איחור במסירת דירה: החוזה, הפיצוי והתביעה

האם ניתן להבטיח עמידה בלוחות הזמנים, על כמה עומד גובה הפיצוי הכספי במהלך ההמתנה לדירה ובאילו תנאים ניתן להגיש תביעה?

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסירת מפתחות
איחור במסירת דירה: מה כולל התהליך לקבלת פיצויים?צילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

תהליך רכישת דירה חדשה מקבלן כולל המתנה שכרוכה בהוצאות כספיות. למועד מסירת הדירה שינה חשיבות שבאה לידי ביטוי לא רק בפן הכלכלי, אלא גם מבחינת תעסוקה, מסגרות חינוך ועוד. כדי להבטיח עמידה בלוחות הזמנים הם נקבעים מראש בחוזה הרכישה, אולם לא פעם קבלנים אינם מצליחים לעמוד בהתחייבות. כדי להבטיח מתן פיצוי הולם לעיכוב שלרוב גורר אחריו הוצאות נוספות, ניתן לפנות לאנשי מקצוע ועורכי דין המתמחים בניהול התהליך והמאבק בעקבות איחור במסירת הדירה.

מה קובע החוק בנוגע לגובה הפיצוי הכספי במהלך ההמתנה לדירה ובאיזה שלב רצוי לקבל ייעוץ משפטי? על כך משיבים אנשי המקצוע.

עו"ד אופיר קליין

אחת ההתחייבות המרכזיות מצד הקבלן לרוכשי הדירה היא המועד שבו תימסר. למועד מסירת הדירה זה ישנה חשיבות גדולה, מאחר שהרוכשים מתכננים את חייהם בהתאם לכניסה לביתם החדש וכל עיכוב יכול לגרום לשרשרת בעיות בלוחות הזמנים של מכירת דירה קודמת או של עזיבת דירה שכורה, לקיחת משכנתא, רישום של הילדים לבתי ספר בסביבה ועוד. מצב שיוצר חוסר ודאות קשה, ובצדק רב.

"בשנים האחרונות, רוב הפרויקטים נמסרים לרוכשים באיחור שנע בין שבועות בודדים למספר חודשים ואף למעלה משנה", אומר עו"ד אופיר קליין, העוסק בליווי, ייעוץ וייצוג משפטי בתיקים אזרחיים ומסחריים ומתמחה בתביעות כנגד קבלנים בנושאים של איחור במסירת דירות וליקויי בנייה.

"סירוב של הקבלן לפצות אינו סוף פסוק"צילום: באדיבות עו"ד אופיר קליין

לדבריו של עו"ד קליין, "על פי הוראות החוק, הקבלן חייב לפצות את הרוכשים בגין איחור במסירת הדירה להם וזאת בסוף כל חודש עד למסירת הדירה ובגובה של 150% מעלות שכירת דירה דומה. בפועל, קבלנים רבים לא משלמים את הפיצוי וממתינים לראות אם הרוכשים יגישו תביעה כנגדם. אם בסופו של דבר מוגשת התביעה, ולמרות שהם יודעים היטב שרוב מוחלט של טענותיהם יידחו, הם ממשיכים ומנסים לחמוק מהתשלום תוך שהם מאשימים את הרוכשים וגורמים נוספים באחריות לאיחור שבמסירה".

מה ניתן לעשות כדי להתכונן למצב של איחור במסירת דירה?
"קודם כל לא לוותר, מדובר בכספים המגיעים לרוכשי הדירות על פי דין, וכפי שהקבלן לא יוותר על מדדים, כך צריכים לנהוג גם הרוכשים ולעמוד על זכויותיהם. חשוב מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות כנגד קבלנים בגין איחור במסירת דירה, וזאת כבר בשלב שהדירה לא נמסרה והרוכשים עדיין לא קיבלו את הפיצוי החודשי שמחייב החוק. בתקופה זו ישנן פעולות שניתן וחשוב לעשות כדי לענות לטענות ההגנה העתידיות של הקבלן בבית המשפט".

הוא מוסיף כי "כמה חודשים לפני מועד המסירה יש לפנות לקבלן, לברר את לוחות הזמנים ולבקש לקיים סיור טרום מסירה בדירה על מנת לבחון את התקדמות הבניה. אם הקבלן לא יוצר אתכם קשר או לא עונה לפניותיכם – תגיעו לשטח ותראו מה קורה שם: האם יש בלאגן גדול? האם עובדים שם בכלל? כדאי לקחת עיתון של אותו יום ולהצטלם באתר כדי להוכיח בהמשך שהקבלן לא עבד באותם הימים".

עו"ד קליין מזמין את הרוכשים להגיע לייעוץ משפטי ברגע שנדלקת אצלם נורה אדומה. את הייעוץ הראשוני הוא מעניק ללא תשלום, במטרה לסייע לרוכשים לפעול ומהר. מלבד התיעוד, הוא מציע לדיירים שלא לנהל התכתבויות להוצאת קיטור בקבוצות הוואטסאפ המשותפות, מאחר שבעתיד הקבלן יוכל להשתמש בהן לתביעת לשון הרע כתביעה נגדית לשם הרתעה.

"כאשר מתנהלים נכון – יש טענות טובות להוכחת התביעה"

הוא מוסיף כי "כאשר מתנהלים נכון – יש טענות טובות להוכחת התביעה". יחד עם זאת, הוא מציין כי גם במקרים אחרים ניתן לפעול על מנת לקבל פיצוי, כל מקרה לגופו. עוד הוא מוסיף מניסיונו, כי הקבלנים יודעים לזהות את הדיירים שעובדים מסודר ומיוצגים משפטית כמו שצריך: "בסופו של דבר הקבלן ישלם רק למי שהכי לוחץ עליו". לדבריו, ליווי משפטי במועד גם יכול לסייע לדיירים לבחון טוב יותר את המסמכים המוגשים להם לחתימה: "בכל שלב, חשוב להתייעץ עם עו"ד לפני שחותמים על מסמכים. למשל, במועד המסירה מחתים הקבלן את הרוכשים על סעיפים שלאחר מכן עלולים לפגוע בתביעה".

כך למשל, לאחרונה סייע עו"ד קליין לרוכשים שדירתם נמסרה להם באיחור של שנה וחמישה חודשים בקבלת פיצוי עבור כל תקופת האיחור. מאחר שכבר לפני מועד המסירה הבינו הרוכשים שקצב התקדמות הבנייה אינו כזה שיביא למסירתה במועד ולכך יש להוסיף גם את תשובותיו המתחמקות של הקבלן, הם פנו לקבלת ייעוץ וליווי משפטי, וכתוצאה מתיעוד נכון מזמן אמת ופעולות נוספות מצד עו"ד קליין - קיבלו הרוכשים פיצוי בסכום של 145,000 שקלים.

עו"ד קליין מסכם: "סירוב של הקבלן לפצות בגין איחור במסירת דירה הוא לא סוף פסוק. סיוע משפטי נכון ובמועד יסייע לרוכשי דירות לקבל את הזכויות שמגיעות להם על פי החוק".

עו"ד אופיר קליין
כתובת: יצחק שדה 17, תל אביב
משרד: 03-6919588
נייד: 054-2377989
לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד אופיר קליין