עורכי דין לספורט: כיצד הליווי המשפטי מותאם לאתגרים?

הליווי בחתימה על חוזים, ייצוג הקבוצות מול הרגולטורים והסכמים מול הספונסרים: עורכי דין לספורט מסבירים איזו התמחות נדרשת מהם ומה השתנה בתחום בשנים האחרונות

ליאת קורנברג
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקן כדורסל
עורכי דין לספורט: סוגיות ייחודיות לתחוםצילום: shutterstock
ליאת קורנברג
תוכן שיווקי

הציפייה לכך שעורך הדין יתמחה בנושא שבו הוא מייצג את לקוחותיו, תקפה גם כאשר מדובר בייצוג ספורטאים: תחום ייחודי, הדורש כלים מקצועיים הן בליווי לקראת חתימה על חוזים, הן בייצוג קבוצות מול גופי הרגולציה והן במקרים חריגים של פציעה.

מלבד הסוגיות המוכרות בקרב עורכי הדין לספורטאים, בשנים האחרונות הם מתמודדים עם אתגר מורכב יותר, כאשר הקבוצות הופכות למקצועיות יותר והגיל שבו מסומנים הטאלנטים פוחת. מהן הסוגיות הבוערות, מה נדרש מייעוץ משפטי בתחום וכיצד מתבצע הליווי המקצועי ההכרחי? על שאלות אלה עונים עורכי הדין המתמחים בתחום הספורט, עו"ד אבן עזרא ועו"ד שי טל.

משרד עו"ד אבן עזרא ושות'

"ענף הספורט הוא ענף ייחודי מבחינת ההתנהלות של הגופים הפועלים בו, היות שחלים עליו מגוון רגולציות ותקנות. בהתאם לכך, הגורמים המתנהלים בענף זה זקוקים למענה משפטי ייעודי, ומוטב שזה יהיה מאיש מקצוע הבקיא בתחום", אומר עו"ד יפתח אבן עזרא, בעלים במשרד עו"ד אבן ועזרא ושות', המתמחה בדיני ספורט.

המשרד הוקם לראשונה בשנות השבעים על ידי עו"ד שלום אבן עזרא, ששימש לאורך השנים תובע ההתאחדות לכדורגל וייצג קבוצות, שחקנים ואיגודי ספורט. לפני כעשרים שנה החליט עו"ד אבן עזרא ללכת בדרכי אביו, והצטרף אל המשרד, לאחר שהתחיל את דרכו המקצועית החל במחלקה המשפטית של התאחדות הכדורגל, בטיפול בענייני משמעת.

ליווי משפטי בכל ענפי הספורט

כיום מעניק המשרד ליווי משפטי בכל ענפי הספורט, החל מכדורגל וכלה בהתעמלות אמנותית. בין לקוחות המשרד מספר קבוצות בליגת העל והליגה הלאומית בכדורגל וכן קבוצות רבות אחרות בענפים שונים. זאת, כאשר לצד ההתמחות בדיני ספורט, מעניק המשרד ייעוץ משפטי בנושאי ליטיגציה מסחרית ונדל"ן, דיני בנקאות ודיני מקרקעין.

מהי חשיבותו של הניסיון וההכרות עם ענף הספורט בליווי משפטי בתחום?
"ענף הספורט מתנהל בצורה ייחודית, כאשר חלים עליו מגוון רגולציות, תקנות וחוקים ישראליים ובין-לאומיים. עובדה זו דורשת מענה משפטי המותאם לענף, במגוון היבטים – יחסי עובד מעביד, דיני עבודה, זכויות אדם, משפט מנהלי ועוד", משיב עו"ד אבן עזרא.

"ענף הספורט הוא ייחודי, עם תקנות וחוקים ישראליים ובינלאומיים". עו"ד אבן עזראצילום: ישראל מלובני

הוא מסביר כי עובדה נוספת המוסיפה למורכבות הענף היא השינויים התכופים החלים בחוקים ובתקנות, כאשר קיים צורך אמיתי להתעדכן בהם ו"להישאר עם היד על הדופק", כדבריו, "לכן הניסיון בליווי משפטי בענף הוא קריטי להבטחת ייעוץ וליווי משפטי נכון ומוצלח, ולא פעם היכולת לקבל החלטות מושכלות המטיבות עם הלקוח, תלויה בכך".

מהם האתגרים הקיימים בליווי משפטי לקבוצות?
"קבוצות ספורט מתמודדות עם מגוון אתגרים ושאלות משפטיות, באופן יום יומי. הדבר מתבטא בהתקשרויות מול שחקנים וסוכניהם, קבוצות אחרות בישראל ובחו"ל, ספקים, רשויות מקומיות ועוד. מטרת הליווי היא לסייע לקבוצה לעמוד ברגולציה המקומיות והבינלאומית, לכוון אותה בין המותר לאסור בענף, לשמור על האינטרסים של הקבוצה, לדאוג שלא תהיה חשופה לתביעות ולענישה וכמובן לייצג אותה בהליכים משפטיים במקרה הצורך".

עו"ד אבן עזרא מוסיף כי "לא פעם אני נתקל בחוסר ידיעה של קבוצה באשר לצורך שלה להגן על עצמה כשהיא מצרפת לשורותיה שחקן חדש. קבוצות משקיעות משאבים רבים בשחקנים שלהן, ולכן עליהן להגן על עצמן כדי שהשקעה זו לא תרד לטמיון. במסגרת ההסכם עם השחקן אנו מגדירים תנאי יציאה של השחקן מהחוזה באמצע התקופה, ביוזמתו או ביוזמתה, מה קורה במקרים של פציעת השחקן ועוד".

השחקן עזב – הקבוצה קיבלה פיצוי

לאחרונה ליווה עו"ד אבן עזרא קבוצה ישראלית שהעבירה שחקן לקבוצה אחרת בישראל. לאחר מכן נודע כי אותו שחקן עבר לקבוצה אחרת בחו"ל. לדבריי אבן עזרא, הקבוצה שאותה ליווה כלל לא הייתה מודעת לעובדה שהיא זכאית לפיצוי במקרה זה, בשל העובדה שהשקיעה משאבים רבים בשחקן. בעקבות תביעה שהוגשה זכתה הקבוצה בפיצוי כספי נכבד.

כיצד ליווי משפטי יכול להגן על זכויות שחקנים בענף?
"כאשר מדובר בספורט בעל אופק מקצועני, ישנה חשיבות עליונה בהסדרת היחסים שבין הקבוצה לשחקן בהקדם האפשרי, עוד בהיות השחקן קטין, באופן שיטיב עמו ויגן עליו. ההסכם שבין השחקן לקבוצה צריך להתייחס למקרים שונים כמו מעבר השחקן מהקבוצה בתום תקופת החוזה או במהלכה, כאשר השאיפה היא להקטין את התלות שלו בקבוצה שלו ובצורך בקבלת הסכמה ממנה".

כמן כן, מוסיף עו"ד אבן עזרא כי יש להתייחס לגילו ומעמדו של השחקן. כך למשל, כשמדובר בספורטאים קטינים התלות שלהם בקבוצה קטנה יותר, אלא רבים מהם אינם מודעים לזכויותיהם. "החל מגיל 17 החוק מקשיח את התנאים למעבר שחקן בין קבוצות ולכן כדאי להסדיר אותם מול הקבוצה עוד קודם", הוא מסביר.

"גם ההוראות והתקנות שחלות על שחקנים חובבנים לעומת מקצועיים הן שונות", מוסיף עו"ד אבן עזרא, "לכן חשוב להבין את מעמד השחקן בקבוצה ובהתאם לבחון את הרגולציה שחלה עליו, כמו מגוון היבטים נוספים – האם פעילותו בקבוצה מעוגנת בהסכם, מה גילו, ענף הספורט שבו הוא משחק, לאן היה רוצה לעבור ועוד. ליווי משפטי שאינו מדויק עלול להוביל לנזק ארוך טווח לשחקן".

מה העצה שלך עבור קבוצות ושחקנים בענף?
"שימו לב שמוגדרות בהסכם תחנות יציאה ממנו. הדבר חשוב בפרט משום שבניגוד למקצועות אחרים, האפשרות של שחקן לעבור לקבוצה אחרת באמצע הסכם מוגדרת ומוגבלת על ידי תקנונים ישראליים ובינלאומיים. הסדרת נושא זה בהסכם יכולה לקבוע תנאים אחרים מאלו הקבועים בתקנון, המתאימים לשני הצדדים".

באילו נקודות נעזרים בך חברי ועד באיגודי ספורט?
"בפני כל איגוד ספורט כיום עומד אתגר להתנהלות המותאמת לחוק העמותות ולתקנון האיגוד. לא אחת, פונים אליי חברי ועד באיגודים, הקובלים על החלטות שהתקבלו, הנוגדות את תקנון האיגוד או מונעות משיקולים זרים. ליווי משפטי נכון יכול להוביל לביטול החלטות ובחירות שגויות שנעשו באיגודים אלו".

לסיכום, אומר עו"ד אבן עזרא, מהם הקווים המנחים המקצועיים שמאפיינים את עבודתו: "אני מאמין בשירות אישי, זמין ומקצועי לכל אורך הדרך, ולכן מלווה את לקוחותיי באופן אישי מא' ועד ת'".

משרד עו”ד אבן עזרא ושות’
כתובת: נירים 3, תל אביב
טלפון: 03-6886565
לאתר המשרד >>

-----------------------------

עו"ד שי טל

"הספורט המקצועני דורש ליווי וייצוג משפטי מקצועי וייחודי, הכולל הבנה מעמיקה בדיני הספורט לרבות דיני העבודה. עבור הספורטאים המקצוענים הספורט הוא מקום עבודה, כאשר זכויותיהם מוסדרות במסגרת חוזית הכפופה בין היתר לתקנון ההתאחדות או האיגוד הרלוונטי שאליו משתייכת הקבוצה".

עו"ד שי טל עוסק בתחום ייצוג וליווי משפטי של ספורטאים, זה כ-15 שנה. בעברו שיחק כדורסל באופן מקצועי בקבוצת הפועל עפולה. לאחר שפרש מהכדורסל הוא פנה ללימודי משפטים, והשתלם בתחום משפט וספורט. כיום עו"ד שי טל, שעבר התמחות במשרד יוסף זלצמן ושות', עומד בראש משרד בוטיק ייחודי המעניק מטרייה משפטית מקיפה בתחום הספורט על כל היבטיו. בנוסף הוא משמש סגן יו"ר ועדת משפט וספורט ארצית בלשכת עורכי הדין.

כשתחביב הופך למקצוע

לאורך שנותיו בתחום, מבחין עו"ד שי טל בשינויים ובמגמות המתפתחות. "בשנים האחרונות הספורט הופך למקצועני יותר, ועקב כך קיימת עלייה במספר עורכי הדין המעניקים טיפול משפטי בתחום הספורט", אומר עו"ד שי טל, שנחשב לאחד מעורכי הדין המובילים בתחום.

הוא מוסיף כי מפני שהחוגים הנפוצים בקרב ילדים הם כדורגל וכדורסל, עולים בהתאמה גם הנערים שמסומנים כטאלנטים כבר בגיל צעיר, כך שהורים רבים מבקשים להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום הספורט, עוד בטרם הגיע הילד לגיל 15.

"קיימת עלייה במספר עורכי הדין המעניקים טיפול משפטי בתחום הספורט". עו"ד שי טל צילום: עצמי

"מגיעים אלי, בין היתר, הורים לילדים בגיל 13 ומעלה", אומר עו"ד שי טל, "זאת משום שאגודה המחזיקה בכרטיס שחקן של ספורטאי מגיל 15 ומעלה המבקש לעבור לאגודה אחרת, יכולה לדרוש פיצוי עבור קידומו ואימונו. הסכם נכון עשוי למנוע מהנערים להפוך ל'בני ערובה' של הקבוצה, והוא למעשה מסדיר בין היתר את התנאים בהם ניתן לעבור מקבוצה לקבוצה, כולל השאלה באיזה אופן יתחלק סכום המכירה במידה שמועדון אחר יבקש לרכוש את הנער".

בנוסף לליווי שחקני נוער, בין לקוחותיו של עו"ד שי טל נמנים גם התאחדויות ואיגודי ספורט, עמותות ספורט, מחלקות ספורט ברשויות מקומיות, קבוצות ספורט, סוכני שחקנים, ספורטאים ומאמנים בענפי הכדור בכלל ובספורט יחידני בפרט

עו"ד שי טל מעניק מעטפת שלמה בתחום הספורט: ליווי משפטי במשא ומתן לחתימת חוזה לשחקנים ומאמנים, ייצוג בהליכי בוררות ובתי משפט, ייצוג בפני טריבונלים פנימיים, ייצוג בפני המוסד למעמד השחקן, ייצוג בהליכי משמעת ועוד. הוא גם מייצג ספורטאים שנפצעו במהלך פעילותם הספורטיבית, ומעניק ליווי וייצוג משפטי בתביעות נכות מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

"הייצוג המשפטי בענפי הכדור הוא השכיח יותר, ובגינו יש עבודה משפטית רבה", הוא אומר ומוסיף כי הוא מלווה גם גופים או מכונים שעוסקים בספורט חובבני, לצורך הגנה בעיקר מפני תביעות נזקי גוף. "בימים אלה, למשל, אני מנסח תקנון עבור מתחם נינג'ה חדש", מספר עו"ד שי טל.

כמו כן, ניסיונו הרב מאפשר לו להעניק שירות משפטי גם בתחום הסכמי חסות לקבוצות או לספורטאים, הזקוקים לספונסר על מנת לממן את פעילותם. ההסכם כולל מימון תמורת פרסום על מדי השחקנים, האצטדיון, אוטובוס הקבוצה ועוד. "הסכמי חסות דורשים הבנה בתחום, וזאת על מנת למקסם לצדדים את העסקה", הוא מסביר.

"הליווי המשפטי בענפי הכדור הוא השכיח יותר". עו"ד שי טלצילום: אבי אדיב

חוזים לתקופה קצובה, תביעות בוררות ותשלום פיצויי פיטורים עקב אי חידוש חוזה

עו"ד שי טל מדגיש כי עורך דין בתחום הספורט חייב להכיר את תקנוני ההתאחדות והאיגודים השונים על בוריים, שכן בשונה מהעובדים במשק, החוזים בין ספורטאים, מאמנים ואגודות ספורט הם לתקופות קצובות. "במידה שקבוצה רוצה להפסיק את ההתקשרות עם השחקן בטרם הגיע החוזה לקיצו, יש צורך בתשלום מלוא החוזה, זאת, כשהשחקן או המאמן מחויב לפעול בשקידה סבירה על מנת להקטין את הנזק שנגרם לו", מסביר עו"ד שי טל.

הוא מוסיף כי על הרקע הזה, עלולות להיווצר מחלוקות מורכבות. "תביעות כאלה מגיעות לעורכי הדין מתחום הספורט, והם מנהלים את התיק מטעם השחקן או מטעם הקבוצה, בהליך בוררות פנימי", אומר עו"ד שי טל, "הליך כזה אורך בדרך כלל מספר חודשים. אחד התיקים הראשונים שטיפלתי בהם, היה בשנת 2008. ייצגתי את שוער בתביעה נגד קבוצתו דאז. עד אז לא היה מקובל לתבוע פיצויי פיטורים כשהקבוצה בחרה שלא לחדש חוזה. השוער ששיחק בקבוצה כ-11 עונות פוטר מהמועדון עוד לפני תום העונה, דבר שמנע ממנו לקבל בין היתר מענקים כספיים להם היה זכאי. לפיכך, הוא הגיש באמצעותי שתי תביעות נגד הקבוצה: תביעת בוררות עקב אי תשלום מענקים, ותביעה לבית הדין לעבודה בה דרש לשלם לו בין היתר פיצויי פיטורים. למותר לציין שזכינו בתביעות".

עו"ד שי טל
טלפון : 03-6117799, 054-5434700
כתובת: מגדל V-TOWER, קומה 9, בר כוכבא 23 בני ברק 5126002
למעבר לאתר >>
למעבר לאתר דיני ספורט >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
לפנייה במייל >>