מה הופך אנג'ל טוב למצוין?

לראשונה בישראל יפתח קורס להכשרה מקצועית לאנג'לים. הקורס, תוצאה של שיתוף פעולה בין מרכז היזמות הטכנולוגית היי-סנטר ומרכז הידע לחדשנות בטכניון, משלב הרצאות מפי אנג'לים בולטים בתעשייה ואנשי אקדמיה שמקנים תיאוריות ומתודות חשובות

טל ציפורי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של מכולה
הייסנטר
טל ציפורי
תוכן שיווקי

מדי יום אנחנו עדים לעוד גיוס ענק או אקזיט מוצלח בתעשיית ההיי-טק הישראלית. אבל בצל ההצלחות המפורסמות, יש גם כישלונות שנעלמים מעיני התקשורת. כעת, קורס ייחודי מסוגו נפתח בחיפה, שמטרתו להכשיר אנג'לים, לשפר את הבנתם בהשקעות בחברות סטארט-אפ ובכך להעלות את הסיכויים להגיע אל הצד המצליח. במסגרת הקורס יופיעו מומחים בתחום - אנג'לים מובילים בתעשייה ואנשי אקדמיה שיעבירו ידע מעשי ותיאורטי, שיקנו למשתתפים בקורס את הכלים למיקסום סיכוי ההצלחה.

הקורס, המשותף למרכז הידע והחדשנות בטכניון ולחברת היי-סנטר, ייפתח בדצמבר הקרוב. הוא יתקיים במתחם IN-VENTech שברובע החדשנות בעיר התחתית חיפה ויכלול 10 מפגשים, הבנויים מהרצאות המשלבות ידע מעשי על ידי מרצים מהטכניון, מתודות אותן יתרגלו המשתתפים, והרצאות אורח של יזמים ומשקיעים בולטים.

כדי להבין כיצד נהגה הרעיון לקורס, צריך להסביר את חלקה של חיפה בהיי-טק הישראלי: נכון להיום פועלים בעיר מוסדות אקדמיים בעלי שם בינלאומי, חברות בינלאומיות כמו אינטל, אפל, יאהו ועוד המעסיקות עשרות אלפי עובדים, פארק לטכנולוגיה עילית, ארבעה בתי חולים, הנמל המוביל בישראל ומהמתקדמים בעולם, ועוד מגוון רחב של מוסדות מחקר ממשלתיים. למרות הסצנה הגדלה ומתפתחת של חברות סטארט-אפ שבוחרות למקם את מרכז פעילותן בעיר, אין כיום גופי השקעה משמעותיים בחיפה שפועלים ומשקיעים בחברות סטארט-אפ. את המציאות הזאת מתכוונת היי-סנטר לשנות באמצעות שתי זרועות שהקימה: הראשונה, תוכנית In-Ventech שכוללת, בין היתר, ליווי וייעוץ בבניית מודל השקעה, חיבור למשקיעים, פתוח עסקי ותמיכה כספית בחברות של עד 500,000 שקל; והשנייה - Hi-Fund שהיא פלטפורמת גיוס השקעות עבור חברות חיפאיות.

לחפש מנצחים גדולים

כעת, היי-סנטר מרחיבה את תרומתה לפיתוח היזמות הטכנולוגית בחיפה, וחוברת למרכז הידע לחדשנות של הטכניון על ידי שילוב של מרצים בכירים מהטכניון ויזמים/אנג'לים ישראלים בעלי שם בקורס יוקרתי. "לא לכל אחד שרוצה להיות אנג'ל יש את הניסיון, הקשרים או המעורבות בקהיליית ההיי-טק המקומית", מסביר ליאור חנוכה, מנכ"ל היי-סנטר. "לראשונה בישראל יש קורס שמלמד איך להיות אנג'ל טוב, ומי שהוא כבר אנג'ל טוב - הקורס ילמד אותו איך להיות מצוין". לאורך הקורס, המשתתפים ילמדו ויתנסו בשימוש בכלים ובמתודולוגיות לניהול תהליך השקעה בחברת היי-טק, החל מהכרת האקו-סיסטם הישראלי, איך ממפים את השוק שבו היא פועלת, כיצד לבדוק חברות טכנולוגיה טרם השקעה (דיו דיליג'נס) ועוד, וכלה בניתוח סטארט-אפ לדוגמה שיתבצע לקראת סוף הקורס. לאחר מכן, יוכלו המשתתפים לשקול ביתר תבונה האם וכיצד להשקיע בחברות שונות.

ליאור חנוכה, מנכ"ל היי-סנטרצילום: מיכה בריקמן

עו"ד ד״ר אייל שנהב, המתמחה בייצוג קרנות הון סיכון וחברות הזנק, ירצה על סוגיות מיסים וחוקי האנג'לים בישראל. "אנחנו נשוחח על מספר מרכיבים חשובים בבחירת ההשקעות, בין היתר על מבנה ההשקעה (SAFE לעומת הקצאת מניות), מחזור החיים של סטארט אפ והאפשרות לבצע עסקאות סקנדרי, ההבדל בין השקעה ישירה לבין השקעה דרך קרן הון סיכון, ונושאים נוספים". שנהב מדבר על שני פרמטרים קריטיים שאנג'ל צריך לקחת בחשבון בטרם ישקיע את כספו: "הראשון הוא אמונה ביזמי החברה, וביכולתם הוביל את החברה לאורך זמן ולבנות חברה משמעותית. השני הוא להבין מי השותפים להשקעה ואיך ניתן לשתף אתם פעולה. לצד זאת חשוב כמובן להבין את הטכנולוגיה של החברה, גודל השוק שבו היא פועלת, מי המתחרים שלה, ועוד".

מרצה נוספת בקורס היא פרופסור מרים ארז, כלת פרס ישראל, מייסדת ויו"ר מרכז הידע לחדשנות בטכניון, מובילה אקדמית של הקורס: "אני באה מתחום הפסיכולוגיה הארגונית ועוסקת בשאלה האם לטכנולוגיה יש ערך משמעותי וחיובי עבור האנושות. לכן, אתייחס לפן האנושי של היזמים: האם מטרתם עסקית בלבד, עד כמה הם משתפים פעולה ביניהם ועד כמה יש להם חזון משותף. אנג'לים עוזרים ליזמים צעירים להגשים חלום, שבדרך כלל מונע מבעיה שצריך לפתור, והנחת היסוד שלי היא שחברה שפותרת בעיה כואבת, תשרוד לאורך זמן ותצליח יותר".

היזם יואב נווה, שנמנה על מייסדי חברת Convert Media שנרכשה על ידי Taboola הישראלית, יעביר שתי הרצאות בקורס. "הדבר הכי חשוב בלבנות חברה מצליחה הוא לזהות האם יש מספיק שוק למוצר שלה. אני מאד מאמין ש-The Market Always Wins - כלומר יזמים מעולים עם מוצר מעולה שפועלים בשוק גרוע לא יצליחו כי תהיה להם תקרה מאוד נמוכה. מצד שני, שוק גדול שצומח בעקביות מאפשר לחברה להשתפר, להגיע לצמיחה מהירה ולהפוך לחד קרן. שנית, אנג'ל צריך לעבוד כמו קרנות ההון סיכון, כלומר לחפש מנצחים גדולים. עדיף שהשקעה אחת מעשר תצליח בגדול מאשר ששבע מתוך עשר יצליחו בקטן. זה אומר להשקיע בעיקר בחברות שיכולות להפוך לענקיות ולאו דווקא לשחק 'על בטוח'. לאמץ את הסיכון כדי להגיע רחוק".

כישלון הוא תנאי להצלחה

בגלל מיצובו היוקרתי, יש בקורס רק 20 מקומות והנרשמים עוברים תהליך סינון קפדני. הקורס מיועד לאנג'לים מתחילים, כלומר למי שכבר ביצע בעברו השקעה בסיכון גבוה אחת או שתיים. בנוסף, הנרשם צריך להיות "משקיע כשיר" לפי הגדרות הרשות לני"ע.

עלות הקורס היא 4,500 שקל והוא מתקיים פעם בשבוע בחיפה, אליה יגיעו המשתתפים ללמוד ממיטב אנשי אקדמיה והתעשייה. אחד מהם הוא דדי פרלמוטר, לשעבר סגן נשיא בכיר באינטל, והאיש שעומד מאחורי מהלכים משמעותיים שהקפיצו את ענקית השבבים מדרגה. הרצאתו "תתמקד בכך שאנג'לים צריכים לצפות להרבה יותר כישלונות מהצלחות, וגם כשהם ייפגשו עם יזמים הם ישמעו מהם על מכשולים שיש בדרך להצלחה. אבל", מדגיש פרלמוטר, "הכישלון הוא תנאי להצלחה אם מנהלים אותו נכון".

להרשמה לקורס 04-8622333