בקרת ייצור שבבים |

לפצח את האתגר הטכנולוגי המורכב ביותר

אפלייד מטיריאלס ישראל מפתחת ומייצרת מערכות מתקדמות המאפשרות ללקוחות הגלובליים של החברה לייצר שבבים באופן חכם, מהיר ויעיל יותר וכך להבטיח המשך קידמה טכנולוגית בכל תחום – מרפואה דרך אוטוטק, ערים חכמות, מחשוב עתיר ביצועים, רובוטיקה ועד ל-5G

גליה היפש, בשיתוף אפלייד מטיריאלס
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילוסטרציה של שבבים
לפצח את האתגר הטכנולוגי המורכב ביותרצילום: Applied Materials
גליה היפש, בשיתוף אפלייד מטיריאלס
תוכן שיווקי

רפי בן עמי, המנכ"ל החדש של חטיבת המו"פ והייצור של ענקית השבבים אפלייד מטיריאילס (Applied Materials) בישראל נכנס לתפקידו בימים אלה, בתקופה מעניינת ומאתגרת: הביקוש העולמי לשבבים רותח, והחטיבה הגדולה ביותר של החברה מחוץ לארה"ב – עסוקה יותר מתמיד.

החטיבה הפועלת בארץ נקראת Process Diagnostics and Control – עוסקת בפיתוח וייצור מערכות בדיקה אופטיות ואלקטרוניות לתחום בקרת ייצור שבבים והיא ממוקמת בפארק המדע ברחובות. בשונה מרוב החברות הגלובליות הפועלות בישראל, היא פועלת כחטיבה עסקית עצמאית הכוללת את כל מרחב הפעילות - מפיתוח ותכנון המערכות, דרך ייצור, תפעול, שיווק, מכירה ותמיכה בלקוחות הגלובליים באתרי הייצור בארה"ב, אסיה ואירופה. פעילות בקרת ייצור היא אחד התחומים המורכבים בתעשיית השבבים, המהווה מרכיב קריטי ביכולות של חברות לפתח ולייצר שבבים באופן חכם, מהיר ויעיל יותר, וכך להבטיח המשך קידמה טכנולוגית. כמעט כל השבבים בעולם עברו בתהליך הייצור דרך מכונות בקרת התהליך של אפלייד מטיריאלס המפותחות ומיוצרות כחול לבן. כיום מועסקים בישראל כ-2,000 עובדים, והחברה ממשיכה לצמוח בקצב גבוה ועומדת על קצב מכירות שנתי של למעלה מ-1 מיליארד דולר.

טרנספורמציה לחברת טכנולוגיה רב תחומית

בן עמי הצטרף לאפלייד לפני כ-9 שנים וכיהן במגוון תפקידי ניהול בכירים, כשלפני כן עבד בחברות קומברס ונייס. בראיון מיוחד הוא מספר על אתגרי התעשייה כיום: "שוק יצרני המעבדים עובר רנסנס מחודש סביב מגוון שימושים וחידושים בארכיטקטורות סיליקון לדוגמא את טכנולוגית ה-Deep Learning (תחום מתקדם בתוך עולם הבינה המלאכותית, המחקה את דרך החשיבה והלמידה של מוח האדם) ניתן להטמיע במעבדים חדשים, זהו פתח לפריצות דרך חדשות. חברות שעד היום קנו מעבדים בוחרות כיום לתכנן אותם בעצמן ובנוסף, קמים סטארט אפים רבים בתחום הפתרונות החישוביים וה-Deep Learning בשבבים – כך שבשנים הקרובות נזכה לראות הרבה חדשנות בתחום הסיליקון". הביקוש למעבדים עולה בשווקים רבים נוספים כדוגמת תעשיית הרכב, אחסון ומחשוב ענן.

רפי בן עמיצילום: מיכה לובטון

עד כמה החדשנות וביקושים אלה משפיעים על אפלייד?
"עבורנו כספק בתחום יצור השבבים – ביקושים אלה הם דבר נפלא. אנחנו מייצרים את המכונות שאיתן בונים את השבבים – רוב הפעילות הזו נעשית באפלייד ארה"ב (שהיא ספק הציוד הגדול בעולם לתעשיית השבבים), אנחנו גם הזרוע שמבצעת את הבדיקות תוך כדי הליך הייצור – שזה תפקידה של אפלייד ישראל. מכיוון שאנו אוחזים בשתי הזרועות של הליך ייצור השבב – ייצור ובדיקה – יש לנו הבנה מעמיקה באתגרי התהליך, וזה מאפשר לנו לצאת לשוק עם פתרונות בדיקה מתקדמים יותר ולכוון אותם לאתגרים שיגיעו כמה שנים קדימה."

מהם האתגרים הטכנולוגיים איתם מתמודדת אפלייד ישראל כיום?
"מגוון הטכנולוגיות הולך וגדל. אם פעם היו מייצרים מבנים דו ממדיים לטרנזיסטורים שעל השבב, כיום המבנים הם תלת ממדיים ומתוחכמים מאוד. זה מצריך מאיתנו, ספקי פתרונות הבדיקה, לתת מענה לדרישות רב ממדיות, שמסוגלות לאבחן בעיות במבנים תלת ממדים עם מגוון גדול של סוגי חומרים. זה דרש מאיתנו לעבור תהליך התפתחות ולחזק את עצמנו כחברת טכנולוגיה רב תחומית, שיודעת להפעיל מגוון טכנולוגיות רחב מאוד. הגדלנו והעמקנו את המומחיות בתחומי החומרה, תוכנה, פיזיקה, בשילוב עם אלגוריתמים מבוססי דאטה, למידת מכונה, ניתוח סימולציה רב ממדי ועוד".

בן עמי מדגיש כי אפלייד משקיעה כסף ומשאבים רבים במחקר ארוך טווח. "יש לנו גוף מו"פ חזק שמפתח את המוצרים הבאים שלנו וחוקר את הטכנולוגיות העתידיות בהן נשתמש. גוף הפיתוח והמחקר הוא 70% מסך העובדים בישראל, 500 מהם מתכנתים העוסקים בתחום התוכנה. אנחנו זקוקים למערכות תוכנה מתקדמות מכיוון שהן אלה שמפעילות את כל הליך הדיאגנוסטיקה".

ליצירת קשר

בשיתוף אפלייד מטיריאלס