כך תבנו ארגון פיתוח מנצח לסטארט-אפ שלכם

כיצד לבחור את הטכנולוגיה הנכונה לפתרון הבעיה העסקית? האם להיעזר במומחים חיצוניים ולרכוש פתרונות קיימים? האם נכון לתכנן את המערכת כך שתוכל להתמודד עם עומסים כבר מתחילת הדרך? צוות הפיתוח בסייקוד חולק את ניסיונו בתחום ומציג טיפים ועצות כיצד לבנות צוות פיתוח מנצח

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

הצעד הראשון של כל סטארט-אפ חדש הוא פיתוח רעיון טכנולוגי ראשוני לכדי מוצר, במטרה לצאת לשלבי גיוס מתקדמים ומכירות. במידה ואתם מפתחים את המוצר In-house, עליכם לבנות צוות פיתוח מנצח, כזה שיוכל להשיג את המטרה בלוחות הזמנים שקבעתם לעצמכם בתוכנית האסטרטגית. איך עושים זאת נכון? הנה שלל עצות וטיפים שיסייעו לכם במימוש המטרה:

 • שימוש בטכנולוגיות מתאימות לעולם הבעיה שהצוות מרגיש איתם בנוח - בסטארט-אפים חדשים יש פיתוי להשתמש בטכנולוגיות חדשות שלצוות אין ניסיון בהן, פעמים רבות בלי הבנה מה היתרון. בחירת הטכנולוגיות צריכה להיעשות בהתאם לעולם הבעיה שהסטארט-אפ מנסה לפתור, תוך מתן עדיפות לאלו מאנשי הצוות שיש להם איזשהו ניסיון בעולם זה. בחירה של טכנולוגיה לא נכונה יכולה לעלות הרבה זמן וכסף בתחילת דרכו של הסטארט-אפ ולעכב את זמן היציאה לשוק.
 • לא לחסוך בפתרונות קיימים, שיכולים לאפשר לצוות להתרכז בפתרון הבעיה העסקית - קיימים בשוק פתרונות רבים, שיכולים לפתור בעיות מסביב לעולם הבעיה של הסטארט-אפ. החל משירותי ענן שפותרים את הצורך בהקמת התשתיות, דרך ספריות קוד בתשלום עבור המוצר ועד סביבת הפיתוח של המפתח עצמו. כל אלה עלולים להיות יקרים, אבל יאפשרו לצוות הפיתוח להתרכז בכתיבת הלוגיקה העסקית, בלי לבזבז זמן על "המצאה מחדש של הגלגל" וכך להגיע למוצר מהר יותר.
 • להשקיע זמן בתשתיות שיחסכו זמן - יצירת תשתיות איכותיות ברמה גבוהה, שניתן לבצע בהן שימוש חוזר תחסוך למפתחים נוספים שיצטרפו בהמשך את הצורך לעבוד על המשימות הללו מחדש, יעזור להימנע מבאגים ובעיות בהמשך, ובסופו של דבר ההשקעה הראשונית הזאת בתחילת הדרך תוכיח את עצמה בהמשך הדרך.
 • לא להתבייש להתייעץ עם מומחים חיצוניים - עולם הפיתוח הוא רחב מאוד וישנם מומחים חיצוניים בעלי ידע ייחודי בתחומים שונים, בהם לצוות הפיתוח אין בהכרח מספיק ידע וניסיון. מומחה חיצוני יכול לעזור לצוות להתקדם במהירות בתחומי המומחיות שלו, להימנע מטעויות שהמחיר שלהן עלול להיות גבוה ולתת לצוות ידע משמעותי להמשך.
 • ארכיטקטורה פתוחה לשינויים - בסטארט-אפ, כחלק מקבלת פידבק מתמיד, המוצר ישתנה לעיתים תכופות. רעיונות שחשבת שהם מצויינים יכולים לא להתקבל על-ידי הלקוחות, ולהיפך. לכן, צריך לתכנן את המוצר כך שהשינויים לא יגרמו לשכתב את המוצר.
 • בנו מערכת שיכולה להתמודד עם לקוחות גדולים מההתחלה - בתחילת הפיתוח נוטים לבדוק את המערכת בתרחישים פשוטים וקלים יחסית. במוצרי B2B אפילו הלקוח הראשון יכול להיות גדול, ולהעמיד את המערכת במבחן באופן מיידי. עדיף לתכנן את המערכת כך שתוכל להתמודד עם עומסים כאלו כבר מההתחלה, כיוון שממילא תתמודדו איתם מוקדם משאתם חושבים.
 • פידבק מתמיד - גם צוות הפיתוח צריך להיות מחובר לשטח ולקבל פידבק לגבי המוצר מצד גורמים שונים. למשל, איך הלקוחות משתמשים בו ומה חסר להם. את הפידבק הזה צריך לתרגם למשימות לצוות הפיתוח ולוודא את סגירת המעגל עם הלקוחות. כאשר פידבק של לקוח מתקבל, החיבור שלו למוצר מתחזק.
 • להטמיע תהליכים סדורים מתחילת הדרך - בשלב ההתחלתי של הפיתוח מפתה לעגל פינות בנושאים כמו תכנון ותיעוד משימות, בדיקות ומתודולוגיות פיתוח. לכן, מומלץ לחלק משימות לאבני בניין קטנים. בתחילת דרכו של מוצר הכל מרגיש מאוד גדול והדרך למוצר שנותן ערך מרגישה ארוכה מאוד. חלוקת המשימות לאבני בניין קטנות מאפשרת להשיג הצלחות קטנות.
 • לחגוג את ההצלחות הקטנות - לקוח הראשון עשה שימוש בפיצ׳ר מסוים שנכתב ומספק פידבק חיובי? זו סיבה לחגיגה קטנה. אפילו שבתמונה הכללית מדובר באירוע "קטן", אלה הדברים שזוכרים ונותנים כוח להמשך.
 • לא לנסות לתת פתרון מושלם מההתחלה ולא לפחד לטעות - חשוב לכתוב פתרונות פשוטים, שיכולים לתת איזשהו ערך ללקוח במהירות ובלי לנסות לתמוך ישר בכל התרחישים האפשריים.
 • הגעה ל"מקסימום לוקאלי" בצורה מהירה כדי להבין בכלל האם יש ערך כלשהו - הרעיון הוא פשוט לחתור במהירות להוכחת היתכנות. תמיד אפשר להמשיך ולשפר עוד (במידה ויש דרישה כלשהי מהלקוחות). מניסיוננו, אפילו השקעה של כמה ימים, שבמבט ראשון הייתה נראית פשוטה מידי ולא מקיפה, נתנה ערך ללקוח. לאחר הפידבק שלו הבנו שאנחנו בכיוון הנכון.
 • צוות פיתוח צריך להכיר את הסביבה התחרותית - לכל סטארט-אפ יש תחומי השקה עם חברות אחרות. גם בתור מפתחים צריך להכיר אותם כדי לדעת מה אפשר לעשות יותר טוב ומה הדרך היעילה ביותר למצב את ייחודיות החברה ויתרונותיה על פני המתחרים.
 • אם זה רלוונטי, השתמשו במוצר אותו אתם מפתחים - סייקוד למשל מפתחת מוצר לארגונים המאבטח את תהליך הפיתוח. אנחנו משתמשים במוצר בעצמנו כדי לקבל ערך ולראות שאנחנו עומדים בסטנדרטים אותם אנחנו עוזרים ללקוחות לאכוף, וכן להעמיד את המערכת שלנו עצמה למבחן ולוודא שהיא עובדת כמצופה.
 • בנו את תרבות ארגון הפיתוח - ארגון פיתוח מוצלח הוא ארגון שיש לו תרבות מוגדרת. התרבות צריכה לכלול ערכים שהמובילים מאמינים בהם ומטמיעים בכלל המערכת. אצלנו בסייקוד התרבות המובילה כוללת חתירה ללמידה מטעויות, חניכה אחד של השני, שיתוף ידע מתמשך ורצון ללמוד ולהשתפר.
 • נטרו את המערכת ורכיביה מתחילת הדרך ובאופן תמידי - ניטור של המערכת והרכיבים חשוב כדי להבין כיצד הלקוחות משתמשים במערכת, אילו חלקים עובדים יותר טוב ואילו פחות. ניטור גם יכול לספק מדדים לחלקים של המוצר שנמצאים בשימוש ואלה שלא וכן להדליק נורות אדומות. מימוש ויישום עקרונות אלה עשוי לסלול לכם את הדרך להצלחה.

להגן על תהליכי פיתוח של ארגונים - החל מהקוד ועד לענן
סייקוד (Cycode) היא חברת סטארט-אפ בתחום הסייבר, אשר הוקמה לפני שנתיים כדי להגן על תהליכי פיתוח של ארגונים, החל מהקוד ועד לענן. החברה גייסה עד כה כ-25 מיליון דולר מהקרנות המובילות בעולם (Insight Partners, YL Ventures). לחברה עשרות לקוחות, ביניהם חברות הנכללות ב- Fortune 500.

סייקוד מתממשקת לכלים השונים אשר מעורבים בתהליכי הפיתוח - בין אם מדובר במערכות ניהול הקוד, מערכות ה-CI/CD, או סביבות הענן עצמן. לאחר מכן סייקוד ממפה את ההגדרות הנצפות במערכת, הישויות, התהליכים והקשרים ביניהם. למעשה, סייקוד מבינה את תהליכי הפיתוח ומספקת הגנה קצה לקצה על שלל המערכות.

הפתרון של סייקוד מספק לארגונים מספר שכבות אבטחה כולל: גישה והרשאה, תצורות אבטחה ומנועי סריקה פנימיים, אשר מאפשרים ללקוחות לזהות שיבוש קוד, דליפת קוד, סודות מקודדים, תצורות שגויות של תשתיות כמו קוד (IaC), הרשאות עודפות ועוד, והכל בפלטפורמה אחת.

על צוות הפיתוח בחברה, שהיו גם מראשוני אנשי הפיתוח בה, נמנים מאור דודזון, ראש צוות פיתוח, העובד כבר שנתיים בסייקוד ולפני כן עבד במשך ארבע שנים בצ'קפוינט; ניר עמרה, ראש צוות פיתוח, גם הוא עובד שנתיים בסייקוד וברזומה שלו ארבע שנים בצ'קפוינט; איליה שקוליאר, מוביל טכנולוגי, מועסק כבר שנתיים בסייקוד ומאחוריו ארבע שנים בפיירגלאס (סטרט-אפ שנרכש על-ידי סימנטק) ועוד ארבע שנים בצ׳קפוינט כמפתח וראש צוות.

צוות הפיתוח של סייקוד: איליה שקוליאר, ניר עמרה, מאור דודזוןצילום: ניקי טרוק

הכותבים נמנים על צוות הפיתוח בסייקוד והיו מראשוני אנשי הפיתוח בה

לאתר החברה > https://cycode.com