ייצוג חייבים בחדלות פירעון: ליווי מקצועי בזמן תסבוכת כלכלית

ההידרדרות במורד הסולם הכלכלי יכולה להיות מהירה וקטלנית, עד למצב שבו יכולים לאבד את כל הנכסים וכל סיכוי לעתיד בטוח. עורכי דין העוסקים בתחום ייצוג חייבים בחדלות פירעון יכולים לסייע ולנווט לחוף מבטחים

לידור יעקב, אדיר להב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש קורא מסמך
ייצוג חייבים בחדלות פירעון: ליווי מקצועי בזמן תסבוכת כלכליתצילום: Shutterstock
לידור יעקב, אדיר להב
תוכן שיווקי

כסף זה לא הכל בחיים, אבל זה כן אחד הדברים החשובים בהם. היכולת לדאוג לעצמנו ולמשפחתנו לקיום כלכלי יציב ובטוח, היא שאיפה שמשותפת לשכירים ולבעלי עסקים כאחד. אולם הדרך אל קושי כלכלי חריף יכולה להיות לפעמים קצרה ומהירה, בין אם בעקבות החלטות פיננסיות שגויות, או משבר רחב יותר – כמו משבר הקורונה.

עורכי דין העוסקים בתחום ייצוג חייבים בחדלות פירעון מלווים את לקוחותיהם לאורך התהליך הקשה של ירידה מנכסיהם, ומסייעים להם לנווט את דרכם בחזרה אל יציבות כלכלית ועתיד בטוח יותר. הכירו את עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי, עו"ד אביתר כהן, עו"ד נועם אברהם ועו"ד מוייש גילת, המכירים את התחום לעומקו.

עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי

משרד עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי מציע ללקוחותיו מענה לכל קשת הצרכים המשפטיים. כך, במשרד מחלקות בתחומי חדלות פרעון, תעבורה, דיני משפחה, מקרקעין, תביעות אזרחיות, דיני עבודה, נזקי גוף, ביטוח לאומי, נדל"ן, פלילים ויצוג כוחות הבטחון.

"לקוחות המשרד מקבלים מאתנו לאורך השנים מעטפת רחבה של מענה משפטי, ונעזרים בנו שוב ושוב", אומרת עו"ד שלי אדרי, מומחית במשפט אזרחי ומנהלת המחלקה האזרחית במשרד, העוסקת בדיני עבודה, נזיקין, ביטוח לאומי, חדלות פרעון, הוצאה לפועל ודיני משפחה.

עו"ד שלי אדריצילום: יח"צ

מהו הליך חדלות פרעון?

עו"ד אדרי מלווה את לקוחות המשרד העומדים בפניי חדלות פרעון.

חוק חדלות פרעון שנכנס לתוקף בשנת 2019 קובע כי אדם לו חובות בגובה של יותר מ-150 אלף שקלים אותם אין ביכולתו להחזיר, יוכל לפנות להליך של חדלות פרעון ושיקום כלכלי.

ההליך עצמו כולל מספר שלבים: הגשת בקשה לפתיחת הליכים, תקופת ביניים במהלכה מתקיימת בדיקה מטעם ממונה על הליכי חדלות פרעון באשר למצבו הכלכלי של החייב. באם נמצא מתאים, מקבל החייב צו לשיקום כלכלי – שמטרתו לסייע לאדם לקבל הפטר ולפטור אותו מרוב חובותיו.

כיום, פרק הזמן המקסימלי עד לקבלת ההפטר הוא שלוש שנים. במהלך תקופה זו ניתנת לחייב הזדמנות לפעול לשינוי מצבו הכלכלי ולנהל את הכנסותיו והוצאותיו בצורה נכונה יותר, ומתבצע מעקב אחר הוצאות החייב, כאשר הוא נדרש לדווח מדי חודשיים על הכנסותיו והוצאותיו. אם בתום התקופה נמצא כי אותו חייב לא הצליח להשתקם כלכלית, הוא יקבל הפטר.

חדלות פרעון – טוב לכל אחד?

"חדלות פרעון הינה הליך שיש בו יתרונות וחסרונות לחייב. מצד אחד מטרתה להקל על החייב ולפטור אותו מחובות שאין ביכולתו להחזיר, ומאידך מדובר בהליך בעל השלכות", אומרת עו"ד אדרי.

כך, בטווח המיידי אדם המוגדר בחדלות פרעון אינו יכול לצאת מגבולות הארץ, לנהל חשבון בנק עם מסגרת אשראי, אינו מורשה להקים חברה ובטווח הארוך יתקשה לקבל אישור למשכנתא או לניהול חשבון בנק עם מסגרת אשראי.

"ההכרות עם הלקוח היא הצעד הראשון וחשוב בתהליך", מדגישה עו"ד אדרי, "אנו בוחנים את ההתנהלות הכלכלית של הלקוח שהובילה להצטברות החובות, וכן את מצבו התעסוקתי, המשפחתי והכלכלי – נכסים והכנסות קיימות ועתידיות. כאשר יש בידינו תמונה מלאה, נוכל להמליץ ללקוח על הצעדים שיסייעו לו בצורה הטובה ביותר".

עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי

ליווי משפטי להמנעות מחדלות פרעון

"ליווי של עו"ד בעל ניסיון בתחום יסייע ללקוח להמנע מהליך של חדלות פרעון", מדגישה עו"ד אדרי. כך, עו"ד אדרי פועלת ליצירת מו"מ בין החייב לנושיו – בנקים, חברות אשראי ותקשורת, לצורך פריסת החוב מחדש והפחתת ריביות. גם בכל הנוגע להוצאה לפועל, ישנם מספר צעדים שיאפשרו להקל על החייב, ביניהם איחוד תיקים של הלקוח, כך שיוכל להחזיר מדי חודש אחוז מסוים מחובותיו ולהמנע מעיכול כספיו ונכסיו.

מעטפת של מענה משפטי ללקוח

משרד עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי מעניק ללקוחותיו מעטפה הוליסטית בכל הנדרש לאורך תהליך חדלות הפרעון, החל מליווי עו"ד מקרקעין כאשר הלקוח נדרש למכירת נכס שברשותו, דרך טיפול במיצוי זכויות מול ביטוח לאומי במקרה של העדר יכולת השתכרות, סיוע של עו"ד לתעבורה לביטול הגבלת רישיון ועוד.

"הקלעות לחובות אינה חייבת להגיע לכדי חדלות פרעון. גם אם נקלעים לחובות, אפשר לצאת מהם וללכת בדרך חדשה, בין אם בהסדר חובות או בחדלות פרעון. אם יש לכם חובות אל תזניחו אותם, מומלץ להגיע לעו"ד שיוכל לבחון את התמונה כולה ולהעניק לכם את הפתרון שיתאים לצרכים שלכם באופן הטוב ביותר", מסכמת עו"ד אדרי.

עו"ד מוטאי מצגר גרבאוי
טלפון: 073-729058
כתובת: נתנזון 28, חיפה
למעבר לאתר >>>

------------------------------

עו"ד אביתר כהן

"חדלות פירעון הוא תחום מורכב, ולמרות מה שנהוג לחשוב, התהליך אינו מתמצה בהגשת טפסים", מסביר עו"ד אביתר כהן, בעלים במשרד עורכי הדין אביתר כהן ושות', שליווה ומלווה לקוחות רבים בהליכי חדלות פירעון, בדגש על מצבים מורכבים במיוחד. זאת, לצד שירותי ייעוץ וליווי משפטי בתחום האזרחי והמסחרי.

עו"ד כהן הוא בעל ידע וניסיון רב בתחום דיני חדלות הפירעון בישראל. את דרכו המקצועית החל כמתמחה בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, ועבד בצמוד לשופטת בדימוס ורדה אלשיך ובהמשך שימש כעוזר משפטי לנשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, השופט איתן אורנשטיין.

חדלות פירעון – דעו למה אתם נכנסים

עו"ד כהן מסביר כי לא פעם הוא נתקל בתפיסות שגויות הנוגעות לחדלות פירעון. "אחת מהן היא כי ההליך מאפשר "מחיקת חובות" שלאחריו יוכל האדם להמשיך בחייו כרגיל. אולם חוסר ידע בנוגע להליך וכניסה למסלול ללא הכנה, עשויים להיות בעלי השלכות הרסניות לאדם", הוא מסביר.

עו"ד אביתר כהןצילום: אור

לדבריי עו"ד כהן ישנה חשיבות רבה בייעוץ משפטי כבר בשלב שבו לאדם או לתאגיד מצטברים חובות, אשר קיים חשש לגבי יכולת ההחזר שלהם. הוא מסביר כי עו"ד אשר מתמחה בתחום יכול להעניק מידע נרחב על ההליך, ולבחון את התמונה הכוללת - מצבו המשפחתי והכלכלי של החייב, אפשרויות התעסוקה שלו, גילו ומצבו הבריאותי, הנסיבות שהביאו אותו לצבור חובות ועוד. לאחר מכן מקבל החייב ייעוץ משפטי התואם את צרכיו. דבר שרלוונטי ונכון גם כאשר מדובר בתאגידים, שכן לא אחת קיים קשר הדוק בין בעל המניות לבין התאגיד.

כדוגמה לחשיבה מוטעית, מספר עו"ד כהן כי לאחרונה הגיע למשרדו זוג שנכנס להליך של פשיטת רגל, בהנחה כי ההליך יסייע להם במחיקת חובות. לדברי עו"ד כהן, עורך הדין שליווה את בני הזוג לא העניק להם את המידע הנדרש על התהליך ואף לא בחן פתרונות אפשריים אחרים עבורם. לאחר שבני הזוג הבינו את הטעות, הם כבר היו בעיצומו של ההליך. עו"ד כהן סייע להם במיפוי ההתחייבויות והנכסים שברשותם, ובמציאת מקור כספי זמין שיאפשר להם להגיע להסדר תשלום של 100 אחוז מהחובות. בכך, הצליח להשיב את הגלגל לאחור ולמנוע את הגדרתם כפושטי רגל.

חשיבותו של ליווי מקצועי בהליך חדלות פירעון

"הליך חדלות פירעון דומה במובן מסוים להליך פלילי, בעולם של משפט אזרחי", מסביר עו"ד כהן, כך, בעוד בתביעה אזרחית ישנם תובע ונתבע ויחסי הכוחות שקולים לכאורה, הרי שבהליך חדלות פירעון החייב מתמודד עם ריבוי משתתפים, ביניהם הנושים, הנאמן והכונס הרשמי, אשר כיום מוכר בשם "הממונה". הדבר יוצר מצב שבו החייב, בין אם מדובר באדם פרטי ובין אם מדובר בתאגיד, נמצא בעמדת נחיתות, ונאלץ לצאת למלחמה אישית וכלכלית תוך כדי התמודדות עם מספר גורמים במקביל.

זאת הסיבה שעו"ד כהן מדגיש את הצורך בליווי ההליך באמצעות איש מקצוע הבקיא בתחום חדלות פירעון ועוסק בו שנים רבות, ובאותה המידה בעל ידע ושליטה בענפי משפט אחרים. עו"ד מנוסה יוכל ללוות את החייב ולייצג אותו באופן מיטבי בהתנהלות מול בית המשפט וכלל השחקנים המשתתפים בהליך. אחרי הכול, מדובר במלחמה לא פשוטה, כאשר נקודת הפתיחה היא שהחייבים מוצגים באור שלילי עקב החובות הכספיים.

דוגמה לכך היא הכנת תצהיר הסתבכות - מסמך הנדרש בתהליך חדלות פירעון, המפרט את הנסיבות בהן החייב או התאגיד נקלעו לחובות. עו"ד כהן מסביר כי הכנה מקדימה והבנת תמונת המצב כולה על מצבו של החייב, היא קריטית בטרם הכנת התצהיר. ללא הכנה נדרשת, ישנו סיכון שתצהיר יכלול מסירת מידע לא מדויק או חלקי, ויוביל לפגיעה בסיכויי הלקוח להסדר מיטבי עבורו.

"הכנה מקדימה, מיפוי מצבו של האדם או התאגיד בהיבטים השונים של חייו, כמו גם הסתכלות רחבה על הסיטואציה, הם חשובים ביותר לניהול נכון של הליך מורכב זה, ולמזעור השלכות חדלות הפירעון על האדם", מסכם עו"ד כהן.

אביתר כהן ושות'
טלפון:
03-5297340
למעבר לאתר>>>

------------------------------

עו"ד נועם אברהם

עו"ד נועם אברהם מלווה רבים שנקלעו לחובות בהליך חדלות פירעון ועוזר להם לצאת לדרך חדשה. משרדו מתמחה בייצוג וליווי חייבים בהליכי מחיקת חובות, בהליכי פשיטת רגל, הוצאה לפועל, בנקאות, ביטול עיקולים והגבלות. הוא בעיקר מסייע להגיע להסדר חובות על מנת להימנע מחדלות פירעון.

עו"ד נועם אברהםצילום: רפאל בן דור

"לאנשים רבים יש נטייה לקחת עוד ועוד הלוואות במקום לעצור ולהתחיל לפתור את החובות. בעיקר בימים אלו לאחר תקופת הקורונה, ישנם לא מעט אנשים שהסתבכו בחובות ומתקשים לצאת מהמבוך הכלכלי", אומר עו"ד נועם אברהם שמכיר את המצבים המאוד רגישים ולא פשוטים על הרקע זה. הוא מלווה מזה כעשור לקוחות שנקלעו לתהליכי חדלות פירעון והסדרת חובות, ורותם את ניסיונו המשפטי כדי להקל על מצבם הכלכלי ולחלץ אותם מהמשבר העמוק.

האם כדאי לפנות להליך חדלות פירעון?

עו"ד אברהם טיפל עד כה במאות תיקים ומודע לקשיים של לקוחות. הוא מקפיד על רגישות ויחס חם אישי ללקוח לצד ההקפדה על הגישה המקצועית הבלתי מתפשרת, ורשם הצלחות ניכרות. לקוחות המשרד זוכים ליחס אישי ומסור וייצוג איכותי ומקצועי בתהליך הסדרת חובותיהם.

"רוב לקוחותיי הם אנשים נורמטיביים, שכירים ובעלי עסקים שנקלעו לחובות. אנחנו מלווים אותם באופן אישי ומסייעים להם לפתוח דף חדש בחייהם", אומר עו"ד אברהם, בעל משרד בוטיק ברמת גן.

מהו הליך של חדלות פירעון, כיצד אפשר להימנע ממנו ומתי אין ברירה אלא להיכנס אליו?

"חדלות פירעון הוא הליך שהחליף את פשיטת הרגל. בספטמבר 2019 נכנס לתוקפו חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שהתכלית שלו היא נגזרת של שמו – לקחת אדם או עסק שנקלע לחובות או התחייבויות שאין לו אפשרות לפרוע, ולהעמידו על רגליו באמצעות הליכים של שיקום כלכלי.

"החוק מאפשר לאדם שנקלע לחובות של עד 150 אלף שקל להיכנס למסלול של חדלות פירעון בהוצאה לפועל שבמסגרתו יש תחנת ביניים נוספת – האפשרות להציע הסדר לנושים בלי הכתם של פשיטת רגל. התחנה הזו, יכולה למנוע מאנשים את הכתם של חדלות הפירעון משום שאם ההסדר מתקבל, פרשת החובות שלהם מסתיימת מבלי להיכנס לחדלות פירעון שמוכר יותר כפשיטת רגל על כל ההשלכות".

עו"ד אברהם מוסיף כי גם כשמדובר בחובות מעל 150 אלף שקל, ניתן להציע הסדר נושים. ובכך ניתן להגיע להסדר חוב כולל מול כל הנושים, מבלי להיכנס להליכי חדלות פירעון, הדומים במהותם להליכי פשיטת רגל.

"אנחנו חותרים להסדרת החובות ללא כניסה לחדלות פירעון (פשיטת רגל), משום שיש להליך הזה משמעות עתידית על היכולת של האדם ובעל העסק שנכנס אליו – לקבלת אשראי. לכן אנו ממש לא ממהרים להמליץ ללקוחותינו על הליך חדלות פירעון אלא רק כמוצא אחרון", מסביר עו"ד אברהם.

מדוע בחרת לעסוק בתחום חדלות הפירעון?

"זה תואם לחלוטין את עולם הערכים שלי, היכולת לנהל משבר כלכלי דורשת כישורים בתחום המשא ומתן, ובמקביל יש לא מעט אנשים שכירים ובעלי עסקים שמוצאים עצמם במצוקה כשהם אבודים מול מערכות גדולות, משומנות וחזקות מהם פי כמה".

איך ניתן להסדיר חובות ללא חדלות פירעון

עו"ד נועם אברהם מוסיף כי שאיפתו היא "להעניק כוח לאזרח הרגיל או לבעל העסק שלא ידע בכלל מה זה חובות ולפתע הסתבך". לדבריו, בניגוד למה שנהוג לחשוב, גם אנשים משכילים, שכירים ואיתנים כלכלית, וגם אנשים שמנהלים ואולי עדיין מנהלים עסקים מצליחים, עלולים למצוא את עצמם במצוקה כלכלית שבעקבותיה ייכנסו העסק והתא המשפחתי לסחרור, בוודאי בתקופות משבר כמו זו שהביאה הקורונה.

"זו חוויה מטלטלת ומתוך ההבנה הזו, אנחנו דואגים לייצר פתרונות מאוד מהירים כגון הקפאת הליכים, על מנת שהנושים לא יוכלו להפריע לשגרת חייו של האדם או העסק. ואם הוא כבר מגיע אלינו עם עיקולים והגבלות, אנחנו פועלים במלוא כוחנו על מנת להסירם", הוא מסכם.

משרד עורכי דין נועם אברהם
כתובת: בן גוריון 38, רמת גן
טלפון: 03-7663070, 051-5755829
למעבר לאתר>>>

----------------------------

nullעורך הדין מוייש גילת

היקלעות לקשיים כלכליים וחובות לנושים, הם מסוג המצבים הפחות נעימים בחייו של אדם. מעבר לעוגמת הנפש ותחושת הבושה המלווים אותו אל מול הנושים ובעלי החוב על החייב (היחיד) לנקוט בצעדים משפטיים מהירים כדי לעצור את ההתדרדרות הכלכלית.

לדברי מוייש גילת, עורך דין בתחום חדלות פירעון ובעל ניסיון רב בייצוג חייבים, "במידה ואדם חש כי הוא בדרך לקריסה כלכלית אשר עלולה להוביל לחדלות פירעון עליו לפנות בהקדם לעורך דין מומחה בתחום על מנת לנהל את ההליך באופן מסודר. אמנם החוק לא מחייב לשכור עורך דין, אבל מורכבות ההליך והשלבים הרבים בדרך מחייבים ייצוג משפטי מכיוון שהחייב שאינו מיוצג עלול לגרום נזק לעצמו. בנוסף, חשוב להתחיל לטפל בדברים כמה שיותר מוקדם כי החוב צובר ריביות גבוהות וללא התנעת התהליך חשוף החייב לעיקולים של משכורת, חשבון בנק ורכוש".

עו"ד מוייש גילתצילום: באדיבות המצולם

עורך הדין מוייש גילת מייצג חייבים שנקלעו לקשיים כלכליים (גם בתיקים מורכבים ומסובכים) מכל רחבי הארץ ומופיע בכל בתי המשפט, כאשר המטרה העיקרית היא שיקומו של החייב ומשפחתו, ופתיחת דף חדש בחיים ללא חובות. עו"ד גילת עוסק בתחומי משפט נוספים כדוגמת: דיני משפחה - צוואות, הסכמי ממון, מינוי אפוטרופוס לקשיש סיעודי או תשוש נפש, כולל ייצוג בהתנגדות. הוא מוסמך על-ידי האפוטרופוס הכללי ומשרד המשפטים לערוך ייפוי כוח מתמשך ומופיע בפני כל הערכאות המשפטיות וכל בתי המשפט בישראל.

בנוסף, עורך הדין מוייש גילת הוא מגשר מוסמך לענייני גירושין במשפחה - גירושין ופרידה, ונותן מענה גישורי ומשפטי לזוגות המעוניינים בהליך גירושין בהסכמה, כולל פירוק שיתוף בנכסים.

מהם היתרונות בהליך חדלות פירעון עבור מי שנקלע לחובות?
"הליך חדלות פירעון הוא הליך שברב המקרים נכפה על החייב. אף אחד לא מגיע אליו מרצונו ולעיתים הנסיבות הן קשות עד כדי חוסר ברירה. יחד עם זאת, להליך יתרונות רבים עבור החייבים. כניסה להליך מגינה עליהם מפני נושים, עיקולי משכורת, חשבון הבנק או רכוש, מאפשרת להם התנהלות כלכלית וחיים בהחלט סבירים במהלך ההליך וכמובן פתיחת דף חדש ונקי בסיומו.

עו"ד גילת מדגיש שההליך מתבצע מול הממונה (שבעבר היה ידוע בשמו כונס הנכסים הרשמי) ולא מול כל נושה בנפרד. "כך למעשה נהנה החייב מהגנה קולקטיבית לאורך כל ההליך על מנת שיוכל להשתקם ולהשיב לנושים חלק מחובם. ללא כניסה להליך יהיה חשוף החייב לתביעות נושים והליכי הוצאה לפועל. הליך חדלות פירעון מיועד לאנשים פרטיים ולבעלי עסקים פרטיים אך לא לחברות שהולכות להליכי פירוק".

מה תפקידו של עורך הדין בתהליך?
"עורך הדין המטפל בתיק מייצג את היחיד בכל השלבים – החל מאיתור והגשת מסמכים כלכליים רלוונטיים שלעיתים אינם מצויים בשליטתו של החייב. כמובן שאת רב המסמכים הנדרשים ממציא החייב, ורק לחלקם דואג עורך הדין. על עורך הדין מוטלת המשימה לערוך ולהכין את התיק כולו לצורך הגשתו לממונה".

הבקשה עצמה כוללת עריכה והכנת תצהיר הסתבכות שמתאר את השתלשלות המקרה והסיבה לקריסה הכלכלית. בנוסף, בודק עורך הדין האם לקרוביו של החייב ישנה אפשרות לסייע לו להחזיר חלק מהחוב ובמידת הצורך לנהל מול הנושים משא ומתן פרטני לקביעת החזר חלקי של החוב וסיום ההליך מחוץ לכותלי בית המשפט.

תוכל לתת דוגמה ללקוח שייצגת בהליך?
"ייצגתי לאחרונה בעל עסק לייבוא ושיווק מוצרי צריכה לבית אשר קרס עם חובות של 2 מיליון שקל. בבעלותו הייתה דירה בשווי 4 מיליון שקל. באמצעות פעולות משפטיות אקוטיות ומהירות שביצעתי בטרם כניסתו להליך הסדר נושים מול כל הנושים (וביניהם בנקים וספקים) הצלחתי להפחית את החוב לחצי מיליון שקל בלבד ללא צורך במכירת דירת מגוריו".

לסיכום, מדגיש עו"ד גילת כי הוא רואה בתחום זה שליחות עליונה. "ישנם מצבים בהם אני מייצג גם לקוחות מעוטי יכולת ללא תמורה. מעבר לייצוג המשפטי בהיותי גם איש עסקים, אני מסייע לחייבים לתכנן את היום שאחרי סיום ההליך ואת היציאה לדרך החדשה".

מוייש גילת ושות' משרד עורכי דין וגישור
סמילנסקי 40, ראשון לציון
טלפון: 052-4256227 03-9687245
לפרטים נוספים >>

פנייה במייל >>
מעבר לאתר >>