רונן מרדכי גרין: "הכסף הגדול נמצא בנדל"ן המסחרי"

יזם הנדל"ן, רונן מרדכי גרין, מסביר מדוע ההשקעה במשרדים היא ההשקעה הנכונה ביותר. מרבית המשקיעים המחפשים תשואות גדולות ומהירות, יבחרו לא פעם בשוק הנדל"ן כהשקעה בטוחה אל מול חלופות ההשקעה האחרות

רונן מרדכי גרין, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונן מרדכי גרין עם עורך הדין חגי אדורם, שר התיירות, ראש המועצה דב לטבינוף (משמאל לימין)
רונן מרדכי גרין עם עורך הדין חגי אדורם, שר התיירות, ראש המועצה דב לטבינוף (משמאל לימין)צילום: צילום אחר
רונן מרדכי גרין, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

רונן מרדכי גרין בטוח שאם ברשותכם סכום כסף פנוי להשקעה וטרם השקעתם במניות, המחשבה על ההשקעה בנדל"ן רצה בראשכם, בין אם אתם משקיעים מתחילים ובין אם אתם הוותיקים מבנינו. ענף הנדל"ן הרותח, מורכב מתחומים רבים בהם בין היתר נדל"ן למגורים ונדל"ן מסחרי.
נדל"ן למגורים עדיין השקעה סבירה וטובה אך בתקופה הנוכחית ישנם מאמצים כבירים מצד משרד האוצר להוריד את מחירי הדיור, כתוצאה ממאמצים אלו ההשקעה בנדל"ן למגורים נמצאת לאחרונה במגמות מעורבות. כך למשל, לפי נתוני הלמ"ס מדד מחירי הדירות הממוצעים סיכם את שנת 2017 בתשואה שלילית של כוללת של 2.3%, כאשר מחוז ירושלים ירד כ- 6.6% ותל אביב כ- 5%.

יזם הנדל"ן רונן מרדכי גרין מסביר את הסיבה לירידות: "המחיר למשתכן גרם לירידה מסוימת במחירי הדירות למגורים, כמות עסקאות הנדל"ן למגורים נמצאת בירידה ותחום הנדל"ן למגורים נמצא כרגע בערפל מסוים - כל אלו מזיזים את משקיעי הנדל"ן למגורים לכיוון השקעה בעלת תשואות נאות בנדל"ן המסחרי".

הנדל"ן המסחרי נעלם מהרדאר

עם המאמצים להורדת מחירי הדיור בישראל, נראה כשהמרוויחים היחידים הם בעיקר משקיעי הנדל"ן המסחרי: חנויות, משרדים, מבני תעשייה, מחסנים, בתי מלון וכל שטח המוגדר כנדל"ן מסחרי להשקעה - כזה שאינו נמצא על הכוונת המדינית. למרות מורכבות רבה יותר בהשקעה בתחום הנדל"ן המסחרי, הקושי והזמן הארוך המתבקשים בהשקעה בנדל"ן מסחרי מניבים לרוב תשואה רבה יותר מהנדל"ן למגורים. תשואות טובות בנדל"ן למגורים יכולות להגיע ל- 3-4% בשנה ולעומתם תשואות טובות בנדל"ן מסחרי יכולות להגיע ל-% 8 ואפילו 10% בשנה, עם קצת הבנה וחקר מקדים בהתאם.

רונן מרדכי גרין מבקש להניע אתכם להשקעה הנכונה עבורכם: "ברור כי הכסף הגדול נמצא בנדל"ן המסחרי, דווקא הנדל"ן המסחרי עם תשואותיו הגדולות מול הנדל"ן למגורים, לא נמצא בערפל ותשואותיו נשארות יציבות וגדולות יותר באופן יחסי". דיווחים רבים על ירידות בנדל"ן למגורים אינם תופעה נדירה בנוף, הלחץ הציבורי והרפורמות השונות מטעם האוצר, מצליחים להביא לירידות לטווח זמן שאינו ברור ודווקא התחום הפופולארי להשקעה בקרב המבקשים להשקיע בנדל"ן - נמצא ברמת כדאיות להשקעה נמוכה יחסית.

מורכב אך שווה את המאמץ

יתרונותיו הבולטים של הנדל"ן המסחרי להשקעה, מסתירים במקצת את העובדה כי משקיע בנדל"ן זה חייב להשקיע זמן רב בחיפוש אחר הנכס הנכון ובעיקר לבצע מהלכים שונים מהשקעה "רגילה" בנדל"ן למגורים. למרות ההמלצה הברורה להשקעה, טרם השקעה ראשונית בנדל"ן מסחרי יש לשים לב גם לנקודות האדומות המצריכות דגש מיוחד בהשקעה זו: ארנונה לעסקים גבוהה יותר מארנונה למגורים, היצע נכסי הנדל"ן המסחרי קטן בהרבה מהנדל"ן למגורים, השקעות בנכסים מסחריים מצריכות השקעה גבוהה בנושאי תחזוקה, משכיר נכס מחויב להוציא תעודת עוסק מורשה, בעל הנכס המסחרי תלוי בהצלחתו הפיננסית של השוכר והכנסה מנדל"ן מסחרי חייבת במס הכנסה.

רונן מרדכי גריןצילום: צילום אחר

נקודות אדומות עיקריות אלו יכולות להרתיע משקיע מתחום הנדל"ן המסחרי ולכל היותר ימשכו משקיעים להשקעה בקרנות נדל"ן מסחרי אשר יאפשרו פתח להעלמת הנקודות האדומות, אך יחד עם זאת יצריכו ויתור על התשואות הגבוהות בהשקעה ישירה.

צעד קטן לאדם

משקיעים רבים בנדל"ן למגורים מגיעים להשקעה עם משכנתא גדולה או הלוואה משמעותית מהבנק, יחד עם שכלול הריבית מהבנק הרי שהתשואה על הנכס המסחרי נחתכת באופן משמעותי. יזם הנדל"ן רונן מרדכי גרין קורא לכלל המשקיעים לנשום עמוק ולהיכנס לעולם המניב של הנדל"ן המסחרי: "בנדל"ן המסחרי יש תהליכים רבים שצריך לעשות בתחילת מסע ההשקעה וישנם אף תהליכים קבועים לאורך כל מסלול ההשקעה, אך ההשקעה הישירה בנדל"ן זה היא כדאית במיוחד ובעלת תשואות נאות ושוות את המאמץ לאורך זמן".

עוד מוסיף מר רונן מרדכי גרין כי "אם טרם נכנסתם לתחום ההשקעות בכלל ולהשקעות נדל"ן מסחרי בפרט, קחו לכם את הזמן ללמוד ולחקור את השוק ואת ההיצע למשקיעים, בדקו את האפשרויות הפיננסיות שלכם - במידה והאיתנות הכלכלית שלכם לא מאפשרת נכס יקר, בחרו נכס זול וקטן יותר כמו משרדים קטנים. אנו עדים פעמים רבות למשקיעים גדולים בתחום הנדל"ן המסחרי הבוחרים בסוג המשרדים הקטנים כאמצעי פיזור סיכונים יעיל, מניב ומשתלם".

מסחרי בעלייה

למרות ההיצע הנמוך מול הנדל"ן למגורים, נראה שיותר ויותר פרויקטים לבנייה מתרכזים במשרדים ונדל"ן המסווג כנדל"ן מסחרי. עיריות רבות בישראל כדוגמת תל אביב וגבעתיים מחפשות שטחים לבניית נדל"ן מסחרי, נדל"ן זה מניב עבור העיריות ארנונה לעסקים היקרה יותר ומשתלמת יותר מארנונה למגורים ממנה לעיתים העירייה מפסידה הכנסות פר בית אב.

סיווג המשרדים להשקעה גם כן נמצא בעלייה משמעותית ברורה, עקב הביקוש הרב למתחמי משרדים להשכרה מטעם חברות שונות בארץ ובחו"ל. הנדל"ן המסחרי, כזה הנחבא מעיניהם של משקיעים מתחילים וותיקים כאחד, כולל קשיים ראשוניים רבים אותם צריכים לעבור בדרך לגאולת התשואות של משקיעי ישראל, ולמרות קשיים וחבלי לידה ברורים, כך גם התמורה כדאית וברורה אל מול הנדל"ן למגורים, כשנשאר עדיין בלב תשומת ליבם של המשקיעים, אך נמצא בפיגור משמעותי בתשואה לשנה מול הנדל"ן המסחרי הלוהט.

רונן מרדכי גרין מציג: כל העדכונים על עולם הנדל"ן המסחרי-תיירותי במקום אחד >> היכנסו