החוליה החדשה בהליכי רישוי בניה

במכון בקרה ניסים שוקר, מהראשונים שקיבלו אישור ממינהל התכנון, מסבירים כיצד בחירת מכון בקרה איכותי תורמת לייעול וטיוב הבניה

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 מנכ"ל מכון הבקרה, אדר' הוגו שפנגנטל ואינג' עוזי אתגר, מנהל בקרת התכן
מנכ"ל מכון הבקרה, אדר' הוגו שפנגנטל ואינג' עוזי אתגר, מנהל בקרת התכן
נעם גל
תוכן שיווקי

מכוני הבקרה בישראל הינם גופים פרטיים שהוכשרו על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, וקיבלו רישיון ממשרד הפנים לערוך הליכים של בקרת תכן ובקרת ביצוע בתחום הבנייה.

הוגו שפגנטל

תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה קובע כי מכוני הבקרה ישולבו כחוליה חדשה בהליכי רישוי הבנייה במטרה לטייב את איכותם של הליכים אלה וליעל אותם.
הליכים אלו כוללים בחינה של תכניות, ביקורים באתר הבנייה ובקרה מדגמית ותהליכית של תחומים רבים הנוגעים לבטיחות ויציבות המבנה ולשלום הציבור.
ביום 6/07/2021 נכנס לתוקף החוק המחייב קבלת המלצתם של מכוני הבקרה, על מתן לקבל היתר בנייה, אישור תחילת עבודות ותעודת גמר בנייה, כתנאי הכרחי במסגרת הליך רישוי הבניה.

על מנת להבטיח את איכות הבקרה, מכוני הבקרה מחויבים להעסיק בקרי בנייה מומחים בתחום היציבות ובקרי בנייה מורשים בתחום פיקוד העורף ובטיחות האש, שהוכשרו על ידי הגורמים המאשרים.
הגוף האחראי על הובלת התחום מבחינה מקצועית, הוא אגף מכוני בקרה היושב תחת מנהל התכנון במשרד הפנים. אגף זה עוסק בתיקון התקנות הנוגעות למכוני בקרה, הפצה וכתיבה של הנחיות מקצועיות, ארגון הדרכות, תכלול כלל הנושאים הנוגעים לרפורמת מכוני הבקרה ופיקוח על מכוני הבקרה.

המכונים הראשונים

אחד המכונים הראשונים שזכו לקבל הסמכה מהרשות הלאומית להסמכת מעבדות ורישיון ממינהל התכנון בשנת 2018, מיד עם כניסתו של החוק לתוקף, הוא מכון בקרה ניסים שוקר.
המכון הוקם על ידי מהנדס ניסים שוקר הבעלים של חברת ניסים שוקר מהנדסים יועצים בע"מ, המנהלת מספר גדול של פרויקטים בכל רחבי הארץ עבור יזמים פרטים, רשויות מקומיות מוסדות ציבור ומשרדי ממשלה.

לאחרונה הצטרף לניהול מכון הבקרה ניסים שוקר, האדריכל הוגו שפנגנטל. אדריכל שפנגנטל, הינו בעל תואר שני באדריכלות ותכנון ערים, והוא מזוהה במיוחד עם הקמת מכוני הבקרה בארץ מתחילת דרכם. הוגו, הינו בוגר הקורס הראשון לבקרי בנייה ומביא עמו ניסיון רב, הן כמשנה למנכ"ל וכסמנכ"ל תכנון והנדסה באחת מחברות הבנייה הגדולות והמובילות במשק הישראלי, הן כנציג התאחדות בוני הארץ בוועדות המשנה לתקנות ונהלים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה והן כיועץ מנהל התכנון בתחום מכוני הבקרה.

בקרת ביצוע באתר

שפנגנטל מסביר כי הוא עומד היום בראש צוות הבקרים במכון בקרה ניסים שוקר מתוך אמונה כי פעילות מכוני הבקרה תשפר את איכות הבניה בארץ ותגרום לפישוט הליכי הרישוי. לדבריו, "עבודה נכונה מול מכון הבקרה מניבה יעילות גבוהה יותר של צוות המתכננים אשר מוציאים תחת ידם תכניות מתואמות יותר המשפרות בסופו של דבר את כלכליות הפרויקטים".
שפנגנטל מוסיף ומציין "במשך שנים הייתי קשור לעולם היזמות ולעולם הקבלנים. אני מודע לקשיים שעוברים כל העוסקים בדבר עד שמצליחים לקבל היתר בנייה לפרויקט. אנחנו כאן כדי לסייע ולאפשר קידומם של הפרויקטים באופן מקצועי תוך הקפדה בעמידה בדרישות חוק התכנון והבנייה ויחד עם זאת מבלי להעמיס על לוח הזמנים של הפרויקט".
מכון בקרה ניסים שוקר, הוא מוסיף, הוקם מתוך שאיפה לשינוי תרבות בענף הבנייה ומתוך רצון להוביל למצוינות בתכנון וביצוע של פרוייקטי בנייה.

מה היתרונות של מכון בקרה ניסים שוקר?
"כל הבקרים במכון בקרה ניסים שוקר הם בעלי ניסיון מוכח בכל תחומי ענף הבנייה והרישוי, בבקרת התכן ובבקרת הביצוע. הם מעמידים את ניסיונם ויכולותיהם לטובת הלקוח, על מנת לסייע להוציא אל הפועל את תכניותיהם של מגישי הבקשות להיתר בנייה מתוך מחויבות למקצועיות וללוח זמנים מפורט ומדויק.

"במכון בקרה ניסים שוקר אנו מעסיקים גם בקרים מורשים מטעם פיקוד העורף ומטעם רשות הכבאות. בקרים אלו אמונים על מתן מענה מקצועי בתחומים אלו בשלב בקרת התכן ובכך חוסכים בצורך לפנות למשרדי פקע"ר ולמשרדי כיבוי אש, הליך זה מקצר את נתיב הביורוקרטיה וחוסך בזמן יקר ליזמים. הבקרים במכון ילוו את כל שלבי הבנייה במסגרת בקרת הביצוע וינפיקו בסוף ההליך את המלצת המכון לאכלוס הבנייה.

"המכון מעסיק צוות בקרים הבאים מדיסציפלינות שונות, כולם בוגרי קורסי הבקרים שערך מנהל התכנון, וקיבלו הסמכתם גם מטעם ארגון להכשרת בקרים הבריטי RICS".

עשרות לקוחות

שפגנטל מציין כי מכון בקרה ניסים שוקר פועל משנת 2018 ונותן שירותי בקרה לעשרות לקוחות מהשורה הראשונה בענף הבנייה, בין היתר לחברות: שבירו, פרשקובסקי, אביסרור, אורון ועוד. המכון פועל בפריסה ארצית, נותן את שירותיו בכל רחבי הארץ בתיאום ובשיתוף מלא עם גורמי הרישוי והפיקוח ברשויות הרישוי השונים.

"אנו משוכנעים כי לקוחותינו ימצאו בנו לא רק גוף בקרה רגולטורי, אלא גם חברים ושותפים לדרך לשיפור איכות הבניינים שלהם ולשינוי תרבות לאיכות בענף הבנייה והכל תחת המוטו שלנו - הבנייה שלכם הבקרה שלנו".

מעבר לאתר