יוזמה וחדשנות - פורצת דרך לקדמה

רוח יזמית חדשנית, חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה ועשייה פורצת דרך הביאו את מירה אלטמן, מהראשונות שהיו מנכ"ליות משרד ממשלתי והמנהלת המיתולוגית של בנייני האומה, להצטרף לתחום חברות ההזנק

לימור קלר, בשיתוף לאופר תקשורת
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלטמן בפגישה עם הנשיא ברק אובמה | צילום: יח"צ
אלטמן בפגישה עם הנשיא ברק אובמה | צילום: יח"צ
לימור קלר, בשיתוף לאופר תקשורת
תוכן שיווקי

המשבר בתעשיית התיירות מזכיר למירה אלטמן, ראש תחום מימון וחדשנות בGEOMATRIX GROUP חברת טכנולוגיה המובילה בארץ לפיתוח סטארט אפים, את ימיה הראשונים כמנכ"לית משרד התיירות לפני כ-20 שנה, ימי האינתיפאדה השנייה. התיירות ספגה מכה אנושה ורה"מ אריאל שרון דרש פתרונות. "היה ברור שכל עוד אין רגיעה ביטחונית תיירים ימשיכו לבטל. הבנו שהפתרון מתחיל ביצירת דיאלוג ושילוב זרועות בין המדינה לבין התעשייה, עם כל השחקנים הרלוונטיים, במטרה לייצב את השטח, להגביר אמון, להפחית מיסוי וארנונה, ליזום קמפיין בינלאומי ובסופו של דבר החזרנו תיירות. זה מה שצריך לעשות גם היום. התנאים שונים בתכלית, אז היה מדובר בעניין נקודתי והיום במשבר כלל עולמי, אבל לפני 20 שנים האינטרנט עוד היה בחיתוליו, טרום הרשתות החברתיות. היום אפשר לחלום בגדול. להפוך את המשבר להזדמנות, ולהקדים מדינות אחרות".

מירה אלטמן | צילום: אורן קאן

חלומות גדולים תמיד היו לנגד עיניה של אלטמן, שסירבה ללכת בתלם והתעקשה לחשוב ולנהל מחוץ לקופסה ולעמוד גם ביעדים שנראו לא הגיוניים. היום העיניים שלה נוצצות כשהיא מדברת על GEOMATRIX, חברה בבעלות אביב אנתבי שמייצרת ומשקיעה בפיתוחים טכנולוגיים ומסייעת להם להגשים את הפוטנציאל שלהם. "שלושת התחומים הכי חזקים נכון לעכשיו הם רפואה, מזון וסייבר. אני מסתכלת תמיד מהפרספקטיבה של 20 שנה קדימה. רפואה תמיד הייתה ותהיה תחום שמעסיק אנשים, לא היינו צריכים את הקורונה כדי להבין את זה, מזון, ודאי לאור שינויי האקלים, הוא עולם שלם שעובר שינוי מהפכני, ובעיניי שם גם טמונה הסכנה למשבר עולמי עתידי, ועל סייבר כמעט שאי אפשר שלא לדבר בתקופה האחרונה, מסתבר שזה יכול לפגוש כל אחת ואחד מאיתנו".

המעבר מארגון קלאסי כמו בנייני האומה ללב של בועת הסטארטאפים היה לך טבעי?
"גיליתי חברה מדהימה עם פתיחות של אנשים מקצועיים שמייצרים ומשקיעים בסטרטאפים מאוד מיוחדים עם פוטנציאל עצום. בכל מקום שהייתי בו, הגעתי כמובילת שינוי וכמי שמניעה עובדים. גם הפעם הייתי שותפה לשינוי אסטרטגי בחשיבה ובראייה המערכתית איך נכון לטפל במיזם, ביזם או במשקיע. זה נכון שהגעתי מעולמות התיירות והתרבות, אבל אין באמת הבדל גדול. כשניהלתי את בנייני האומה עסקתי בתחבורה, בנדל"ן, בפיתוח עסקי, בתכנון ובנייה, ברגולציה, וגם בעסקת מכירה פיננסית משמעותית מאוד. זה לא היה חלק מהגדרת התפקיד, זו הדרך שבה אני בחרתי להגדיר אותו".

אלטמן מתייחסת לאחת מגולות הכותרת בקדנציה של 19 שנה כמנכ"לית בנייני האומה שהפכה אותו ממרכז קונגרסים מיושן, ועל סף חדלות פירעון, לשחקן משמעותי במגרש הכנסים עם למעלה מ-50 כנסים בינלאומיים מדי שנה. בתוך שלוש שנים היא סגרה את הגירעון ובהמשך הגשימה חזון שנראה היה בלתי אפשרי. "תוכנית מגה פיתוח של בנייני האומה הייתה מבחינתי יעד ולא רציתי לסיים את כהונתי לפני קבלת כל האישורים ויציאה לביצוע. יזמתי, הובלתי ובניתי פרוגרמה מקיפה שמתייחסת למגרש בנייני האומה שהוא שער הכניסה של ירושלים. במתחם יוקמו על פני 350 אלף מ"ר שני מגדלי משרדים, דיור מוגן, 800 חדרי מלונות, מרכז מסחרי, והכי חשוב מרכז תערוכות וקונגרסים חדשני בסטנדרט בינלאומי, שגם יהיה עוגן תעסוקה ותיירות שירושלים זקוקה לו".

להגיע לארגון ולבצע בו מהפכות
בגיל 31 החלה מירה לנהל מלון קיבוצי, שהפך עם השנים על בסיס פרוגרמה שהובילה, למלון בריאות "כרמים". ההצלחה הייתה מהירה ואלטמן התבקשה לנהל את חטיבת התיירות בקיבוצים ומשם עברה לנהל את תחום התיירות ב-IDB. 10 שנים לאחר שנכנסה לתחום, היא מונתה למנכ"לית משרד התיירות, האישה החמישית בישראל שכיהנה כמנכ"לית משרד ממשלתי והראשונה במשרד התיירות. "לפני עשרים שנה להיות מנכ"לית משרד ממשלתי היה להיות סוג של חייזר, בהרבה ישיבות מצאתי את עצמי אישה יחידה בחדר, אבל בראש השולחן. עשינו בעניין הזה כברת דרך. היום יש יותר שרות ומנכ"ליות, ועכשיו צריך להבין מה האבולוציה הטבעית של המאבק, לא להיתקע על המלחמות של פעם, אלא ללכת צעד קדימה, וזה נכון גם למגזר החרדי והערבי, הקהילה הגאה ואנשים עם מוגבלויות. ייצוג הולם היא הדרך לצמצם פערים, להרחיב דרכי חשיבה ולתרום לקירוב בחברה".

איך נכון לקדם נשים בשוק העבודה?
"מלמעלה. מחקרים מוכיחים שחברות עם ניהול שוויוני מגיעות לביצועים פיננסיים טובים יותר. גם בחברות הממשלתיות. כשהחלו להקפיד על 30% נשים בדירקטוריונים – שורת הרווח גדלה. אחת הבעיות היא שגם במקצועות עם רוב נשי, השדרה הניהולית גברית. את תקרת הזכוכית הזו צריך לשבור ובשביל זה צריך לוודא שכל דירקטוריון נהנה מייצוג שוויוני. זה נכון לא רק למגזר העסקי, גם באקדמיה למשל. יש עד היום מוסדות עם ועד מנהל וחבר נאמנים שיש בהם בעיקר גברים".

איך משנים את זה?
"הכשרה, למידה ושוויון הזדמנויות. ביחידות קרביות בצבא רואים נשים שהגיעו לתפקידי פיקוד משום שלא ויתרו. חשוב לנו להשפיע ולהוביל, להישמע, להיות שם ולא לפחד, לעמוד על האני מאמין שלנו. לא תמיד הוא יישמע למישהו אחר, ולפעמים הוא ייצבע בצבע אחר, אבל זה לא אמור לעצור אותנו. אם יש ניסיון, כישורים ויכולת – צריך להיות שם ולא לוותר, אני מצפה מנשים מנהלות לקדם נשים אחרות, בלי חשש ומורא. גם זה עניין של בחירה".

מהי תפיסת הניהול שלך?
"אני אוהבת אתגרים. כשפרצה הקורונה מצאנו את עצמנו מול אולמות ריקים. רוב המקומות חיכו עד יעבור זעם. אני הקמתי בתוך חודש מרכז קונגרסים וירטואלי וקיימתי 50 כנסים תוך כדי קורונה. אין טעם לשבת ולחכות, דווקא רגעי משבר מחלצים מאיתנו יותר רוח יזמית, נכונות להמר וללכת עד הסוף עם חזון מקורי".

ומה הלאה?
"אני מתכוונת להמשיך לפעול במלוא המרץ במקומות שבהם אני נמצאת, ובמקביל גם להיכנס ולתרום בזירה הציבורית. יש לנו אתגרים אדירים שמצריכים את מיטב האנשים, גברים ונשים כאחד, ולכן אשמח לתרום מניסיוני וכישוריי לקידום החברה והמדינה".

תפיסת עולם
המשפט הידוע של ווינסטון צ'רצ'יל: "Never let a good crisis go to waste".
מנקודת שבר אפשר להתרסק, אבל אפשר גם לצמוח, ותמיד ידעתי להצמיח את הארגון ולהביא אותו למקום הרבה יותר טוב מנקודת ההתחלה שלו".

בשיתוף לאופר תקשורת