מטפלים בחרדות: תמיכה וליווי בהתאם למצב

רבים מתמודדים לבד עם מצוקה שמשפיעה על רמת התפקוד היומיומית שלהם ואף פוגעת בו, אך לעיתים סיוע של גורם מוסמך, המספק כלים אפקטיביים להתמודדות, יכול להקל על התהליך

קים ביטי ונטלי שרון
תוכן שיווקי
מטפלים בחרדות: תמיכה וליווי בהתאם למצב
מטפלים בחרדות: תמיכה וליווי בהתאם למצב צילום: shutterstock
קים ביטי ונטלי שרון
תוכן שיווקי

התמודדות עם סוגי חרדה שונים משותפת לאנשים רבים, חלקם מנסים לצלוח את האתגר לבדם ומנסים לתפקד בחיי היומיום ככל שניתן. לעיתים פנייה לגורם חיצוני שמציע פתרונות וכלים להתמודדות יכול לסייע ולשפר את המצב. מטפלים בחרדות מכירים שיטות ודרכי טיפול מגוונות המקלות על מטופלים רבים, אך חשוב לבחור באדם המתאים ביותר. בין המטפלים: עמית גרופי, סיגל ברכה סדוביץ' ודבי לפין.

nullעמית גרופי – עובד סוציאלי קליני MSW

עמית גרופי עובד סוציאלי קליני MSW ומגשר משפחתי מוסמך, בעל 10 שנות וותק בתחום הטיפול והגישור. עסק בהדרכה, הקמה וניהול של שירותי טיפול ושיקום בתחומי בריאות הנפש, טיפול בבוגרים וצעירים בהתמודדות עם אתגרי החיים, התמודדות עם משברים, דכאון, חרדה וסוגיות העוסקות במימוש עצמי, שינויים, זהות, דימוי עצמי ותעסוקה.

"לאורך השנים ניהלתי תכניות שונות, הדרכתי צוותים מקצועיים והקמתי שירותים המסייעים לאנשים אשר עוברים משברי חיים לחזור למסלול חייהם העצמאי והטבעי. רכשתי הכשרה קלינית שהקנתה לי את בסיס הידע להבנת נפש האדם על כל מרכיביה על פי הגישות הקלאסיות. נוסף לכך, העבודה בשדה הגישור המשפחתי והשיקום הפסיכיאטרי והחיבור האישי שלי לתחומי מדעי המח, NLP, אימון וטכנולוגיה, הביאו אותי לפתח גישה מעודכנת ורב מימדית", מספר עמית.

ממקמים את החרדה על ציר הזמן

"שיטת העבודה שלי בטיפול בחרדה כוללת התבוננות על ציר הזמן של עבר - הווה - עתיד", מדגיש עמית ומציין כי לרוב מקור החרדה הוא חוויות העבר, מושא החרדה הוא מחשבות על העתיד: חשש מהעתיד לקרות, לדמיין שחורות וכיו"ב, כאשר ההשפעה של החרדה ניכרת בהווה: מתח, חוסר תפקוד, קושי קוגניטיבי ועוד. "חרדה היא מצב טבעי שכל אחד חווה באופן כזה או אחר. אנחנו נתייחס בד"כ לעוצמה ולמשך הזמן שהחרדה נמשכת. כשהיא עוצמתית וארוכה יש לה השפעה מרחיקת לכת על הבריאות הנפשית והפיזית, והיא מביאה לסבל וקושי תפקודי.

עמית גרופיצילום: באדיבות המצולם

"בטיפול אני מתבונן על החרדה על פני ציר הזמן ומנסה להבין עם המטופל מדוע ובאיזו צורה היא מגיעה? מה היא מנסה לאותת לגבי העתיד? וכיצד היא משפיעה בהווה? אפשר לעבוד על כל אחד מהמדדים האלו, יש הרבה דרכים לעבוד על חרדה באופן יעיל ומשך הטיפול יכול להיות גם קצר. אני מתאים את הגישה שלי לאדם, ישנם מטופלים אשר יעדיפו להביט על ההווה והעתיד ולקבל כלים מעשיים להתמודדות עם החרדה כאן ועכשיו. אחרים ירצו להבין תחילה את העבר ומקור החרדה ולאחר מכן ינועו קדימה. אני מתאים את הגישה לכל אדם ומצבו".

כיצד נזהה שאנחנו בחרדה?
"כשאדם חווה חרדה, הוא בד"כ יחווה עוררות רגשית מאוד גבוהה, תחושה שמשהו רע עומד לקרות, תחושה של חוסר שליטה על המחשבה. בשל הרצון לווסת את עוצמת החרדה, מהר מאוד עלול להיווצר מעגל בין הימנעות לחרדה, כלומר, ביצוע פעולות שנועדו למנוע את החרדה ובכך בעצם לבסס ולחזק אותה. זו הסיבה שחשוב לטפל בחרדה, מקור החרדה הוא מנגנון אבולוציוני הקשור בחוויית איום ממשי על הקיום ונועד להגן על קיומנו. כלומר, דריכות הגוף והנפש על מנת להתמודד עם האיום, מנגנון שבחיים המודרניים יוצא משליטה ונדרך כלפי דברים שהם לאו דווקא איום קיומי ובכך מעורר תגובה אשר שוחקת את המשאבים הטבעיים", מתאר עמית.

אנשים החווים חרדה עשויים לחוש כאבים בחזה, הזעה, קוצר נשימה, טשטוש ראייה ולעיתים תחושה הדומה לאירוע לבבי. עמית מציין כי הדבר המשמעותי ביותר בטיפול בחרדה הוא להכיר בקיומה ולמצוא כלים יעילים להתמודדות, ליצור מרווח בין האדם לתגובה, להתבונן על המרווח הזה ומהנקודה הזו לייצר שינוי.

לא נשארים עם החרדה לבד

בנוסף לפנייה לאיש מקצוע לטיפול בחרדה, ישנן גם מספר דרכים נוספות שיוכלו להקל מעט את התחושות, כמו תרגול מיינדפולנס ומדיטציות שונות, תרגילי נשימה, ביצוע פעילות גופנית ועוד. "לכל אדם יש אסטרטגיה מתאימה להתמודדות ואין פתרון אחיד. בטיפול אנו מוצאים את הדרכים היעילות ביותר להתמודדות והקלה. זה יכול להיות מאוד מתסכל לנסות להתמודד לבד, בטיפול יש כלים מאוד יעילים והתהליכים לא צריכים להיות מאוד ארוכים. מומלץ מאוד להגיע לטיפול מקצועי שיקל על ההתמודדות ויסייע להמשיך הלאה בחיים", מסכם עמית.

עמית גרופי
קרליבך 7 תל אביב
טלפון: 052-8579720
לפנייה במייל >>
מעבר לאתר >>

---------------------------

nullסיגל ברכה סדוביץ'

ותק: כעשר שנים

קצת על המטפלת: סיגל ברכה סדוביץ' החלה את דרכה בעולם הטיפול לפני כעשר שנים.

בהכשרתה היא עובדת סוציאלית קלינית (M.S.W) ופסיכותרפיסטית בגישה אינטגרטיבית (בכלל זה CBT והגל השלישי בדגש על ACT וסכמה תרפיה). את הקליניקה שלה בהרצליה היא פתחה לפני כשלוש שנים לאחר הסבה ארוכה שכללה הן לימודים אקדמיים והן קורסים ולימודי תעודה בתחום הטיפול האינטגרטיבי והתמחויות מגוונות במסגרות של בריאות הנפש והרווחה.

לדבריה, בטיפול בחרדה חשוב לאפיין את סוג החרדה שהאדם סובל ממנה, את רמת המצוקה שהיא מעוררת ועד כמה היא משליכה על רמת התפקוד שלו. בהמשך חשוב להעניק הסבר מפורט למטופל במטרה לסייע לו להבין ולהיות מודע למרכיבי החרדה שלו ולדרכי הטיפול האפשריים בה. בתוך כך, להדגיש שתהליך הטיפול תמיד יהיה בהלימה לבחירותיו, צרכיו והקצב שלו. במוקד הטיפול עומדת ההבנה שחשוב לסייע למטופל כבר בשלבי הטיפול הראשוניים על מנת להפחית את רמת המצוקה שלו ולחיות חיים טובים יותר ב"כאן ועכשיו".

סיגל ברכה סדוביץ'צילום: צילום עצמי

סיגל מדמה את מרכיבי הטיפול בחרדה למשולש תלת ממד שבבסיסו נמצא "סיפור החרדה"- מתי היא החלה; הרציונל שבבסיסה וכו'. בקודקוד אחד של המשולש עומד המרכיב הביולוגי והתסמינים הפיזיולוגיים; בקודקוד השני נמצא "המיינד"- המחשבות של המטופל ומה הוא חושב עליהן; ובקודקוד השלישי עומדת מערכת היחסים שלו עם החרדה והתגובות ההתנהגותית שלו אליה.

כאשר עובדים על המרכיבים הפיזיולוגים, הטיפול יתמקד בכלים מגוונים להרגעת הגוף; במרכיב של המיינד התהליך יתמקד בפיתוח היכולת של האדם להיות מודע אל המחשבות שלו ולשנות את האופן בו הוא מתייחס אליהן; במרכיב ההתנהגותי מקדמים "הימנעות מהימנעויות", בדגש על היכולת להימנע מפעולות אוטומטיות, "פלסטרים להפחתת חרדה" וקידום פעולות מתוך בחירה חופשית ובהלימה לערכים החשובים למטופל.

טיפ להקלה על המצב: לסייע לאדם להבין ממה הוא סובל ובעיקר להיות מודע "לגל החרדה" ולמה קורה לו. עצם ההבנה והמודעות לכך מעניקה לאדם ביטחון. במקביל, מודעות זו מהווה בסיס למענה אדפטיבי למרכיבי החרדה והאדם יכול להתייחס אליה אחרת. באשר לסביבה התומכת בו, ההמלצה היא להעניק חיבוק מכיל ומקרקע, להגיד מילים מרגיעות כמו: "תכף זה יעבור. אני פה איתך. זה גל חרדה והוא תכף יחלוף" ובמקביל לחבר אותו למציאות - איפה הוא נמצא, מה השעה וכו'.

סיגל ברכה סדוביץ
לדף בטיפולנט >>

---------------------------------------

nullדבי לפין – מטפלת בתנועה בתל אביב ובירושלים

"התרפיה בתנועה היא פסיכותרפיה המשתמשת בתופעות הגוף ובתנועה כמדיום שמאפשר את האינטגרציה גופנית/ תנועתית, הרגשית והרוחנית של האדם", מספרת דבי לפין, פסיכותרפיסטית העוסקת בתחום למעלה משני עשורים. לפין למדה תרפיה בתנועה, ליווי ויעוץ רוחני, הנחיית קבוצות, פסיכותרפיה ממוקדת טראומה וכן עברה קורסים והשתלמויות בגישות שונות כמו: שיטת אימגו לטיפול זוגי, שיטת AEDP ממוקדת חוויה, פוקוסינג (התמקדות) ומשלבת בעבודתה מדיטציית מיינדפולנס על פי תורתו של טיך נא טאן.

"הגוף והתנועה משקפים ומבטאים אספקטים אישיותיים, כולל תהליכים פסיכולוגים התפתחותיים, פסיכופתולוגיות, ביטויים סובייקטיביים ודפוסים אינטרפרסונליים של קירבה או שייכות", מדגישה לפין. לדבריה, הרגשות שאנו חשים לעיתים מתורגמים למילים, אך בהרבה מצבים נשארים אגורים בגוף. מצבים "מודחקים" אלו, מתבטאים בתופעות גופניות ובהתנהגויות לא רצויות.

את הידע העמוק שלה מעמידה לפין לרשות כל פונה. "אני מטפלת בצעירים ובמבוגרים במפגשים פרטניים, זוגיים ובקבוצות, ויחד עם כל מטופל בונה את האופן בו יתנהל הטיפול תוך הסכמה הדדית", היא מדגישה.

"הנפש והגוף משולבים זה בזה". דבי לפיןצילום: ריקרדו לפין

מהם היתרונות של שימוש בתנועה ככלי טיפולי?
"השימוש בתנועה ככלי טיפולי נעוץ ברעיון כי הנפש והגוף משולבים זה בזה, מהווים מערכת פסיכו-פיזית אחת וכי בגוף מתבטאים סיפורי חיים. לכן, ההתערבות הטיפולית מעוררת את המודעות הגופנית ואת היכולות התנועתיות, ובכך מאפשרת למטופל לזהות בסימנים של הגוף ולהבין מה התפקיד של התופעות שקורות לו".

לפין מדגישה שהשילוב בין קוגניציה, התנהגות, גוף ונפש הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הטיפול ולו מספר רבדים. למשל, במצבי חרדה, בשלב הראשון האדם יחוש דרך הרובד הסנסורי ויחוש חולשה, דופק מואץ, הזעה, טשטוש ראייה וכ'ו. בשלב השני, המטופל יעלה למודעות את המציאות שהוא חווה כרגע ויכיר בה. בשלב השלישי המטופל יבין מה התפקיד של התופעות הללו, מדוע הן מופיעות ובתהליך הטיפולי יוכל להגיע לפתרון.

"במפגשים הראשונים של הטיפול מבינים יחד מה השורשים הנפשיים של האדם ואיפה התרחש אירוע או סדרה של אירועים שקיבעו אותו להתנהג בצורה מסוימת", מפרטת לפין. "העבודה בתנועה באה ליידי ביטוי בתרגילים גופניים כמו נשימה, ביצוע תנועה מסוימת המותאמת לאותו האדם, ודמיון מודרך, המובלים לחיבור בין הרגשות המסוימים שעולים לבין התופעות הגופניות. מכאן, ובאותה הדרך, למציאת התובנות ולפתרון".

טיפ להקלה על המצב?
"במצב של חרדה האדם צריך ראשית לזהות מה גורם לאותה חרדה. ללמוד לזהות את נקודות החוזק בחייו, להיפגש עם הגוף - שמשדר אותות מצוקה ולהזכיר לו איך הוא יכול להחזיר את עצמו למצב מאוזן, כיוון שהגוף והנפש הם ביטויים משלימים של עצמינו".

דבי לפין
מעבר לאתר >>