"אצל חלק מהיזמים, שורת הרווח חשובה יותר מכל שיקול אחר"

'הרפז יריב ניהול ופיקוח' מבצע ניהול ופיקוח בבתים פרטיים בסטנדרט יוקרתי ויוצא דופן. יריב הרפז מספר על האתגרים בתחום ומסביר מדוע חשוב לבחור בבעל מקצוע בעל ניסיון

מאור מואיגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיצוב חצר ביתית עם בריכה בתאורת לילה
"אצל חלק מהיזמים, שורת הרווח חשובה יותר מכל שיקול אחר"צילום: הרפז ניהול ופיקוח פרויקטים
מאור מואיגר
תוכן שיווקי

כשיריב הרפז היה נער, הוא בכלל חלם להיות חקלאי ולעבוד בחוות עיזים, אולם לחיים היו כנראה תוכניות אחרות בשבילו. כשהשתחרר משירות בצנחנים בגיל 24 והיה צריך לחשוב על הצעדים הבאים בחייו, הוא עבר למרכז, השלים לימודי הנדסה, נכנס לתחום הבנייה ולאט לאט צבר ידע וניסיון כקבלן בסיווג גבוה.

כיום יריב בן 62 וכשהוא מסתכל לאחור על התקופה הזו, הוא מבין איזו השפעה דרמטית הייתה לה על עיצוב הקריירה שלו. לאורך השנים, הוא היה אחראי על עבודות בנייה גדולות ומורכבות, בהן הקמה של בתי מלון מוכרים וצימרים בכל רחבי הארץ. כקבלן, הוא ניהל עשרות עובדים ונחשב בולט בתחומו.

בשיחה עם יריב מובן מיד שמדובר בפרפקציוניסט, אך אם אתם חושבים שתכונה כזאת מועילה ואף הכרחית לקבלנים בענף, מה שיש לו להגיד בנושא דווקא מפתיע. "ב-2001, פתאום העבודה שפעם מאוד נהניתי ממנה הפכה מורכבת הרבה יותר. בכל פרויקט תמיד רציתי לתת את המקסימום, אבל נתקלתי בהמון בעיות, שנבעו בין השאר מהמחסור החמור בעובדים ומחוסר מקצועיות של חלק מהגורמים הניהוליים".

יריב הרפז, חברת הרפז ניהול ופיקוחצילום: באדיבות יריב הרפז

לכן, ב-2003 הוא החליט לחשב מסלול מחדש והתחיל לעבוד בניהול ופיקוח על מיזמי בנייה. "רציתי לקחת חלק בהחלטות החשובות בפרויקטים ציבוריים גדולים. לעבודה החדשה שלי הבאתי את כל הידע שצברתי בשטח כקבלן – אבל יכולתי לקבל החלטות מלמעלה כדי לשפר את יעילות הפרויקט כולו".

לפני כעשור הוא קיבל עוד החלטה אמיצה – לעזוב את הנוחות והביטחון שבפרויקטים הגדולים ולהציע את שירותיו לאנשים פרטיים שרוצים לבנות או לשפץ בתים. זאת לאחר שהבין כי דווקא הניסיון שצבר בפרויקטים גדולים, יכול להועיל מאוד גם בזירה הזאת. "בפרויקט ציבורי, הכול עובד לפי תקן – יש ידע מקצועי, נהלים מדויקים, הגדרת תפקידים ברורה. את כל הדברים האלו אני מביא היום לפרויקטים פרטיים, שבמקרים אחרים מתנהלים בלי תוכנית עבודה סדורה", אמר.

רמת איכות גבוהה ומינימום עיכובים

כשהתחיל להציע את שירותיו לאנשים פרטיים – יריב הבטיח לעצמו שלא ייקח חלק בפרויקטים של הקמת שכונות או בנייני מגורים, על אף התקציבים הגדולים שמעורבים במיזמים אלו. הסיבה, הוא מספר, קשורה בהבדל שבין עבודה מול יזמים שרוצים למקסם רווחים, לבין אנשים פרטיים שלפעמים משקיעים את רוב החסכונות שלהם בבית ורוצים להבטיח שיהיה לא פחות ממושלם.

"כשאתה לכוד בתוך מסגרת של יזם, לפעמים התקציב ושורת הרווח חשובים יותר מכל שיקול אחר. אם צריך לבחור לדוגמה טיח או חומרי גלם נוספים – יזמים כנראה יבחרו את אלו שהכי משתלמים להם כדי למקסם את הרווחים. גם אם החומרים יהיו תקניים – יכול מאוד להיות שהם יהיו באיכות נמוכה יותר".

"כשהלקוחות שלי מעבירים אלי את האחריות, אני מייצג אותם מול בעלי המקצוע השונים"צילום: הרפז ניהול ופיקוח פרויקטים

מנגד, הניסיון שלו מראה כי בפרויקטים פרטיים המצב בדרך כלל שונה לגמרי. "בבנייה פרטית, אני רואה שהרבה לקוחות רוצים את האיכות הגבוהה ביותר, גם אם יידרשו לשלם יותר", הדגיש. לדבריו, בפרויקטים שלו, המטרה המרכזית היא שהלקוח יהיה מרוצה. בדרך לשם, הוא לא צריך לרצות גם יזם שבונה עוד עשרות יחידות במקביל, או דירקטוריון מנהלים שרוצה להבטיח שההשקעה שלו תשתלם.

"כשאני מגיע ללקוח, אני אומר מראש שאני לא קונסטרוקטור או אדריכל. אני מנהל את הפרויקט, מוביל את הצוות שמעורב בו ועושה את כל מה שאני יכול כדי להשלים אותו ברמת האיכות הגבוהה ביותר ובזמן המתאים, עם כמה שפחות עיכובים".

הבעיות מתחילות כשמנסים לעשות קיצורי דרך

למי שלא בא מהתחום, בנייה של בית הוא תהליך שכרוך לא פעם בהמון לחץ, בלבול, אי ודאות ולעיתים אף חוסר אונים. זה נכון במיוחד כשמדובר בזוגות צעירים שלוקחים לראשונה בחייהם משכנתה כדי להקים את בית החלומות שלהם. במסע הזה, המושגים נשמעים לפעמים בשפה זרה, קשה להבין אילו בעלי מקצוע לבחור ואיך לעמוד על טיבם, ויש כל כך הרבה משימות שחשוב לדאוג להן בכל שלב בתהליך.

"בבנייה פרטית אני רואה שהרבה לקוחות רוצים את האיכות הגבוהה ביותר"צילום: הרפז ניהול ופיקוח פרויקטים

לאורך דרכו המקצועית, יריב ראה לא מעט את המבט המיואש בעיני אנשים שיוצאים למסע הזה – גם אצל צעירים בתחילת דרכם, אך גם אצל טייקונים מנוסים ומשופשפים. לכן, חשוב לו להיות הקול המרגיע ולספק להם הדרכה, הכוונה וסיוע מקצועי בכל מה שנדרש בתהליך. "בנייה זה דבר שאם עושים אותו לפי הספר – הכול ייצא בדיוק כמו שצריך. אם עושים קיצורי דרך או מנסים לחסוך – הבעיות יתחילו להופיע – אם לא בהתחלה, אז בשלבים מאוחרים יותר".

וכמו שבבית משפט, רובם המוחלט של האנשים יעדיפו לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי – כי אין להם הבנה בעולם המשפטים המורכב והסבוך – כך הוא מאמין, נדרש גם מנהל למיזמי בנייה שיטפל בכל מה שצריך בצורה מקצועית ומדויקת. "כבר כשמקבלים את ההחלטה הזאת, מפלס הלחץ יורד. ברגע שהלקוחות שלי מעבירים אלי את האחריות, אני מייצג אותם מול בעלי המקצוע השונים, הם מתקשרים אליי אם יש בעיות, אני מכווין אותם ועושה את המקסימום כדי שהכול יעבוד כמו שצריך. זו משרת אמון לכל דבר. חשוב לי שהלקוח ימשיך בשגרת חייו בלי שיצטרך לדאוג, להתעסק בבעיות קטנות או לבזבז זמן מיותר על תפעול הפרויקט המורכב הזה".

הרפז ניהול ופיקוח
מעבר לאתר >>
טלפון: 0528780555
לפנייה במייל >>