גאווה כחול-לבן |

טאואר – החברה הישראלית שמובילה את השוק הגלובלי לשבבים אנלוגיים

מרכבים אוטונומיים, דרך מחשוב רפואי חכם ותקשורת בדור החמישי – טאואר סמיקונדקטור, אחת מחלוצות ההייטק הישראלי, מרחיבה את יכולות הפיתוח והייצור שלה בארץ ובעולם כמענה לביקוש הגובר בתעשיית השבבים הצומחת בקצב שיא, ומגייסת עשרות עובדים ועובדות חדשים למפעלי החברה

גליה היפש,
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדענית
טאואר - החברה הישראלית שמובילה את השוק הגלובלי לשבבים אנלוגיים
גליה היפש,
תוכן שיווקי

טאואר סמיקונדקטור (Tower Semiconductor), אחת מחברות הטכנולוגיה הוותיקות והמוכרות בישראל, הנסחרת בבורסת נאסד"ק ובבורסה בתל אביב (TSEM), הצליחה למצב את עצמה בשנים האחרונות כחברה המובילה בעולם במתן פתרונות טכנולוגיים מתקדמים ופלטפורמות ייצור לשבבים אנלוגיים. מכירות החברה צמחו משמעותית בשנים האחרונות ולפי תחזית המכירות אותה סיפקה החברה היא צפויה להודיע על מכירות של מעל מיליארד וחצי דולר עם פרסום הדו"חות השנתיים שלה לשנת 2021.

בשנתיים האחרונות, שוק השבבים העולמי חווה ביקושים חסרי תקדים כאשר החברה נמצאת בלב התנופה וההאצה בזכות טכנולוגיות הייצור המתקדמות שלה המהוות חלק בלתי נפרד מטרנדים מרכזיים היום, כמו החדירה המואצת של הרכבים החשמליים ומהפכת הרכב האוטונומי, הטמעת ה-G5 על כל יישומיו, אינטרנט של הדברים (IoT) ועוד.

טאואר עובדת מול מגוון רחב של לקוחות ומספקת היצע נרחב של פלטפורמות ייצור המותאמות לצרכים השונים בשווקים רבים. לחברה שמונה מפעלי ייצור (בישראל, אירופה, ארה"ב ויפן), כ-1,500 עובדים בישראל בשני אתרים (במגדל העמק בצפון ובמרכז) מתוך למעלה מ-5,500 עובדים מוכשרים ומסורים ברחבי העולם.

תחומי הפעילות המגוונים בהם פועלת החברה מאפשרים לעובדים הזדמנות אמיתית לעמוד בחזית הטכנולוגיה, להיחשף ולהשפיע על התחומים החמים והמעניינים ביותר שמשפיעים על החיים של כולנו.

לאסוף מידע אנלוגי מהסביבה ולעבד אותו

אבי שטרום, מנכ"ל חטיבת החיישנים של טאואר, מסביר מהי המשמעות של שבבים אנלוגיים בעולם דיגיטלי. "טאואר היא יצרנית שבבים (Foundry) המתמחה בייצור שבבים אנלוגיים עבור מגוון תעשיות כגון תקשורת, מיחשוב, רכב, רפואה, תעשייה, חלל, ביטחון ועוד. השבבים האנלוגיים הינם קריטיים היות והם למעשה אוספים את כל הקלט (input) האנלוגי מהסביבה (למשל נתוני טמפרטורה, שמע, מזג אוויר ועוד), ממירים אותו לנתונים דיגיטליים שעוברים עיבוד מעמיק, ומוציאים אותה החוצה בחזרה כ-Output אנלוגי. בהקבלה למשל, במערכת מחשב יש מעבד שהוא רכיב דיגיטלי, רכיבי ה-Input האנלוגיים שלו הם המקלדת והעכבר, ורכיבי ה-Output שלו הם סאונד, מסך ותקשורת. לכן, כאשר העולם גדל בדרישה שלו למחשוב, כך גדלה גם הדרישה לשבבים אנלוגיים".

מהם התחומים המרכזיים שבהם טאואר מתמחה בפיתוח שבבים?
"תוכלו למצוא את השבבים של טאואר בכל תחום כמעט ובהמון מוצרים שמשפרים את חיינו. בתחום התקשורת, יש שני סוגי תקשורת בהם אנו מתמחים: הראשון תקשורת RF הכוללת תקשורת סלולרית, בלוטות' ו-Wi-Fi, שם אנחנו מייצרים את השבב ליחידת הקצה שמשדרת ומקבלת נתונים. אנחנו פעילים גם בתחנות קרקע של תקשורת סלולרית – תחנות פריסה של G5. הסוג השני הוא שבבים לתקשורת אופטית קווית – שמצריכה ממשק בין המחשב לסיב האופטי. כל עולם חיבור תחנות המידע (Data Centers) לענן מבוסס על חיבוריות מהירה דרך סיבים אופטיים ושם אנו פועלים כי הסיליקון מאפשר את המהירות הזו".

"תחום נוסף שבו טאואר חזקה מאוד הוא תחום ה-Image Display – חיישנים אופטיים למצלמות לתחומים ספציפיים – למשל מצלמות תעשייתיות שעוקבות אחר קווי ייצור מהירים, ומסוגלות לזהות רכיבים עם פגמים כדי להוציא אותם מפס הייצור – בקרת איכות. מצלמות מסוג זה משמשות גם לבקרת תנועה בכבישים, לשליטה חכמה ברמזורים, במחסומים וכדומה"

מפעל הייצור של טאואר במגדל העמק צילום: טאואר סמיקונדקטור

"תחום מרתק וחשוב הוא תחום החיישנים הרפואיים – למשל אנחנו מתמחים בחיישנים אקס ריי המשמשים רופאי שיניים – זהו חיישן המוכנס לפה ומיד מעביר למחשב צילום רנטגן של הפה והשיניים – שם יש לנו נתח שוק של יותר מ-50%. חיישני האקס ריי משמשים גם ניתוחי צנתור לב".

"שבבים נוספים שאנו מפתחים קשורים לתמונות תלת ממד – שחשובות מאוד לתחום של זיהוי פנים לצרכי אבטחה. בחיישנים אלו נדרשת יכולת קריאת עומק אשר בלעדיה לא ניתן לדייק את התמונה. פיתוחים אלו חשובים גם לעולם הווירטואלי העתידי כגון מטאוורס. אנחנו פועלים גם בפיתוח חיישנים למכוניות אוטונומיות שמזהים הולכי רגל ממרחקים, חיישני גז וחיישני טמפרטורה, חיישנים ביולוגיים וחיישנים המיועדים למסכים של מחשב וטלוויזיה – שיזכו לבהירות הרבה יותר טובה כך שניתן יהיה לצפות בטלוויזיה באור יום מלא מבלי להרגיש סינוור".

"תחום משמעותי לא פחות בו אנו פעילים הוא תחום השליטה באנרגיה", מסביר שטרום. "אנחנו מפתחים חיישנים אנלוגיים חכמים שעושים בקרה על צריכת האנרגיה של הבטריות – מסוללות במחשבים ניידים ועד להטענת רכבים חשמליים. פאנלים סולאריים למשל זקוקים לשבבים שיסייעו להם להפוך את האנרגיה הסולארית לחשמלית, על מנת לטעון רכבים חשמליים במהירות וביעילות מקסימלית. בנוסף, כיום בכל מכשיר חשמלי בבית: מקרר, מזגן, תנור מדיח מכנות כביסה – קיים רכיב השולט על צריכת ההספק של המכשיר וזה חלק מהפעילות שלנו".

"אנחנו מובילים בכל תחום בו אנו פועלים", אומר שטרום, "ומשתמש הקצה מרגיש את זה באיכות המוצרים שהוא מקבל. הפיתוחים שלנו מביאים ערך מוסף עד ללקוח הסופי, ולכן יש לנו מערכות יחסים ארוכות שנים עם הלקוחות שלנו שמבינים היטב את הערך המוסף".

חברה גלובלית עם מרחב התפתחות אישי ומקצועי

מטה טאואר ושניים ממפעלי הייצור שלה ממוקמים בישראל, במגדל העמק, בתוך נוף פסטורלי ושקט ובמרכזה של אוכלוסייה מגוונת ומשגשגת.

כחלק מהתרחבות החברה והרחבת יכולות הייצור שלה, החברה מגייסת למגוון רחב של תפקידים בהם תפקידי ייצור והפעלת מכונות, הנדסת תהליך, חשמל ואלקטרוניקה. בטאואר משרות מגוונות עבור אקדמאים ולא אקדמאים, עם ניסיון וללא ניסיון בתחומים השונים.

עובדים בחדר הנקי במפעלי טאוארצילום: טאואר סמיקונדקטור

עם גישה חדשנית ויצירתית, טאואר סמיקונדוקטור שמה לה למטרה להוות חברה בעלת ערך מוסף משמעותי, הכולל השפעה חיובית, חברתית וסביבתית על העולם וכמובן גם על העובדים שלה. החברה לוקחת חלק בפרויקטים שונים למען הסביבה והקהילה באזור הצפון בהם פרויקטי חינוך, שוויון ומדע. מתוך אחריות חברתית וקהילתית הוקמה תוכנית שילוב לסטודנטים (בעיקר להנדסה) ממגדל העמק והסביבה והקרובה, קיימים בטאואר מסלולי הכשרה ייעודיים לתפקידים מרכזיים, גם למועמדים ללא ניסיון בתעשייה.

דלית דהן, סמנכ"לית משאבי אנוש, מסבירה: "טאואר היא מהמעסיקים הגדולים בצפון הארץ ואנחנו מעסיקים מגוון רחב של עובדים. כחברה גלובלית, מרחב ההתפתחות שאנחנו יכולים להציע לעובדים שלנו הוא עצום. לכל עובד יש עצמאות ויכולת אמיתית להשפיע ולקדם רעיונות משמעותיים. כחברה אנחנו משקיעים רבות במחקר ופיתוח, ואנחנו שמים דגש רב על קידום בתוך הארגון, גם בפן הניהולי וגם בפן מקצועי".

"כחלק מהחזון שלנו אנו שואפים לקדם את כל העולם החברתי והסביבתי, ולפיכך אנו מתקדמים במספר משימות: קידום נשים, כולל הקמת פורום נשים גלובלי שעוסק בהעצמת וקידום נשים; אנחנו משתתפים בתוכניות ממשלתיות לקידום תעסוקה מקומית כולל אקדמאים מהמגזר הערבי, סטודנטים, עולים מאתיופיה ועוד. ההבנה שאנחנו מעסיק גדול ומשמעותי גורמת לנו לרצות לקחת חלק משמעותי ובעל השפעה בתחום החברתי בעולם התעסוקה ולקדם אותו".

כיצד תגדירי את התרבות הארגונית בטאואר?
"התרבות ארגונית שלנו מאוד אותנטית, תמיד מסתכלים בגובה העיניים, וכל עובד יכול לבטא את עצמו כאדם ייחודי בתוך הארגון. על אף שאנחנו ארגון גדול, אנחנו מהירים מאוד בהטמעת תהליכים ועם פרוץ הקורונה עשינו את כל ההתאמות הנדרשות להליכי גיוס העובדים, למשל את כל הליך הגיוס אנחנו עושים בצורה וירטואלית ואנו מגייסים כך עשרות עובדים. אנחנו מאפשרים לעובדים גמישות של עבודה היברידית, והקמנו מערך אפידמיולוגי לבדיקות בתוך הארגון כדי להגיע למצב של אפס הדבקות. כל זה תוך כשאנו מפעל ייצור חיוני שעובד 24/7 ולמרות הקורונה לא עצרנו אפילו לא לדקה".

אילו סוגי משרות פתוחות כעת לקליטת עובדים בטאואר?
"מגוון משרות לכל סוגי האוכלוסייה: מפעילים שהם עובדי ייצור, טכנאים שמפעילים מכונות מורכבות, מהנדסי תהליך – כימיה, פיזיקה וחומרים, ומהנדסי אלקטרוני וחשמל. יש לנו משרות הנדסה שתומכות בקווי הייצור ומשרות הנדסה שעוסקות בפיתוח. באתר שלנו מופיעות לא מעט משרות פתוחות נוספות".

האם העובדים של טאואר פעילים בקהילה שסובבת את החברה?
"בהחלט כן. אנחנו תומכים במועדוניות של מגדל העמק - העובדים מתנדבים לחזק את כישורי המתמטיקה והאנגלית של הילדים. אנחנו עובדים בשת"פ עם עמותת גאיה לטיפוח בני נוער, מעסיקים סטודנטים מהקהילה, ומייחדים תקנים מסוימים עבור סטודנטים שלומדים באזור מגדל העמק והסביבה – לטובת היותם עובדים שלנו בעתיד".

ליצירת קשר

בשיתוף טאואר סמיקונדקטור