עו"ד מוטי אדטו: "תיק פלילי יכול להפוך גם להזדמנות לשינוי ממשי"

עם ניסיון של 23 שנים בתחום, עו"ד מוטי אדטו מסביר מה קורה כשאדם נורמטיבי מסתבך עם החוק וכיצד ההסתבכות הפלילית יכולה להוביל לשיקום

ניבה שור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוג ידיים מוחזקות באזיקים
עו"ד מוטי אדטו: "אני מייצג אנשים - בני אדם ולא תיקים או מספרים"צילום: shutterstock
ניבה שור
תוכן שיווקי

חשד לעבירה פלילית הוא אירוע מטלטל במיוחד למי שאינו בעל עבר פלילי, שהסתבך עם החוק. עו"ד מוטי אדטו מכיר את המצבים האלה מקרוב. זה יותר מ-23 שנה שהוא מתמחה בייצוג אנשים נורמטיביים בהליך פלילי. "אני לא רק מגן על האנשים, אלא מצליח לעבור איתם שינוי של אמת בחיים. שינוי שבסופו של התיק הם חשים שמצבם טוב יותר מאשר בתחילת ההליכים", אומר עו"ד אדטו.

כמי שליווה לא מעט מקרים, עו"ד אדטו מציין כי לא פעם התיק הפלילי הוא רק הסימפטום – הנקודה שממנה האדם מתחיל לעשות שינוי משמעותי בחייו. הסיבה: "אמנם לא תמיד ישנה אשמה, אבל פעמים ההסתבכות מתרחשת בעקבות התנהלות לא מדויקת לאדם שלא ממצא את יכולותיו", הוא מסביר.

המשפט הזה מייצג אולי יותר מכל את האופן שבו רואה מוטי אדטו את תפקידו כעורך דין פלילי המגן על אנשים נורמטיביים שהסתבכו עם החוק. "אנשים נורמטיביים כמוני וכמוך עלולים להסתבך בהליך פלילי, לעיתים כתוצר של התנהגות לקויה או חוסר הבנה של הנורמה המטרה שלי היא ליצור עבורם שיקוף של האירועים, לבטח של ההתנהלות שהובילה אליהם", הוא אומר, "מצד שני יש את החובה לשפר את המצב המשפטי על ידי כך שאני נלחם כדי לזכות אותם, גם במצבים שזה נראה כמעט בלתי אפשרי. שתי הפעולות הן במקביל, לא אחת על חשבון השנייה".

"הדבר הכי טוב שקרה בתיק – שהיה תיק"

לעו"ד אדטו יש אמנם ניסיון של יותר משני עשורים בהגנה על חשודים ונאשמים, ובליווי בדרך לשינוי שהם עושים בחייהם, אך למרות הידע הנרחב והניסיון האדיר שצבר, הוא מקפיד להתעדכן ולהשתתף בקורסים והשתלמויות העוסקים במשפט פלילי, בנפש האדם ובנושאים נוספים שיכולים לתת לו כלים בעבודתו.

רק השבוע סיים קורס דירקטורים באוניברסיטת תל אביב. אל כל אלו מצטרף היחס האנושי והרגיש שהוא מעניק לכל לקוח, הכולל הקשבה והמון סבלנות לתהליך, שבעיניו הוא לא פחות חשוב מהתוצאה.

"הליך של שיקום בנוי על השאלות: מה הוביל לכשל והאם יש רצון בשינוי המצב"צילום: באדיבות עו"ד מוטי אדטו

"אני מייצג אנשים - בני אדם ולא תיקים או מספרים", הוא אומר, "אנשים נורמטיביים הם אנשים שמסוגלים ורוצים, בדרך כלל, לשתף פעולה עם התהליך. אחד הלקוחות שלי אמר לי לא מזמן שהדבר הכי טוב שקרה בתיק הוא שהיה תיק. ההליך גרם לו לעשות שינוי משמעותי ולטפל בבעיות שהובילו אותו למצב הזה".

עו"ד אדטו מוסיף כי לשיקום המלווה את הלקוח בהליך הפלילי ישנה גם משמעות משפטית, עם כניסתו של תיקון 113 לחוק העונשין, המאפשר להגנה ליצור שינוי בענישה גם לאור נסיבות מאוחרות לאירועים המצוינים בתיק.

"הליך של שיקום בנוי על השאלות: מה הוביל לכשל והאם יש רצון בשינוי המצב", הוא מסביר, "שינוי באדם הוא אירוע מהותי. אני מאמין בזה וכבר מספר שנים שאני עורך בבתי ספר הרצאות בנושא שינוי וקבלת אחריות מתוך ראיית העתיד, תחת השם 'הקשר בין מעשה לתוצאה'. אני מקשיב למה שיש לאדם מולי לומר, קשוב לפעולות שלו, לרצון שלו וליכולת שלי להוביל את השינוי".

היכולת להעמיק הובילה לכך שלאורך השנים הוא זיהה בעיות שמעולם לא אובחנו בקרב לקוחות, ממחלות נפש ועד נכויות כתוצאה מהשירות הצבאי. לא פעם עצם הזיהוי הוביל להכרה שאפשרה את השינוי. "ההתעסקות בשינוי ובשיקום, דורשת כוחות על אבל הבסיס לכל אירוע פלילי הוא הניסיון להוביל לזיכוי במקום שבו הוא אפשרי, ולהקלה משמעותית בחשד או באישום במקום אחר".

לשם כך, יש צורך בהבנת המקרה והיכרות מעמיקה עם כל חומרי החקירה. עו"ד אדטו מציין כי במסגרת הליווי שהוא מעניק, הוא מאתר חומרים נוספים ומקיים ישיבות ארוכות עם הלקוחות על מנת לשלוט בתיק. "במשרדי אנחנו מנהלים תיקי הוכחות - חלקם מהותיים וחמורים ביותר עד עבירות רצח, ניסיונות לרצח, עבירות נשק, עבירות מין, עבירות סמים קשות וקלות ועוד. בתיקים פליליים רבים ומכל הסוגים, לא אחת הובלתי לכך שנוצר שינוי לטובת הלקוח ובית המשפט פסק זיכוי מלא וסגירת התיק".

לדבריו, הסיבה המרכזית להצלחה היא הסירוב לקבל עדויות כפשוטן, לאתגר את הגורמים השונים, בהם מומחים וחוקרי משטרה והוביל לשינוי הגישה. הסוד, הוא מוסיף הוא מלחמה ללא פשרות על האמת. "אחד הדברים העצובים הוא לפגוש אדם שהודה בעבירות פליליות רק כדי לסיים את התיק, ושילם על כך במשך שנים למרות שאינו אשם", אומר עו"ד אדטו, "לתיק פלילי יש השלכות רבות, חלקן הן בתחומי הענישה הישירה, אחרות בעתיד. אסור להיכנע ולעשות שקר בנפשך. נכון, לא פעם יש שיקולי פרקטיים, אבל צריך להבין את מלוא ההשלכות".

לכן, כדי שמי שנחשד בעבירה פלילית יהיה מסוגל להגן על האמת, עו"ד אדטו מציע לכל לקוח להכיר את התיק כמו עורך הדין, להבין את התכנון האסטרטגי של החקירות, להבין את המגבלות ולסרב להיכנע להן. "כך לאורך השנים זיכיתי, הפחתתי אישומים, הובלתי לסגירה של תיקים פליליים רבים. חלקם בשל נסיבות של התיק ומה שקדם לו. אחרים בשל נסיבות של אחרי התיק, כמו שיקום", הוא אומר.

עו"ד מוטי אדטו מדבר על חקירה במשטרהקרדיט: ערוץ אי אקס פי

חקירת המשטרה: איך לא לגרום לנזקים?

עוד לפני שלב המאבק המשפטי ישנה חשיבות רבה לליווי ולייעוץ משפטי בשלב חקירת המשטרה בפרט כאשר מדובר באנשים נורמטיביים. "ליווי חקירה במשטרה הוא חשוב ומשמעותי", אומר עו"ד אדטו, "הכל מתחיל בחקירה, כאשר יש חקירות הכוללות גם מעצר. אולם גם חקירות ללא מעצר יכולות להוביל לכתב אישום חמור ביותר. אחד המרכיבים המרכזיים בתיק הפלילי היא החקירה המשטרתית. כיצד הלקוח הגיב לחשדות, מה הוא אמר? כיצד הוא כלכל את מעשיו".

הוא מוסיף כי רבים מהנחקרים, לא פעם מתוך תחושת ביטחון מופרז, גורמים לעצמם לנזקים. בעניין זה הוא מדגיש כי החקירה אינה רק דו שיח "נוח ונעים", אלא מעמד מלחיץ מבחינה נפשית, בפרט כאשר נעשים תרגילי חקירה, כמועימותים, תפיסת ציוד וטלפונים, עיון בדוחות בנקים ועוד.

"מאוד קשה להיות במקום הזה שאתה נאשם בפלילים", אומר עו"ד אדטו, "החקירה הפלילית היא אירוע ממוקד שיכול למנוע זאת, לכן ראוי להגיע אליה מוכנים ומדויקים. החקירה יכולה להוביל לסגירת התיק הפלילי או להשפיע על הענישה".

הוא מוסיף כי מטרת עורך הדין הפלילי היא לשקף את המציאות ואת הדברים שיאמרו ללקוח, מתוך ראייה מקצועית רחבה. זאת, כאשר הכנה נכונה של הלקוח לחקירה יכולה למקד אותו ולגרום לו לשנות את ההתייחסות. "ההכנה לחקירה יכולה לסייע בהתמודדות עם האירוע הממושך והקשה", מסביר עו"ד אדטו, "אנחנו יושבים במשרד לעיתים יום אחרי יום, כאשר לא פעם הלקוח נמצא במצב רגשי קשה, ומביאים אותו למצב שידבר בצורה מדויקת, לא ייבהל ולא יהיה מוטרד או שחלילה יפחד מהשוטרים. לצורך כך, אנו עורכים הדמיות למצבים המורכבים שעלולים לעלות בחקירה וליחס הקשה של השוטרים, לומדים את חומר החקירה ומתכוננים לכל תרחיש, כך שנחקר יוכל למסור את הגרסה שלו בצורה מדויקת. לאחר החקירה אנו מנתחים יחד את האירוע".

לסיכום מסביר עו"ד אדטו כי תפקידו של עורך הדין הפלילי הוא להוביל את הלקוח להבנה וראייה צופה פני עתיד של דבריו בחקירה ובשאר פעולות החקירה, כמו העימות, מסירת חומרים ועוד. "בנוסף, חשוב להפוך את הלקוח לזה אשר יבחן את תקינות ההליכים וידווח על חריגות שבהן יעשה שימוש בהמשך", הוא מסכם, "לאורך השנים הובלתי נחקרים רבים לכדאי סגירה מוחלטת של התיק הפלילי נגדם והעמדה לדין של אחרים".

מוטי אדטו משרד עורכי דין פלילי
עורך דין פלילי בתל אביב: מנחם בגין 65 תל אביב
עורך דין פלילי בירושלים: בית הדפוס 12.
טלפון: 052-23-32-651
למעבר לאתר >>