חברת CFO4U –שירותים פיננסים לסטארט-אפ: מאילו טעויות אפשר להימנע בתחילת הדרך

רו"ח דוד דנה סבור כי חברות הזנק עתירות אמביציה טועות שוב ושוב בכל הקשור לניהול הכספים. חברת CFO4U שהקים, המציעה שירותים פיננסיים במיקור חוץ לחברות האלה, עושה הכול כדי להבטיח את הצלחתן

מאור מואיגר, בשיתוף חברת CFO4U
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים מסתכלים על גרפים
חברת CFO4U –שירותים פיננסים לסטאט-אפ: הבנה בצרכים הייחודיים של סאטרט-אפצילום: shutterstock
מאור מואיגר, בשיתוף חברת CFO4U
תוכן שיווקי

הכוח המניע בהקמת חברת סטארט-אפ הוא בדרך-כלל הרצון להגשים חלום. לצידו, משמשים בהנעת התהליך התקווה להביא בשורה חדשה ומשמעותית לשוק, וכמובן – להתעשר. הבוחרים במסלול חיים מאתגר כזה הם לרוב אנשים מוכשרים ומיומנים, בעלי ידע מקצועי עשיר, אלא שלא תמיד הם מבינים כיצד להתמודד עם היבטים אחרים בניהול החברה, כמו גיוס כספים, הנהלת חשבונות, מיסוי, בניית תחזיות וניהול תזרים.

רואה החשבון דוד דנה מכיר היטב את עולם ההיי-טק. מאחוריו יותר מ-26 שנות ניסיון בתחומי הפיננסים והניהול, בעיקר בחברות הייטק ובחברות בינלאומיות. לאורך הדרך ראה דנה איך סטארט-אפיסטים טובים ומוכשרים חוזרים על אותן טעויות מוכרות שעלולות לסכן את העתיד המקצועי שלהם. דנה: "הרבה פעמים, בעיקר בשלבים הראשונים, יש נטייה לחשוב מאוד בקטן. לא חושבים על שלוש השנים הבאות, אלא על גיוס כסף למשכורות או לתשלומים השוטפים בטווח המיידי. כדי להצליח, חשוב לבנות תוכנית לטווח ארוך, להבין לכמה זמן יספיק הכסף ובעיקר להגדיר מטרות – וזה מצריך ידע וניסיון ייחודי בתחום".

"הרבה פעמים, בעיקר בשלבים הראשונים, יש נטייה לחשוב מאוד בקטן"צילום: באדיבות רו"ח דוד דנה

לאורך הקריירה שלו, רו"ח דנה ראה כמעט הכול. את הסטאז' שלו עשה באחת מארבע חברות רואי החשבון הגדולות בישראל (ה"ביג 4"), אחר-כך מילא תפקידים בחברות בינלאומיות והיה חלק מהנפקת חברה מוכרת לבורסה ב-2007. לאחר מכן, ב-2011, הוא החליט לצאת לדרך עצמאית והקים את CFO4U, חברה המציעה שירותים פיננסיים במיקור חוץ לחברות הזנק. "הרגשתי שהתרומה שלי תהיה הרבה יותר משמעותית בעבודה עם חברות קטנות – ללוות אותן מההתחלה ולצמוח ביחד איתן", הוא מסביר ומציין כי אחת החברות הללו היא ריסקיפייד שהוקמה ב-2012 והונפקה לבורסה ב-2021. "ליוויתי את החברה מצעדיה הראשונים", הוא מספר. "אני זוכר שכשהכרנו, הם היו ארבעה חבר'ה שישבו בדרום תל אביב וחלמו בגדול. אני ליוויתי אותם בשלבים הראשונים, עד שהם בנו מחלקת כספים בתוך החברה. לחברות כאלה אני יכול להציע שירותים כמו הנהלת חשבונות, משכורות, דו"חות, בניית תקציבים, מידע למשקיעים, הגשת תוכנית למדען הראשי וכל מה שהם עוד יצטרכו מבחינה פיננסית".

לגייס הון בלי לוותר

רו"ח דנה מוסיף כי בתחילת הדרך, כשחברה מנסה לגייס סכום ראשוני משמעותי, היא תפנה לרוב לקרנות הון סיכון ולגורמים מוכרים נוספים שמסייעים בכך. הוא מדגיש כי קיימים אפיקים נוספים, מוכרים פחות, שיכולים לעזור לגייס את הסכומים האלה בצורה מושכלת יותר.

"כשמוכרים מניות למשקיעים – בעלי החברה רוצים כמובן שבסופו של דבר הם ישאירו כמה שיותר מהכסף שירוויחו בעתיד אצלם" הוא אומר. "אחת הדרכים לעשות זאת היא פקטורים של חשבוניות. כלומר, אפשר לבוא לבנק, להציג חשבוניות מלקוחות עם תשלומים עתידיים שאמורים להיכנס, ולקבל מימון בתנאים נוחים ומשתלמים הרבה יותר. יש גם קרנות שנותנות הלוואה בתמורה לאופציות, בתנאים נוחים בהרבה מאלה שמציעות הקרנות המוכרות שבדרך כלל ניגשים אליהן".

"אחרי הגיוס הראשוני, בדרך כלל יש מין תחושת אופוריה שיכולה להטעות"צילום: shutterstock

העבודה עם יזמים, הוא מספר, לימדה אותו שיעור חשוב נוסף: "אחרי הגיוס הראשוני, בדרך כלל יש מין תחושת אופוריה שיכולה להטעות. זה גורם ליזמים לחשוב שעכשיו אפשר לנוח ולהתמקד רק בהיבט המקצועי של העבודה. בפועל, בזמן הזה חייבים להמשיך לחשוב קדימה – איך לגייס עוד כסף – וכמה שיותר מהר, הרבה לפני שממצים את הסכום הראשוני הזה".

לדבריו, גם את האופציות, כמובן, צריך להבין כיצד לחלק בחוכמה – וזה היבט נוסף בתכנון הפיננסי שעלול להכשיל יזמים. "כשמחלקים אופציות, יש מודלים שונים שחייבים לעבוד לפיהם כדי לעשות את זה כמו שצריך", אומר דנה. "אני מבין איך לנתח את המספרים ובעיקר ללמוד את המשמעויות הרחבות שלהם, שלא תמיד מובנות מאליהן".

כידוע, רוב הסטארט-אפים המתחילים נסגרים בסופו של דבר. כדי להימנע מזה, חייבים לחשוב אחרת, מדגיש רו"ח דנה: לא רק על מוצר או שירות שיענו על צורך נדרש ויהיו ברמת האיכות הגבוהה ביותר. לדבריו, חשוב גם להסתכל כל הזמן על הנתונים הפיננסיים – וכדאי להיעזר בגורם מוסמך ומנוסה שיידע להשתמש בנתונים הללו כדי לקבל החלטות נכונות יותר לגבי העתיד.

להכיר את חוקי המיסוי הבינלאומיים

רו"ח דנה עבד כאמור גם בחברות בינלאומיות והיה אחראי בין השאר לנושאים כמו מיסוי בינלאומי ומחירי העברה בין חברות בארץ ובחו"ל. "אם לדוגמה יזם מנהל חברות בשתי מדינות, הוא מוכרח להכיר היטב את חוקי המיסוי הבינלאומיים כדי להבטיח רווח מקסימלי בתשלום המיסים, במסגרת שהחוק מאפשר", הוא מציין. "זה תחום מורכב שמעטים מכירים על בוריו – וצריך לדעת לבצע כמו שצריך את ההשוואות הנכונות כדי להתנהל בתוכו כמו שצריך".

לסיכום, מבהיר רו"ח דנה מהו הדבר חשוב במיוחד ליזמים שחושבים לפתוח חברה בארצות הברית לדוגמה, שנחשבת לאחד היעדים האטרקטיביים ביותר להקמת חברות טכנולוגיות, מטעמי שיווק ומטעמים פיננסיים: "בעזרת תכנון ראשוני נכון, אפשר לעזור להקים ולנהל את החברות האלה בצורה שתבטיח אופק יציב ומשתלם יותר בטווח הארוך".

CFO4U – שירותים פיננסיים במיקור חוץ
למעבר לאתר >>
טלפון במשרד : 09-8327264
טלפון נייד: 054-6653025

בשיתוף CFO4U