עו"ד אורית חיון: רותמת את הקשרים הבינלאומיים גם לעולם המסחרי

אחרי שליוותה כמה מהפרשות המטלטלות והבולטות בעולם המשפט הישראלי, עו"ד אורית חיון פתחה במשרדה מחלקה מיוחדת לליטיגציה מסחרית-כלכלית, ומסבירה: "אנו עושים שימוש בנחישות, בלוחמנות, ביכולת שכנוע והיצירתיות של משרדנו בתחום החזק ביותר שלנו"

שחר אמנו בשיתוף עו"ד אורית חיון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד אורית חיון
עו"ד אורית חיון: "אין לי חשש להילחם בפרקליטות או במשטרה כשזה נוגע לצדק"צילום: ז׳אן כהן
שחר אמנו בשיתוף עו"ד אורית חיון
תוכן שיווקי

23 שנות קריירה העבירו את עו"ד אורית חיון בצמתים הכי מרכזיים ובפרשיות שעמדו בראש סדר היום הציבורי והמשפטי. מי שהחלה את דרכה כעורכת דין לאחר התמחות בפרקליטות תל אביב, הובילה את התיקים הסבוכים ביותר ועמדה אל מול הפרקליטות, המשטרה והגופים החזקים במדינה, ידעה ברגעי השיא להביא תקדימים משפטיים באמצעות יצירתיות ועבודה קשה. הניסיון, הכלים המקצועיים והקשרים הבינלאומיים לוקחת עו"ד חיון גם לטובת העולם המסחרי. בשיחה איתה היא מסבירה מדוע הקימה במשרדה מחלקת ליטיגציה, ואף הסכימה לחזור לסיפורי כמה מהפרשיות משפטיות שטלטלו את ישראל.

ליטיגציה מסחרית וקשרים בינלאומיים

עו"ד אורית חיון, כשלצידה עו"ד דין כוכבי וצוות משרדה, מגנים על לקוחות המשרד בכל הנחישות, הכוח והאמצעים המקצועיים העומדים לרשותם. פרשת הבנק למסחר, הרצח בבר נוער, תיק קרוצ'קוב - האם אשר הטביעה את בנה, פרשת ענבל אור, אלופת האטלטיקה לשעבר סבטלנה גנדזילוב, תיק המואשם ברצח עמית אלמוג ופרשיית הירי בכלא הדרים, הם חלק קטן מהפרשיות המורכבות שבהם היה מעורב משרדה של חיון.

בכל אחד מהתיקים, בעלי עצימות תקשורתית וציבורית גבוהה, השיגה עו"ד חיון תוצאות מרשימות ותקדימים משפטיים עבור לקוחותיה. עבודה יסודית, מקצועית ומדויקת, לצד לוחמנות, יצירתיות וחשיבה מקורית הם שהפכו אותה לאחת הדמויות הבולטות בתחום המשפט הפלילי. "אין לי חשש להילחם בפרקליטות או במשטרה כשזה נוגע לצדק" היא מעידה, כך שהעיסוק בתחומי הכלכלי, הצווארון הלבן והליטיגציה מגיעים האופן טבעי עבורה.

בכדי להבין את המנוע, הדלק והתמהיל המרכיבים את חיון כדאי לחזור לתחילת דרכה בעולם המשפט. היא בעלת תואר שני במשפטים עם התמחות במשפט פלילי בינלאומי המחזיקה באישור בלתי מסויג בתחום השיפוט הצבאי, שסיימה את התמחותה בפרקליטות מחוז תל אביב בשנת 1999. לפני שני עשורים הקימה את המשרד שהיא עומדת בראשו, המדורג כיום ברשימת Dun's 100 כאחד מהמשרדים הבולטים בישראל בתחום הפלילי.

צילום: shutterstock

במהלך פעילותו צברו המשרד, הצוות והעומדת בראשו ניסיון וידע מקצועי עצום בכל הנוגע לעבירות צווארון לבן; ייצוג כוחות הביטחון ועובדי מדינה בהליכים פלילים ומנהליים; ייצוג וליווי אנשי עסקים בניהול משברים משפטיים ותקשורתיים; ייעוץ משפטי לגופים ציבוריים וגופי תקשורת; התמחות בתיקים מורכבים במיוחד העוסקים בפרשיות רחבות היקף ותיקי פשע חמורים שמצריכים התמחויות נוספות וקשרים מקצועיים מעבר לים. לכל אלה התווספה גם מחלקה מיוחדת לליטיגציה מסחרית-כלכלית, המטפלת בין היתר גם בתביעות נזיקין גדולות כנגד המדינה ותביעות בתחום לשון הרע, ומבטיחה שילוב בין יכולת הליטיגציה והמקצועיות, שמעניק ייצוג מקצועי, חד ולוחמני גם בתחומים אלו.

"פתחנו את תחום הליטיגציה גם לתחומים נוספים באמצעות צוות מיומן ושירות אישי ומקצועי", מסבירה עו"ד חיון, "אנו עושים שימוש בנחישות, בלוחמנות, ביכולת שכנוע והיצירתיות של משרדנו בתחום החזק ביותר שלנו - הליטיגציה. אנחנו עובדים מול לקוחות פרטיים ולאחרונה התחלנו לייצג לקוחות מוסדיים, עסקיים ומסחריים ברמה המקומית והבינלאומית. נפתחנו לתחום בשל קרבתו לעבודתנו לאורך השנים בייצוג לקוחות בעלי מקצועות חופשיים כגון רואי חשבון, רופאים, נותני שירות פיננסי, עורכי דין, סוכני ביטוח, אנשי כוחות הביטחון, עובדי משרד החינוך, ועובדי מדינה בכלל בהליכים משמעתיים, מנהליים ופלילים".

הקשרים הבינלאומיים שבהם מחזיק משרדה של עו"ד חיון, הובילו לתקדימים בולטים בארץ ובעולם. משרדה שבמגדלי רסיטל בתל אביב, יכול כיום לדאוג שעו"ד מקומי יגיע למתן ייעוץ ראשוני המאוד קריטי ללקוח כמעט בכל מקום בעולם. לא פעם, במידת הצורך, מגיע גם צוות מהמשרד בישראל לתת ייעוץ ללקוחות שנעצרו בעקבות הסתבכות כלכליות ופליליות בחו"ל, עבירות סמים, הלבנת הון או השתלטות עוינת על חברות. במהלך השנים הפך משרדה של עו"ד חיון לאחד מהמשרדים הבולטים ביותר בתחום, המתמחה בייצוג עצורים ישראליים בחו"ל, בהם כאלה שריצו מאסרים בתי כלא בדרום אמריקה ובמדינות עולם שלישי, תוך ליווי משפטי מקצועי עד לחזרתם לישראל.

"העבודה עם משרדים נוספים ברחבי העולם, מאפשרת לנו להעניק סיוע משפטי בחו"ל בהתראה מאוד קצרה", מסבירה עו"ד חיון, "כאשר המומחיות שלנו בהיבט הפריסה העולמית, כוללת דיני הסגרה, ייצוג תיירים ממדינות זרות בישראל ופעילות מול משרד החוץ והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. השילוב בין התחומים מאפשר למשרד לטפל בתיקים מורכבים תוך אפשרות לתת ללקוח סיוע בניהול משברים אישיים, משפחתיים, כלכליים, משפטיים ותקשורתיים".

מה המשמעות?
"זה אומר שאם אתה איש עסקים שנחקר בפרשה של הרצת מניות ויש משקיעים בתמונה, אנחנו מטפלים גם במשבר מול הלקוחות, העובדים והתקשורת. זאת, מלבד הליווי המשפטי המקצועי מול רשויות החקירה והפרקליטות, כך שהפתרון הוא רוחבי, עמוק ויסודי לאורך כל התהליך".

בין הזירה המשפטית למשבר התקשורתי

הערנות המקצועית והתפיסה הערכית באים לידי ביטוי לא רק בבית המשפט. עו”ד חיון שימשה כ-20 שנה ובהתנדבות כיועצת המשפטית של העמותה לנפגעות ונפגעי אלימות מינית בתל אביב; היא חברה בוועדה לעניינים פלילים ובוועדה לקידום מעמד האישה בלשכת עורכי הדין; כיהנה בעבר כחברת הנהלה ומועצה של הרשות לשיקום האסיר, במינוי נשיא המדינה וכחברה בוועד המייעץ לעמותת יד לאסיר. נוסף על כל אלה, היא מרצה מבוקשת במוסדות אקדמאיים ובכנסים מקצועיים בארץ ובעולם, משמשת כפרשנית משפטית בערוצי התקשורת השונים בעברית ובאנגלית, ואף מתייצבת לשירות מילואים בצה"ל כקצינה בסנגוריה הצבאית.

הפעילות הציבורית של עו"ד חיון משתלבת עם היעדר החשש להילחם, גם כאשר מדובר בעתירות נגד הפרקליטות ונגד המשטרה, וכן באופן שבו היא נאבקת על קידום מעמד האישה וזכויות האזרח בכלל, כמו במקרה של לקוחה טרנסג'נדרית שיקבלה פיצויים לאחר שמוכרת בסניף רשת מובילה התעקשה לפנות אליה בלשון זכר.

בתיק הזה, כמו בתיקים נוספים שמובילים עו"ד חיון וצוות משרדה, המסר מהדהד אל מחוץ לכותלי בית המשפט, בפרט כאשר מדובר בתקדימים ובפסיקות שיש בהן אמירה חברתית וציבורית.

צילום: shutterstock

למעשה, בתיקים רבים הליווי המשפטי אינו מתחיל ומסתיים רק בין כותלי בית המשפט. "לכל תיק יש את המאפיינים שלו ואנחנו לומדים אותם במהרה כדי לתת את הפתרונות המשפטיים והתקשורתיים. אנחנו תמיד מעודכנים, מחפשים זוויות חדשות לכל סיפור. מעל הכל, הלקוחות שפונים אלינו מבינים שהם חייבים שילוב משפטי-תקשורתי כי הזירה היום היא מעבר לבית המשפט. הדברים מתחדדים כשכל האירוע מתרחש בחו"ל ואז הכותרות בישראל יוצרות הד תקשורתי. במקרים מסוג זה חשוב מאוד שיהיה מישהו שיטפל במקרה גם מבחינה תקשורתית בסנכרון מלא להיבט המשפטי".

השילוב בין השליטה בזירה המשפטית לבין התקשורתית באו לידי ביטוי בניהול ובייצוג בעשרות פרשיות בעלות תהודה תקשורתית נרחבת, בהן פרשיות רצח רבות ופרשת הבנק למסחר. עו"ד חיון הצליחה להשיג תקדים משפטי נדיר, אשר יסייע לחולי הנפש אשר עד היום לא היו זכאים לבדיקה פסיכיאטרית מטעמם לפני בדיקת הפסיכיאטר המחוזי אשר לו הייתה בלעדיות להכריע את גורלם. בית המשפט העליון פסק לאחרונה, דווקא בפרשה שנויה במחלוקת כי גם לחשוד עם רקע נפשי קיימת הזכות לבדיקה פסיכיאטרית מטעמו וזאת בכל שלב של ההליך המשפטי.

תיק מורכב נוסף שבו פעלה עו"ד חיון הוא פרשת ענבל אור, שכלל עבירות על חוקי המע''מ ועבירות מרמה בהיקף של יותר מ-81 מיליון שקל. עו"ד חיון ייצגה את שש החברות שהיו בבעלות ענבל אור, ונלחמה למען יותר מ-600 משפחות אשר נפגעו כלכלית ולמעשה מהוות את הנושים הבלתי מובטחים בהליך הפלילי. עו"ד חיון הצליחה להגיע להישג מרשים של הסדר טיעון לפי יוטל על החברות קנס סמלי של כאלף שקל לכל חברה בלבד על מנת שלא לפגוע בנושים.

תיקים נוספים אחרים שנוהלו במשרדה של עו"ד חיון הם ייצוג הספורטאית ואלופת ישראל בקרב שבע ובקפיצה לרוחק סבטלנה גנדזילוב החשודה בהלבנת הון וניהול בתי בושת; פרשת הבנק השחור בבורסה ליהלומים שבה נוהל בנק לא מדווח שהעביר כספים לחו"ל בשווי מצטבר של כמיליארד שקלים וייצוג ופעילות יחד עם ארגוני הנשים למען דלאל דאוד, אישה מוכה אשר הואשמה ברצח בעלה. זאת, כאמור, מלבד תיק הרצח בבר נוער, חקירת הירי בכלא הדרים, הבג"ץ נגד סנ"ץ אפרים ברכה וייצוג האימהות מיכל אלוני ורגינה קורצ'קוב שרצחו את ילדיהן. בכל אחד מהתיקים המורכבים הללו, עו"ד חיון הייתה שם, בבית המשפט, בתקשורת, נלחמה בכל זירה ובכל הכוח והאמצעים המקצועיים שעומדים לראשותה והובילה להישגים.

בבחינה שטחית נראה כי אין קשר ברור בין הפרשות והתיקים שאותם הובילה עו"ד חיון, אולם כאשר היא נשאלת על כך היא מצליחה לשרטט קו ברור: היכרות יסודית ומעמיקה עם חומר הראיות בתיקים; בקיאות בתחום המשפטי, ליטיגציה, ניסיון וידע שמצטברים במהלך השנים ובעיקר לוחמת צדק בלתי מתפשרת ותשוקה אמיתית למקצוע. אחרי הכל, היא לא יודעת לעצור ולא מפסיקה לשעוט קדימה.

בשיתוף עו"ד אורית חיון

עו"ד אורית חיון
טלפון משרד: 03-5618866
טלפון עו"ד אורית חיון: 050-633-0680
כתובת: מגדל רסיטל, דרך מנחם בגין 156, תל אביב
למעבר לאתר >>