הקוד עובר מהפיתוח, לבדיקה ולפריסה. היות והסביבות עלולות להשתנות בשלבים שונים, גישת אבטחה חוצת-פלטפורמות מפשטת מטלה זו.

השקיעו בשיפור המיומנויות
הסתגלות לשיטות עבודה, סביבות וכלים חדשים דורשת מכל אחד מאיתנו להסתגל. הצוותים מוכרחים להבין כיצד לשלב את האבטחה בעולמות אלו, מהם השירותים והאפשרויות הזמינים ולהחליט כיצד להשתמש בהם בצורה הטובה ביותר. לכן, מומלץ למנף את המומחיות של הספקים כדי להאיץ תהליך זה. לספקים יש את מומחיות התכנון והתממשקות האבטחה אל כל סביבות הענן השונות עבור מגוון מקרים ולקוחות. הארכיטקטורות המודולריות שלהם נבחנו ונבדקו והן מספקות תבניות בסיס שניתן להתאים לדרישות ספציפיות. כמו כן, רבים מהם מספקים הדרכה חינמית וייעוץ בנושא ענן ושירותים מקצועיים כדי לסייע להאיץ את מעבר הצוות לענן.

נצלו את כל יתרונות הענן
בנוסף לתמיכה ואבטחת מעבר הצוותים האחרים לענן, גם צוותי האבטחה והרשת יכולים להרוויח מהענן. כאשר ישנם פרויקטים חדשים או פתרונות אבטחה קיימים אשר צריכים חידוש, צוותי האבטחה והרשת יכולים לנצל את ההזדמנות כדי להעריך את האפשרויות שלהם ולשאול את עצמם - האם עלינו להקים או לצרוך זאת כשירות? אם נקים זאת, האם כדאי להשתמש בענן או באתר המקומי? במידה וזה ייעשה בענן – באיזה ענן? אילו שירותי ענן אנו יכולים לנצל כדי להפוך את ניהול הסיכונים, ההגנה מפני איומים והתאימות לאוטומטיים? לפיכך, הענן מציע הזדמנות לשנות את הדרך שבה האבטחה והקישוריות עצמן מסופקות.

הקימו מרכז מצוינות לענן
מעבר לענן זוהי לא משימה פשוטה. הדבר דורש את הכישורים והמבנה הנכונים ברחבי הארגון. ישנן גם דרישות לתיאום, יישור קו והסכמה לאורך הפונקציות והצוותים המגוונים. הגישה הטובה ביותר כדי לאפשר מעבר זה היא הקמת מרכז מצוינות לענן (CCoE). מרכז כזה יכלול צוות רב-תחומי, שיאיץ את אימוץ הענן על-ידי חיבור בין כישורים ומיומנויות המסוגלים לספק את הסטנדרטיזציה והאוטומציה החיוניות להצלחת הענן. לא מדובר בצוות סטטי של מומחי טכנולוגיה, אלא בקהילה אדפטיבית של בעלי עניין בתחומי הטכנולוגיה, הפיננסים, הרכש והעסקים, שמעורבים בצרכים של הארגון כדי להשיג את היעדים העסקיים של הענן ולנהל סיכונים.

ערבו את חברי ההנהלה
ביצוע מעבר מוצלח לענן דורש תהליכים ומבנים ארגוניים חדשים ושיפור משמעותי במיומנויות של כוח האדם. לכן, תמיכת ההנהלה היא הכרחית. כיום, הענן ואבטחת הסייבר הם שני נושאים מרכזיים עבור ההנהלות בארגון, מה שיוצר הזדמנות עבור מומחי אבטחת סייבר בעלי ידע עסקי. לשם כך, יש צורך להעביר בצורה ברורה את הערך העסקי הטמון באבטחת סייבר ובמבנים החדשים עבור הארגון במונחים של זמן, ערך, יתרון תחרותי, הערכת שווי עסקי, ניהול סיכונים ותאימות רגולטורית. עניין זה יכול להיות בעל ערך רב בשינוי תפקיד האבטחה בארגון וקבלת תמיכה עבור יוזמות נוספות בנושא.

ניווט מוצלח של המעבר לענן מביא עימו מהירות, גמישות ושירותים מתקדמים, אשר מכינים את הארגון להצלחה דיגיטלית. עבור צוותי אבטחת הסייבר והרשת, הדבר מציג הזדמנות לשדרג את תפקידם בארגון ולמצב את עצמם כגורמים קריטיים המאפשרים הצלחה מתמשכת זו.

בשיתוף חברת פורטינט