מינוף של עשרות ואף מאות אחוזים: נצלו את התנודתיות בשווקים באמצעות מסחר בחוזה הפרשים

במקום להשקיע במניה ולחכות תקופה ממושכת בתקווה שערכה יעלה, אפשר לסחור בפשטות בהפרש המחיר עצמו (מה שמכונה Contracts for Difference - CFD או "חוזה הפרשים"). Plus500 מציעה CFD על מגוון מכשירים פיננסיים - לרבות מדדים, מניות, סחורות ומט"ח - עם מינוף אטרקטיבי לצד מנגנוני הגנה ייחודיים

גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסחר במניות
תנודתיות בשווקיםצילום: Photo by Chris Liverani on Unsplash
גיא רונן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

תנודתיות בשווקים פיננסיים אינה בהכרח בשורה טובה למשקיעים. אבל התזזית שאוחזת לאחרונה בשוק ההון, בשערי המטבעות, במחירי הנפט ובמדדים יכולה להיות הזדמנות מעניינת למסחר במכשירים נגזרים. אחד מהם, שהגיע לישראל מעט באיחור אך הופך בשנים האחרונות לנגיש ופופולרי, הוא חוזה הפרשים.

מסחר מתנהל בדרך כלל סביב נכסי בסיס. כשסוחר קונה מניה, הוא משקיע בחברה והופך לשותף ובעל זכויות בה. באופן דומה, כאשר רוכשים איגרות חוב, מספקים לחברה הלוואה כספית כדי ליהנות מהחזר עם ריבית. ב-CFD לעומת זאת, המסחר אינו באמצעות החזקת נכס הבסיס כי אם בהפרשים של מחירו.

נמחיש את ההבדלים בין סוגי המסחר בדוגמא הבאה: לרשותינו 10,000 שקלים זמינים למסחר.

במסחר רגיל, נשתמש בסכום זה לצורך פתיחת פוזיציית קנייה ("קנה") של חוזה עתידי על חבית נפט במחיר של $60. לאחר יממה, ובעקבות התחממות היחסים במפרץ הפרסי, מחיר חבית נפט עלה ב-2% לשער של $61.2 מה שמשקף לזכותינו אפשרות למימוש רווח של 200 שקלים (10,000*0.02).

לעומת זאת, מסחר ב-CFD מאפשר לנו לסחור בחוזה עתידי על נפט במינוף של 1:20, כלומר, נזדקק להשקעה של 500 שקלים בלבד, המהווים 5% משווי העסקה, בכדי לפתוח את אותה הפוזיציה.לחילופין, לו היינו משקיעים את כל 10,000 השקלים העומדים לרשותנו, במינוף של 1:20 על מחיר הנפט, הרי ששווי העסקה שיכולנו לפתוח היה 200,000 שקלים (10,000*20) וכתוצאה היינו יכולים להרוויח 4,000 שקלים (200*20). זהו רווח משמעותי של 40% על סכום ההשקעה.

נפט הינו רק אחד מהכלים הרבים האפשריים למסחר ב-CFD

בשני המקרים בהם סחרנו במינוף, מינפנו את פוטנציאל הרווח - פי 20 - והשגנו תשואה גבוהה יותר על אותו היקף השקעה, או תשואה זהה שדרשה היקף השקעה של סכום כסף נמוך יותר.יש להדגיש שבמסחר ממונף פוטנציאל הרווח הינו גבוה יותר אך כך גם פוטנציאל ההפסד.

יתרון נוסף של מסחר ב-CFD הינו האפשרות לפתוח פוזיציית מכירה בחסר ("מכור" או "שורט") על חבית הנפט מתוך ההנחה שמחירה ירד - וכך להרוויח גם בעת ירידת מחירים, מה שבמסחר רגיל מורכב יותר, פחות זמין ולרוב גם כרוך בתוספת תשלום.

נפט הינו רק אחד מהכלים הרבים האפשריים למסחר ב-CFD, לצד עשרות צמדי מט"ח (פורקס), סחורות, מדדים, ומניות. כך, ניתן לפתוח פוזיציית קנייה או מכירה על שווי המניה של Facebook או eBay, או על מדד ה-DAX30 בבורסת פרנקפוקט, מדד ה-S&P500, אשר מייצג את שוק המניות האמריקאי, צמד יורו ללירה שטרלינג (EUR/GBP) ועוד.

דילמת המימוש

Plus500, מהחברות המובילות בעולם בתחום ה-CFD - ואחת החברות הבודדות שיש לה רישיון להפעלת זירת מסחר בארץ - מאפשרת לסחור במגוון רחב של כלים מכל הסוגים שהוזכרו כאן, ומספקת גם כלי ניתוח חינמיים ומתקדמים, בצורת גרפים, אינדקטורים, התראות בזמן אמת, לוח-שנה כלכלי ועוד.

קרדיט: Plus500

כמו כן, Plus500 מעניקה הגנות ויתרונות נוספים לסוחר, כגון כלים תומכי החלטה, הוראות סטופ (Stop) ולימיט (Limit), וכן היעדר האפשרות להיכנס ליתרה שלילית - Negative Balance Protection.

בפלטפורמת המסחר של חברת Plus500 - שבעצמה נסחרת בבורסה הראשית של הבורסה לניירות ערך בלונדון, והינה חברה הנכללת במדד FTSE250 - אין חובה לממש את הרווח בתום יום המסחר. ניתן להשאיר את הפוזיציה פתוחה ליום הבא תמורת תוספת פרמיה (Overnight Fee), ובהתאם להגדרות המכשיר הפיננסי. בנוסף, קיימת אפשרות להגדיר מראש הוראת סגירה במחיר ספציפי (Stop Loss\Guaranteed Stop או Take Profit), כדי לשמור על רווחים שנצברו, או כדי למנוע הפסדים נוספים.

מסחר בחוזה הפרשים מתנהל כבר עשרות שנים בעולם ומהווה עד כמחצית מהיקף המחזור בשוק האמריקאי, וחלק נכבד מפעילות המסחר בבריטניה. בארץ הוא נתון לפיקוח מלא של הרשות לניירות ערך, עם מגבלות רגולטוריות מחמירות לעניין ניהול ושמירה על כספי הלקוחות ודרישות הון להבטחת יציבות הזירה. חשוב להבין את המסחר ב-CFD לעומק, להיות מודעים לסיכונים ולהתנסות בו קודם מבלי לסכן את כספיכם , למשל, במערכת הדמו החינמית של Plus500.

פתח עכשיו חשבון ניסיון ללא צורך בהפקדה

הפעילות בזירה דורשת מיומנות,ידע והבנת הסיכונים ואינה מתאימה לכל אדם;פעילות ממונפת כרוכה בסיכון ממשי של אבדן מלוא כספי ההשקעה בתוך זמן קצר;המפעילה זירה זו פועלת כצד נגדר לעסקות ולכן היא המוכרת כשאתה קונה והיא הקונה כשאתר מוכר.;

אין באישור שנותנת רשות ניירות ערך לניהול הזירה אישור לטיב המסחר בזירה או במכשירים הפיננסיים הנסחרים בזירה, או אישור כי מדובר באפיק השקעה בטוח או מומלץ.