יועץ המשכנתאות ברק ששון: "אפשר לחסוך הרבה כסף במשכנתא"

חברת הייעוץ הדרך הנכונה מוצאת פתרונות למסורבי משכנתא ומשפרת משמעותית התנאים של מי שכבר התחייבו. "לא צריך לפחד ממשכנתא כאשר היא מנוהלת בצורה חכמה ואחראית", מסביר בעל החברה ברק ששון

אנגלינה יוסים
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק ששון יושב מאחורי שולחן משרדי
ברק ששון - בדרך הנכונה: להשיג את התנאים הטובים ביותר ללקוח
אנגלינה יוסים
תוכן שיווקי

עשרות אלפי משקי בית מתמודדים עם מצב שבו הבנקים מסרבים לתת להם משכנתא. הם נמנים עם אלה שהבנק מסרב להעניק להם מימון לרכישת נכס, ומכונים "מסורב משכנתא". לא פעם רבים מהם חשים חסרי אונים מול הגופים הגדולים, אולם פנייה לאיש מקצוע המיומן בתחום, עשויה למנוע מלהגיע למצב זה מלכתחילה, או לחילופין למצוא למסורבי המשכנתא פתרון.

יועץ המשכנתאות ברק ששון, בעלת חברת הדרך הנכונה, מלווה לקוחות רבים שנקלעו למצב שבו אינם מקבלים מימון מהבנק. הוא מנתח את מצבם הכלכלי ומלווה אותם עד להגשמת חלומם: רכישת בית.

"התהליך מתחיל בכך שאני בודק את הנתונים של הלקוח, ובאיזה החזר תשלום הוא יכול לעמוד. ברגע שאני משוכנע שיש לו יכולת לעמוד בעסקה, אני יודע לשכנע את הבנק ותהיה ללקוח אפשרות לרכוש דירה", אומר ברק ששון, ומסביר כי משכנתא היא למעשה שעבוד נכס ופריסת הלוואה לתקופה ארוכה, כאשר מדובר באחת ההתחייבות הכלכליות המשמעותית של האדם בחייו.

יותר מ-15 שנה של אמינות וניסיון

ברק ששון הוא יועץ משכנתאות מנוסה, שעוסק בתחום יותר מ-15 שנה, ומניסיונו משוכנע שכמעט כל אחד יכול לקבל מימון מהבנק, גם במקרים של היסטוריה פיננסית בעייתית. "ישנם אנשים רבים שעברו תקופה לא טובה ולא פשוטה מבחינה פיננסית, והבנק זוכר את זה", אומר ברק ששון, "אבל אני יודע להוכיח לבנק שהלקוח הוא בעל יכולת החזר חודשית ושניתן להעניק לו את ההלוואה, כי ברגע שאני מאמין ללקוח – גם הבנק יאמין לו".

ברק ששון מסביר כי נימוקי הבנקים לסירוב ללקוחות הם רבים, ובהם ניתן למנות התנהלות לא נכונה עם כרטיס אשראי, צ'קים שחזרו בעבר, חשבונות בנק מוגבלים או תיקי הוצאה לפועל. לעיתים הבעיה נעוצה בנכס, כמו למשל, כאשר מדובר בדירה שמחולקת למספר יחידות דיור או סוג אחר של חריגות בנייה.

ברק ששון: "ברגע שאני משוכנע שיש ללקוח יכולת לעמוד בעסקה, אני יודע לשכנע את הבנק"צילום: shutterstock

מסורבי משכנתא מתקשים להתמודד מול הבנקים באופן עצמאי, וגם כשיש מי שמצליח לקבל משכנתא לא בטוח שקיבל אותה בתנאים הטובים והמשתלמים ביותר. "תפקידו של יועץ משכנתאות הוא בראש ובראשונה לעזור ללקוח לקבל את העסקה הטובה ביותר שמביאה לחיסכון כסף רב, ובנוסף לתת כלים להתמודדות עם המשכנתא לטווח הארוך", מסביר ברק ששון, "פנייה לאיש מקצוע מעניקה שקט ללקוח. אני עובד מסביב לשעון ותמיד זמין ללקוחות כדי שהם יוכלו להיות רגועים ובטוחים. אנשים חוששים משכנתא, אבל אני טוען שלא צריך לפחד ממנה כאשר היא מנוהלת בצורה חכמה ואחראית".

איך מתנהל התהליך מול הבנק?

"אני לומד את הלקוח, את כל הפרטים והנתונים, ולאחר מכן פונה לבנק ומציג תמונה כלכלית כפי שהלקוח לא תמיד יודע להסביר בעצמו. המדד שלי הוא: 'אם הצלחתי להוכיח לעצמי שהוא לקוח טוב גם הבנק יוכל להבין את זה'. אמנם המקורות הבנקאיים הם המומלצים, אבל קיימת אופציה לפנות גם למקורות חוץ בנקאיים, שמהווים אלטרנטיבה נוספת ללקיחת משכנתא. במקרים שהבנק אינו מאשר יש מקום לפנות להלוואה חוץ בנקאית. האופציה הזו אינה מתאימה לכל לקוח, אבל מהווה פתרון מצוין. הסוד הוא התאמה אישית: כל לקוח וצרכיו ויכולותיו".

מיחזור משכנתא: כך תוכלו לחסוך כסף רב

ברק ששון מייעץ ומלווה גם לקוחות שכבר קיבלו משכנתא, ומבקשים לשפר את התנאים הקיימים. דוגמה לכך היא מיחזור משכנתא: סילוק ההלוואה הקיימת לטובת חדשה בתנאים משופרים. "ייעוץ מהווה קודם כל שירות שהמטרה שלו היא שהלקוח יהיה רגוע וידע שדואגים לו", אומר ברק ששון, "היועץ הוא למעשה הפנים של הלקוח בבנק. הוא גם יודע לתרגם את נתוני הלקוח לשפה של הבנק. אם תהיה הבנה התנאים ישתפרו באופן מהותי".

באילו מקרים כדאי לעשות מיחזור משכנתא?

"מומלץ לעשות מיחזור משכנתא אחת לכמה שנים לפחות. בכל מקרה חשוב להתמקח כדי להשיג את התנאים הטובים ביותר שניתן לקבל, נכון לאותה העת. ככל שהתנאים הראשוניים של המשכנתא ובחירת המסלולים תהיה טובה, הקנסות העתידיים יהיו זולים יותר. יש מקרים שבהם מומלץ לעשות מיחזור גם אחרי חצי שנה מיום לקיחת המשכנתא. תמיד מומלץ לבדוק את האפשרות הזאת כי השוק הוא דינאמי ולא מפסיק להשתנות".

גם במקרה של פירעון המשכנתא הקיימת והחלפתה בחדשה חשוב להתייעץ באיש מקצוע, שכן מדובר בתהליך הכרוך בעמלות גבוהות. זאת, כאשר איש מקצוע יוכל לדרוש מהבנק תנאים משופרים. "אני ממליץ לערוך בדיקה בנוגע לתנאי המשכנתא פעם בשנתיים או שלוש. בשנתיים האחרונות באופן ספציפי, ישנה ירידת ריבית בשוק. התחרות הייתה מאוד בריאה ובשילוב עם חוק הפריים החדש נכנס משתלם לעשות מיחזור", מסביר ברק ששון.

הוא מוסיף כי בגל הראשון של מגפת הקורונה הייתה עלייה בריביות, ולכן לקוחות שלקחו משכנתא באותו הזמן פנו כבר אליו לצורך מיחזור. "מי שהיה חייב - לקח משכנתא בגל הראשון, כאשר עם התפרצות המגפה הבנק והמדינה לא ידעו להתמודד איתה ועם ההשפעות הכלכליות שהיא מביאה", מסביר ברק ששון, "אבל היום המצב חזר לקדמותו. היום אנחנו בתקופה מאוד טובה ולכן שווה לבדוק מחזור. אני צופה שהריבית תעלה בקרוב ולכן כדאי למחזר מוקדם ככל האפשר".

ברק ששון מוסיף כי משכנתא היא אמנם התחייבות כלכלית למשך שנים רבות, אך לא לכל החיים, ובסופו של דבר לאחר שהיא מסתיימת נשאר הנכס. "לקוח שנכנס למשרד שלי הוא בטוח שזו עסקה לכל החיים, אבל אני מבטיח לו שלא רק שהוא ישלם אותה במלואה, הוא גם ימחזר אותה כמה פעמים".

למי מתאים ייעוץ משכנתאות?

"לכל אחד, החל מזוגות צעירים ועד הורים מבוגרים שרוצים לעזור לילדיהם ברכישת הדירה. הייעוץ מתאים גם עצמאים ומשקיעים שמדובר בנכס שני ואף יותר".

טפסים. גם מי שכיהן בתפקיד בכיר לא מצליח להסתדרצילום: shutterstock

ברק ששון מסביר כי במקרה של משקיעים "יש דרך נכונה לבנות פנסיה דרך רכישת דירות להשקעה, כאשר הכסף מהשכרתן ישמש הכנסה פסיבית. הפנסיה יכולה להגיע מהר, ואנשים רבים שלא התכוננו לזמן הפרישה - ימצאו את עצמם עם קצבה נמוכה, שאינה תואמת את אורח חייהם. גם במקרה הזה כדאי להיוועץ עם יועץ משכנתאות שמכיר את חוקי המיסוי על נכס שני או יותר. התכנון צריך להיעשות בקפידה".

גם כאשר נקרות הזדמנויות חשוב לבדוק היטב את העסקה לרכישת הדירה ואת תנאי המשכנתא. כמו, למשל, ברכישת דירה במסגרת מחיר למשתכן - תוכנית ממשלתית שמאפשרת לזוגות או יחידים מעל גיל 35 לרכוש דירה בהנחה משמעותית.

"התוכנית מיועדת לזוגות צעירים שרוכשים את הנכס הראשון שלהם בתנאים מיוחדים: 90 אחוז מהחוזה, או 70 אחוז משווי שוק, שהוא למעשה שווי הדירה בפועל ללא הנחת מחיר למשתכן", מסביר ברק ששון, "גם במקרה זה מומלץ לקחת ליווי של איש מקצוע מנוסה בתחום. מתווה העסקה של מחיר למשתכן שונה מהמקובל בשוק, צריך לדעת איך מתמחרים את הנכס ואיך מוציאים את העסקה לפועל. הדירות בפרויקט נרכשות בבנייה, לכן צריך לחתום על העסקה במקביל לשכירות. יש מתווים משתלמים, כמו גרייס לתשלומים, כאשר מתחילים לשלם רק את הריבית, כדי לא לקרוס כלכלית בתקופת ההמתנה לדירה".

הוא מוסיף כי למרות שמדובר בתוכנית ממשלתית, יש לבדוק היטב את לקיחת המשכנתא במסגרת מחיר למשתכן, ומסביר: "יש מי שלוקח את עצמו לקצה בבניית החזרי תשלום ועושה זאת שלא בהתאם ליכולותיו עלול לקרוס כלכלית.

"והמצד השני, זו הדוגמה הכי טובה למחזור משכנתא בריא. במחיר למשתכן הלקוחות קיבלו את הדירה בהנחה ידועה מראש, בעוד המחזור נעשה על השווי האמיתי של הנכס. אפשר למחזר את המשכנתא ולקבל תנאים טובים יותר באופן כמעט ודאי".

לסיכום אומר ברק ששון כי משום שמדובר בהתחייבות גדולה ומשמעותית אין להקל ראש בכל מה שנוגע להתנהלות עם המשכנתא: "התנהלות נכונה ומקצועית עשויה לחסוך בזבוז מיותר של סכומי כסף גדולים".

ברק ששון - הדרך הנכונה
כתובת: רחוב הרצל 91, ראשון לציון
טלפון - ברק ששון: 052-5309920
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>