פיצול נחלה: מה כולל הליווי המקצועי בעסקאות המורכבות?

מלבד ההיבט הרגשי, תחום פיצול נחלה כולל מורכבות רבה הדורשת מיומנות ייחודית שמסייעת בהשלמת עסקאות נדל"ן במגזר החקלאי

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיצול נחלה: מסוגיית הבן הממשיך ועד היטלי ההשבחה
פיצול נחלה: מסוגיית הבן הממשיך ועד היטלי ההשבחהצילום: Shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

עסקאות נדל"ן כוללות לא מעט היבטים שהופכים אותן למורכבות. כאשר מדובר בפיצול נחלה העסקאות מורכבות עוד יותר. מלבד הפן הרגשי המאפיין עסקאות אלה, עולות סוגיות נוספות בהן: הבן הממשיך, החלוקה בתוך המשפחה, היטלי השבחה, התשלומים לרשות מקרקעי ישראל ולרשות המסים ועוד.

בשל המורכבות נדרשת מאנשי המקצוע שמלווים עסקאות נדל"ן במגזר הכפרי מיומנות ובקיאות בתחום, בפרט בכל הנוגע לפיצול נחלה.

עו"ד ומגשרת שירי בויארסקי סבג: ייצוג וליווי של חברי מושבים

עורכת הדין והמגשרת שירי בויארסקי סבג מתמחה בייעוץ, ליווי וייצוג של חברי מושב בהליכי פיצול נחלה ובהליכים משלימים כמו העברת בין דורית, צוואות וייפוי כוח מתמשך. ממשרדה הממוקם בקיבוץ כברי, מספרת .עו"ד בויארסקי סבג במה כרוך תהליך פיצול נחלה, כיצד העובדה שהיא בת מושב תורמת לשירות שהיא נותנת ללקוחותיה, ומדוע חשוב לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום.

"עולם הנחלות הוא עולם תוכן משפטי נפרד". עו"ד שירי בויארסקי סבגצילום: אלונה ק. גלמן

"באופן היסטורי וגם נכון להיום, נחלה כנחלה יכולה לעבור רק ליורש אחד", מסבירה עורכת הדין והנוטריון בויארסקי סבג. "אם במשפחה קלאסית יש אם ואב, לאחר פטירת אחד מהם הנחלה עוברת באופן ראשוני לבן הזוג, ולאחר מכן יש להוריש אותה לאדם אחד ולבן או בת זוגו. ילדים אינם יכולים לחלוק בעלות בנחלה", היא מסבירה. "לימים נולד המושג שנקרא עידן הנחלה המהוונת, ובעבור תשלום דמי חכירה בשיעור של 3.75% מערך הקרקע למגורים, רשות מקרקעי ישראל מעניקה הטבות וביניהן האפשרות לפצל מגרשים מהנחלה. כך, הורים במשפחה קלאסית בת שלושה ילדים יכולים להוריש את הנחלה ואת שני המגרשים המפוצלים ממנה, לילדיהם. בעוד החלוקה לא תהיה שוויונית במאת האחוזים שכן הנחלה שווה יותר מהמגרשים המפוצלים, זו עדיין נקודת התחלה הרבה יותר שוויונית והוגנת".

תכנון משפחתי ששומר על היחסים

עורכת דין בויארסקי היא עצמה בת מושב נתיב השיירה. את המגרש שעליו היא מתגוררת פיצלה מהנחלה של הוריה במושב. ההיכרות האישית עם הסוגייה על כל רבדיה, בהחלט עוזרת לה לערוך תכנון משפחתי ללקוחות או ליישב עבורם מחלוקות משפחתיות סביב הנחלה. "את הלך הרוח של המושב אני ינקתי בילדות", היא מספרת. " בהקשר הזה יש לי יתרון יחסי. הניסיון האישי שלי ושל חבריי למושב, והיכולת שלי להבין לעומק את הצדדים, הן את ההורים והן את הילדים, מאפשרים לי לעשות תכנון משפחתי יעיל ולהוביל לשקט משפחתי ולשימור היחסים במשפחה".

לבעלי נחלה המעוניינים לפצל מגרש או לתכנן את ירושת הילדים היא ממליצה להיוועץ בעורך דין למקרקעין המתמחה בדיני מושבים: "עולם הנחלות הוא עולם תוכן משפטי נפרד לחלוטין מזכויות אחרות במקרקעין. בקובץ ההחלטות של רשות מקרקעי ישראל יש כללים ייחודיים שחלים על נחלות. חשוב לפנות לעורך דין שבקיא ויודע לתת את השירות המשפטי המתאים. חשוב לציין שמכירת מגרש המפוצל מנחלה מצריכה ידע ספציפי במיסים החלים על עסקאות נדל"ן במושבים".

לדברי עו"ד בויארסקי סבג, פיצול מגרש מנחלה הוא תהליך ארוך המורכב ממספר שלבים. "מכיוון שרשות מקרקעי ישראל שולחת פקח שבודק את הקרקע, אנחנו מקדימים תרופה למכה ודבר ראשון מוודאים שאין חריגות בנייה למיניהן בנחלה. בהמשך יש לשלם את דמי ההיוון בשיעור של 3.75% משווי הקרקע, ולהיעזר במהנדס או אדריכל לשם הכנת תוכנית נקודתית לפיצול. לאחר שרשות מקרקעי ישראל מאשרת את התב"ע ונחתמים חוזי החכירה, רושמים את זכויות החכירה בלשכת המקרקעין. חשוב לציין כי בעוד בעבר ועדות התכנון איפשרו לבעל נחלה בודד לעשות תב"ע נקודתית כשאין תוכנית הסדרה יישובית, כיום המגמה השתנתה וישנה דרישה לבצע תכנון והסדרה ברמת היישובית. לכן חשוב שהאגודות השיתופיות יתאגדו ויטפלו בתוכנית כזאת שתאפשר פיצול מגרשים".

עורכת דין שיר בויארסקי
כתובת: מושב נתיב השיירה
טלפון: 054-6225606
לפנייה במייל >>
על עו"ד שירי בויארסקי >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף עורכת דין שיר בויארסקי

————————

נתי אוסטר עו"ד: ליווי משפטי, העברה בין דורית במגזר החקלאי

למושבים החקלאיים זכויות רבות בהקמתה של מדינת ישראל וביסוסה כמעצמה חקלאית מתקדמת. עם חלוף השנים והתחלפות הדורות, עומדים בני המושבים מול סוגיות מורכבות של חלוקת הנחלות בין היורשים, שחלקם הגדול כבר לא עוסק בתחום החקלאות. עו"ד נתי אוסטר, העוסק בהעברה בין דורית בנחלות, אומר כי כיום ניתנה לחקלאים הזדמנות על ידי הרשויות לפתור בעיות שקשורות לחלוקת העושר המשפחתי: "אם בעבר הורשת הנחלה החקלאית הייתה מוגבלת לבן ממשיך אחד, הרי שהיום ניתן לפצל מהנחלה עד שני מגרשים למגורים ולאפשר ליורשים נוספים להישאר חלק מהמארג הכפרי. בתהליך קבלת ההחלטות בהורשת הנחלה עומדת השאלה איך מביאים לאיזון בין היורשים ובינם לבין עצמם, ביחס לערכים הכספיים ולערכי החלקים היוצאים, ולא פחות חשוב - לערכים של כל אחד מהצדדים".

עו"ד נתי אוסטר הוא בן מושב גן השומרון, דור שלישי לחקלאים וחקלאי בעצמו, המכיר מקרוב את המורכבות והחשיבות של שיח פתוח ותכנון מוקדם, ואת מגוון הדרכים באמצעותן ניתן לסייע למשפחות הנמצאות בתהליך הרגיש של הורשת נחלה. בין יתר עיסוקיו, הוא משמש כמגשר מוסמך ומתנדב במרכז הגישור של המועצה האזורית מנשה.

"פיצול הנחלה הוא טוב (כמעט) לכולם"

לדבריו של עו"ד אוסטר, בעוד שבן אחד הוא הבן הממשיך שיירש את הנחלה החקלאית שתמיד תהיה גדולה יותר ותכלול במקרים מסוימים זכויות בנייה עתידיות – שני יורשים נוספים יכולים לקבל בירושה מגרשים זמינים מיידית שניתן למשש במכירה או ירושה, לצורך מגורים בלבד וללא תשלום נוסף. "תהליך פיצול המגרשים מהנחלה כולל כמעט את כל התשלומים הנדרשים, ולכן המגרש יכול להירשם על שמם עם כל הזכויות הנובעות מכך וללא תלות", הוא מסביר.

"העברה בין דורית במושבים היא תהליך מורכב". עו"ד נתי אוסטר

"היתרון הבולט של התהליך הוא האפשרות לחלק את הנחלה לשלושה יורשים, אך החיסרון שלו הוא העובדה שהתהליך מאוד יקר וכולל תשלומים כבדים לרמ"י ולרשות המיסים, היטלי השבחה ולעיתים גם הסדרת חריגות בנייה", אומר עו"ד אוסטר ומדגיש כי מבחינה כלכלית ומשפחתית - לטווח ארוך פיצול הנחלה הוא טוב לכולם.

כל נחלה לגופה

מניסיונו, מספר עו"ד אוסטר כי למעשה לכל משפחה ולכל נחלה הסיפור המיוחד שלה, המצריך התייחסות מיוחדת, רגישה, מקצועית ויצירתית. למשל, שני אחים שירשו שתי נחלות, אך לפי תפיסת העולם של ההורים הנחלה תעבור רק לאחד הבנים שכבר יש לו נחלה. "מקרה זה יכול להיגרר זמן רב ולהוביל להוצאות גדולות. עם תכנון נכון ומסודר ניתן לפצל את הנחלות ולבצע רישום זכויות", הוא אומר.

"בתהליך קבלת ההחלטות בהורשת הנחלה עומדת השאלה איך מביאים לאיזון בין היורשים ובינם לבין עצמם, ביחס לערכים הכספיים ולעלויות הנדרשות ובהתייחס, לנושא הריגשי הקיים אצל כל אחת ואחד מאיתנו", מסביר עו"ד אוסטר ומוסיף: "התשובה לכך איננה חד משמעית, מאחר ולעיתים יש יותר משלושה אחים, ההון המשפחתי הוא שונה וגם הנחלות. לכן, העבודה המשפטית מצריכה רגישות גדולה, הכרות מעמיקה וניסיון רב בתחום של העברה בין דורית בנחלות, על מנת להצליח לתפור לכל משפחה את החליפה הנכונה לה – כל מקרה לגופו".

לדבריו, כאשר נערך תכנון מקדים, מחושב ומתחשב, קל יותר לפתור את הבעיות שיעלו בעתיד, גם אם דברים משתנים. למשל, הוא מספר על משפחה שרוצה לחלק את הנחלה ואת ההון המשפחתי במסגרת צוואה עתידית. נכון להיום, המשפחה מפצלת מגרש אחד מהנחלה ומעבירה לאחד הבנים, ובצוואה תרשום הוראות לגבי יתרת הנחלה, כולל תשריט חלוקה של יתר הנכסים.

"העברה בין דורית במושבים היא תהליך מורכב, וכאשר הוא נעשה אחרי 120 של ההורים ולא כצוואה מתוכננת מראש, הוא מורכב שבעתיים. תכנון מוקדם שיכלול שיח עם המשפחה ובדיקה של היכולות והמחשבות של ההורים, לצד הציפיות של הילדים – יאפשר לנו להגיע לפתרונות טובים ולשמור על האחדות המשפחתית", הוא מסכם.

נתי אוסטר עו"ד:
רח' הפקאן 16, גן השומרון
טלפון: 04-6230389
נייד: 054-4690750
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף עו"ד נתי אוסטר