ליווי משפטי לעסקים: איך נמנעים מהסתבכויות מול ספקים, לקוחות ועובדים?

גם בעלי עסקים קטנים ובינוניים יכולים לקבל מחלקה משפטית עם ייעוץ מלא ומקיף, מבלי להקים כזאת: כך זה עובד

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עורכי דין יושבים סביב שולחן
ליווי משפטי לעסקיםצילום: shutterstock
גליה היפש
תוכן שיווקי

בעלי עסקים רבים מתמודדים, בפרט בימים אלה של משבר הקורונה, עם לא מעט סוגיות משפטיות מול עובדים, ספקים, נותני שירות ולא פעם גם לקוחות. אותם בעלי העסקים, שממילא מתמודדים עם פעילות שוטפת מאוד אינטנסיבית, עלולים להסתבך ולהיגרר להוצאות מיותרות ולהפסדים במקרה שאינם מלווים באנשי מקצוע המיומנים בטיפול בסוגיות משפטיות.

מי שמכירים מקרוב את האתגרים והבעיות שעמם מתמודדים בעלי העסקים הקטנים והבינוניים הם עורך הדין עמית לויתן ועורכי הדין עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות'.

עורך הדין עמית לויתן: ליווי משפטי בריטיינר חודשי לעסקים קטנים ובינוניים

על הקשיים הרבים שאיתם מתמודדים בעלי העסקים, מעיד בין היתר סיפורו של בעל מסגרייה, המספק שירות למבנים וקונסטרוקציות גדולות, שקיבל תביעה מאחד העובדים שלו ובמקביל התמודד עם ניסיון להתעמרות מצד קבלן גדול, שקיזז לו מהתשלום נקבע ביניהם על פי ההסכם. בנוסף, אותו בעל מסגריה נדרש להתמודד עם בקשות לקבלת היתרים ורישוי עסקים.

בעל המסגרייה הבין שהוא חייב להקים מחלקה משפטית שתתמודד עם כל הסוגיות וההסכמים מול הספקים מצד אחד ועם הלקוחות מצד שני, תוך הדיפת תביעות נגדו וגיבוש תביעות מצדו בכל הקשור לרישוי עסקים.

במקום להעסיק יועץ משפטי בעלות שכר גבוהה, יצר בעל המסגרייה מחלקה משפטית שלמה בפחות משכר מינימום: הוא שכר את עורך הדין עתיר הניסיון עמית לויתן המעניק שירות לעסקים קטנים ובינוניים בריטיינר חודשי. כיום מקבל אותו בעל עסק את כל השירותים המשפטיים הניתנים בתחומי המשרד, לרבות הכנת הסכמים או בדיקת הסכמים המוגשים אליו, כתיבת כתבי טענות, אימותי חתימות ותצהירים ועוד, ללא שום הוצאות נוספות הכרוכות בהעסקת עורך דין שכיר, כמו תנאים סוציאליים.

"כל מסמך משפטי עובר דרכנו". עו"ד עמית לויתןצילום: גיל דור

"מאז שהוא איתי כמות התביעות נגדו ירדה פלאים, הקבלנים הגדולים כבר לא מקזזים מולו מהר כל כך. הרווחים עלו, ההוצאות קטנו והנה אנחנו כבר למעלה משש שנים ביחד", מסביר עו"ד לויתן. "ועוד נמשיך לצעוד יחדיו להצלחה, כי הצלחה שלו היא גם ההצלחה שלי".

עד כמה הייעוץ המשפטי לעסקים חשוב גם בתקופת הקורונה?
"חשוב מאוד. לקוח שלנו במשרד החליט לקנות פעילות עסקית של מישהו שנקלע לקשיים בגלל משבר הקורונה, שהרי תקופת המשבר היא גם תקופה של הזדמנויות. תוך כדי רכישת הפעילות הוא התייעץ איתי על ההשלכות המשפטיות, וראינו שאלה נוגדות את העסק המקורי שלו. הוא לא יכול לאחד בין העסקים ולהמשיך את הקשר ביניהם, ולכן הוא יצטרך להקים ישויות משפטיות שונות, שישרתו אותו בעתיד. אם לא היה מתייעץ איתי מראש, היה נאלץ לשלם מחיר הרבה יותר גבוה בהמשך".

משרד עורכי הדין לויתן עמית הוא משרד אזרחי-מסחרי העוסק בתחומים של גישור, בוררות, לשון הרע, דיני עבודה, חוזים והסכמים מסחריים, צוואות והסכמי ממון. מדובר במשרד בוטיק שאינו עובד בשיטת "פס ייצור", כאשר עו"ד לויתן שואף לקצר תהליכים ביורוקרטיים עבור לקוחותיו, ולהעניק שירותים משפטיים ברמה הגבוהה ביותר, באופן מקצועי, סבלני ומהימן, מתוך היכרות אישית ומחויבות מתמדת לכל לקוח, קטן כגדול.

מדוע אדם המקים עסק זקוק גם הוא לליווי משפטי צמוד?
"הוא זקוק לליווי בכל הליך רישוי עסקים. עליו להחליט האם להירשם בחברה בע"מ או עוסק מורשה ומה ההשלכות של כל בחירה. כל הסכמי העבודה וההזמנות צריכים להיות מגובים במסמכים משפטיים, וכך גם הסכמים עם לקוחות. אם הוא שוכר עובדים, הוא חייב לפעול לפי הסכמי דיני עבודה. אם בעל עסק רוצה לעשות לעצמו קידום בגוגל, הוא חייב ייעוץ משפטי בכל נושא הוצאת לשון הרע. למעשה, כל תחום שבו יש קשר עם ספקים, עובדים, לקוחות או רשויות – נדרשת מחלקה משפטית".

"עבור סכום חודשי לא גדול במיוחד כל בעל עסק קטן ובינוני יכול להקים לעצמו מעין 'מחלקה משפטית'", מוסיף עו"ד לויתן, "המשמעות היא שכל מסמך משפטי של העסק עובר דרכנו. לעסק קטן או בינוני אין יכולת להחזיק יועץ משפטי במשרה מלאה, לכן נוסד מבנה הריטיינר. בשנה הראשונה להקמת העסק זה יכול להיות ממש קריטי וההבדל הדק בין הצלחה לכישלון".

ליצירת קשר:
טלפון במשרד: 09-7668377
טלפון נייד עו"ד עמית לויתן: 050-4433919
למעבר לאתר >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
לפנייה במייל >>

בשיתוף עו"ד עמית לויתן

__________________

עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות': ליווי לכל סוגי העסקים

ניהול משברים, סכסוכים מסחריים בבית המשפט, עריכת הסכמים להתקשרויות עם ספקים, רכישות נדל"ן מסחרי, דיני עבודה, הסכמי מייסדים והסכמי שותפים, חלוקת מניות והגנה על קניין רוחני – הם רק חלק מהסוגיות עימן מתמודדות חברות. ליווי משפטי שוטף מרגע הקמתה של החברה הוא הכרחי לצמצום החשיפה לתביעות ולשמירה על מוניטין החברה.

משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות', מעניק לחברות פרטיות וציבוריות מעטפת משפטית כוללת המכסה את כל הסוגיות המשפטיות עימן הן מתמודדות. ממשרדם הממוקם בכיכר המדינה בתל אביב, מספרים שותפי המשרד, עורך הדין צבי הלפגוט ועורך הדין שי אדרי, על חשיבות הליווי המשפטי, על הסכנות העומדות בפני החברה ועל כוחה של משפטנות מונעת.

"מעטפת משפטית מותאמת לכל חברה". עו"ד צבי הלפגוט ועו"ד שי אדריצילום: ארקדי ברונשטיין

"כאשר פונה אלינו חברה אנחנו קודם כל לומדים את הצרכים המיוחדים שלה ולאחר מכן אנו מציעים לה מעטפת משפטית מותאמת בצורה מדויקת רק בשבילה. מעטפת הכוללת את כל מגוון הפעולות והשירותים המשפטיים הנחוצים לה, משלב ההקמה והלאה לרבות הסכמי מייסדים, הסכמי העסקה ונהלים להתנהלות מול עובדים, ייצוג בעסקאות מכר נדל"ן, התקשרויות עם ספקים חיצונים, נהלים ליצירת סביבת עבודה בטוחה ללא הטרדות מיניות והתנכלות, פתרון סכסוכים מול חברות אחרות, עריכת הסכמי מקרקעין מסחרי, הגנה על קניין רוחני וליטיגציה מסחרית. היתרון שלנו כמשרד עורכי דין בעל ותק וניסיון רב בייצוג חברות בסכסוכים מורכבים הוא במומחיות שצברנו בכל אחד מתתי התחומים המרכיבים את העולם המסחרי."

לא מוכרים מוצר משפטי –מעניקים שירות משפטי

לדברי עורך הדין שי אדרי, הייעוץ המשפטי נחוץ כבר בשלבי ההקמה של החברה וזאת כדי להגן על החברה מבעוד מועד מפני בעיות עתידיות העלולות לצוץ. "לדוגמה יש להתייחס כבר בהסכם המייסדים לזכויות העובדים העתידיים בחברה. חשוב לסכם את עניין האופציות כבר בשלב הזה כדי למנוע מראש סכסוכים בין בעלי המניות. בנוסף, חברות רבות אינן מגנות על עצמן מפני תביעות של עובדי קבלן להכרה בקיומם של יחסי עובד ומעסיק בדיעבד. הן סבורות שלא חלים בינן לבין עובדי הקבלן יחסי עובד ומעסיק, אולם הדבר אינו כך ורבות הן התביעות שמתקבלות חרף העובדה כי מדובר היה בעובד שהועסק בחברה כקבלן עצמאי. על כן, יש לצמצם את החשיפה לתביעות שכאלה כבר בתהליכי ההתקשרות הראשונים עם הקבלן העצמאי. אחד מפסקי הדין התקדימיים שהיינו שותפים לו הוא פסק דין בתיק נגד רשות מקומית שדן בהכרה בדיעבד של יחסי עובד ומעסיק. מדובר בפסק דין תקדימי שניתן בהרכב של תשעה שופטים בבתי הדין הארצי לעבודה. פסק דין זה הוזכר אף בימים האחרונים במסגרת תביעה שהוגשה מטעם שליחי וולט להכרה בקיומם של יחסי עובד ומעסיק. ההבנה שלנו כיום היא שיש לבחון את כלל המערכת ההסכמית בחברה על מנת לצמצם חשיפה בפני תביעות עתידיות ובמידה ואנו מזהים קשיים בהתנהלות, אני נפעל לעריכת הסכמים חדשים על מנת ליצור הגנה מיטבית עבור החברה".

"הליכים משפטיים בדרך כלל אינם טובים לעסקים", מסביר עורך הדין צבי הלפגוט. "גם אם בסופו של דבר החברה מנצחת, עדיין יש פגיעה תדמיתית, יש עלויות משפט, ולעתים ההליכים המשפטיים אורכים שנים. אנו מאמינים במשפטנות מונעת שמצמצמת מראש את החשיפה לתביעות משפטיות ומאפשרת לחברה להתמקד בפיתוח העסק. אם זאת, היה ואין מנוס מהליך משפטי, נפעל בכל עוצמת הדין על מנת להגיע לתוצאה המשפטית המיטבית עבור לקוחותינו".

כפירמה שמתמחה בליטיגציה מסחרית, משרד עורכי הדין הלפגוט אדרי ושות' ייצג חברות רבות בערכאות השונות לרבות בתיקים גדולים ומורכבים, תביעות ייצוגיות, תביעות פירוק ותביעות שנידונו בבתי הדין לעבודה. "לזכותנו עומדים תקדימים משפטיים, ניסיון וידע רב שצברנו לאורך השנים הרבות בהן אנו עוסקים בליטיגציה. חשוב לגשת אל תיקי ליטיגציה מסחרית בראייה רחבה תוך בחינה והגדרה של המטרות שאנו רוצים להשיג במסגרת ההליך המשפטי", מסכמים השניים.

הלפגוט אדרי ושות', משרד עורכי דין ונוטריונים
כתובת: ה' באייר 64, כיכר המדינה, תל אביב.
לפנייה במייל >>
טלפון: 03-5663073
פקס: 03-5600231
למעבר לאתר >>
למעבר להרצאות על הטרדות מיניות בעבודה >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>

בשיתוף משרד עו"ד הלפגוט אדרי ושות'