תאום מערכות: אפיון, תכנון והקמה

מדובר בתהליך המצריך ידע רב במגוון תחומים ויכולת עמידה בדרישות מחמירות בלא מעט מהמקרים, במיוחד בכל הנוגע למעבדות וחדרים נקיים. אלו החברות שיכולות לסייע בנושא ולענות על השאלות החשובות

לירון גולן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קבוצת אנשים עובדים סביב שולחן
תאום מערכות: אפיון, תכנון והקמהצילום: shutterstock
לירון גולן ושרית ליבנה אשכנזי
תוכן שיווקי

תחומים רבים מצריכים תאום מערכות לצורך עבודה שוטפת ותקינה. על מנת להימנע מבעיות העלולות לגרום לעיכובים משמעותיים, דרוש תכנון רב מערכתי שלוקח בחשבון מגוון אילוצים, תקנים ודרישות - בין אם מדובר בהקמת מתקנים, חדרים נקיים או מפעלים. לא מעט חברות יכולות לסייע בפרויקטים מסוג זה תוך ליווי צמוד והתאמת הכלים לצרכי הלקוח ולתנאים בשטח, בהן: BPM, פוטש אדריכלים ופרסייס הנדסה.

nullBPM: תיאום מערכות בסביבה מוכוונת BIM

מתודולוגיית BIM (Building Information Modeling) חוללה מהפכה של ממש בענף הבנייה. אם עד לפני כמה שנים היה מקובל לעבוד עם שרטוטים דו ממדיים, כיום ניתן לייצר הדמיות מורכבות בתלת מימד אשר יודעות לקחת בחשבון את כל המערכות המעורבות בפרויקט, לשלב ביניהן ולראות בזמן אמת איך הן משפיעות זו על זו כדי לשפר את הדיוק ולצמצם הצורך בתיקונים בהמשך הדרך.

בי פי אם (BPM) מספקת שירותי ניהול מודל BIM ותיאום מערכות בסביבת עבודה מכוונת BIM, הוקמה בשיתוף פעולה ייחודי בארץ בין שלושה מהנדסים עם ניסיון רב בתחומם – המהנדס האזרחי אורי אהרון, מהנדס המכונות שי נחשון והאדריכל ג'וליאן פרנקו.

כיום ניתן לייצר הדמיות מורכבות בתלת מימד אשר יודעות לקחת בחשבון את כל המערכות המעורבות בפרויקטצילום: shutterstock

היתרון הגדול בשיתוף פעולה זה טמון בהבנה מקיפה ומעמיקה של הפרויקטים ודרישות הלקוח בתחום, תוך מתן מענה לכל הצרכים שיכולים לעלות בכל שלב לאורך הדרך. כל אלו הפכו את החברה לשותפה חיונית בכמה מהפרויקטים המורכבים והחשובים בישראל העוסקים בבנייה, שימור או התחדשות עירונית.

"העבודה בסביבה מכוונת BIM מאפשרת להבין בדיוק אילו חומרים נדרשים לפרויקט, לתכנן כמויות, אורכים, רכיבים וחשוב לא פחות – לראות כיצד המערכות השונות ישתלבו זו עם זו", מסביר אורי אהרון, מנכ"ל BPM. "כשמנהלים פרויקט במודל כזה, יודעים מראש בדיוק איך הוא יתבצע בפועל, עוד בשלב התכנון, יכולים לבצע שינויים ותיקונים מראש, ולמצוא פתרונות היקפיים לבעיות לפני שהן בכלל הופכות לבעיות".

כך הופכת חברת BPM פרויקט בנייה מורכב לפשוטצילום: shutterstock

"רק מי שמכיר את הפרויקטים האלו מבפנים יודע כמה זה משמעותי"

אחד המיזמים הראשונים שבוצעו בישראל בסביבה מותאמת BIM היה הקמת קמפוס דיסקונט אשר מאגד את כל המשרדים של חברות הבת של הבנק. BPM ליוותה את הפרויקט השאפתני הזה וכעת מנהליה מספקים הצצה ייחודית לאופן שבו הדברים עבדו במסגרתו:

"האתגר הגדול שלנו היה להבטיח שכל המתכננים שאמונים על מקצועות הליבה בפרויקט יעבדו ביחד בסינרגיה מושלמת", מספר שי נחשון. "לכן, התכנון בפרויקט הזה נעשה בשיטה של 'ביג רום' – כלומר מרכז תכנון אחיד שהתנהל כולו בסביבת BIM ונוהל על ידינו בפועל. במרכז פעלו אנשי מקצוע שעוסקים באדריכלות, תכנון מבנה, מיזוג אוויר, חשמל ואינסטלציה".

תיאום מסוג זה הוא תחום ההתמחות של BPM, אך הוא גם נחשב למשימה מאתגרת שדורשת מיומנות ברמות גבוהות. ב-BPM מספרים כי האתגר היה אפילו יותר משמעותי לולא העבודה בסביבת BIM. ג'וליאן פרנקו מספר: "המודל מאפשר לנו להבטיח שבכל פעם שמתכנן עושה שינוי במבנה, כל מי שצריך לדעת מזה יידע באותו הרגע ויבצע שינויים בהתאם. בצורה הזאת, כל שרשרת השינויים פועלת בצורה מהירה ויעילה מאוד. רק מי שמכיר את הפרויקטים האלו מבפנים יודע כמה זה משמעותי וחוסך זמן ומשאבים".

פרויקטים ייחודיים בנוף הישראלי

בשנים האחרונות, הובילו ב-BPM שורה של פרויקטים ייחודיים בתחום הנדל"ן. אחד מהם התבצע במלון הר ציון בירושלים, ביוזמת קבוצת עזריאלי. בפרויקט זה, חלק מתפקידה של BPM היה לנסח תכנית עבודת BIM לשילוב מידול מצב קיים בשטח, שנעשה על-בסיס סריקת לייזר על ידי חברה המתמחה בנושא, יחד עם התכנון החדש.

תכנון הפרויקט כלל שימור מבנה היסטורי, שיפוץ מבנה משנות ה-80; הריסה ותכנון של מבנה חדש. כל השלבים האלו באו לידי ביטוי במידול, כך שכל רכיב אופיין בשלב שבו הוא נבנה והוגדר האם הוא מיועד להריסה. מאפיין ייחודי נוסף בפרויקט היה קישור האלמנטים הממודלים לסעיפים הרלוונטיים בכתב הכמויות. כך, על-ידי הכנסת מידע למודל באופן פרמטרי וחכם, נוצר הקשר האמיתי בין שלב התכנון לשלב המכרז, והמודל הפך למקור ידע ובסיס לעבודת ניהול הפרויקט.

אורי אהרון מוסיף: "גם בפרויקט הזה, ובכל פרויקט אחד שדורש תיאום מורכב בין גורמים שונים, אנחנו כותבים פרוטוקולי שיתוף פעולה למתכננים. בכל פרויקט נדרשת גישה קצת שונה וחשיבה מעמיקה על הצרכים הייחודיים, הטכנולוגיות הנדרשות או שיטת העבודה המתאימה ביותר. זו עבודה שדורשת לגשר על המון פערים ונדרשים מאמצים רבים כדי להבטיח סינרגיה מושלמת בין כלל הגורמים שיתרמו להצלחה או לכישלון של התהליך כולו".

BPM – ניהול BIM ותיאום מערכות
לאתר החברה >>
לפנייה במייל >>
טלפון: 037333490

------------------------------------

nullפוטש אדריכלים – על BIM MINDSET

"בשנים האחרונות, עם כניסת מתודולוגיית ה- BIM, שינה ענף התכנון את פניו ללא הכר", אומרת קרין קוזלובסקי - פוטש, שותפה במשרד "פוטש אדריכלים". "משרדנו הוא מחלוצי העבודה ב- BIM והחל בהטמעת מתודולגית ה-BIM בשלבים, כבר לפני כעשור. כיום אנחנו מבצעים, הלכה למעשה, כל פרויקט בשיטת עבודה זו על-מנת לספק שירות מקצועי ומוצר תכנוני איכותי ומתקדם".

לדברי קרין, העבודה ב- BIM היא הרבה מעבר לאספקט ביצועי-טכני, למעשה מדובר ב- "MINDSET בימי", שמהותו חשיבה המייצרת תכנון מתוך אוריינטציה ביצועית וראיה רחבה. ראיה כזו מבטיחה איכות גבוהה של תוצר, יכולת לצפות בעיות בזמן ומניעת פתרונות אד-הוק יקרים בשלבי הביצוע.

"BIM היא מתודולוגיית עבודה שמייצרת מודל תלת מימדי של המבנה, שממנו ניתן לגזור כל אינפורמציה בכל רובד עבור בעלי העניין השונים, בין היתר: תכניות בנייה ומערכות, הדמיות, כתבי כמויות, מידע על אלמנטים טכניים לצורך ייצור ועוד. כמו-כן המודל מאפשר ניהול מולטי דיסציפלינרי, כולל בדיקת סופרפוזיציות, התנגשויות וניהול D4 של הפרויקט", מסבירה קרין.

"בעבודתנו כמתכננים כוללניים אנו שמים דגש על שלושת ה-C: Coordinate, Communicate & Collaborate. המשמעות היישומית היא שאנחנו משתמשים במערכת הענן של ה- BIM360 על-מנת לאפשר עבודה בצורה מונגשת ומתוקשרת בין המתכננים השונים, תוך שיתוף פעולה בין מנהלי המודלים במשרדים ויצירת מערכת בקרה, תכנון וניהול משימות. מערכת זו מאפשרת רמות חשיפה שונות למעורבים בפרויקט ויוצרת סדר ניהולי, כאשר הלקוח הוא "שותף- צופה" בזמן אמת בעבודת התכנון.

קרין קוזלובסקי-פוטשצילום: סמדר כפרי

"פוטש אדריכלים" הוא משרד משפחתי שהוקם על-ידי אביה של קרין, שמוליק פוטש, לאחר שותפות קודמת, ארוכת שנים שהסתיימה. כיום מנהלים את המשרד בשותפות קרין ושמוליק, והוא מונה עשרה אדריכלים העוסקים בכל תחומי התכנון האדריכלי ואף משמשים כמנהלי התכנון (מתכננים כוללניים) בפרויקטים רבים עבור המגזר הציבורי והמוסדי. ליבת העיסוק של המשרד היא תחום התכנון האדריכלי, בדגש על מבנים בעלי מורכבות פונקציונאלית, מעבדות מחקר ופיתוח, מבנים ומתקנים לוגיסטיים ומבני ציבור שונים.

עוד מסבירה קרין, שבזכות אימוץ BIM כשיטת העבודה במשרד, עברו כל העובדים הכשרה מתאימה וכולם שולטים בתוכנת REVIT, המצריכה מיומנות גבוהה בהרבה מזו של עבודת השרטט המסורתית. מסיבה זו, גם בבחירת השותפים שלהם לפרויקטים בכל סדר גודל, ייבחרו תמיד בעלי מקצוע הבקיאים בעבודה בתוכנה. "העבודה על כל פרויקט ב- BIM אינה מתבצעת בטור, כך שכל האילוצים והמגבלות מטופלים במקביל. הליך עבודה זה מהווה יתרון עצום גם בכל הנוגע לחיסכון במשאבים וצמצום טעויות, נושא קריטי במבנים מורכבים".

תכנון מעבדות בכלי BIMצילום: באדיבות החברה

כחלק מהעלאת איכות התכנון, בפוטש אדריכלים שמים דגש על מספר עקרונות בעבודה עם BIM: רקע תכנוני של מדידה תלת מימדית, המבוססת על טכנולוגיה של ענן נקודות- מאפשר דיוק ואמינות בהבנת הסביבה הקיימת; מידול של כל הדיסציפלינות בדגש על מערכות טכניות אשר דורשות נפחים גדולים בבניין; מחויבות לעבודה אחידה בתלת מימד לצורך שמירה על סטנדרט וניהול התנגשויות אמיתי; בדיקות אקלימיות ומידול תאורה; הפקת תוכניות עבודה מפורטות ישירות ממודל ה-BIM, המאפשרת עדכון מהיר של שינויים ומונעת טעויות.

הטכנולוגייה תומכת בנוסף גם בניהול אחזקת המבנה על מערכותיו וכוללת בתוכה מודולים המאפשרים חיסכון אנרגטי, בקרת תפעול וטיפול ואחזקה של מערכות ומתקנים. בגמר הביצוע מקבל הלקוח מודל אחזקה שמאפשר ניהול המבנה על כלל מערכותיו, הכולל בין השאר: התראות בזמן אמת על תקלות וזמני טיפול ואחזקה למערכות השונות.

כלי התכנון הדו-מימדיים אינם מותאמים מספיק לתהליך התכנוני של פרויקטים בימינו, כיוון שהם מרובי מערכות ודיסציפלינות תכנוניות ולעיתים בעלי צורניות מורכבת. ה- BIM מאפשר ארגון וניהול מיטבי של הפרויקט, שמירה על איכויות עיצוביות ותכנוניות גבוהות, תוך מתן מענה למורכבות של עולם הבניה העכשווי. זהו למעשה מעבר משרטוט ממוחשב לתכנון מרחבי ורב מימדי.

פוטש אדריכלים
פרופ' שור 7, תל אביב
טלפון: 03-5463527
מעבר לאתר >>

-----------------

nullחברת פרסייס הנדסה – תכנון רב מערכתי ותיאום מערכות לתעשיות עתירות ידע

פרסייס הנדסה מתמחה באפיון, תכנון והקמה של מפעלים, מעבדות, חדרים נקיים, תשתיות, מערכות, ומתקנים לתעשיות עתירות ידע - מדעי החיים (ביוטכנולוגיה, מכשור רפואי, פרמצבטיקה, כימיה, וכד'), תעשיות ביטחוניות, אופטיקה ולייזרים, מיקרו-אלקטרוניקה וננו טכנולוגיה ועוד, תוך דגש על תכנון רב מערכתי ותאימות לתקינה ולדרישות המחמירות ביותר. החברה הוקמה בשנת 1997 על-ידי אבי רכס, המשמש כמנכ"ל והמהנדס הראשי, ומאושרת לתכנון רב מערכתי בכל העולם, מטעם חברות רב לאומיות מהגדולות בתעשייה העולמית.

"אנחנו מחזיקים In-House במקצועות הליבה בתחומי תכנון תשתיות ומפעלים, לרבות - אדריכלות, תכנון מיזוג האוויר, תכנון החשמל המכשור ובקרה, ותכנון הצנרת התעשייתית. כחלק מפעילות התכנון הרב מערכתית, משלב התכנון המקדמי, דרך תכנון אב, פרוגראמות, תכן מפורט, ועד תכנון וביצוע, אנו משלבים ידע והבנה עמוקה בתהליך, ברגולציה ובוולידציה, ומגובים בשיטות אנליטיות מתקדמות, במידול (BIM), ובתיאום מערכות (סופרפוזיציה) תלת מימדית של מערכות מורכבות. כמו כן, תיאום המערכות שלנו נשען על ידע וניסיון רב שנים בתכנון המערכות עצמן.

דוגמה לתיאום מערכות רבות במבנה מורכבצילום: באדיבות החברה

"כמי שהיו מראשוני המשתמשים בתכנון ממוחשב, פיתחנו במשך שנים רבות כלים ממוחשבים ייעודיים מהמתקדמים בעולם, המאפשרים לנו לספק תכנון מיטבי, תכניות תלת מימד מפורטות וממודלות ותיאום מערכות בכל מקצועות התכנון. בנוסף, כלים אלו מאפשרים לצמצם את אי הוודאות והפערים בין כתבי הכמויות בשלב המכרז לכמויות בפועל בשלב ההקמה לרמות נמוכות ביותר, וכך לאפשר ללקוח שקט נפשי ולהקנות לו בטחון", מציין ערן גרובר סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת פרסייס הנדסה ובעל ניסיון של כ- 30 שנים בפיתוח עסקי, בשיווק ובפיתוח של מוצרים טכנולוגיים מתקדמים.

אתה יכול לתת דוגמה לתיאום מערכות?
"תיאום מערכות, או סופרפוזיציה, מאפשר כבר בשלב התכנון למצוא פתרונות לבעיות שבעבר עמדו לפתחו של הקבלן המבצע בשטח, כאשר לעתים קרובות התיאום בין קבלני המשנה במקצועות השונים מוטל על מפקח ההקמה בשטח. כך למשל, אם מיקום תעלות מיזוג האוויר נקבע בשטח על-ידי קבלן מיזוג אוויר אשר נכנס לאתר ההקמה ראשון, נאלצים קבלני החשמל או הצנרת, אשר הגיעו אחריו, להתאים עצמם למצב שהכתיב קודמם, גם אם הפתרון שננקט אינו מיטבי. היכולת לבצע את התיאום בין כל המערכות בשלב התכנון, ולהציג אותן באופן ברור ומפורט בתכניות העומדות לרשות הלקוח וקבלן הביצוע, חוסך תקלות וצורך ביוזמות לפתרון בשטח ועל-ידי גורמים שאינם תמיד הגורמים המתאימים. עוד מאפשרות תוכניות תיאום מערכות מפורטות, להכין חלקים מהמערכות באתרי היצרן ולהגיע לאתר עם כל החלקים במידות הנכונות, להרכיב ולבצע באופן פשוט וללא ניגודי עניינים עם מקצועות אחרים".

הדמיה המבוססת על תיאום מערכות, כחלק מתיק התכנון לפני שלב הביצועצילום: באדיבות החברה

כיצד תיאום מערכות יעיל ושילוב של תוכנות ממודלות תורם לתהליך?
"אם ניקח כדוגמה תכנון של מפעל מורכב, העבודה שלנו מתחילה לרוב באפיון מדוקדק של צרכי הלקוח, שעל פיו אנחנו מספקים פרוגרמה עדכנית, על מנת שהתכנון המפורט יתאים לצרכי הלקוח מבחינה פונקציונלית, תהליכית ורגולטורית. משם אנחנו ממשיכים בתכנון מפורט של כלל המערכות - ממערכות מיזוג האוויר, מערכות החשמל המכשור והבקרה, הצנרת התעשייתית ועוד. כך לדוגמה, סיימנו לא מזמן תכנון מושלם של מפעל מורכב של חברת ענק בינלאומית שכלל מכלול רב של מערכות שונות, עבורם ביצענו גם את תיאום המערכות. איכות התכנון המדוקדק ותיאום המערכות, סייעה להפחית משמעותית את עלויות ההקמה, תוך עמידה בלוחות הזמנים המקוריים על אף מגבלות הקורונה".

פרסייס הנדסה
המייסדים 86, אבן יהודה
מעבר לאתר >>
טלפון: 09-7411133
לכתובת המייל >>