"אחת החולשות המובנות של סטארט אפ בשלביו הראשונים היא משאבים דלילים"

עו"ד אלדר סיון, שותף מנהל במשרד ESBM & Co. מספר על החשיבות שבליווי משפטי יעיל לחברות סטארט אפ בראשית דרכה, מאילו פעולות חשוב להימנע ומה צריך לעשות כדי לקדם את המיזם בצורה הטובה ביותר

אדיר להב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים בישיבה
"אחת החולשות המובנות של סטארט אפ בשלביו הראשונים היא משאבים דלילים"צילום: shutterstock
אדיר להב
תוכן שיווקי

סטארט אפים בתחילת דרכם עומדים בפני אתגרים רבים. רצון המייסדים לממש את הרעיון שלשמו הוקם המיזם, הניסיונות להתפתחות טכנולוגית על אף משאבי הון וכוח אדם מועטים והצורך לקבל, כבר בשלב זה, החלטות משפטיות בעלות משקל רב אשר ישפיעו על עתיד המיזם מחייבים ייעוץ וליווי משפטי על-ידי עורך דין המתמחה בתחום.

הפן המשפטי בחברות סטארט אפ נוגע לתחומים שונים, ועוסק בין היתר בדיני חוזים, ניהול מו"מ, משפט בינלאומי, דיני מיסים, עבודה, קניין, זכויות יוצרים, ורישום פטנטים. בשל כך נדרש ייעוץ משפטי אשר יכול לכסות את כל ההיבטים המשפטיים המגוונים אך דורשי ההתמחות הללו, ולמנוע טעויות עסקיות ומשפטיות שעלולות לגרור הוצאות כבדות, וזאת בשלב בו החברה דלת אמצעים.

טיפול משפטי יעיל ורלוונטי לחברת סטרטאפ בראשית דרכה מסייע למייסדיה ביצירת הסכמי שותפים מייסדים ובדיקות רגולציה בשווקים רלוונטיים. בנוסף, הטיפול מתייחס גם להסכמי אופציות, הסכמי העסקה, הגנות קניין רוחני כגון סימני מסחר, פטנטים ועיצובים, והכנת התשתית המשפטית להליך איתור משקיעים וגיוס הון ראשוני, ובהמשך דרכה של החברה, ליווי שלבי מכירת החברה והאקזיט אל מול חברות ענק בינלאומיות.

להיערך נכון כבר בתחילת הדרך

לדברי אלדר סיון, עורך דין המתמחה בליווי חברות סטרטאפ, "אחת החולשות המובנות של סטרטאפ היא שבשלבים הראשונים הוא דליל במשאבים ואינו יכול לשכור אנשי מקצוע ויועצים עבור כל תחום. לכן רצוי מאד שכל סטארטאפ, גם בתחילת הפעילות, ילמד להיערך באופן נכון לאתגרים הצפויים במימוש הרעיון שלשמו הוקם המיזם. השילוב העסקי-טכנולוגי-משפטי שעו"ד מהמשרד שלנו מביאים מאפשר לראות את התמונה הכוללת ומסייע לחברה להיערך נכון משפטית".

האופי הייחודי של חברת סטרטאפ מחייב הבנה מעמיקה של הסביבה העסקית והמשפטית בה הוא פועל. "אמנם, מבחינה פורמלית חברת סטרטאפ היא חברה לכל דבר ולכן נדרשת להירשם ברשם החברות, אלא שקיים שוני בולט באופן הליווי והייעוץ המשפטי הדרוש לה. בסטרטאפ צריך להבין את חזון המייסדים, היעדים ואבני הדרך לקידום המיזם", מדגיש עו"ד אלדר סיון.

"הרבה יזמים בתחום יודעים להגדיר את היעד הטכנולוגי של המיזם, אלא שעל מנת להפוך את החזון למציאות שתייצר הכנסות וחברה פעילה, יש צורך במעטפת משפטית שתענה על צרכי החברה. לסטרטאפ צרכים משפטיים ייחודיים כגון הגנות קניין רוחני, הבנה והתאמה של ההסכמים לעולם הטכנולוגי המתפתח, לרגולציה הרלוונטית בישראל ובחו"ל, הסכם מייסדים שתואם לאופי פעילות החברה, למצבה הנוכחי ולשאיפות לעתיד, הסכמי אופציות, הסכמים עם נותני שירותים ועובדים, והכל מתוך הבנה של חזון המייסדים והתוכנית העסקית. מכך יש צורך לבצע התאמות משמעותיות של מערך החוזים וההסכמים 'הרגילים' לאלה שנדרשים לעולם היזמות הטכנולוגית והעסקית. מומחיות בעולם המשפט חשובה כפי שבתחום הרפואה כאב רגל לא יוביל לביקור אצל רופא אף אוזן גרון".

משרד עו"ד ESBM & Co.

משרד עו"ד ESBM & Co. הוא משרד בוטיק שפועל מת"א, אך נותן שירותים גם בצפון הארץ, ועוסק במגוון תחומים משפטיים ומייצג את לקוחותיו, שהינם ככלל עסקים וחברות, בתחומי המשפט המסחרי, חוזים, מקרקעין, מיסים, עבודה, קניין רוחני וליטיגציה מסחרית. המשרד מתמחה בטיפול ובייצוג של חברות סטרטאפ החל מראשית דרכן, ועד לטיפול בחברות מבוססות ומצליחות. הצוות כולל אנשי מקצוע אשר באים מרקע משפטי מגוון, המייצר סינרגיה והבנה משפטית שתורמת ללקוח, ומאפשרת ליווי משפטי הוליסטי המכסה את תחומי המשפט הרלוונטיים לקידום המיזם.

עו"ד אלדר סיוןצילום: MD studio

למשרד שיתופי פעולה עם קולגות ומשרדי עורכי דין בארה"ב, באירופה, איחוד האמירויות ואפילו אוסטרליה המאפשרים לו לתמוך בעסקאות של לקוחות ולהתעדכן כל העת בתקנות ובחוקים בינלאומיים ובדרישות הרגולטוריות במדינות היעד של לקוחות המשרד.

עו"ד אלדר סיון הוא בעל שני תארים במשפטים ותואר בהנדסת תעשייה וניהול מהטכניון וניסיון רב בניהול בכיר בחברות אלקטרוניקה מובילות. הרקע המקצועי המגוון של עו"ד סיון מקנה לו ידע עשיר וייחודי המשלב בין הבנה משפטית מעמיקה בתחומי המשפט האזרחי – מסחרי לצד היכרות רבת שנים עם עולמות העסקים, התעשייה וההייטק ובפרט עם עולם חברות ההזנק והסטרטאפים.

"מענה משפטי הולם דורש הכרת התחום הטכנולוגי של המיזם"

עולם הטכנולוגיה והדיגיטל אינו נח לרגע ומתפתח כל הזמן. עולם המשפט מצידו מנסה להדביק את הקצב ולתת מענה חקיקתי ומשפטי הולם לצרכי התעשייה, אך לעיתים בהצלחה חלקית בלבד. דבר זה הופך את עורך הדין שמלווה חברה שעוסקת בתחומי הטכנולוגיה לחיוני אף יותר. "אנחנו מסייעים למנהלים לגבש פתרונות עסקיים וטכנולוגיים על בסיס כלים מנחים מעולם המשפט, אלא שהכלים המשפטיים הללו לא בהכרח נוצרו בכדי לפתור את האתגרים או המורכבויות הטכנולוגיות והעסקיות המתחדשות. מענה משפטי הולם דורש הכרת התחום הטכנולוגי של המיזם והבנת הניואנסים והרגישויות של חברות סטרטאפ.

"לדוגמה, חברות סטרטאפ צריכות להבין של מי באמת הזכויות שנוגעות למידע שהצטבר בדאטה-בייס של החברה? באיזה שלב יש לבצע הגנות על הקניין הרוחני? איך להיערך לגיוס משקיעים? האם ומתי יש לרשום פטנט על המוצר? איזה שווקים רלוונטיים עסקית, אבל גם מבחינת הרגולציה?

"גם בתוך עולם היזמות מתקיימים ניואנסים עסקיים שמשפיעים ישירות על האתגרים המשפטיים. למשל, בעולם המדיקל משך הזמן של מיזם הוא ארוך יותר ממיזם של אפליקציה סלולארית בשל הצורך באישורים מטעם הרשויות המוסמכות. בעולמות התעשייה הביטחונית יש צורך להבין מהן המגבלות הביטחוניות שחלות על המיזם, מהם החוזים הרלוונטיים, והאם ניתן בכלל לקיים הגנות קניין רוחני, ואילו בעולם המידע יש דרישות ורגולציות ספציפיות לתחום דוגמת ה-GDPR".

הקשר הרציף עם היזם מאפשר לצוות המשרד לכוון ולתזמן יחד איתו את המשימות המשפטיות בהתאם לשלב בו נמצאת החברה ולהתאים את הטיפול המשפטי לצרכים הרלוונטיים. "תיעדוף נכון יכול לחסוך במשאבים, כסף וזמן. עולם הסטרטאפים משנה צורה ומציב אתגרים חדשים כל הזמן והדרך היחידה לטפל ביעילות היא להיות בקשר רציף עם היזם ולתכנן יעדים וכלים משפטיים שיעזרו להתמודד עם האתגרים שיבואו".

עו"ד סיון משתמש בדוגמה נוספת, ומסביר שבטרם הקמת פלטפורמה דיגיטלית חשוב להבין את דרישות הרגולציה ולהיערך בהתאם. "אם רוצים לאגור מידע רצוי להכיר את 'הזכות להישכח' האירופאית ולהיות ערוכים למחיקת מידע רלוונטי לאדם תוך שעות. אם יזם מתכנן שאחרים יעשו שימוש בתוכנה שפיתח, רצוי להבין ולהגדיר מראש האם השאיפה היא למכור, להשכיר או לתת הרשאת שימוש. בנוסף, מהי הדרך העסקית המיטבית לוודא קבלת תשלום, אם בכלל נדרש. לקראת תהליך איתור משקיעים צריך לבצע הכנה מוקדמת להליך הגילוי הנאות, וכמובן שאם חברה מתכננת לרשום פטנט עליה להיערך לכך בטרם כל שימוש בהמצאה".

משלב הרעיון ועד המכירה

"הליווי שלנו כמשרד מתחיל בעצם משלב הרעיון של היזם, דרך שלבי הצמיחה וההשקעה ועד המכירה. בשלב הראשוני חשוב להבין מהו המיזם ומהן התוכניות העתידיות. לעיתים מגלים כי המיזם אינו ישים בשל דרישות רגולציה שאינן תואמות. לכן, כבר בשלב הרעיון נדרשת בדיקה האם המיזם ישים טכנולוגית, אך לא פחות חשוב מכך גם האם הוא ישים מבחינה משפטית".

רונן מורד, מנכ"ל חברת סמארט אנקור מספר: "אנו חברת יזמית שמפתחת ומשווקת מוצרים ייחודיים, בעיצוב חדשני לתחום ה- Out Door. עו"ד סיון וצוות ESBM & Co. מלווה אותנו משלב הרעיון של היזם והמפתח נעם כהן, דרך רישום הפטנטים, סימני המסחר, הסכמי המייסדים, ההשקעה, האופציות, וההפצה בישראל, בארה"ב ובאוסטרליה. השילוב המנצח של המותג והעיצוב החדשני של Diggo עם הליווי המשפטי שקיבלנו הניב לנו תשתיות מצוינות להמשך הצמיחה וההתרחבות של סמארט אנקור ויתרונות שהם בראש ובראשונה עסקיים".

עו"ד סיון מספר על "העניין הרב שקיים בללמוד כל יום מחדש מיזמים על טכנולוגיות, אפשרויות עסקיות ורעיונות מדהימים שצומחים בישראל", ועל הסיפוק הרב "מליווי לקוח משלב רעיון ראשוני, דרך צירוף שותפים ואיתור משקיעים, דרך פריצה לשווקים בחו"ל באמצעות היכרויות שיצרנו ועד לצמיחה ממשית של החברה. אלא שהכל מבוסס על היכולת ללמוד ולהתחדש, האינטראקציה עם יזמים בעלי חזון כמו נעם כהן, וההיכרות עם תחומים טכנולוגיים ומשפטיים חדשים, שיוצרים תשוקה גדולה למקצוע ולעיסוק בתחום".

משרד עו"ד אבריאן, סיון, בן שבתאי, מסד ושות'
הרכבת 58, בניין אלקטרה, תל אביב יפו
טלפון: 052-5440147
לפנייה במייל >>
למעבר לאתר >>