זכוכית חכמה: נהנים מאור השמש, שומרים על פרטיות והיגיינה

הזכוכית החכמה של חברת סמארט פילמס מבוססת על טכנולוגיה המאפשרת לכם להחליף בין מצבי שקיפות או פרטיות (גוון לבן פנינה) בקלות ובאלגנטיות, ללא צורך בווילונות או צלונים מכניים

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדרי ישיבות במשרדי צמח המרמן במגדלי הארבעה תל אביב
חדרי ישיבות במשרדי צמח המרמן במגדלי הארבעה תל אביב צילום: רונן כרם
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

כולנו רוצים חלונות רחבים ושטופי אור, כאלו שיכניסו אלינו, לבית או למשרד, את אור השמש הטבעי והבריא ויאפשרו לנו ליהנות מהנוף הנשקף אל החוץ. מחקרים אף הוכיחו שחשיפה לאור טבעי גורמת למצב רוח טוב יותר, למינימום מחלות ובמקומות עבודה גם לפחות היעדרויות.

חדרי ישיבות במשרדי צמח המרמן במגדלי הארבעה תל אביב צילום: רונן כרם

העניין הוא שחלונות גדולים משמעותם לא אחת, פגיעה בפרטיות או לחילופין קרינת אור רבה מדי הגורמת למעין אפקט חממה בחדר. במקרים כאלו הפתרונות הנפוצים יותר מגיעים בדמות וילונות או צלונים עם מנועים מכניים קטנים בין הזכוכיות. מעבר לסרבול הבסיסי שיש באלמנטים הללו, כמו גם התחזוקה השוטפת הגבוהה, הרי שהם מביאים איתם גם היגיינה לקויה (חישבו על כמויות האבק האדירות שהווילונות שלכם צוברים בבית או במשרד). במקרים מסוימים הם אף מונעים מאיתנו את ההנאה מאור השמש או ממראה הנוף הנשקף מהחלון.
אחד הרעיונות היותר מעניינים בהקשר הזה פותח כאן בישראל בחברת סמארט פילמס. מדובר בעצם על זכוכית חכמה שנקראת גם זכוכית מתחלפת או זכוכית חשמלית. זכוכית זו משתנה בלחיצת כפתור מזכוכית אטומה-חלבית לזכוכית שקופה. שם המשחק הוא פשטות ואלגנטיות.

הפתרון הגאוני מיושם בהצלחה בארץ ובחו"ל בין היתר בבתי מלון, בבתי חולים ומרפאות, חדרי ישיבות, משרדים ודירות מגורים. ואפילו תוכלו למצוא אותו בליינים היותר יוקרתיים של מותג הרכב לקסוס. הזכוכיות החכמות מכילות שכבה מבוססת כימיה, המאפשרת לשנות את שקיפות או דרגת כהות הזכוכית, תוך שמירה על מעבר אור טבעי.

טכנולוגיית הייצור הייחודית NCAP PDLC
במצבה הבסיסי, ללא חשמל, הזכוכית הינה חלבית, קרי אור עובר דרכה אך הוא נשבר במוקד הזכוכית ומתפזר. בחיבור לחשמל הזכוכית החכמה הופכת לשקופה. השקיפות עומדת על כ-90% וניתן להפעיל אותה ע"י מתג קיר, שלט רחוק ומערכת שליטה ובקרה. המוצר של סמארט פילמס מייצג איכות ואמינות אשר הושגו בזכות טכנולוגיית הייצור הייחודית NCAP PDLC וייצור חומרי גלם בלעדיים, שכן מוצרי המדף הקיימים אינם מיטביים עבור ייצור זכוכית חכמה.

טכנולוגיית NCAP PDLC מחייבת אמנם תהליכי ייצור מורכבים, לרבות זמן ייצור ארוך, יחד עם זאת יתרונה הגדול נובע מכך שהיא מבוססת מים המתאדים בסיום תהליך הייצור, כך שהמוצר שמתקבל הוא יציב ואמין מאוד. זאת בניגוד לטכנולוגיות אחרות, שהן קלות לייצור לאור השימוש בממיסים כימיים (Solvents), אך מאידך המוצר שמתקבל חשוף לריאקציות כימיות על פני זמן הבאות לידי ביטוי בשינויי גוון, בועות, היפרדות שכבות וכו׳.

פתרונות חכמים למגוון שימושים
לאור ייעול תהליכי הייצור התחוללה בשנים האחרונות מהפכת מחירים בשוק המאפשרת לשלב את הזכוכית החכמה בכל בית כמחיצה חכמה בין חדר הורים לחדר רחצה. בכך משתדרג הבית לרמת פרימיום. כאמור פתרונות הזכוכית החכמה של החברה משמשים בתים פרטיים, משרדים, מרפאות, בתי מלון, חנויות מסחריות, בתי חולים וכיו"ב. פרויקט הדגל של החברה בישראל הינו מלון ממילא בירושלים, אשר הושק בשנת 2009, בו הותקנו 820 זכוכיות חכמות כמחיצות הפרדה בין חדר הרחצה לחדר השינה בכל חדרי המלון.

דוגמה לפרויקט משרדים הוא חדר הישיבות המרכזי של חברת הבנייה צמח המרמן במגדלי הארבעה בתל אביב. הזכוכיות החכמות מחוברות ונשלטות ע"י מערכת משרד חכם וכאשר מתנהלת ישיבה ונדרשת פרטיות, בלחיצת כפתור אחת המקרן יורד מהתקרה, מסך ההקרנה נפתח והזכוכיות עוברות למצב פרטיות תוך פחות משנייה. מאידך, כאשר חדר הישיבות אינו בשימוש, ניתן בלחיצת כפתור להחזיר את הזכוכיות החכמות למצב שקוף על מנת ליהנות מהנוף המדהים ולהחדיר את אור היום הטבעי פנימה לרווחת הWell-being של המשרד. יתרה מכך, ניתן להקרין על הזכוכית מצד אחד ולצפות בה מהצד השני. כמו כן אפשר להשתמש בה כלוח מחיק לכתיבה ולשלוט בה על ידי מתג קיר, שלט רחוק ובאופן דיגיטלי על ידי בית חכם".

חומר אנטי בקטריאלי
הזכוכית החכמה היא חומר אנטי בקטריאלי כך ששימוש בה כחלון או כמחיצה בין אזור המשרדים לחדרי הטיפולים מהווה יתרון בסיסי גדול בסקטור הרפואי. באופן כללי, וילונות ידועים כאחד מגורמי הזיהום הגדולים ביותר בבתי חולים ובמרפאות כיוון שהם סופגים בקטריות, לכלוך ואבק, והזכוכיות של סמארט פילמס פותרות את הבעיה. בנוסף לכך, מדובר על טכנולוגיה שנמצאת בתוך הזכוכית עצמה כך שאפשר לנקות אותה כמו כל זכוכית אחרת ולהגדיל את רמת ההיגיינה בחלל החדר. כך שמדובר פה על שילוב של היגיינה מוגברת עם צמצום התחזוקה הקשורה לניקוי הווילונות.

טכנולוגיה כחול-לבן
בגלגולה הראשון סמארט פילמס עסקה בפיתוח וייצור של הטכנולוגיה אך כיום הייצור עצמו, המבוסס על טכנולוגיה כחול- לבן, עבר ליפן ולסין והחברה מתנהלת כחברת פרויקטים אשר מעניקה ללקוחותיה פתרון מלא של ייעוץ, התאמת מוצר והתקנה.

מוצרים נוספים
* מדבקה חכמה לפרטיות - במקרים בהם כבר מותקנת זכוכית מוצעת מדבקה חכמה להדבקה על גבי הזכוכית הקיימת.
* זכוכית בידודית חכמה לפרטיות - לשימוש כזכוכית חוץ לשליטה על פרטיות בלחיצת כפתור.
* זכוכית חכמה מתכהה להצללה - לשימוש בקירות מסך. ניתן לשלוט במעבר האור דרכה משקיפות להחשכה על ידי מתח חשמלי נמוך, והזכוכית מייתרת את כל פתרונות ההצללה, וילונות ותריסים.
* עדשות חכמות מתכהות - פיתוח בהתאמה אישית של עדשות מתכהות ע"י מתח חשמלי. מיועד למשקפי סקי, משקפי מציאות רבודה, משקפי שמש, מגן שמש לרכבים ועוד.

לאתר סמארט פילמס