הולכים על הקצה |

הטכנולוגיה העתידית שמעבירה את ה-AI מהענן אל החיישנים שבקצה

סוני סמיקונדקטור ישראל נכנסת לפיתוח מעבדי AI עבור חיישני תמונה שיבצעו את העיבוד בעצמם במקום בענן

דניאל דותן, בשיתוף סוני סמיקונדקטור ישראל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוחיק סמל
נוחיק סמלצילום: דויד גארב
דניאל דותן, בשיתוף סוני סמיקונדקטור ישראל
תוכן שיווקי

עולם ה-IoT, המורכב מרשת ענקית של מכשירים מחוברים, הולך ומתרחב, וכך גדלה בהתאם כמות המידע הנאסף. מגוון של חיישנים מייצרים תמונה של הסביבה, אוספים את הנתונים הנדרשים ומעלים את המידע לענן שם מתבצע עיבוד הנתונים וניתוחם. אחד האתגרים הוא שכמות הנתונים הנאספת מהחיישנים ומכשירי הקצה עצומה וגדלה כל הזמן, וכתוצאה מכך יש להגדיל את כוח העיבוד בענן ואת רוחב הפס עבור התקשורת, מהלך המביא לייקור העלויות.

חברת סוני סמיקונדקטור ישראל מובילה בפיתוח שבבי IoT סלולריים דלי הספק מהדור החמישי וטכנולוגית חישוב למערכות בינה מלאכותית לחישת תמונה. בסניף המקומי פיתחו פתרון מהפכני שנמצא בתוך חיישן התמונה IMX500 של סוני - חיישן ה-AI הראשון בעולם.

"הדור החדש של החיישנים ובמיוחד חיישני ראייה מצויד ביכולת עיבוד בינה מלאכותית המאפשר לבצע את עיבוד המידע בקצה (Edge)", אומר נוחיק סמל, מנכ"ל סוני סמיקונדקטור ישראל, "כשהעיבוד נעשה ב-Edge, החיישן שולח לענן רק את המידע הדרוש במקום לשלוח את כל הנתונים הנאספים".

סוני סמיקונדקטור ישראל היא חברת אלטייר סמיקונדקטור לשעבר, שהוקמה בשנת 2005 ונרכשה על ידי חברת סוני היפנית בשנת 2016. שלוש שנים לאחר רכישתה שונה שם החברה מאלטייר לסוני סמיקונדקטור ישראל.

מהו תחום הפיתוח העיקרי בחברה?
"העיסוקים העיקריים שלנו הם בתחום ה-modems 5G ל-IoT, ו-Edge computing עבור סנסורי ראיה ממוחשבת לתחום ה-IoT. סוני היא החברה מספר אחת בעולם בתחום חיישני מצלמה וכיוון התפתחות עתידי הוא הפיכתם של החיישנים לאינטליגנטים וחיבורם לענן.

איזון בין האינטליגנציה שיש בענן לבין זו של מכשירי הקצה

לדברי סמל, עולם השבבים הולך לכיוון של אינטליגנציה בצד של ה-Edge. "המטרה היא שיהיה איזון בין האינטליגנציה שיש בענן וב-Edge, זה העתיד" הוא אומר, "הטכנולוגיה שלנו שמתרכזת ב-Edge, פונה לשם".

מהו אותו מידע עצום שנאסף מהחיישנים?
"לדוגמה מצלמה ברחוב שבודקת היכן יש מקומות חניה פנויים כדי לסמן לנהגים היכן הם יכולים לחנות. היום המצלמה צריכה לשדר לענן באופן רציף את כל האינפורמציה שהיא מצלמת כאשר עיבוד המידע נעשה בענן. זו כמות עצומה של מידע שעולה לענן. כשמשלבים במצלמה חיישן תמונה AI שמבצע את העיבוד בקצה, המצלמה תשלח לענן רק את המידע של מקומות החניה הפנויים ותחסוך שטח אחסון ועלויות עצומות. יש אינסוף דוגמאות כאלה בתחום ערים חכמות, קמעונאות, אבטחה, תעשיה ועוד".

מי הם הלקוחות של סוני סמיקונדקטור ישראל?
"כמות לקוחות הקצה שלנו גדולה ונפרשת על פני תחומים רבים החל מחברות לוגיסטיקה, תחבורה שיתופית, ציי רכב, ערים חכמות, בניינים חכמים ומערכות שיושבות בהם - מוני חשמל, מוני מים מערכות טלמטריה ועוד. כמעט בכל תחום שיש בו מכונה או סנסור שצריך חיבור סלולרי לענן - אנחנו שם".

מהם מרכיבי החדשנות בפיתוח ובייצור?
"סוני סמיקונדקטור ישראל היא מובילה עולמית ב-5G וב-IoT. אנחנו ממוקדים מאוד, דבר שמאפשר לנו להצטיין בגדלי הרכיבים, בצריכת ההספק, ברמת האינטגרציה, באבטחת המידע והאיכות שלהם. לטכנולוגיית הבינה המלאכותית המשולבת בחיישנים של סוני, יש עליונות משמעותית בתחום היעילות החישובית, צריכת ההספק, האלגוריתמיקה וכלי התוכנה המשולבים בה".

איך זה לעבוד תחת תאגיד יפני?
"עבודה כחלק מתאגיד יפני היא שונה, מרתקת וייחודית. סוני מביאה תרבות המקדשת כבוד לאחר, חריצות, עבודת צוות ואיכות ללא פשרות. זה בא לידי ביטוי בערכים הארגוניים שלנו. אנחנו מקבלים הרבה עצמאות מחברת האם ומעודדים חדשנות ויצירתיות, מצוינות, חשיבה מערכתית ודינאמיות. ערכים אלו ותחומי העיסוק המגוונים שלנו יוצרים אתגר ועניין רב ובכך מאפשרים התפתחות וצמיחה למהנדסים ולמהנדסות שלנו".

מה החזון לשנים הבאות?
"בהיבט העסקי אנחנו רוצים לראות את רכיבי ה-5G וה-Intelligent Edge שמפותחים כאן בארץ מוטמעים במגוון רב של אפליקציות ומוצרים אצל עוד ועוד לקוחות מובילים בכל העולם. לאחרונה התחלנו פעילות משמעותית בפיתוח פלטפורמה חדשה לבינה מלאכותית ל-Edge, פרויקט שגדל עכשיו ויהפוך מסחרי תוך מספר שנים".

אתר החברה

בשיתוף סוני סמיקונדקטור ישראל