מחסור עולמי |

משבר השבבים העולמי יצר גאות עצומה של ביקושים

מהפכת ה-5G, תאוצת מגמת הרכבים החשמליים ומלחמת הסחר בין ארה"ב וסין הובילו לקשיי אספקה בענף השבבים ולמשבר שבבים גלובלי. אדריאן איליאזון, אינטליקס: "כל אלו יצרו ביקוש עצום שמשפיע על חברות השבבים בארץ ובעולם"

דניאל דותן, בשיתוף אינטליקס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ייצור שבבים
משבר השבבים העולמי יצר גאות עצומה של ביקושים
דניאל דותן, בשיתוף אינטליקס
תוכן שיווקי

מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין מייצרת השלכות משמעותיות בשווקים הגלובליים - שלימים נלמד את היקפן. אחת מהן משליכה באופן ישיר על שוק השבבים העולמי.

"מרבית אתרי הייצור של חברות השבבים נמצאים במזרח הרחוק - בסין, טאיוואן וקוריאה. העלאת מכסים ומתחים פוליטיים תרמו למחסור בייצור שבבים במדינות אלו" אומר אדריאן איליאזון, מנכ"ל ומייסד שותף חברת אינטליקס שעוסקת בייצוג חברות זרות, שיווק והפצה של רכיבים ומערכות אלקטרוניות בתחום הרדיו (RF) והמיקרוגל, לתעשיות הביטחוניות ולהייטק.

מהם הגורמים הנוספים שהובילו ליצירת משבר השבבים?
"גורם נוסף הוא משבר הקורונה, אשר גרם להשבתה חלקית או מלאה של מפעלים ושיבושים בשרשראות האספקה בכל העולם.

"התפתחות הרכבים החשמליים והאוטונומיים עתירי המחשוב, הביאו את שוק השבבים לגאות עצומה בביקושים. ואם נוסיף לכך את מהפכת החיבור לרשת אלחוטית ו-5G של התקנים 'טיפשים' (למשל מזגן), הצורך העצום בשבבים לעומת האספקה, יצרו משבר גלובלי של מחסור בשבבים שמשפיע כמעט על כל החברות העוסקות בתחום - רובן הגדילו אקספוננציאלית את הפיתוח והייצור וחלקן אף הקימו סניפים במדינות המזרח לתמיכה בייצור".

אדריאן איליאזון

האם הביקוש העולמי העצום לשבבים השפיע על אינטליקס?
"אנו הושפענו בעיקר דרך יצרני המודולים והמערכות אותם אנו מייצגים, בכך שמועדי האספקה שלהם התארכו כתוצאה מהקושי להשיג רכיבים. ניצלנו את המשבר להרחבת ליין החברות המיוצגות ובקרוב יצטרפו אלינו שתי חברות מובילות נוספות, אחת בתחום השבבים והשנייה בתחום המודולים".

מהן המגמות החדשות בתחום השבבים?
"אנו רואים בעיקר מגמה של מזעור ואיחוד רכיבים, כאשר בעבר שכנו מספר רכיבים בודדים על מעגל מודפס אשר קישר ביניהם לביצוע מטלה מסוימת וכיום אנו רואים פחות רכיבים כאלו וכולם נכללם כבר בתוך שבב IC בודד. גם מספר השבבים על מעגל עובר שינוי כאשר שבבים ייעודיים (למשל אודיו או וידאו) מוכללים בשבב הראשי".

כמה זמן קיימת חברת אינטליקס ומהם תחומי העיסוק העיקריים שלה?
"אינטליקס (Intelics) נוסדה בשנת 2017, כאשר קודם לכן תיפקדה כחטיבה בתוך חברת האחות - אינטרליג'נט המשמשת כמרכז ידע בתחום תקשורת אלחוטית RF ומיקרוגל.

"אינטליקס עוסקת בייצוג יצרני רכיבים ומערכות אלקטרוניות מרחבי העולם כלפי התעשייה המקומית, עם התמחות ב-RF ומיקרוגל. החברה אחראית על החדרת מוצרי היצרנים המיוצגים לפרויקטים של הלקוחות וכן לתמיכה הנדסית ושיווקית עבור היצרנים המיוצגים בארץ. בכך משלימה החברה סל פתרונות אותם מציעה קבוצת אינטרליג'נט לתעשיית ה-RF המקומית (הכשרה, השכרה והשמת מהנדסים לתחום, שירותי ייעוץ הנדסי והשכרת ציוד בדיקה של חברת KEYSIGHT). אינטרליג'נט קיימת משנת 2000 ומאז ביססה את מעמדה כמרכז ידע ושירותים לתעשיית ה-RF בארץ ובאירופה.

"אינטליקס מייצגת מגוון יצרנים מרחבי העולם, הבולטים שבהם: ROGERS (חומרים למעגלי RF מודפסים), MAURY (ציוד ואביזרים לבדיקות רכיבי RF), OROLIA (סימולטורים GNSS ושעוני רשת NTP), PSEMI (שבבים ל-5G ואוטומוטיב), TELEDYNE (שבבים לחלל), PENDULUM (סורק EMI) ויצרנים נוספים".

אילו מוצרים חדשניים מפתחות החברות שאותן אתם מייצגים?
"חברת ROGERS - מובילה עולמית בתחום חומרים למעגלים מודפסים לתדרים גבוהים עד GHz 120, הציגה בשנה האחרונה מוצרים לתחומי ה-5G וה-6G בנוסף לאלו שכבר מיושמים בתחום האוטומטיב, בעיקר במערכות LIDAR. החברה גם הציגה טכנולוגיה מהפכנית להדפסת חומריה בעזרת מדפסות תלת ממד ייעודיות, מה שיאפשר גמישות בייצור אנטנות מיקרוגל קטנות ובעלות צורה מורכבת ביותר.

"חברת INTELLICONNECT המתמחה במחברי RF אטומים מיוחדים הציגה קו של מוצרים קריוגניים המיועדים למחשבים קוונטיים שחייבים לפעול בטמפרטורה נמוכה (עד מינוס 273 קלווין) על מנת למקסם ביצועיהם.

"חברת TELEDYNE E2V נערכה לענות על ביקוש גובר לשבבים מיוחדים לחלל כמו גם ייצור מחודש של שבבים שייצורם הופסק על ידי יצרנים אחרים (OBSOLETE) והסמכת שבבים שפג תוקפם במעבדה ייעודית (RELIFE) על מנת להקל במצוקת אספקה בעולם".

מהו חזון החברה והצפי לשנים הקרובות?
"החברה מצפה להמשיך להתרחב יחד עם גידול הביקוש בשווקים, להיכנס לתחומי פעילות נוספים ומשלימים וגם לבצע שיתופי פעולה מעניינים".

בשיתוף אינטליקס