עורכי דין שמתמחים בהתחדשות עירונית

מדי שנה מוגשות אלפי בקשות לפרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ. בעוד העיניים נשואות אל יזמי הפרויקט, דווקא עורכי הדין שמתמחים בפרויקטים הללו, יכולים לעשות את ההבדל בין פרויקט מצליח לפרויקט כושל

לירון גולד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין בהריסה
מה חשוב לדעת לפני שמתחילים בתהליך התחדשות עירונית?צילום: צילום: אשדר חברה בע"מ
לירון גולד, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

במקרים רבים, הבחירה בעורך הדין לייצוג דיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית, חשובה לא פחות מבחירת היזם. על עורך הדין הנבחר לעשות דרך ארוכה לצד הדיירים החל מבחירת היזם והמשא ומתן, עבור לחתימה על ההסכם לפינוי ובינוי ועד לסיום הפרויקט, מהלך שנים לא מעטות .בין לבין קיימות נקודות רבות בדרך בהן הדיירים זקוקים לייעוץ, טיפול, ייצוג וליווי מקצועי של עורך הדין שלהם, על מנת להימנע מטעויות יקרות. טעויות אלו עלולות לגרום נזק לדיירים ולפרוייקט החל מעיכוב תחילת ביצועו במשך שנים רבות ועד לסיכולו המחלט, לאחר שנים רבות של עיכוב ולאבדן האמון של הדיירים בתהליך.

על מנת להימנע מטעויות כאמור על עורך הדין שמייצג את הדיירים בפרויקטים לפינוי ובינוי להיות בקיא בהוראות התכנון והבניה, דיני הקניין והמיסים, להיות מעורב בפרויקט ברמה היומית, לשמש כזרוע ארוכה של בעלי הדירות, לייעץ, לטפל ולקדם את הפרויקט בשמם ובעבורם.

מכאן, שדיירים העומדים לפני פרויקט פינוי בינוי, כדאי שיפנו מראש לעורך דין בעל ניסיון רב בתחום זה, שייצג את עמדותיהם באופן הנכון ביותר אל מול היזם ויתר הגופים המעורבים תוך מקסום התועלת של כל דייר ודייר ושל כלל הדיירים בפרויקט גם יחד.

ל. עמידור ושות': עורכי דין של פינוי בינוי

כבר בתחילת דרכם המקצועית קיבלו השותפים במשרד עורכי הדין ל. עמידור ושות' החלטה אסטרטגית להתמקד ולהתמקצע בתחום המקרקעין על רבדיו השונים, בדגש על פרויקטים של פינוי ובינוי ובהיקפים של שכונות שלמות.

כמו כן, בחרו במשרד לייצג בעלי זכויות (דיירים) בפרוייקטים לפינוי ובינוי ולא יזמים , מתוך תפיסת עולם כי רק הדיירים יכולים להניע פרויקט, אם רק יקחו את גורלם בידם. הבחירות האסטרטגיות האלו הקנו למשרד יתרון אדיר בפרויקטים של פינוי בינוי, שבא לידי ביטוי ביותר מעשרים שנות ניסיון מוצלח. ברבות השנים היה המשרד לאוטוריטה בתחומו, נהנה מהמלצות חמות של לקוחותיו ומהערכה מקצועית רבה בקרב חברים למקצוע ובקרב חברות יזמיות.

עו"ד ליאור עמידורצילום: באדיבות ל. עמידור ושות'

מומחיותו של ל. עמידור ושות' בתחום ייצוג בעלי הדירות מיקמה אותו בין חמשת משרדי עורכי הדין המובילים בתחום ההתחדשות העירונית (תחום הכולל גם עסקאות פינוי ובינוי וגם עסקאות תמ"א 38 למיניהן) של מדד ההתחדשות העירונית לשנת 2018-2019 ובמקום הראשון מבין חמשת המשרדים המובילים בתחום הפינוי ובינוי.

"המשרד הוקם באוריינטציה מובהקת של תחום המקרקעין, והוא עוסק בין השאר בדיני התכנון והבניה, התשתיות, המשפט המנהלי והמיסים", אומר עו"ד ליאור עמידור, שותף מייסד במשרד. "היינו מהחלוצים בתחום ההתחדשות העירונית, בדגש על פרויקטים של פינוי בינוי בהיקף שכונתי, כשליווינו את הלקוחות הראשונים בכניסה לדירותיהם החדשות עוד בחודש אוגוסט 2005. מאז, אנחנו מלווים את הפרויקטים השונים החל משלבי איתור יזמים, התקשרות בהסכם, תכנון, רישוי ועד לשלב הביצוע והרישום, דרך ייעוץ משפטי בתחום תכניות המתאר, תוכניות איחוד וחלוקה, רישוי, התנגדויות, עתירות מנהליות, טיפול בתביעות, ועד הליכים משפטיים לפינוי מחזיקים שלא כדין, לרבות הוצאתם לפועל של פסקי הדין.

אילו שירותים אתם מספקים ללקוחות?
"המשרד מספק שירותים עבור בעלי דירות שמעוניינים לקדם פרויקט פינוי-בינוי בהיקף של מקבץ בניינים, שכונה", אומר עורך דין חן עמידור שותף מייסד במשרד. "הגדרנו מראש שאנחנו לוקחים על עצמנו את כל הייצוג, הטיפול, הליווי והייעוץ שיידרש לבעלי הדירות על מנת להוציא את הפרויקט לפועל (מעטפת מלאה), החל ממועד קבלת ייפוי הכח, ועד למועד קבלת הדירות החדשות ורישום פרטני של כל זכויות הדיירים בלשכת רישום המקרקעין (טאבו).

עו"ד חן עמידורצילום: באדיבות ל. עמידור ושות'

מה ההמלצה שלך לדיירים שעומדים לפני פרויקט פינוי-בינוי?
"אני ממליץ לבעלי הדירות שמעוניינים לקדם פרויקט לפינוי ובינוי לבחור בעו"ד בעל ניסיון מוכח בתחום הפינוי - בינוי (להבדיל מעורכי דין רבים בעלי ניסיון בתחום תמ"א 38). אני גם ממליץ לדיירים לשים לב שעורך הדין מתחייב בכתב ומראש להעניק להם סל שירותים מקיף ומלא, הכולל ייצוג, טיפול, ליווי וייעוץ לכל שיידרש מהם ולהם (כיחידים וכקבוצה) על מנת להוציא את הפרויקט אל הפועל.

"כבר בפגישות הראשונות, על עורך הדין להציג בפני בעלי הדירות מסמך עם מעל לחמישים סוגיות הנוגעות לפרויקט העתידי, בהן עליו ללוות אותם - ואסור להקל ראש בשלב זה. פרויקטים לפינוי בינוי הינם פרויקטים מורכבים, עתירי בירוקרטיה, הכוללים אתגרים רבים בתחומי הקניין, התכנון, הבניה, המיסוי והפוליטיקה המקומית והמחוזית. ההתמודדות עם אתגרים אלה חייבת להיעשות במקביל ובכל הכח, על-מנת שניתן יהיה להגיע לתוצאה המיוחלת בפרק זמן סביר. אני מאמין שללא התמודדות ברמה היומית ובמקביל, הפרויקט עלול להמשך שנים רבות, אם בכלל, עד לקבלת הדירות. בעלי הדירות עסוקים בחיי היומיום שלהם, זו עובדה. לכן, הם צריכים עורך דין שילווה אותם במשך שנים, שידאג לייצג, לטפל, ללוות ולייעץ בכל עניין שיהיה בו על מנת לקדם את הפרויקט לביצוע והגעה למטרה: דירה חדשה ובטוחה, בבניין חדש, בשכונה רעננה. לכן, חשוב שבעלי הדירות יחושו שמי שמייצג אותם ומטפל בענייניהם הינו בעל מקצוע מהמעלה הראשונה".

יש משמעות למשרדים שמייצגים את בעלי הנכס בלבד?
"כאשר מייצגים רק בעלי דירות בפרויקטים לפינוי-בינוי, צוברים ניסיון רב שלא ניתן לצבור כשעורך הדין מחלק את זמנו בין ייצוג דיירים לייצוג יזמים (בפרויקטים שונים, כמובן). בנוסף, עורך דין שמייצג דיירים בלבד לא צריך לחשוש לעמוד על דעתו ועל זכויות מרשיו מול היזם, שכן אין הוא סמוך על שולחנו של היזם או מצפה לעבוד עם היזם ולייצגו בהמשך הדרך. יתרה מזו, עורך דין שמייצג יזמים עלול לפתח סולידריות והבנת יתר לאינטרסים של היזמים, כשהוא חובש כובע של ב"כ דיירים".

למה לבחור בפרויקט פינוי-בינוי שכונתי על פני תמ"א?
"כחלק מתפיסת עולם שהתגבשה במשרדנו במהלך למעלה מעשרים שנות עשייה, אנחנו מאמינים שיש לקדם פרויקטים להתחדשות עירונית מכוח תמ"א 38/1 רק במקום בו לא ניתן לקדם פרויקטים מכוח תמ"א 38/2 וגם את אלו, בלית ברירה, רק במקום בו לא ניתן לקדם פרויקט לפינוי ובינוי בהיקף שכונתי (המצריך בדרך כלל תכנית בסמכות ועדה מחוזית).

פרויקטים של פינוי-בינוי בהיקף שכונתי מקנים את היכולת לשנות את פני השכונה ואת צביונה מקצה לקצה; הם מאפשרים לשפר באופן דרמטי את התשתיות העירוניות במתחם, להגביר נגישות תחבורתית, הוספת מבני ציבור, פתרונות חניה תת-קרקעיים ועוד. בד-בבד, פרויקטים אלו ממקסמים את התועלת הכלכלית מן הקרקע עבור בעליה (הדיירים) , ומסייעים בהבאת אוכלוסייה בחתך סוציו-אקונומי גבוה מהקיים (מה שמשפיע על הסביבה בטווח הבינוני והארוך, הן במישור החברתי והן במישור הכלכלי של שמירת ערך הנכס). בנוסף, תשלומי אגרות והיטלים לקופה העירונית בהיקפים משמעותיים מאפשרים לשפר את המתקנים באזור".

בין הלקוחות הפרטיים של המשרד ניתן למצוא בעלי דירות ב-19 פרויקטים לפינוי ובינוי שכונתיים, ובין הלקוחות הציבוריים של המשרד ניתן למצוא רשויות מקומיות, כגון עיריית רמת גן, חברות ממשלתיות, כגון עמידר, וחברות עירוניות, כגון חלמיש, עזרה ובצרון ואחרים.

ל. עמידור - עורך דין פינוי בינוי
כתובת: מנחם בגין 148, תל אביב
טלפון: 03-6912265