הורסקי: "מוצרים בעלי עיצוב ייחודי ושונה מובילים לעלייה משמעותית במכירות"

למעלה מ-750 בכירים בתעשיית הדיגיטל בעולם, הגיעו לכנס שערכה HP אינדיגו בישראל. על הפרק: הפיתוחים החדשים תוצרת כחול-לבן של החברה. הורסקי, מנהל החדשנות של מונדלייז: "מוצרים בעלי ייצוב ייחודי מובילים לעלייה במכירות"

רם שבזי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם שבזי
תוכן שיווקי

HP אינדיגו - חטיבת ההדפסה הדיגיטלית של ענקית הדפוס HP, העבירה באחרונה כנס, ללמעלה מ-750 בכירים בתעשייה שהגיעו לישראל מרחבי העולם, כדי ללמוד ולהכיר טוב יותר את הפיתוחים תוצרת כחול-לבן של החברה.

ל-HP אינדיגו טכנולוגיה חדשנית להדפסה דיגיטלית המאפשרת הדפסה שונה וספציפית על גבי מוצרים, בצורה יעילה. הטכנולוגיה בשימוש של מותגים מובילים ובעיקר זכורה לרבים מההדפסה של עשרות שמות שונים על גבי בקבוקי קוקה קולה, או מהאריזות הצבעוניות של שוקולד פרה, שמהן ניתן היה לייצר אוריגמי שונים בצורת פרה. בכנס ניתן היה למצוא בכירים בתעשייה, שחלקם אף נשאו דברים, כמו גיל הורסקי - מנהל בכיר לחדשנות בענקית המזון העולמית מונדלייז, אורי לוין - מייסד Waze, סיימון לואיס - מנהל פיתוח האסטרטגיה של HP אינדיגו, קייסי סטפן - מנהל החדשנות של Nestle, טליה הלפרין - מנכ"לית Tasty ועוד.

"כשחברות מזון מדברות על חדשנות, הכוונה בעיקר למוצר עצמו, כמו למשל טעם חדש לשוקולד", הסביר הורסקי, שהעביר לנוכחים הרצאה תחת הכותרת "חדשנות המבוססת על עיצוב". "אלא שהחברות השונות חייבות להקדיש יותר גם לחדשנות של האריזות עצמן, כלומר לעיצוב ולעטיפת המוצר".

אחד הדוברים בכנס - גיל הורסקי (Gil Horsky) צילום: יח"צ

במצגת שהציג הורסקי, הוא פירט ארבע נקודות מרכזיות המסבירות את הצורך של חברות מוצרי הצריכה לתת משקל כבד יותר לעיצוב ולעטיפה, בתהליך החדשנות:

1. הקרב על ליבו של כל צרכן

ישנם כל כך הרבה מוצרים בשוק המזון ובכלל בכל תחום צריכה אותם ניתן למצוא במרכולים ובחנויות הסופרמרקט, ולכן התחרות גדולה עד מאוד. "התחרות בסופרמרקטים השונים היא פשוט עצומה", הסביר הורסקי. "למשל, בסופר ממוצע בארצות הברית יש 40 אלף מוצרים לערך, שזו כמות גדולה מאוד. כשמדובר בתחום המזון, על כל מוצר יש מגוון רחב של חברות המתחרות על קיבתו של הצרכן, ועוד לפני כן - על תשומת ליבו".

"המשמעות היא, שאם חברה כלשהי רוצה שהמוצר שלה יבלוט על המדף כדי שצרכנים יקנו אותו 'ברגע האמת האחרון' - הרגע שבו מתקבלת ההחלטה על ידי הצרכן, יש למשוך את עיניו. חברות מזון רבות מודעות לכך, ואחת הדרכים למשוך את תשומת הלב היא אריזה מושכת", סיכם גיל הורסקי.

2. אריזות ייחודיות מובילות לעלייה במכירות

נקודה נוספת אותה הזכיר הורסקי בהרצאתו היא האפקט החיובי מבחינת מכירות המוצרים, בעקבות אריזות ייחודיות ורעיונות מקוריים הקשורים בהן: "ישנם מחקרים רבים שנערכו בעיקר בשנים האחרונות ברחבי העולם, לפיהם מוצרים בעלי עיצוב ייחודי ושימשכו את תשומת לב הצרכנים, הובילו לעלייה במכירות באופן משמעותי, כמו טרנד השמות של חברת קוקה קולה על בקבוקי החברה, שהוביל לעלייה של כ-7 אחוזים במכירות, ולעלייה משמעותית בחשיפות למותג. מדובר על נתונים מרשימים למדי עבור מותג ותיק כמו קוקה קולה" .

גיל הורסקי (Gil Horsky) במהלך הכנסצילום: יח"צ

העלייה במכירות עשויה להיות עוד יותר משמעותית, אם מדובר במותג חדש יחסית שלא רושם מכירות בכמויות אדירות, בניגוד לחברות המזון הגדולות כיום (דוגמת מונדלייז, פפסיקו, נסטלה וקרלסברג). כאשר לחברה קטנה ומותג צעיר, אריזה מעניינת ומקורית עשויה להזניק את המכירות בעשרות אחוזים.

3. הצורך בפרסונליזציה הולך וגדל

כיום יש צורך הולך וגובר של צרכנים בפרסונליזציה - כלומר התאמת המוצרים אליהם באופן אישי - כשהדרך היעילה ביותר ליצור אותה היא באמצעות העטיפה והעיצוב. זהו תחום שהלך והתפתח, הרבה בשל ההתקדמות הטכנולוגית של אלגוריתמים להדפסה תלת ממדית המאפשרת הדפסת אריזות מותאמות. במהלך הכנס דן הורסקי במותג אוריאו של מונדלייז, שייצרה עטיפות צבעוניות מתחלפות בתקופת החגים בארצות הברית, עם גרפיקות שונות ואפשרות לכתוב ברכה על גבי האריזה. המהלך הוביל לכ-85 מיליון חשיפות ברשתות החברתיות.

"ההשקעה באריזה יוצרת סוג של רווח עבור המשווקים". גיל הורסקי (Gil Horsky)צילום: יח"צ

קמפיינים מוצלחים שכאלה מוכיחים את הטענה לפיה בני נוער ובני דור המילניום לא רואים בפרסונליזציה שיגעון חולף, אלא דרך חיים. "הם מצטלמים עם המוצר הנושא את שמם ומשתפים את התמונה ברשתות החברתיות, מחפשים את המוצר הייחודי על המדף ומעוניינים להרגיש חלק מהחוויה", טוען הורסקי.

4. השקעה שהופכת לרווח

בעידן הנוכחי, מותגים רבים יודעים שעליהם לבלוט ולהיות בשיח ברשתות החברתיות כל העת, דבר שמוביל להשקעה לא קטנה בתקציבי פרסום. במקרה של השקעה בהדפסת אריזות מקוריות ומותאמות לצרכנים, אנשי השיווק והקריאייטיב יכולים להשיג את המטרה הזו בצורה עקיפה, כפי שטוען הורסקי: "תהליך חדשנות מוצלח בעיצוב ובעטיפה מוביל להרבה מאוד חשיפות למותג ברשתות החברתיות. אנשים פשוט מצטלמים עם המותג, משתפים את החוויה שלהם וכך מביאים להמון חשיפות, מה שהיה עולה הרבה כסף בקמפיין רגיל עבור המשווק. למעשה ההשקעה באריזה יוצרת סוג של רווח עבור המשווקים".