החברה הישראלית שמאפשרת למגדלי חממות הקנאביס תפוקה גדולה יותר, בפחות זמן ופחות כסף

עידן ההוצאות העצומות עבור תאורת גידול קנאביס, כבר נמצא מאחוריינו. חברה ישראלית, המשתפת פעולה עם אוניברסיטת בר אילן, פיתחה מערכת תאורה כחול-לבן המאפשרת לשלם פחות ולקבל תאורה איכותית ומדויקת יותר, המשפרת את תנובת הצמח ואיכותו

אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערכת גרינלייטינג
באמצעות הטכנולוגיה החכמה יכולים המגדלים לשפר את תוצאות הגידולים ולחסוך בעלויות
אסף לבנון, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בין התנאים הדרושים לגידול מוצלח של קנאביס רפואי ניצבת תאורה איכותית וחסכונית במקום גבוה. לצמח דרושות כמויות אדירות של אור, כ-50,000 יחידות אור או "LUX". לשם השוואה: בית ממוצע צורך כ-500 יחידות אור בלבד. מגדלי קנאביס יודעים שכל מטר מרובע בחממה דורש יחידת תאורה המאירה בעוצמה של בין 500 ל-600 ואט.

עד לא מזמן גרם הצורך הזה בצריכת חשמל אסטרונומית שעלתה למפעילי החממות הון תועפות וחתכה את שורת הרווח של המגדלים. תאורת הנלג (HPS) בה השתמשו הייתה בזבזנית מאוד, וייצרה חום חזק מדי, שלא פעם פגע באיכות הצמחים. תחזוקת הנורות הייתה יקרה גם כן והיה צורך להחליפן מדי שנה. תעשיית גידול הקנאביס העולמית נאנקה תחת העול הזה במשך שנים רבות, שכן הנלג הייתה התאורה היחידה שענתה על צרכי המגדלים.

בשנים האחרונות חלו התפתחויות בתחום, וכפי שבתים עוברים לתאורת LED בזכות ההבטחה לחיסכון של 80% בעלויות האנרגיה לעומת נורות הליבון של פעם, כך עושה גם תעשיית גידול הקנאביס. תאורה מהדור החדש של ה-LED מאפשרת כיום למגדלים להגיע לתוצאות טובות יותר ולשפר את איכות המוצר שהם מגדלים ולחסוך עד כ-40% מהעלויות.

תאורה מהדור החדש של ה-LED מאפשרת כיום למגדלים להגיע לתוצאות טובות יותר

"עם התפתחות תאורת הלד בשנים האחרונות פותחו מוצרי תאורה יעילים אנרגטית ומכווני מטרה", מסביר בני בסן, מנכ"ל חברת "גרינלייטינג", המשווקת פתרונות תאורה לגידול קנאביס בשיתוף עם חברת "האניס טכנולוגיות", המפתחת אותן. "מכיוון שבחממות הסגורות זהו מקור התאורה היחיד הקיים - מדובר בצרכן אדיר של חשמל. מערכת שפעם 'עלתה' למגדל שימוש של 1,000 ואט בשעה, ניתנת כיום להחלפה במערכת חדשה שעושה את העבודה באותה היעילות, אך בעלות של 500-600 ואט בלבד.

"בחממה טיפוסית בה מותקנים 1,000 גופי תאורה החיסכון במעבר ללד יהיה בין 400 ל-500 ואט לכל גוף תאורה. כשמכפילים את זה ב-1,000 גופים שעובדים 18 שעות ביממה מקבלים חיסכון של 4,500 ש"ח ליום. זה 135,000 ש"ח לחודש – חסכון עצום. כל הפיתוחים שלנו נבדקים על ידי אוניברסיטת בר-אילן באמצעות חברת CANNIL, איתה יש לנו שיתוף פעולה הדוק", מספר בסן. "אנחנו שמחים מאוד על החיבור איתם מכיוון שהאקדמיה היא כיום האפשרות היחידה לבדוק תוצאות תאורה ללא מגבלות, ויש להם מרחב תמרון גדול יותר בתהליך הניסוי והבדיקה". מסכם בסן.

"היום אפשר לבקש מגוף התאורה עוצמות שונות וצבעי אור שונים"

מעבר להתייעלות האנרגטית והחיסכון בעלויות, מאפשרת תאורת ה-LED לשפר את תנאי הגידול של הצמחים באופנים נוספים. במערכות התאורה החדשות ניתן להגדיר אורכי גל המנתבים את האנרגיה הדרושה לקנאביס ולעשות שימוש בתאורה כחולה ואדומה חכמה, המחליפה צבעים בהתאם לצרכים של הצמח במהלך השלבים השונים של גידולו. בעזרת הרחבת מערכות הבקרה ושיפור התאורה, המגדלים נהנים מתוצרים איכותיים יותר ואחידים גידול אחר גידול.

״בעבר, למגדלי הקנאביס היו אתגרים רבים. עוצמת תאורה חזקה מידי, צבעי אור לא נכונים ועלויות חשמל גבוהות מאוד- דבר שהוביל לכך שהצמחים התנהגו איך שהם רוצים ולא בצורה שהמגדל צריך. אך הבעיה הגדולה והעיקרית היתה שהצמחים שמתקבלים, לא זהים במאפיינים שלהם לאורך זמן, ולא איפשרו למטופלים לקבל בכל פעם תרופה זהה.
המערכת שפיתחתנו באה לענות על כל האתגרים של מגדלי הקנאביס.
ראשית, במערכת שפיתחתנו אפשר לבקש מגוף התאורה עוצמות שונות וצבעי אור שונים- גוף התאורה שלנו מספק את כל הפונקציות ובכך מאפשרת התאורה החכמה ליישם פרוטוקלי גידול קבועים ולסמוך על כך שיתקבלו תוצאות אחידות.
דבר נוסף הינו בכך שהמערכת מוארת בתאורת לד, החיסכון משמעותי ובא לידי ביטוי מידי. יעילות הלד ויכולת השליטה על אורכי הגל לצמח מאפשרת תנובה גבוהה יותר ואיכות משופרת. כך אין בזבוז והתוצאה היא מוצר יותר איכותי ובכמות יותר גדולה. בכוחו של האור הזה גם למנוע מחלות צמחים שיכולות לגרום נזק לצמח .
אך גולת הכותרת של המערכת- הינה טובת המטופלים, אשר בזכות ה״טיפול האישי״ של מערכת התאורה בכל צמח וצמח, מאפשרת למטופל לקבל תרופה זהה לחלוטין וצמח עם מאפיינים קבועים, דבר אשר משליך על תוצרת אחידה וקבועה אשר מונעת חוסרים קריטיים מאוד למטופלים שתלויים בכך. יש בכך חשיבות רבה, שכן כאשר מדובר בקנאביס רפואי פעמים רבות המטופל צריך מינון ספציפי ואחיד של מרכיבי הריפוי בהם CBD או THC.״

הבית החכם מגיע לקנאביס

גוף תאורה 600 ואט לחוות

כפי שעולם הדיור עובר את מהפכת "הבית החכם", בה מכשירים ביתיים רבים מתחברים לאינטרנט ומאפשרים מתן פקודות ממוחשבות מקרוב ומרחוק, כך קורה גם בעולם גידול הקנאביס. חממות גידול מנוהלות כיום על ידי ממשק ממוחשב שמנהל גם את התאורה וכל תהליך הגידול מבוקר על ידי מערכות מחשב. על המערכת מותקנים חיישנים המזהים צורך באור ושולחים הוראה לספק אותו.

"גרינלייטינג" ו"האניס טכנולוגיות" הן חלוצות ההפצה של מערכות חכמות לגידול בכל העולם ומתגאות בטכנולוגיה שהיא על טהרת הייצור והפיתוח המקומי.

באמצעות הטכנולוגיה החכמה והפיתוח היצירתי של גרינלייטינג והאניס טכנולוגיות – יכולים המגדלים לשפר את תוצאות הגידולים, לחסוך בעלויות, ולהעניק לציבור משתמשי הקנאביס הרפואי מוצר איכותי ומדויק יותר עבור צרכיהם.

יזמות קנאביס > בחזרה למדור