פרויקט אמות גבעתיים: חלוץ בבנייה ירוקה מאופסת אנרגיה

חברת אמות השקעות פרצה דרך כראשונה והיחידה בישראל שיזמה מגדלי משרדים בתקן LEED PLATINUM, התקן הגבוה והיוקרתי בעולם לבנייה ירוקה. כעת מסמנת אמות את היעד הבא: בניין מאופס אנרגיה

שירה עדן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיית אמות גבעתיים: VIEW POINT
הדמיית אמות גבעתיים: VIEW POINT
שירה עדן
תוכן שיווקי

"הדבר היפה בקיימות הוא שזה WIN WIN: מצד אחד מהלכים של תשתיות שמייצרות תועלת סביבתית אדירה, ומן הצד השני יכולת לייצר סביבות עבודה בלתי רגילות, שחברות בינלאומיות וישראליות יודעות להעריך ומבקשות לעצמן את החללים האלה, חללים שבסוף הם יותר נוחים, יותר בריאים ויותר פרודוקטיביים", אומר אדריכל חן שליטא, מנכ"ל ומייסד אלפא פרויקטים ירוקים. "זה מראה לנו את הכיוון לפתרון משבר האקלים, יצירת סביבות עבודה נוחות, שיהיו מיטיבות מבחינת התפקוד הסביבתי שלהן. היום בארץ חברת אמות, שאימצה אסטרטגיית פיתוח בת-קיימא, היא המובילה בתחום".

הדדליין: עוד תשע שנים

מדינת ישראל לוקחת חלק פעיל במחויבות העולמית לצמצום פליטות הפחמן ולפתרון משבר האקלים, כאשר היעד לשינוי עמוק ומהותי הוא בסך הכל תשע שנים. "זה אומר שצורת הבנייה הולכת להשתנות דרמטית, כשהיעד הוא 2030. ישראל לקחה מחויבות לאפס את פליטת הפחמן מבניינים כך שיהיו מאופסי אנרגיה", מסביר שליטא, "בניין כמו בניין אמות גבעתיים, שהוא מאופס אנרגיה, צורך מעט אנרגיה בתכנון ובהקמה שלו, ואת האנרגיה שהוא כן צריך, דוגמת חשמל וכו', הוא מפיק ממקורות מתחדשים - זה אומר שבשעות מסוימות של היממה, בלילה למשל, הוא צורך חשמל מהרשת, ובשעות אחרות ביממה, למשל בצהריים, הוא תורם אנרגיה לרשת, כך שהמאזן שלו חיובי.

הדמיית אמות גבעתיים: VIEW POINT

"לפני 10-15 שנים האפשרויות האלו נתפסו כמדע בדיוני, כולל בישראל. זה הכיוון שאליו כל הבניינים צריכים להגיע עד 2030. זה בעוד תשע שנים, ממש מעבר לפינה".

אמות גבעתיים: בשורה לקיימות

בניין אמות גבעתיים (הבניין המתחדש של בית פלאפון לשעבר) עתיד להיות חלוץ מוביל בתחום בניינים מאופסי אנרגיה ובניין שמאפס את הפחמן הגלום שלו. התכנון נעשה בשנה האחרונה בהובלת משרד האדריכלים Sasaki Architects בשיתוף פלג אדריכלים ואלפא פרויקטים. העבודה שנעשתה בפרויקט היא ייחודית ואינטגרטיבית, "התכנון נעשה מתוך הכיוון של תפקוד הבניין מצד אחד, שצריך להיות מאוד חסכוני במשאבים, ומצד שני צריך להציע סטנדרטים של איכות חללים, נוחות תרמית ונוחות ויזואלית בלתי מתפשרת. הדברים הללו לא עומדים לבד, אלא חיים אחד לצד השני. זה הדבר היפה בקיימות. מה שנעשה בבניין אמות גבעתיים מבחינת תכנון הוא שניתן ליצור או לתכנן בניין שהוא מאוד אחראי מבחינה סביבתית וגם להגיע לתוצרים הגבוהים ביותר הניתנים בנושא של נוחות ובריאות".

אנרגיה מכל החזיתות

מהלך התכנון שהוזכר הביא לפיתוח שפה אדריכלית וצורנית חדשנית ביותר, שבבסיסה חזיתות שעושות מספר פעולות בו בזמן. "החזיתות מכוונות בצורה מאוד ספציפית לאופטימיזציה של ייצור חשמל מהשמש מבחינת זווית הקרניים שפוגעות בהן. במקביל הן מייצרות הצללה על משטחי הזכוכית כך שהזכוכית הטבעית תהיה מאוד שקופה, דבר שייתן מראה ייחודי בשעות הערב ובשעות היום יכניס כמויות גדולות של אור יום, מה שמאוד חשוב לבריאות ולפרודוקטיביות של העובדים".

הדמיית אמות גבעתיים: VIEW POINT

מעיון בהדמיות של הבניין ניתן לראות שכל החזיתות יוצרות אנרגיה מתחדשת - החזית הדרומית, המערבית, המזרחית וגם הגג. בניין אמות גבעתיים מתקדם במסלול להסמכה הגבוהה בעולם לבנייה ירוקה - LEED Platinum, הקובע קריטריונים מחמירים לשמירה על נוחות ובריאות העובד תוך הקטנת עלויות תפעול ושמירה על הסביבה.

"תחום הפחמן הגלום, שכולל כרייה, הובלת חומרים וייצור המלט, הוא תחום שבו גם היעדים הבינלאומיים של איפוס פחמן בשרשרת החומרים מכוונים לשנת 2030. יתרה מכך היעד הנוסף הוא שעד 2050, כל הבנייה הקיימת תהיה מאופסת פחמן, וזה אתגר אדיר", אומר שליטא. כך גם בתחום הפחמן הגלום בניין אמות גבעתיים הוא לא רק חלוץ אלא ממש מביא בשורה: נעשה מאמץ אדיר על ידי היזם וצוות התכנון להשאיר את השלד הקיים. על ידי כך, הרוב המכריע של פליטות הפחמן - כ-75 אחוז - מצטמצמים, כיוון שהקונסטרוקציה כבר קיימת. "זה דבר מאוד חסכוני סביבתית, וגם מהווה דוגמה לכיצד ניתן לבנות עם חזון סביבתי נכון".

תהליך נוסף שיתקיים בבניין הוא מציאת שוכר לבניין עצמאי של כ-17,500 מ"ר עם קומות גדולות ויעילות בשטח של 2,500 מ"ר, שגם בפעילות השוטפת שלו הבניין ישמור על היותו בניין מאופס אנרגיה, אם זה יושג זו הצלחה בקנה מידה בינלאומי. "כדי להגיע לאיפוס אנרגטי בבניין מהסוג הזה, יש צורך לגשת לזה משני כיוונים, גם מכיוון התשתית כמובן וגם מכיוון המשתמש בתוך החללים המושכרים. השטחים הציבוריים בבניין אמות גבעתיים כמובן יהיו מאופסי פחמן", מציין שליטא.

אמות: מובילה בבנייה ירוקה

חברת אמות היא חלוצה בבנייה ירוקה ובבניית מגדלי משרדים בהסמכה של LEED Platinum. כך יש לציין את מגדל אמות אטריום ברמת גן, שהוא מגדל המשרדים הראשון שקיבל הסמכת LEED Platinum, מגדל ToHa בתל אביב הגיע גם הוא לדירוג החשוב, וקמפוס אמות בחולון, שעתיד לקבל את ההסמכה LEED Platinum כבר בחודש הקרוב. שיתוף הפעולה הצמוד בין חברת אמות ואלפא פרויקטים - חברה שעוסקת במדע הבנייה, חלוצה בישראל בבניינים מאופסי אנרגיה ומובילה את תחום הבנייה הירוקה בישראל ובשבע מדינות באירופה ובאפריקה - הוליד מספר פרויקטים מצליחים מאוד, וכבר בעתיד הקרוב ניתן יהיה לראות פירות נוספים של שיתוף הפעולה בתחום בנייני ה-"LEED" והבנייה הירוקה בישראל.

למידע נוסף לחצו כאן >>