"בדיקת CT של הלב, בטכנולוגיה ישראלית, מחליפה בדיקות פחות מדויקות, ובחלק מהמקרים צנתורים שלא לצורך"

מערכת הדמיה חדשנית, ולא פולשנית, מאפשרת אבחון מדויק של הלב ביעילות ובהצלחה, באמצעות הקרנה בו-זמנית משני כיוונים ומיקוד בלב

ד"ר אהוד דפני, מנכ"ל חברת ארינטה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סורק הקרדיוגרף של חברת ארינטה
סורק הקרדיוגרף של חברת ארינטה צילום: סטודיו שוהם
ד"ר אהוד דפני, מנכ"ל חברת ארינטה, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

מחלות לב וכלי דם הן הגורם המוביל למוות ולמוגבלות ברחבי העולם. הבולטת שבהן היא מחלת העורקים הכליליים, הכוללת הצטברות של רובד טרשתי בעורקים הכליליים וחסימה של אספקת הדם לשריר הלב. ההנחיות המסורתיות לאבחון חולים יציבים עם חשד לטרשת עורקים כוללות שלושה צעדים: קביעת סבירות טרום-בדיקה על ידי רופא, בדיקות פונקציונליות כגון אק"ג במאמץ או מיפוי גרעיני במאמץ/מנוחה, ואנגיוגרפיה כלילית פולשנית במעבדת צנתור. עם זאת, לפי נתוני איגוד הלב האמריקאי, ומחקרים נרחבים, לבדיקות פונקציונליות טרם צנתור יש ערך מוגבל. למעלה ממחצית מהחולים עם בדיקה פונקציונלית חיובית לא סובלים מטרשת חסימתית והם מופנים ללא צורך לצנתור פולשני.

טומוגרפיה ממוחשבת (CT) משמשת לאבחון טרשת העורקים מאז הפיתוח של סורקי 64 פרוסות ומעלה, מהירים מספיק כדי להתגבר על תנועת הלב. בניגוד לצנתור, דימות CT של הלב, המכונה לפעמים "צנתור וירטואלי" אינו פולשני, לא כרוך בכאב או אשפוז, ובסורקים חדשים דורש מינונים נמוכים של חומר ניגוד וקרינה. סריקת ה-CT מזהה לא רק את החסימות בעורקים, אלא גם את הרובד הטרשתי שיוצר את החסימה, ומפרידה בין רובד שומני לרובד מסויד. סורקי CT רב-פרוסתיים פותחו במקור בחברת אלסינט בישראל.

מספר רב של ניסויים קליניים הראה כי ל-CT יש דיוק גבוה באבחון של העורקים הכליליים. כתוצאה מכך שונו הנחיות מערכת הבריאות בהדרגה בכמה מדינות, כך שדימות CT של הלב הפך למבחן הראשון המומלץ לחולי כאבים בחזה ובחולים בסיכון נמוך ובינוני. ב-2019 פורסמו על ידי האיגוד האירופי לקרדיולוגיה הנחיות לשימוש ב-CT כבדיקה ראשונה לחולים סימפטומטיים עם חשד למחלת העורקים הקורונרים, והן מחייבות לכלל מדינות אירופה. לאחרונה הודיעו חברות ביטוח רפואי מובילות בארה"ב שדימות CT לב הוא הפיתרון המועדף לאבחון לפני צנתור, ואנו עדים למגמה שבה CT של הלב הופך לפיתרון המוביל.

סורק ארינטה - הערך המוסף

דימות הלב בסורקי ה-CT הקיימים מתפשרת על איכות התוצאות, שכן הסורקים מתוכננים לשימוש לכל איברי הגוף ואינם אופטימליים ללב. חלק מהבדיקות נכשלות עקב תמונות באיכות לא מספקת, בפרט לחולים עם קצב לב גבוה או בלתי יציב. בנוסף, קיימת בעיית זמינות לסריקות הלב: הסורקים ממוקמים במכוני הרנטגן העמוסים בחולים ממחלקות אחרות, ולכן הזמינות לסריקות לב מוגבלת.

במענה לצורך הקליני והמגבלות של הסורקים הקיימים, פיתחה ארינטה את CardioGrapheTM, סורק CT ייעודי ללב וכלי הדם המבוסס על טכנולוגיית ®Stereo CT חדשנית, מוגנת-פטנטים וייחודית לארינטה, ומציע פיתרון יעיל ולא פולשני לדימות של הלב. באמצעות הקרנה בו-זמנית משני כיוונים, תוך מיקוד בלב, הסורק מצלם את הלב תוך שמינית השנייה, ומספק תמונת תלת-ממד מדויקת של כל הלב בפזת המנוחה של פעימת לב בודדת.

ד"ר אהוד גפני

לצד הכיסוי של כל הלב בו-זמנית, יתרונותיו המרכזיים של הסורק כוללים, בין השאר: מהירות - זהו סורק ה-CT המהיר בעולם, מינון קרינה נמוך ושיעור הצלחה של קרוב ל-100%, גם בבדיקות של חולים קשים. לסורק מחיר תחרותי, הוא בעל טביעת שטח קטנה ותפוקה גבוהה, ומתוכנן להפעלה במסגרות קרדיולוגיות כגון מכוני לב, מעבדות צנתור, יחידות טיפול נמרץ כלילי ויחידות כאב בחזה במחלקות רפואת חירום.

לסורק ערך נוסף בתקופת מגפה, כגון הקורונה, בכך שהוא מאפשר בדיקה בלתי-פולשנית עם חשיפה הדדית מינימלית בין הצוות והחולה, כתחליף לפרוצדורה פולשנית. בעקבות הקורונה עלה צורך אפשרי לדימות של הריאות במלואן בו-זמנית עם סריקת הלב. חברת ארינטה מפתחת בימים אלה את היכולת לצלם את הריאות תוך סריקת הלב, וזאת מבלי לפגוע באיכות הבדיקה. לסורק ארינטה יש שימושים נוספים בקרדיולוגיה ובאבחון מחלות מבנה ומומים מולדים, הכנה לפרוצדורות אלקטרו-פיזיולוגיות, פרפוזיה של שריר הלב ועוד.

למערכת הבריאות מציע ה-CardioGrapheTM חיסכון ניכר בעלויות בשלושה היבטים:

ראשית, בישראל מתבצעים כ-40,000 צנתורי לב אבחנתיים בשנה, כשרק בחלקם מזהים חסימה משמעותית בעורקי הלב המחייבת טיפול פולשני או ניתוח. אבחון מוקדם, בעזרת הסורק של ארינטה, יכול לחסוך רבים מצנתורים מיותרים אלו ולהחליפם בתהליך מהיר, לא פולשני וזול בהרבה.

שנית, חולים רבים מגיעים לחדר מיון עם חשד לאירוע לב, נשארים ל-24 שעות ויותר למעקב, ולרובם התשובה לבסוף שלילית. בהימצא סורק מתאים וזמין, ניתן לשלול אירוע לב תוך זמן קצר בבדיקת CT הזולה בהרבה מאשפוז, ולשחרר את החולה תוך זמן קצר.

שלישית, כאשר סורק ה-CT בידי הקרדיולוגים, הוא מאפשר תכנון ובהמשך ביצוע של פרוצדורות זעיר-פולשניות כתחליף לניתוחים, ובכך להפחית את עלות הטיפול ולחסוך ימי אשפוז.

הטכנולוגיה של חברת ארינטה מאושרת לשימוש גם בישראל, אבל קיימת בעיה להנגיש אותה לתועלת החולים והמערכת הרפואית, משום שמשרד הבריאות דורש רישיון להפעלת CT בעוד שעדיין לא קיימת הקצאה של רישיונות ל-CT של הלב. בחו"ל מבוצעות על המכשיר עשרות בדיקות ביום בעלות נמוכה וביעילות גבוהה. לעומתם, החולים בישראל מופנים לבדיקות שאינן אופטימליות ובחלק מהמקרים מצונתרים שלא לצורך עקב אי-נגישות לטכנולוגיה שפותחה ומיוצרת בישראל.

לפרטים: www.arineta.com

ארינטה מחויבת לפתרונות חדשניים

חברת ההזנק ארינטה מתמקדת בפיתוח ובייצור פתרונות הדמיה מתקדמים ליישומים קרדיו-וסקולאריים וטיפוליים. החברה מונה כ-75 עובדים בפארק התעשייה קיסריה. מאז 2018 היא מפיצה את מערכות ה-CT באירופה, צפון אמריקה, סין ואוסטרליה, באמצעות GE Healthcare המובילה העולמית בתחום ה-CT. הסורק הייחודי קיבל עד כה אישורים רגולטוריים לשיווק בארה"ב, האיחוד האירופי, סין, ומדינות נוספות.

ד"ר אהוד דפני, בעל רקע עשיר בהדמיה רפואית וניסיון רב בתחום הטומוגרפיה הממוחשבת. שימש במגוון תפקידים בתעשיית הרפואה והיה פרופ' חבר לפיזיקה גרעינית במכון ויצמן ובאוניברסיטת רוצ'סטר, בניו יורק