רו"ח דותן אליהו מסביר: כיצד תכנון פנסיוני חכם עשוי להבטיח את העתיד?

מתי כדאי להתחיל לתכנן את הפרישה, באילו דרכים ניתן ליהנות מפטור ממס ומדוע עדיף להיוועץ בגורם מקצועי לצורך תכנון הפנסיה? רו"ח דותן אליהו, שצבר ניסיון רב בנושא, משיב על השאלות

מיכל גילת, בשיתוף משרד רו"ח דותן אליהו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רו"ח דותן אליהו: מליווי עסקים ועד תכנון פרישה
רו"ח דותן אליהו: מליווי עסקים ועד תכנון פרישהצילום: רמי זרנגר
מיכל גילת, בשיתוף משרד רו"ח דותן אליהו
תוכן שיווקי

משרד רואי החשבון דותן אליהו ושות' פועל זה 12 שנה בתחום החשבונאות, המיסים וליווי עסקים. המשרד מעניק שירותי ראיית חשבון למגוון רחב של עסקים, קטנים, בינוניים וגדולים, בהם עסקים מסורתיים בתחומי המסחר, היבוא והשירותים וכן לחברות היי-טק, חברות מחקר ופיתוח, אתרי מכירות מקוונים ועוד. נוסף על כך, המשרד מעניק שירותים מקצועיים למגזר השלישי, ובין היתר מטפל בעמותות לצורך קבלת אישור ניהול תקין.

תחום נוסף שבו עוסק המשרד ובו תתמקד הכתבה הוא תחום תכנון הפרישה, שגם אם הוא לא ממש חדש, אין ספק שבשנים האחרונות הוא צובר תאוצה ומודעות, ולדברי הבעלים של המשרד, רו"ח דותן אליהו, הדבר קרה בעיקר בזכות תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה, שנכנס לתוקף בשנת 2012. התיקון בחוק, שתיקן עיוותים קודמים, מעניק הטבות מס משמעותיות, בהיקף של עשרות אלפי שקלים, בתחום ניהול הכסף הפנוי לגמלאים, ומכיוון שניהול נכון של הכסף לאחר הפרישה הוא עניין מורכב, ההמלצה היא: אל תעשו זאת לבד, היעזרו במתכנן פרישה מוסמך ומקצועי.

"במשרדנו, תכנון פרישה הוא אחד השירותים החשובים שאנחנו מעניקים"צילום: רמי זרנגר

רו"ח אליהו: "זה לקח כמה שנים לרואי חשבון להתאפס על תחום תכנון הפרישה. ברוב המקרים מי שעסק בתחום הם יועצים פנסיוניים. מעט מאוד רואי חשבון בחרו לעסוק בתחום הזה. היתרון של טיפול באמצעות רו"ח הוא הידע הנרחב בתחום המיסוי והיותו בלתי תלוי. במשרדנו, תכנון פרישה הוא אחד השירותים החשובים שאנחנו מעניקים. פרישה של אדם מעבודה היא צומת חשוב בחייו. מדובר על אירוע, שהשלכותיו משפיעות עלינו במשך 20 שנה לפחות ואף יותר, תקופת הפרישה היא תקופה ארוכה ומאתגרת ולתקופה זו צריך להיערך נכון כלכלית. חשוב להיוועץ עם מומחה, על מנת לשלם מס מינימלי ולקבל קצבה מקסימלית. חשוב גם שהיועץ יהיה בלתי תלוי, שרק טובת הלקוח עומדת לנגד עיניו ואין לו כל אינטרס נסתר אחר".

כיצד ניתן לקבל פטור ממס?

גיל פרישה בישראל הוא 67 לגברים ו-62 לנשים. עבור נשים שנולדו החל מינואר 1960, גיל הפרישה יעלה בהדרגה בכל שנה בארבעה חודשים עד שיגיע ל-65 (למחשבון של הביטוח הלאומי). ובכן, הגעתם לגיל פרישה? זה הזמן להיפגש עם מתכנן פרישה שיבצע עבורכם את הפעולות הבאות: ביצוע מסלקה פנסיונית ואיתור כל החסכונות הפנסיוניים וקרנות ההשתלמות שלכם; תיאום ציפיות מולכם באשר לגובה ההכנסה החודשי הדרוש לכם ולתא המשפחתי שלכם בתקופת הפרישה. יילקחו בחשבון ההכנסה מהפנסיה שלכם, הפנסיה של בן או בת הזוג, קצבאות ביטוח לאומי, הכנסות נוספות (למשל: מנכס שאתם משכירים, משכר, אם בחרתם להמשיך לעבוד או מעסק עצמאי); תכנון פיננסי לטווח ארוך – ניתוח ההוצאות הצפויות לתא המשפחתי בתחומי החיים השונים. ניתוח כזה יסייע להבין מהי רמת ההכנסה הדרושה לתא המשפחתי בתקופת הפרישה.

לאחר איתור ומיפוי כל הכספים הפנסיוניים והחסכונות וחישוב ההכנסות וההוצאות הצפויות בתקופת הפרישה, חיוני לבצע חשיבה לגבי כלל הטבות המס שהחוק מעניק לפורשים ואשר קרויות בשפה המקצועית "קיבוע זכויות" ולקבל את ההחלטה הנכונה כיצד עלינו לנצל את הפטורים המגיעים לנו ממס ההכנסה. ביצוע של 'קיבוע זכויות' מאפשר לקבל פטור על חלק מהפנסיה או לקבל פטור על משיכה הונית של חסכונות פנסיוניים או לשלב ביניהם.

"תקופת הפרישה היא תקופה ארוכה ומאתגרת"צילום: רמי זרנגר

הקיבוע מתבצע מול רשות המיסים והוא חד פעמי, לא ניתן לתקן ולשנות את החלטות המיסוי שהתקבלו בזמן הקיבוע (מכאן שמו – קיבוע). לכן רצוי מאוד לקבל ייעוץ מקצועי.

במשרד רואי החשבון דותן אליהו ושות' תופרים לכל לקוח את החליפה בהתאם למידותיו, כשהחישוב הוא אישי ותלוי בגורמים רבים, למשל: אם היו משיכות של כספי פיצויים בפטור ממס במהלך 32 שנות עבודה, היוון כספי תגמולים, גובה הפטור המבוקש על הפנסיה ועוד. את ניצול הפטורים יידע לעשות רק מתכנן פרישה מוסמך ומקצועי על סמך כל האינפורמציה שנערכה ורוכזה על ידו בשלבים קודמים.

כדי לסבר את האוזן, רו"ח אליהו מסביר: "מי שהגיע לגיל זכאות יכול לקבל, במסגרת תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה, פטור ממס על הקצבה המזכה. קצבה מזכה היא קצבה שחייבת במס, מכיוון שהיא משולמת מתשלומים שקיבלו הטבת מס או דחיית מס בעת הפקדתם ולכן משיכתם כקצבה חייבת במס, בהתאם למס השולי. שיעור ההטבות במס נע כיום בין 17 ל-52 אחוז מהכנסה מפנסיה לפי תקרה שקבועה בחוק, בסעיף 9א לפקודת מס ההכנסה, וקרויה תקרת קצבה מזכה (8660 שקלים בחודש). סכום הקצבה המזכה הוא צמוד למדד ומשתנה כל שנה. 52 אחוז הוא שיעור ההטבה המקסימלי שאפשר לקבל, אבל לא בהכרח. זה תלוי בכמה גורמים. למשל, אדם שמשך במהלך שנות עבודתו, מסיבות שונות, פיצויים פטורים ממס, לא יהיה זכאי לפטור של 52 אחוז, כי אין פטורים כפולים. במקרה הזה הפטור יקטן, אבל לכל הפחות הוא יעמוד על 17 אחוז. ב-2025 שיעור ההטבה במס צפוי לגדול ל-67 אחוז מהכנסה מפנסיה, מתקרה של 8660 שקלים בחודש".

מתי נכון להתחיל תכנון פרישה?

רו"ח חשבון אליהו מסכים עם הקביעה שתכנון פרישה נחוץ בעיקר לאנשים שהפרוטה מצויה בכיסם וברשותם חסכונות פנסיוניים באפיקים שונים, כשהייעוץ הניתן להם הוא כיצד לנתב נכון את כספיהם בהתאם לצורכי המחיה השוטפים שלהם וצרכים נוספים שנלקחים בחשבון. לגבי מי שהכנסותיו מפנסיה נמוכות מקצבה מזערית של 4,606 שקלים בחודש או קרובות לכך, הייעוץ הוא שונה, והבדיקה תתמקד בדרך כלל בפטור שמגיע לו על הפנסיה שביחד עם הכנסה מעבודה יכול להעניק חיסכון במס שיכול לנוע סביב אלפי שקלים בשנה.

רו"ח אליהו: "הייעוץ במקרה כזה הוא הרבה יותר פשוט. בודקים כמה פטור מגיע לו על כספי הפנסיה, ובמקרה כזה גם שאלת רמת ההכנסה שהוא רוצה לחיות בה לא רלוונטית, כי מה שהוא מקבל, זה מה שיש לו, ואין כאן אפשרות משחק. בנוסף, כאשר ההכנסה נמוכה מקצבה מזערית, לא ניתן לבצע היוון של כספי פנסיה כיוון שהמחוקק רצה לוודא שיש לפורש הכנסה חודשית מינימלית לצורך מחיה".

ומתי נכון להתחיל לתכנן פרישה? רו"ח אליהו ממליץ על פגישה ראשונית שנה-שנתיים לפני היציאה לגמלאות, עם זאת הוא מדגיש, שגם אם כבר התחלתם לקבל פנסיה ולא עשיתם תכנון פרישה, זה עדיין לא מאוחר. במקרה זה, בתכנון הפרישה, כחלק מההכנסות שלכם בתקופת הפרישה, יילקחו בחשבון ההכנסות מקצבה או פנסיה שהתחלתם לקבל, ואפשר בהחלט לבצע תכנון לגבי קופות וקרנות שטרם התחלתם לקבל, בהם קצבה וקופות הוניות וכמובן לטפל בהיבטי המיסוי שמסתכמים בלא מעט כסף.

רו"ח אליהו: "לדוגמה, אם מתברר שלאדם בן 69, אחרי גיל פרישה, ניכו יותר מדי מס על הפנסיה, אפשר להגיש דוחות מתקנים למס ההכנסה ולקבל החזרי מס שש שנים רטרואקטיבית. אם הוא מעוניין למשוך קופת גמל, אפשר לבקש עליה פטור ממס, שכן כספים שהופקדו אחרי ינואר 2008 הם קצבתיים וחייבים במס. אפשר לייצר מצב שבו אפשר למשוך, נניח, 100 אלף שקלים כספים בפטור ממס ולקבל את ההפרש בצורת פטור על הפנסיה".

אם הגעתם לגיל פרישה או שאתם ממש בדרך לשם, אתה ניצבים בפני אירוע משמעותי וגדול בחייכם. בתכנון נכון שלו, תוכלו לחסוך כסף רב וליהנות מתקופת פרישה מהנה ונוחה. אל תהססו ועשו את הצעד המתבקש: היוועצו עם מומחה פרישה מקצועי.

משרד רואי החשבון דותן אליהו ושות'
כתובת: רחוב יצחק רבין 1 פתח תקוה, מגדל גלובל טאוורס
טלפונים: 03-5347388 | 054-7303097
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף משרד רואי החשבון דותן אליהו ושות'