את מפסידה אם את לא משקיעה

שינוי מגדרי של השיח הפיננסי, אותו מובילה מזה כעשור אלה אלקלעי, דירקטורית וסמנכ"ל פיתוח עסקי בבית השקעות IBI, מחבר יותר ויותר נשים לעולם ההשקעות. בראיון מיוחד היא מספרת מה כוללת "תשקיעי בעצמך", ולמה להיכנס למים לא אומר שחייבות לקפוץ ראש, אפשר להתחיל ברדודים עם מצופים ולגלות עולם חדש, מעניין ומתגמל

יעל אפרתי, בשיתוף בית ההשקעות IBI
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
יעל אפרתי, בשיתוף בית ההשקעות IBI
תוכן שיווקי

"אי אפשר ללמוד שחיה בהתכתבות ואי אפשר ליהנות מהזדמנויות השקעה בלי להיכנס למים".

אלה אלקלעי | צילום: אילן בשור

"במציאות שבה אנו חיות את מפסידה אם את לא משתתפת בשיחה", קובעת אלה אלקלעי, דירקטורית וסמנכ"ל פיתוח עסקי בבית השקעות IBI. השיחה אליה היא מתכוונת היא השיחה על הכספים שלך ושל משפחתך, על האפשרויות העומדות בפנייך בדרך להיות שותפה פעילה בהחלטות ההשקעה שלכם בתבונה ולהשיג תוצאות אופטימליות, כאלו שעומדות בקנה אחד עם המטרות שלכם ושלך.

בשיחה הזאת, מתברר, משתתפות כבר לא מעט נשים אבל לא מספיק מהן. המציאות, למרבה הצער מלמדת שרוב הנשים בישראל, שיש להן כסף, מעדיפות להחליט לא להחליט, לשבת מתחת לשמשייה ולא להיכנס למים.

תחשבו שהינו מלמדים רק את הבנים לשחות, זה נראה לנו מגוחך אבל המציאות היא כזו שעל אף שאין חסמים מובנים, ההבניה החברתית מעודדת את הגברים לטפל בנושאי פיננסים והשקעות. וכך על אף ש-50% מנכסי התא המשפחתי הם של נשים ויש להן זכויות מלאות על הכסף, הן לא יושבות סביב שולחן קבלת ההחלטות, הן לא נכנסות למים ולא צוברות ניסיון. התוצאה היא שנשים נצמדות לקונספט המוכר של חיסכון בהלך רוח של "רק שלא נפסיד". לפיכך זירת ההון וההשקעות נותרת בעיקר בידי גברים.

"כלכלה זה לא משחק סכום אפס, קרי שמישהי מרוויחה מישהו מפסיד", מסבירה אלקלעי. "להפך, ככל שיותר אנשים, נשים וגברים, לוקחים חלק בכלכלה, כך כולנו מרוויחות ומרוויחים. במחקר שהתפרסם לאחרונה בבלומברג נמצא שאם נשים בעולם היו משקיעות בדומה לגברים היו מגיעים כשלושה טריליון דולר נוספים להשקעה. מהמחקר, עולה שהגברת השתתפותן של נשים בהשקעות היא קריטית לשגשוג האישי שלהן אבל גם מנוף כלכלי משמעותי שיתרום לעיצוב עתיד שוויוני יותר לכולם. כשנשים יושבות על הגדר של שוק ההון, הן מעריכות שהן בטוחות אבל המציאות היא שהן מפסידות שלוש פעמים, פעם כי הן ויתרו על הרווח שיצר שוק ההון, פעם כי במציאות של ריבית אפסית כספן נשחק ופעם כי הן לא צוברות ידע וניסיון שיאפשרו להן לפעול אחרת בעתיד".

לצד תפקידה בבית השקעות IBI נושאת אלקלעי בשורה של תפקידים ציבוריים ביניהם יו"ר שדולת הנשים בישראל, חברת הנהלה ויו"ר ועדת המענקים בקרן החדשה לישראל וחברת הנהלה בארגון מעלה.

עוברות מחיסכון להשקעה
בהינתן מציאות זו, ובהתאם לשינויים שחלו בעולם הפיננסי וריבוי האופציות שהוא מציע, יזמה אלקלעי לפני למעלה מעשור את "תשקיעי בעצמך", תוכנית שאלפי נשים כבר נהנות ממנה ומטרתה היא לפנות לנשים דרך תחומי העניין והיעדים הפרטיים של כל אחת מהן ולהראות כיצד עולם ההשקעות מתחבר לעולמן הפרטי. לצורך זה גייסה החברה את שני סרור אדיבר, כמנהלת הצלחת לקוחה. שני אחראית על כך שהמערכת תתאים לצרכים ולמטרות של נשים מהשלב הראשון של פנייה ייעודית לנשים, שמותאמת להן ומאפשרת להן לגלות את ההזדמנויות הפיננסיות שכיום הן מפספסות. "לא עוד תמונות של בנקאיות ומסרים המתאימים לגברים אלא חיבור ליעדים, למטרות ומסרים שמתאימים לכל אחת מאיתנו", מסבירה סרור. לדבריה, חלק מהמיומנויות ששוק ההון פיתח הוא לדעת לשאול את השאלות הנכונות, המנהלת מתווכת עבור הלקוחה את המציאות, תורמת ליכולות הניווט שלה, "קצת כמו וויז שמראה לך כמה זמן ומרחק עליך לעבור בכל אחד מהנתיבים האפשריים בכדי להגיע ליעד שאת הגדרת".

נשים רבות חוששות שהן לא מבינות מספיק ולכן נמנעות מפגישה כזו.
"וכשהן מגיעות אליה הן רואות שהן מבינות הרבה יותר טוב משנדמה היה להן. זה לא שאחרי פגישה או שתיים את הופכת לאשת מקצוע אבל בהדרגה את לומדת מונחים כלכליים, מתרגלת יכולות של קבלת החלטות ומאמינה ביכולת שלך להשתמש בליווי שמעניקים לך. להבין מתי הוא טוב ומתי הוא פחות טוב".

את מדברת על חופש פיננסי כחופש בחירה. תוכלי להסביר?
"חופש פיננסי הוא מרכיב מהותי בשוויון. הוא מבוסס על חופש בחירה, השגת מטרות ויצירת עתיד טוב יותר עבורנו ועבור משפחתנו. ככל שנשאל ונתעניין יותר, ונהיה מעורבות יותר נקבל יותר מידע ונוכל לזהות את הזדמנויות ההשקעה המתאימות לנו, הרצונות שלנו והמטרות שלנו ילקחו בחשבון בתכנון העתיד הכלכלי שלנו וחופש הבחירה שלנו יקבל ביטוי בהתאם". כך למשל אנחנו יכולות להחליט לקחת סיכון קצת יותר גדול, להגדיל את רכיב המניות בקופות הגמל, כלומר בהשקעות לטווח ארוך, בהן יש פחות חשש מתנודות השוק ופטור ממס רווחי הון. לעומת זאת בהשקעות לטווח קצר אולי עדיף לשמור על מבנה סולידי יותר של התיק. אלו לא החלטות שדורשות ידע מעמיק אבל כן מחייבות אותך לגלות עניין ולהיות חלק מהשיחה.
השוויון המגדרי הוא חלק מרכזי גם בהיותך יו"ר שדולת הנשים בישראל כבר שש שנים.
"כפי שאנחנו אומרות שהמציאות שבה יש לך זכויות שוות על הכסף והנכסים של התא המשפחתי מחייבת אותך להשתלב בשיח ולהיות מעורבת, כך אנחנו פועלות לשוויון גם במעגלים נוספים. אנחנו רוצות שנשים תשבנה סביב שולחן קבלת ההחלטות, שעבודה שווה תזכה בשכר שווה, שיהיו דירקטוריות כפי שיש דירקטורים. אם אנחנו רוצות להשפיע ושהקול שלנו ישמע, אנחנו חייבות לקחת עמדה אקטיבית, לא לחכות שיפתחו לנו את הדלת אלא ללחוץ על הידית ולהיכנס. זה נכון בתא המשפחתי וזה נכון בזירה הציבורית".

ונחזור לסוגיה שבה פתחנו: איך אנחנו הנשים עוברות מהקונספט המוכר והלא ריווחי של חיסכון להשקעה?
"לפני שאת עוברת מחיסכון להשקעה את צריכה לשאול את עצמך שלוש שאלות עיקריות: האם את רוצה שההשקעה שלך תניב הכנסה שוטפת, האם הכסף צריך להישאר נזיל או שאת לא זקוקה לו בטווח הנראה לעין והאם יש לו ייעוד עתידי מוגדר. מענה אישי שלך או מענה משותף של התא המשפחתי על השאלות הללו, בליווי אישי ומקצועי, יאפשרו לך לעשות את המעבר מחיסכון להשקעה באופן הכי מדויק ומתאים לך".

תפיסת עולם
"גם מסע של אלף מילין מתחיל בצעד אחד קטן." לאו דזה (פילוסוף סיני).

למידע נוסף ותיאום פגישה, לחצי כאן

בשיתוף בית ההשקעות IBI