"למנף רשויות מקומיות ולקדם הזדמנויות בפריפריה"

בקרן רש"י מפעילים מספר מיזמים ותוכניות, בשותפות הרשויות המקומיות, במטרה לאפשר להן לקדם מוביליות חברתית לתושביהן. "הרשויות המקומיות מכירות את התושבים ומחויבות אליהם בצורה בלתי אמצעית"

אגם קדם לוי, בשיתוף קרן רש"י
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין לשמאל: עמרי זגן, סמנכ"ל מחקר ופיתוח, קרן רש"י; עיינה אדלר, מנהלת אגף בכיר תכנון ופיתוח הון אנושי (משרד הפנים) אלון דוידי, ראש עיריית שדרות ; והיב חביש, ראש מועצת ירכא.
מימין לשמאל: עמרי זגן, סמנכ"ל מחקר ופיתוח, קרן רש"י; עיינה אדלר, מנהלת אגף בכיר תכנון ופיתוח הון אנושי (משרד הפנים) אלון דוידי, ראש עיריית שדרות ; והיב חביש, ראש מועצת ירכא.צילום: DAVisuals
אגם קדם לוי, בשיתוף קרן רש"י
תוכן שיווקי

קו גבול בלתי נראה חוצה את מדינת ישראל לאורכה ולרוחבה. הוא עובר בין הרים, לאורך כבישים ראשיים — ולעתים אפילו מפריד בין שכונה אחת לשכונה סמוכה. הגבול התיאורטי הזה מסמן בצורה ברורה את הפערים בין מרכז מדינת ישראל לבין הפריפריה החברתית-גיאוגרפית, ובמקרים רבים טומן בחובו השלכות משמעותיות על גורלם של אזרחי המדינה. "האמת המצערת היא שגם היום עתידו של ילד בישראל נקבע במידה רבה על פי הרקע המשפחתי והמקום שבו גדל — ולא לפי כישרונותיו, יכולותיו ושאיפותיו", אומרת מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"י. "במובנים רבים, היישוב ממנו מגיע אדם קובע את עתידו בחיים".

כהן מספרת כי בקרן זיהו בשנים האחרונות את תפקידן המרכזי של הרשויות המקומיות בקידום מוביליות חברתית. "החלטנו בקרן לשנות את דרך הפעולה שלנו ברמה הבסיסית ביותר. אנחנו עוברים מעבודה מתערבת — לעבודה בונה יכולת של הרשות עצמה. זאת מתוך הבנה שהשקעות כספיות ברשויות לבדן לא מספיקות כדי לייצר שינוי משמעותי. ראינו שלמרות שהושקעו כספים רבים ברשויות מוחלשות לאורך זמן — המשוואה לא השתנתה.

"הרשות המקומית רואה את אזרחיה, פוגשת אותם ברמה היומיומית ומחויבת אליהם בדרך בלתי אמצעית", מסבירה כהן. "הרשות היא הארגון היחיד שיכול ליצור רצף של שירותים, מהלידה ועד לסוף החיים, בצורה שמקדמת את האוכלוסייה ממצב חברתי אחד לאחר. רשויות רבות בפריפריה כבר הוכיחו ששילוב ידיים בין-מגזרי הוא אפקטיבי, מחולל שינוי ועשוי להביא לשינוי המשוואה בין מקום המגורים לבין הצלחה בעתיד".

מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"יצילום: DAVisuals

במסגרת זאת, קרן רש"י מקדמת מספר מיזמים ותוכניות לקידום הזדמנויות בפריפריה הגיאוגרפית-חברתית, בהם מיזם התעסוקה הלאומי Workit בשיתוף שירות התעסוקה — וכן יוזמת "היישוב במרכז". היוזמה, שנועדה לקדם מוביליות חברתית, פועלת לבניית תשתיות חברתיות ברשויות מקומיות בפריפריה על מנת לאפשר להן להנגיש הזדמנויות לתושביהן. "במסגרת היוזמה, תחום התעסוקה נבחר כאחד מתחומי המוביליות לקידום בעיר שדרות", מספר ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. "השותפים האסטרטגיים למהלך עם שירות התעסוקה הם האגף לפיתוח כלכלי תעסוקתי, מרכז הצעירים, מרכז העוצמה של האגף לשירותים חברתיים — ופרויקט Workit של קרן רש"י. הגדלנו את ההון האנושי ומונתה מנהלת תחום תעסוקה עירונית במשרה מלאה. היוזמה רואה את תושבי העיר כולם ברצף מלידה ועד תעסוקה תוך שימת דגש על חיזוק התשתיות החברתיות בהובלת המנהיגות המקומית. היוזמה מבססת את יכולת הניהול העצמי של הרשות, כך שתוכל לפעול באופן בר-קיימא ולמצות את סך ההזדמנויות שניתנות לכלל התושבים".

30% מרוויחים שכר מינימום

העיר אופקים נמצאת בימים אלו בעיצומו של גידול דמוגרפי ניכר. אחרי שנים של קיפאון בכל הקשור לפיתוח המקומי, אוכלוסיית אופקים צפויה לשלש את עצמה בשנים הקרובות, כתוצאה מחתימה על הסכם גג שיוסיף לעיר כ-12 אלף יחידות דיור חדשות. אולם לפי נתוני הביטוח הלאומי, כיום 30.7% מכלל השכירים באופקים משתכרים עד שכר המינימום.

ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, אומר כי ליוזמת "אופקים במרכז" יכולת משמעותית לפעול לשיפור התעסוקה בעיר. "זה מספר שנים שקרן רש"י מקדמת את התעסוקה באופקים. אנו מגייסים ביחד את מכלול הכוחות שפועלים בעיר. "המטרה שלנו היא להכין את הילד לקראת המחר — כשירצה למצוא תעסוקה דינמית, מבוססת מיומנויות מדע וטכנולוגיה", מוסיף דנינו. "החיבור בין חינוך לתעסוקה הוא חיבור ישיר, ורק לרשות המקומית יש את היכולת לחבר בין הנקודות. לא ניתן לצפות שילד או ילדה יבחרו בהנדסה או ברפואה במידה ולא התנסו בכך בבתי הספר או צברו מיומנויות של מסוגלות אישית, התמודדות עם אתגרים ולמידה עצמית". ליצירת החיבורים האלה מצטרף גם מיזם Workit שפועל ליצירת תשתית אזורית שמחברת בין דורשי תעסוקה, מעסיקים, רשויות מקומיות וארגוני תעסוקה, לטובת מתן מענה ממוקד ויעיל לחסמי התעסוקה. כיום עיקר התעסוקה בעיר נמצאת בענפי התעשייה הכבדה ומפעלי הייצור. אחת המטרות שחרתו על דגלם קרן רש"י והעירייה היא להוריד דרומה תעשיות שייצרו תעשייה איכותית ומוקדי תעסוקה איכותיים לצעירים כמו היי-טק ואגרו-טק.

"ניתן להצביע על אופטימיות"

יוזמת "אשקלון במרכז" פועלת בעיר מאז שנת 2016. ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, מספר כי נתוני האבטלה בעיר זינקו בצורה חדה במהלך משבר הקורונה — והבהירו את הצורך בפעולה ממוקדת להפחתת פערי התעסוקה באזור הדרום. "אנחנו מכוונים את כל המשאבים שלנו לטובת פתרונות תעסוקה לתושבי אשקלון. כיום, למרות משבר הקורונה שפגע קשות באוכלוסיית המועסקים ודורשי העבודה — ניתן להצביע על אופטימיות זהירה".

גלאם מסביר כי שיתוף הפעולה בין קרן רש"י לבין העירייה מאפשר למקסם את יעילותם של שני הצדדים — ולייעל את העשייה הציבורית. "העבודה עם גוף כמו קרן רש"י העניקה לנו יכולת מקצועית וכלים ניהוליים לעריכת מיפויים ומחקרי עומק. שיתוף הפעולה מאפשר לנו להיעזר בנתונים, לשתף את הציבור ולאגם משאבים —למען עשייה מכוונת תושב".

בשיתוף קרן רש"י