צופים קדימה |

6 טרנדים שיניעו את תעשיית המוליכים למחצה והמיקרו אלקטרוניקה ב-2022

מארזים מתקדמים, ליטוגרפיית אקסטרים UV ומיקרולדים במסכים – הם רק חלק מהטרנדים החדשים הצפויים לתעשיית השבבים בשנת העבודה הנוכחית. השנה יותר מתמיד, יידרשו גם יותר עובדים מיומנים לתעשייה

ענת מסינג, בשיתוף KLA
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שבב
6 טרנדים שיניעו את תעשיית המוליכים למחצה והמיקרו אלקטרוניקה ב-2022צילום: KLA
ענת מסינג, בשיתוף KLA
תוכן שיווקי

תעשיות המוליכים למחצה והאלקטרוניקה נהנו בשנתיים האחרונות מביקושים גבוהים בצד היצע מוגבל. משבר הקורונה אשר חייב מעבר לעבודה מרחוק הוביל לשימוש מוגבר בדיגיטל, בשלל ענפים כגון: קמעונאות, רפואה ועוד. כתוצאה מכך המחירים ושולי הרווח המריאו וכמו שזה נראה יש לחברות בתחום עוד לאן לצמוח גם בשנת 2022. חברת המחקר WSTS (World Semiconductor Trade Statistics) צופה כי שוק המוליכים למחצה יצמח ב-2022, ב-8.8% ויגיע לכדי 601 מיליארד דולר.

להלן 6 טרנדים אשר ישפיעו על תעשיות השבבים והאלקטרוניקה ב-2022, ובשנים הבאות:

משחקים בקוביות: מארזים מתקדמים

מזה מספר שנים מרגישים בתעשיית המוליכים למחצה כי חוק מור הגיע לקצה גבולות הפיזיקה וכי עלויות הייצור כבר לא מאפשרות לרדת לרזולוציות מזעור שבבים של 2 ננומטר ופחות מזה. טכנולוגיות חדשניות בתחומים של מחשוב ענן, ביג דאטה, בינה מלאכותית, מובייל וכלי רכב חשמליים, שלא לומר אוטונומיים, דורשות כוח מחשוב רב ותעשיית השבבים צריכה לתת מענה לדרישות שרק הולכות וגדלות.

מאחר והגישה של מזעור ודחיסת כמות עצומה של רכיבים על גבי פרוסת סיליקון אחת, אינה זרה לתעשייה, ההתפתחות האבולוציונית מעולם דו–ממדי לעולם תלת-ממדי באמצעות טכנולוגיית המארזים המתקדמים (Advanced Packaging) היא אך טבעית, ואף מקבלת זריקת עידוד ממשבר השבבים העולמי. היום באמצעות הדבקה של שתיים, שלוש פרוסות סיליקון זו לזו מגיעים לביצועים גבוהים בהרבה. גם בנייה לגובה של שבבים בודדים, ברמה של מאות שכבות זו על גבי זו כבר רואים בתעשייה, משל היו המהנדסים משחקים בקוביות.

"המעבר מדו-ממד לתלת-ממד דורש חפיפה מלאה בין שכבות הסיליקון וחיבור מיטבי ברמת הננומטרים הבודדים", אומר ד"ר עידו דולב, מנכ"ל חטיבת מדידות אופטיות (OMD) ב-KLA. "מגמה זו בהכרח משפיעה על מכונות המדידה שלנו. היום KLA מפתחת מכונות חדשות שיתאימו להתפתחות הטכנולוגית בשוק השבבים ולמורכבות החדשה של פרוסות הסיליקון, על מנת לספק ביצועים גבוהים של מדידה ובקרה, בהתאמה מלאה למגמת המארזים המתקדמים".

טכנולוגיית העילית של ענף המעגלים המודפסים

ממחקר של חברת Mordor Intelligence עולה כי שוק המארזים המתקדמים צפוי לגדול ב-7.9% בקירוב בין השנים 2020 עד 2026 ולהגיע לשווי של למעלה מ-38 מיליארד דולר ב-2026.

ההאטה בחוק מור, משפיעה גם על ענף המעגלים המודפסים (PCB), ובמיוחד על יחידות ה-ICS) IC Substrates) המהוות שכבה המחברת בין השבבים ללוחות המעגלים המודפסים. אם בעבר כל יחידה כזו חיברה שבב אחד ללוח הרי שהיום באמצעות טכנולוגית המארזים המתקדמים והמבנים ההטרוגניים, כל יחידה יכולה להכיל מספר שבבים מסוגים שונים (זיכרון, לוג'יק, אנטנה וכו') וכך מתקבלת יחידה אחת עם פונקציונליות גבוהה מאוד.

השילוט החדש של KLA באתר החברה ביבנהצילום: KLA

"KLA היא אחת החברות הייחודיות בשוק משום שהיא נותנת מענה בתחום המארזים המתקדמים לשוק המוליכים למחצה ולשוק יחידות ה-CS, גם יחד, וכך מספקת ללקוחות הקצה פתרון מלא בראייה הוליסטית. היכולות המקבילות האלה מבטאות את העוצמה של KLA ומדגישות את הסינרגיה בין פתרונות היצור בתחום המוליכים למחצה לפתרונות של חטיבת המעגלים המודפסים" אומר מני גנץ, סמנכ"ל שיווק, חטיבת המעגלים המודפסים, KLA.

חטיבת המעגלים המודפסים של KLA מספקת פתרונות יצור ובדיקה למעגלים מתקדמים, ברוחב קו של עד 5 מיקרון, והלוחות המכילים את המארזים המתקדמים משמשים כיום מרכזי נתונים ושרתים מדור 5, ומשפרים את הביצועים בתחומים המצריכים העברת כמויות גדולות של דאטה במהירות גבוהה. "בעתיד, יחידות מתקדמות כאלו ומתקדמות יותר, ישולבו גם במחשבים שולחניים מתקדמים, מחשבים ניידים, בתעשיית הרכב האוטונומי ועוד. כמו תמיד האתגר שלנו יתמקד בהגדלת כוח המחשוב תוך מזעור היחידה הנושאת אותו".

ליטוגרפיית אקסטרים UV: מ-193 ל-13 ננומטר

יצרניות השבבים מתחילות בהדרגה להשתמש בטכנולוגיה בשם אקסטרים UV (EUV), המאפשרת לבצע ליטוגרפיה באורך גל קיצוני של 13 ננומטר. זאת להבדיל מהדור הקודם שעבד עם אורך גל של 193 ננומטר. הסורקים החדשים, שעלותם יכולה להגיע לכדי 150 מיליון דולר ליחידה, מאפשרים ליצרניות השבבים להדפיס פיצ'רים זעירים ברמת דיוק שטרם ידעה התעשייה.

ל-KLA יש פתרונות התואמים את הטכנולוגיה החדשה ועומדים באיכות ובכמות המדידות הנדרשת. "אם עד היום המדידות התמקדו במרווחים שבין מבני השבבים אשר על גבי פרוסת הסיליקון, הדור החדש של המכונות כבר יודע לבצע מדידות בסמיכות רבה יותר למבני השבבים עצמם, ולספק דיוק ורזולוציה גבוהים יותר", מסביר דולב. "היום כבר אפשר לראות שימוש בטכנולוגית EUV במוצרים המובילים של היצרניות הגדולות ואין ספק כי טכנולוגיה זו פותחת את הדלת לדורות רבים של פיצ'רים קטנים בעולם המוליכים למחצה".

לשתול מיקרולדים במסכים

תעשיית המיקרו אלקטרוניקה מייצרת כיום לדים זעירים, בגודל של עד כ-5 מיקרון, אותם ניתן "לשתול" במסכים של טלוויזיות, טלפונים או שעונים חכמים, וליהנות מיתרונות כגון בהירות גבוהה יותר, צריכת חשמל נמוכה יותר אשר משפיעה על אורך חיי הסוללה, ועוד.

יתרון גדול נוסף של הטכנולוגיה החדשה הוא היכולת לשלב על גבי המסך חיישנים שיתנו אינדיקציה לגבי טמפרטורה, קצב לב וכיוצא בזה. "האפשרות לשלב מגוון יכולות וחיישנים על גבי המסך תוכל לייצר הבדל משמעותי בהשוואה לטכנולוגיות הקיימות היום" אומר גל שחם, סמנכ"ל שיווק בחטיבת הצגים השטוחים, KLA.

נכון להיום אפשר למצוא בשוק טלוויזיות ענק אשר כבר משתמשות בטכנולוגית המיקרולד ונמכרות כעת במחירי עתק. טכנולוגיה זו עדיין נמצאת בפיתוח, וטובי המוחות מתמודדים עם אתגרים כגון העברת עשרות מיליוני לדים מפרוסות הסיליקון למסך, ברמת דיוק של מיקרונים בודדים ובקצב יצור סביר, במטרה לייעל את תהליך הייצור.

גם בתחום זה הסינרגיה בין הקבוצות השונות ב-KLA באה לידי ביטוי מובהק. "מכונות המדידה של KLA העולמית תומכות בשלב ייצור המיקרולדים בתעשיית השבבים בזמן שמכונות המדידה והבקרה של חטיבת הצגים השטוחים באתר KLA ביבנה, תומכות בתהליך הייצור של המסכים החדשניים מבוססי המיקרולד", אומר שחם.

KLA מגדל העמק: מכפילה את נפח העבודה

הגידול בייצור החל לתפוס תאוצה כבר בתחילת 2021 והוא צפוי להימשך גם ב-2022. הביקושים הגדולים והלחץ מקורם ביצרני האלקטרוניקה, המובייל, הרכב וכו' ומשם הם מחלחלים אל כל שרשרת האספקה, דרך יצרניות השבבים, יצרניות של מכונות בקרה ובדיקה כמו KLA ומטה אל הספקים השונים. "שרשרת האספקה העולמית לא בנויה לעמוד בקיבולת ובלחץ הזמנים החדש ולקח לכולם זמן להתארגן", אומרת סיגל סימון, דירקטורית בכירה ומנהלת מערך הייצור באתר KLA במגדל העמק. "על רקע זה נדרשנו לחשוב מחוץ לקופסה. לדוגמה, החלפנו רכיבים חסרים ברכיבים דומים אחרים, הוספנו שטחי ייצור והכפלנו את מצבת כוח האדם שלנו. בנוסף, הגדלנו פי 5 את כמות הדאטה שאנחנו אוספים על מנת לייעל את תהליך הייצור והכנסנו אוטומציה כדי לקבל החלטות בזמן אמת. אנחנו מקימים כעת מערך הדרכה חדש שתואם את צורכי השעה – הכשרה מהירה, מרחוק, באמצעות סרטי הדרכה ומשקפי מציאות רבודה ועוד.

"ב-2021 הכפלנו את נפח העבודה וב-2022 אני צופה גידול נוסף בשיעור דומה", מוסיפה סימון, "אבל עכשיו אנחנו כבר למודי ניסיון ואני מעריכה כי נוכל להתאים את עצמינו בקלות רבה יותר לגידול מהיר כדי להגיע להישגים חדשים".

גם ב-2022 תגייס KLA מאות עובדים

במהלך 2021 גייסה KLA ישראל כ-500 עובדים חדשים משלל תחומים: פיזיקאים, הנדסאים ומהנדסים לתפקידי אינטגרציה, הנדסת מערכת, אלקטרואופטיקה, חומרים, תעשייה וניהול, מפתחים, אלגוריתמיקאים ועוד, והיא מתכוונת להמשיך בתנופת הגיוס גם בשנה הבאה. על מנת לעמוד בגידול המשמעותי בכוח האדם היא עומדת להגדיל את נפח המשרדים שלה ב-1,500 מ"ר ומשיקה בימים אלה חדר נקי חדש, מהמתקדמים בעולם, בגודל של 2,500 מ"ר. "בשנתיים האחרונות השקענו מאמצים רבים בגיוס של קהלי יעד מגוונים, מתוך הבנה שיש כאן Win-Win. בשנה האחרונה הכפלנו את מספר העובדים מהחברה הערבית והשנה אנחנו מתכננים להגיע להישגים דומים עם החברה החרדית, כך ניהנה מגידול במספר העובדים ומגיוון שמועיל בשורה התחתונה גם לעסקים", אומרת עדי ירחי, סמנכ"לית משאבי אנוש, KLA ישראל. "הרכישות והמיזוגים ש-KLA מבצעת לאורך השנים וצפויים גם בעתיד, והגידול הכללי בעסקים משפיעים לטובה גם על הזדמנויות צמיחה של העובדים, פיתוח מקצועי ופיתוח קריירה".

מגפת הקורונה טרפה את הקלפים ושנתיים אחרי פרוץ המגפה תעשיות השבבים והמיקרו אלקטרוניקה עדין נמצאות בתהליכי צמיחה מאסיביים המשפיעים על השוק כולו. ארגונים שלמדו את המצב, פיתחו גמישות לשינויים מהירים והגדירו מתודולוגיות עבודה חדשות בכל התחומים הם אלה שייהנו מהפירות ויצמחו משמעותית גם בשנה הבאה.

אתר אינטרנט

בשיתוף KLA