מדינה בהתחדשות

למרות העיכובים, החסמים והקשיים – כבר נבנות כיום אלפי יח"ד במסגרת פרויקטים התחדשות עירונית ועוד עשרות אלפים נמצאות בהליכי תכנון ואישור מתקדמים. תמונת מצב

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שדרות הציונות לוד. הדמיה: איוולוב מדיה עבור כנען שנהב אדריכלים
שדרות הציונות לוד. הדמיה: איוולוב מדיה עבור כנען שנהב אדריכלים
נעם גל
תוכן שיווקי

תחום ההתחדשות העירונית תופס נתח גדל והולך בעוגת הבנייה בענף הנדל"ן הישראלי. למרות החסמים והקשיים, ברחבי הארץ מקודמות תוכניות בהיקפים של עשרות אלפי יחידות דיור במסגרת של התחדשות עירונית.

הנה סקירה של כמה מהמוקדים הבולטים, בהם צפויה תנופה של פרויקטי התחדשות בשנים הקרובות.

הכניסות לערים

באזורים מתארים כי ההתחדשות בחלק מהערים מתרכזת בכניסות הראשיות לערים. בין השאר בשל העובדה שהן מהוות את שער הכניסה והפנים של העיר. בנוסף לכניסות הראשיות של הערים, יש חשיבות מבחינת מיקומן האסטרטגי. לרוב, שכונות הנבנות בכניסה לעיר נהנות מגישה לצירים מרכזיים, תחבורה ציבורית וכן מסחר ותעסוקה. אחת התכניות המובילות שיצאה לדרך בשנה האחרונה היה "רובע הכניסה לעיר ירושלים", אשר צפוי להוביל התחדשות משמעותית בכניסה לעיר הממוקם על ציר כביש 1 ובסמוך לקריית הלאום ומשרדי הממשלה. בדומה לכך, גם העיר גבעת שמואל אשר עוברת התחדשות משמעותית צפויה לעבור מהפך בכניסה המערבית לעיר.

אודי בלוםצילום: סיון פרג'

פרויקט "שער העיר גבעת שמואל" צפוי להוות את שער הכניסה החדש בחלק המערבי של גבעת שמואל. הפרויקט כולל בניית 367 יח"ד ב- 3 בניינים חדשים ברחוב בן גוריון, שניים בני 25 קומות ואחד 30 קומות, וזאת במקום 112 דירות קיימות ב- 9 בבנייני רכבת ישנים. הדיירים צפויים לקבל דירות חדשות בנות 4 חדרים ומרפסת. בנוסף, הדיירים ייהנו מ-3,500 מ"ר שטחי מסחר, מרחבים ירוקים, מועדון דיירים וכיכר עירונית גדולה ומרכזית. הפרויקט צפוי להוביל שינוי משמעותי בשטח לטובת התושבים ולטובת העיר כולה. ייחודו נעוץ בהיותו במיקום מרכזי בכניסה לעיר ועל צירי תנועה ראשיים המציעים נגישות מכל כיוון ולכל כיוון.

איילת קראוסצילום: דוד סקור

גיל גורביץ', סמנכ"ל שיווק באזורים: "הצורך בהתחדשות עירונית מצד אחד, והרצון לשדרג את הכניסות הראשיות המהוות את הפנים של העיר מצד שני, מאפשרים להוביל פרויקטי התחדשות מהפכניים לטובת התושבים והעיר כולה. שילוב של מיקום מרכזי ושילוב מודרני של מגורים, מסחר, מוסדות חינוך ופארק עתידים ליצור שכונה מבוקשת ושוקקת חיים".

ירושלים - פוטנציאל לא ממומש

איילת קראוס עד לאחרונה מנהלת תחום התכנון במנהלת להתחדשות עירונית בירושלים, תעמוד בראש הסניף הירושלמי של החברה לפיתוח והתחדשות עירונית המתמחה בייצוג בעלי דירות בפרויקטים של פינוי בינוי.

אמיר כהן

קראוס, מתכננת ערים בהכשרתה, ששימשה בעברה גם כראש תחום באגף התחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון, מציינת כי "מרבית הפרויקטים בירושלים מקודמים על ידי יזמים או על ידי עורכי דין מטעם בעלי דירות שעורכים מכרז יזמים עוד טרם אישור תוכניות בניין העיר. בשתי השיטות היזמים הם אלו שמובילים את הליכי התכנון, כשהאינטרס הכלכלי של היזמים עלול לגבור על האינטרסים של בעלי הדירות. אנחנו מביאים לירושלים את "המודל החברתי ®" בפינוי בינוי, אשר משלב ומיישם מרכיבים חברתיים וכלכליים וממזג אותם לתכנית בנין עיר המקודמת על ידי בעלי הדירות באמצעות החברה לפיתוח והתחדשות עירונית. מטרת המודל הינה למקסם עבור בעלי הדירות את התמורה, תוך הבטחת סיכויי המימוש של הפרויקט".

איתי סמדרצילום: רותם שביט

החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, היא מספרת, פועלת על פי מודל זה במרכז הארץ כבר למעלה מעשור. לדבריה, "פוטנציאל ההתחדשות העירונית בירושלים הוא עצום, בעיר יש עשרות אלפי דירות הזקוקות לחידוש ותהליכי פינוי בינוי משפרים את איכות החיים של בעלי הדירות הקיימים ובמקביל מייצרים לירושלים היצע גדול של יח"ד חדשות בתוך השכונות הקיימות, ולא על חשבון השטחים הפתוחים הסובבים את העיר.

אמיר לוטןצילום: קבוצת לוינשטיין

על פי נתוני הרשות להתחדשות עירונית לשנת 2021 ירושלים היא העיר המובילה בישראל במספר יחידות דיור בתכניות פינוי-בינוי שאושרו עם תוספת של 2,448 יחידות דיור המוצעות בתכניות פינוי-בינוי. אנו מאמינים כי פתיחת הסניף הירושלמי של החברה לפיתוח והתחדשות תסייע לעיר להמשיך ולממש את הפוטנציאל האדיר הטמון בקידום תהליכי ההתחדשות העירונית בירושלים".

קרית יובל – 4,800 יח"ד

"תחום ההתחדשות העירונית בירושלים העלה בשנים האחרונות הילוך בכל הקשור לתוכניות שהיו במגירה, הרבה בזכות עיריית ירושלים וראש העיר יחד עם הרשות לפיתוח ירושלים, שנתנו רוח גבית ליזמים, אשרו וקדמו תבע"ות, והתוצאות כבר נראות בשטח. לראיה כ-30,000 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית המקודמים בשלבים שונים ב-80 מתחמים ברחבי העיר. נתונים אלו ללא ספק ממצבים את ירושלים כעיר המובילה בהתחדשות עירונית". אומר שמוליק לוי מנכ"ל ובעלים קבוצת אמבסדור המתמחה בייעוץ ושיווק לחברות נדל"ן

דרור תורןצילום: מיכל ארבל

אחת הדוגמאות הבולטות להתחדשות עירונית מלאה של שכונה שלמה, הלכה למעשה, הוא מפרט, "אפשר למצוא בשכונות קרית היובל הותיקה שעוברת מהפכה של ממש ונחשבת למובילה בעיר בהיקף התוכניות המקודמות בה עם 18 פרויקטים הנמצאים בשלבים שונים וכוללים בניה של כמעט 4800 יח"ד לצד בניה יזמית חדשה. השכונה שהוקמה בתחילת שנות החמישים התאפיינה בבניה נמוכה אך תוך מספר שנים לקראת סוף שנות החמישים ותחילת השישים על מנת לשכן עולים רבים שהגיעו ארצה, נבנו בשכונה שיכוני רכבת גדולים, ומגמה זאת צופפה מאוד, דבר שלימים פגע בתשתיות שהתיישנו ופגעו משמעותית באיכות חיי התושבים".

יוסי מזרחי

"על פי התוכניות לחידוש השכונה שכבר יצאו לדרך, תוקם ברחוב טהון שדרה מסחרית בהיקף של 2,800 מ"ר, תוך שילוב ועירוב שימושים למסחר, משרדים ומגורים. בנוסף, תכלול השדרה כ-1,000 מ"ר נוספים של מבני ציבור – גני ילדים, בתי קולנוע, מרכז תרבות וחללי עבודה משותפים".

חיים גבסו

"ככל ותקודם תוכנית הרכבת הקלה בשכונה, 'מהדסה – להדסה' (עין כרם להר הצופים) יאוכלסו פרויקטים חדשים, ישופרו התשתיות ויתווספו גם מקומות תעסוקה לאור המיקום של השכונה ממש באמצע הדרך. אני צופה שנראה את המחירים בקרית יובל מתחילים לטפס ככל ותהיה הגירה של קהלים חדשים, צעירים ובעלי משפחות שיזרימו דם חדש לשכונה ויהפכו אותה לאטרקטיבית. אולם, מי שמזהה זאת כבר כעת, יכול להנות ממחירים שעדיין נגישים בהשוואה לשכונות הסמוכות והיקרות ממנה".

משה צרפתיצילום: אילן בשור

חברת רוטשטיין מקדמת פרויקט פינוי בשכונת נווה יעקב בירושלים, שכבר קיבלה תוקף מהוועדה המחוזית ירושלים במסגרתה תקים 521 יח"ד חדשות ושטחי מסחר בהיקף של 830 מ"ר, במספר בניינים, במקומן של 111 דירות ישנות שייהרסו.

בני קרת

איתי סמדר, סמנכ"ל התחדשות עירונית בחברת רוטשטיין: "בירושלים ישנו פוטנציאל גדול מאוד להתחדשות עירונית ואנחנו מברכים על התמיכה והקידום של פרויקטים מסוג זה מצד הרשות המקומית ומוסדות התכנון. תב"ע נווה יעקב אושרה תוך זמן של כשנתיים, להבדיל מלוחות הזמנים הארוכים בפרויקטי פינוי בינוי במקומות אחרים, וזאת הודות לסיוע ועדות התכנון בעיר. אני מעריכה כי בשנים הקרובות נראה את ירושלים בחזית ההתחדשות העירונית, עם פרויקטים חדשים שיצאו לבנייה וישפרו את פני העיר, התשתיות ואיכות החיים של בעלי הדירות".

היתרים לאלפי יח"ד ברמת גן

רמת גן היא בין הערים המתחדשות ביותר בישראל – לפי דוח הרשות להתחדשות עירונית לשנת 2021, ניתנו היתרי בנייה ל-1,724 יחידות דיור ב-7 מתחמי פינוי בינוי בעיר עד כה במצטבר, כש-801 מהם ניתנו ב-2021. בשנה החולפת ניתנו גם היתרים ל-1,292 דירות בתמ"א 38 על שני תיקוניה. במצטבר עד סוף 2021 ניתנו ברמת גן היתרים ל-14,300 יחידות דיור בתמ"א 38, ב-574 מבנים.

שמוליק לויצילום: תומר שלום

לדברי סופי סרוגו יוכלמן, מנכ"לית משותפת בחברת סרוגו הבונה ומשווקת יחד עם חברת צמח המרמן את פרויקט THE LAKE על הפארק הלאומי ברמת גן הפוטנציאל של תהליכי התחדשות עירונית במרכזי הערים בלב אזורי הביקוש עצום. ברור לכולם שהוצאה לפועל של פרויקטים של פינוי בינוי תוך הסרת החסמים יגדיל את היצע הדירות וישפיע על מיתון עליית מחירי הדירות באזורים אלה. רמת גן, מתוקף מיקומה בצמידות לתל אביב ואיכות החיים שהיא מציעה לתושביה, מבוקשת במיוחד. לאור מיעוט הקרקעות הפנויות בעיר, התחדשות עירונית היא מנוע הצמיחה העיקרי להגדלת ההיצע בה".

ערן אדרי

לדברי אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס, "עוד לפני ההחלטה על ביטול התמ"א העירייה העדיפה באופן מובהק לקדם מתחמי פינוי בינוי במקום תמ"א 38. אנו מקדמים בימים אלו שלושה פרויקטים במתכונת הזו בעיר, בשיתוף פעולה עם המינהלת להתחדשות עירונית, שמטרתה להאיץ ולקדם את תהליכי ההתחדשות באופן מקצועי יעיל ושירותי".

רוביק דנילוביץצילום: מישל אמזלג

פרויקט פינוי בינוי ראשון נמצא ברחובות אבא הלל 76-78 וחרות 9-11 ברמת גן, פרויקט שהחל כתמ"א 38 אך בעקבות שינוי המדיניות בוועדה המקומית וכניסתה של מטרופוליס לתמונה החברות החלו בתהליך הסבת הפרויקט לפינוי בינוי. כיום בשטח ישנם ארבעה בניינים ישנים הכוללים 41 דירות, שייהרסו ובמקומם צפויים להיבנות מגדל ובניין מרקמי אשר יכללו כ-123 דירות וכן שטחי מסחר. פרויקט נוסף נמצא בלב שכונת הגפן, על קרקע שמשלבת עסקאות קומבינציה ופינוי בינוי. מדובר על 7 חלקות, ההיקף המתוכנן של הפרויקט הוא כ-200 יח"ד. פרויקט אחר נמצא בפינת הרחובות הירדן – נגבה. ההיקף המתוכנן של הפרויקט הוא כ – 240 יח"ד במקום כ – 80 דירות בנויות כיום ושטחי מסחר".

צחי סופריןצילום: נווה אביאני

קבוצת לוינשטין תקים פרויקט פינוי בינוי ענק במתחם בית חורון בלב העיר רמת גן בסמוך לתחנת הרכבת הקלה, הכולל 343 דירות חדשות בשני בניינים נמוכים בני 10 קומות ושני מגדלים בגובה 21 קומות, במקום 9 בניינים ישנים בני 3-4 קומות שבהם 119 יחידות דיור. שטח התוכנית הכולל הוא 6 דונם, מתוכם יוקצה דונם אחד לשימושים ציבוריים.

לדברי אמיר לוטן, מנהל תחום התחדשות עירונית בקבוצת לוינשטין, "פרויקט בית חורון הוא אחד מפרויקטי הפינוי בינוי הגדולים בגוש דן, הוא כולל חידוש של מתחם גדול, הכולל 9 בניינים, ומקנה לעירייה ולתושבי העיר ערך רב בדמות מוסדות ציבור וגני ילדים, וכן שצ"פים, שבילים וזיקות הנאה אשר יחברו את כל הרחובות הסמוכים ויגשרו על הפרשי גובה טופוגרפיים שקיימים במקום".

בת ים: תוכניות ענק

גם בת ים היא בין הערים המתחדשות ביותר בישראל – לפי דוח הרשות להתחדשות עירונית לשנת 2021, בעיר יש תוכניות מאושרות לבניית 11,200 יחידות דיור ב-28 מתחמי פינוי בינוי. כ-1800 מהן אושרו בשנת 2021 ב-4 מתחמים.

לדברי סמי מצלאוי, יו"ר ובעלים קבוצת מצלאוי, "העיר בת-ים רוויה בבניינים ישנים ומתפוררים. מיקומה בקרבת הים הביאה במהלך השנים לריסוק הבטון והחלודה של הברזל שבתוכו. התחדשות עירונית היא הדרך לחדש ולחזק את העיר בצורה יעילה, אפקטיבית ולשנים רבות. במסגרת זו, באנו לבת ים לחזק, לשדרג ולחדש ולהיות חלק מפיתוח העיר, כפי שעשינו זאת בקריית אונו. בכך, פתחנו את הדרך לכלל היזמים והקבלנים. לפני כשנה התחלנו בהריסה ובניית פרויקט הפינוי בינוי מהגדולים בעיר ברחוב יוספטל שבמסגרתו ייהרסו בסך הכל 240 יחידות דיור ישנות וייבנו 1,078 דירות חדשות לצד שטחי מסחר ומשרדים. פינוי בינוי היום הוא בגדר משימה לאומית, ממש צו השעה ואנחנו גאים לקחת בזה חלק פעיל".

לדברי פיני מלכה, מנכ"ל משותף בחברת מעוז דניאל המוקדים הגדולים להתחדשות עירונית הם אופן טבעי בערי גוש דן רבתי ובתל אביב בפרט בערים אלו הביקושים לדירות הם קשיחים וכך גם מחיריהן, הצפי שמתממש בימים אילו הוא הרחבת המעגל שמסביב לגוש דן לערי השפלה כמו לוד ,יבנה ורמלה שבהן מקודמות תוכניות ענק וגם בהן רמת המחירים ביצעה קפיצה משמעותית אשר הופכת אותן לכלכליות בכל הקשור להתחדשות עירונית, בתווך של גוש דן מתבלטת בת ים לאור מיקומה האסטרטגי ושכונותיה הישנות אשר ביחד הן כר מצויין להתחדשות עירונית אמיתית שתשנה את העיר בת ים ללא היכר, חברת מעוז דניאל הבונה ברוב הערים בגוש דן בונה גם בעיר בת ים את פרויקט THE 5, אחד מפרויקטי הפינוי בינוי הגדולים בעיר הכולל 560 יחידות דיור ב-5 מגדלי מגורים בני כ-27 קומות, 112 דירות בכל מגדל. העיר בת ים היא דוגמא מצויינת להזדמנויות שיוצרת ההתחדשות העירונית העיר עוברת תנופת התחדשות משמעותית – מקודמים בה פרויקטי התחדשות עירונית רבים עם אלפי דירות חדשות, השכונות הוותיקות מתחדשות ונבנות שכונות חדשות, תשתיות חדשות, מוסדות ציבור חינוך וקהילה. בשנים הקרובות בת ים תמשיך להוות את אחד ממוקדי ההתחדשות הגדולים בישראל הודות לתוכניות מאושרות לבניית מעל 11 אלף יחידות דיור בפינוי בינוי ועוד תוכניות רבות שבשלבי תכנון"

קבוצת אלמוג מקדמת פרויקט התחדשות עירונית גדול בבת ים בפינת הרחובות הרב מימון ואנה פרנק. במסגרת הפרויקט תהרוס החברה 32 יח"ד קיימות, ובמקומן תבנה שני בניינים שיכללו 128 יחידות דיור וכן שטח מסחרי בן 700 מ"ר. עוד יכלול המתחם 1,700 מ"ר שיוקצו לטובת מבני ציבור. הפרויקט קיבל לפני מספר חודשים את אישור הוועדה המחוזית.

פרויקט קבוצת אלמוג יכלול שני מבנים – בניין בן 13 קומות ומגדל בן 25 קומות. תמהיל הדירות המתוכננות כולל דירות 3, 4 ו-5 חדרים וכן דירות פנטהאוז. 20% מיחידות הדיור יהיו דירות קטנות. קומת הקרקע בפרויקט תכלול חזית מסחרית ומעליה קומה לצרכי ציבור וקומות המגורים. הדיירים הקיימים יקבלו שדרוג משמעותי בצורת דירות חדשות של 4 חדרים בשטח של כ- 100 מ"ר בנוי ועוד 12 מ"ר מרפסת, וכן חנייה ומחסן, וזאת במקום דירות 3 החדרים שכיום בבעלותם בשטח של כ-65 מ"ר. הפרויקט עתיד להיכנס לוועדה לקראת קבלת היתר בתקופה הקרובה.

לדברי רקפת להב, סמנכ"לית שיווק ומכירות בקבוצת אלמוג, "אנחנו עובדים על הפרויקט משנת 2013 והוא מגיע לכדי מימוש בתקופה מצוינת, כאשר הרכבת הקלה הולכת ומתקרבת, והדיירים הקיימים והחדשים ייהנו מנגישות גבוהה לכל גוש דן. בת ים נהנית כיום מפריחה שנובעת מהליכי התחדשות מואצים ומהמיקום המצוין שלה במרכז הארץ, והיא רק תלך ותתחזק בשנים הקרובות".

רמת ורבר בפתח תקוה

חברת קרדן נדל"ן המובילה פרויקט פינוי בינוי בשכונת רמת ורבר בפתח תקווה במתחם בין הרחובות ארלוזרוב, כצנלסון ובורוכוב. במסגרת הפרויקט יבנו במגדלים בני כ-30 קומות למעלה מ- 500 יח"ד לאורך הרחובות כנצלסון ובורוכוב, במקומן של כ-130 יח"ד ישנות. על פי הצפי, אומרים בחברה, בשל הצמידות לתחנת המטרו, ניתן יהיה להגדיל את זכויות הבניה במתחם בצורה משמעותית.

656 יח"ד באור יהודה

בישובי בקעת אונו מורגשת גם כן תנופת התחדשות, שכוללת תכנון של אלפי יח"ד. אחת הערים שניהנות מהתנופה היא אור יהודה, שם קבוצת יובלים מקדמת את פרויקט קיימא, שיכלול שלושה מגדלים בני 17 קומות כ"א, שלוש קומות תתל קרקעיות לחניות ומחסנים ובסך הכל 656 יח"ד במקומן של 328 יח"ד ישנות.

ערן אדרי, מנהל פרויקט KAI-MA של קבוצת יובלים באור יהודה: "אור יהודה היא פנינה אמיתית עם השקעות חסרות תקדים בחינוך ופיתוח העיר, אנשים מתחילים להבין את מלוא הערך והפוטנציאל שלה ואנו רואים את הקהל שמגיע למשרד המכירות, פרויקט KAI-MA השאפתני והמרשים הוא גם פרויקט ההתחדשות העירונית (פינוי- בינוי) הראשון בעיר.

משקיעים פה הרבה מאוד בהקמת שכונות חדשות, אזורי תעשייה חדשים, מקצים תקציבים לחינוך, ואנחנו רואים יותר ויותר אנשים איכותיים מאוד שמתחילים להבין את היתרונות של העיר ושמים אותה על מפת הבחירה שלהם. זאת עיר שכיום מונה 36 אלף תושבים, ואני צופה שתוך עשור יהיו בה קרוב ל-80 אלף תושבים. פרויקט KAI-MA מושך אליו משקיעים ומשפחות שבוחרות לגור בבקעת אונו ובאור יהודה בפרט, בה המחיר למ"ר הכי אטרקטיבי בכל בקעת אונו, רבים מהם מגיעים מערים סמוכות , אשר לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירות בערים אלו ועדיין רוצים להישאר קרוב למשפחה".

קרית אונו: חידוש שכונת קראון

בקרית אונו 43,000 תושבים ועל פי תכנית המתאר היא צפויה להכפיל את גודלה מבחינת מספר תושביה. בשנת 2018 הוקמה בקרית אונו מנהלת התחדשות עירונית ומאז לצד פיתוח שכונות חדשות בעיר מובילה המנהלת התחדשות עירונית בתהליכי פינוי בינוי ותמ"א 38 . המשמעותי שבהם התחדשות רחובה הראשי של העיר – רחוב לוי אשכול אשר חוצה אותה מצפון לדרום ולאורכו קיימים עשרות בנייני רכבת ישנים ונוטים ליפול. תכנית המתאר של העיר מחזקת את תהליכי הפיתוח של הרחוב, תוך מתן דגש לעירוב השימושים בו ולאיכות המרחב הציבורי. במסגרת התכנית מוצעת הרחבה של צירי המסחר לכיוון רחוב שלמה המלך ולכיוון דרך לוד (כביש 461) .

קבוצת כנען היא אחת החברות הגדולות שמחדשות את המרחב העירוני במרכז העיר. לאחרונה יצא לדרך פרויקט "עלמא" , שתוכנן על ידי משרד פייגין אדריכלים אותו אשר קדמה החברה למעלה מעשור . הפרויקט ייבנה כאמור על ציר רחוב לוי אשכול בחלקו הדרומי, ויכלול פינוי 232 משפחות שכבר החל והריסתם של 11 בנייני רכבת ישנים, בניית 755 יח"ד ב 10 בניינים ובנוסף כ-5,000 מ"ר שטחי מסחר ו-1,500 מ"ר שטחי ציבור.

הפרויקט מתאים במיוחד למשפחות צעירות עם ילדים ,משפרי דיור מהעיר והסביבה המחפשות מגורים בקהילה, הגיל השלישי ומשקיעים. תמהיל הדירות החדשות כולל דירות 2-6 חדרים וכן מיני פנטהאוז ופנטהאוזים ענקיים . מחיר דירת 3 חדרים החל מ2.3- מיליון שקלים.

הרוכשים בתל אביב – מוכנים להתפשר על המפרט

העיר תל אביב נכון לשנת 2022 מציגה מצב נתון שבו יש בנמצא מעט מאוד קרקע חדשה הזמינה לבנייה ועיקרה בצפון העיר, ובמקביל ישנם ביקושים גדולים של אוכלוסיות מגוונות השואפות לגור בה. לפיכך הפתרון המיידי המתבקש הינו האצת תהליכי ההתחדשות העירונית בדמות פרויקטים חדשים.

ממחקר תכניות הרובעים של ת"א שערכה מחלקת המחקר בחברת "אזימוט שיווק פרויקטים", עלו ממצאים המחזקים אמירה זו. דניאל דר מנהל השיווק והמכירות בחברה מסביר: "אחת העובדות שמצאנו מצביעה יותר מכל על הצורך והביקוש הרב, ומגלה שרוכשי דירות של עד 6 מיליון שקל בעיר, אף יהיו מוכנים להתפשר על מפרט יוקרתי או על חניה, מרפסת או שירותי אורחים, לעומת דירות מחוץ לתל אביב שבהן אין התפשרות על המפרט הטכני". המחירים בשוק עלו בבירור באחוזים רבים אך גם רבים הם המוכנים לשלם את המחיר על מנת לגור במיקום הטוב ביותר לתפיסתם. אחד האזורים בהם מורגשת תנופת ההתחדשות הינו הצפון הישן. ברובעים 3, 4 נראה שהתכנית לחידוש פני העיר מסודרת במיוחד ונמצאת במגמת התגברות. האזור כולו הופך למקום שטוב לחיות בו עוד יותר מבעבר, עם תכניות מתקדמות לפיתוח בשנים הבאות בתחומי התכנון, בינוי, תנועה, שטחים ציבוריים, צרכי ציבור ועוד.

לדברי בני קרת מנכ"ל "אזימוט שיווק פרויקטים" : "המגמה בתל אביב כפי שאנו רואים אותה במבט קדימה, תעודד מאוד מתחמי "פינוי בינוי", בעיקר מתחמים גדולים כדוגמת "מתחם דפנה" ברובע 4, בצפון הישן, ומתחמים גדולים בדרום מזרח העיר ואף בשכונות עבר הירקון כדוגמת פרויקט "בבלי", בהם כבר מקודמות תוכניות בשכונות הוותיקות כמו הדר יוסף, נווה שרת, ואף באופן נקודתי בשכונות נוספות - נאות אפקה א', מעוז אביב ורמת אביב".

בהמשך לתובנות אלה הבינה קבוצת נתנאל, אחת מהחברות הפעילות באזור הצפון הישן, כי הביקוש לבנייה חדשה רק ילך ויגבר ולפיכך שמה את כל כובד משקלה על הפרויקטים שלה בתל אביב, כאשר למעלה מ-15 מהם ממוקמים ברובעים 3 ו-4 המבוקשים. מיכה נתנאל סמנכ"ל בקבוצה מספר: "אין ספק כי תחום ההתחדשות העירונית בשיאו והשינוי ניכר גם ברמה התודעתית בקרב בעלי הזכויות. התחרות הרבה בתחום, מובילה את ההחלטה להתקשרות עם יזמים ללא פשוטה ודורשת מיזמים ופתרונות יצירתיים, זמינות גבוהה וגמישות מרבית, בפרט כשיש הרבה מציעים פעילים וראויים בתחום. לקבוצת נתנאל פעילות ענפה בתל אביב המאפיינת אותנו מזה עשרות שנים והיא ממשיכה להוות נדבך מהותי באסטרטגיית הצמיחה של החברה."

שכונת נוה אליעזר מתחדשת

קבוצת יוסי אברהמי תקים בשכונה את פרויקט TOMORROW – מתחם פינוי-בינוי ברחוב תקוע, במסגרתו ייהרסו 96 יח"ד ב- 4 בנייני שיכון וייבנו במקומם 315 יח"ד ב-4 בניינים בני 9 קומות כל אחד ומגדל בן 24 קומות. כמו כן, הפרויקט יכלול שטחי מסחר בקומת הקרקע ושדרה ירוקה לרווחת התושבים שתקשר בין שתי גינות קיימות ותאפשר מרחב ירוק ציבורי.

לדברי יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות של קבוצת יוסי אברהמי, "שכונת נווה אליעזר מתאפיינת במיקום אסטרטגי בעל נגישות מצוינת לצירי תחבורה ראשיים ולקו הרכבת הקלה העתידי, יש בה קהילה חמה של משפחות צעירות, היא קרובה למוסדות להשכלה גבוהה ולמתחמי מסחר ובילוי, מכילה ריכוזי תעסוקה ושטחים פתוחים רבים ונהנית מקרבה יוצאת דופן לאלפי דונמים של פארקים וגנים במרחק הליכה. הפרויקט שאנו מקימים בשכונה מהווה יישום של מודל מעניין לקידום התחדשות עירונית על ידי עיריית תל אביב, לפיו היא ארגנה את הדיירים, תכננה את התב"ע והביאה לאישורה בוועדה המקומית - מודל המשפר משמעותית את היכולת למענה אמיתי להתחדשות עירונית, תוך קיצור לוחות הזמנים ויעילות מרבית".

21 מבנים בשכונה ג' ביפו

קבוצת גבסו מתכננת מתחם פינוי בינוי בשכונת יפו ג' המשתרע על פני רחובות מייזל זלמן וברוך קרוא ואייזיק חריף, במסגרתו יקומו 21 מבנים בפרויקט המשלב פינוי בינוי ותמ"א 38 ויכלול בס"כ 1,150 יח"ד חדשות וכ-1,310 מ"ר מסחר, שטחים ירוקים ומבני ציבור לטובת הקהילה.

חיים גבסו, מבעלי קבוצת גבסו עיריית תל אביב-יפו, אשר מבינה היטב את ההכרח שבקידום התחדשות עירונית, שותפה לתהליך יחד עם הדיירים. יש הכרח לקדם את חידוש יפו בקצב מהיר. התחדשות עירונית של מתחמים ביפו יאפשרו בניה חדשה במקומם של המבנים הישנים, שיפור דרמטי באיכות החיים של התושבים הוותיקים, העלאת שווי הדירות שלהם, ולצד זאת גם פיתוח לב המטרופולין המרכזי של ישראל. כך ייווצר רצף עירוני מודרני בין תל אביב, דרך יפו ועד בת ים.

תמהיל הדירות המגוון וכן המיקום האסטרטגי בלב יפו ובסמיכות לרכבת הקלה שתחל לפעול בקרוב אטרקטיביים עבור משפחות צעירות ומשקיעים. מחירי הדיור וכמובן מחירי השכירות באזור צפויים להמשיך ולטפס והופכים את ההשקעה בפרויקט לאטרקטיבית

באר שבע : 12 מתחמי פינוי בינוי

אחת הערים הגדולות ששמה לה למטרה לקדם התחדשות עירונית מסיבית היא באר שבע. בעירייה מציינים כי בתכנית האסטרטגית 2030 לעיר ובתכנית המתאר העירונית מצאו שעל מנת להביא לשגשוג של העיר והמטרופולין כולו נדרשות פעולות לקידום סביבת חיים אורבנית אטרקטיבית עם מרכז עיר שוקק אותם ניתן לקדם דרך תהליכי התחדשות עירונית.

בעיר מקודם היום תכנון ל-12 מתחמי פינוי בינוי בהם פוטנציאל להקמת למעלה מ-10,000 יח"ד. שתיים מהתכניות הומלצו לאחרונה להפקדה בוועדה המקומית וצפויים להתאשר בשנה הקרובה. 6 מתוך התכניות המפורטות הן תכניות שהעירייה יזמה ותקצבה ממקורותיה או ממקורות ממשלתיים והיא פועלת באופן אקטיבי לארגן את בעלי הנכסים במתחם להקמת נציגות ובהמשך הוצאת מכרז ליזמים. בנוסף מקודמים בעיר עשרות פרויקטים לתב"עות נקודתיות ולהיתרים בתמ"א 38, חלק גדול מהם כבר בנוי או בשלבי בנייה.

מעבר לזאת פועלת העירייה כל העת ליזום תכנון של מתחמי התחדשות נוספים ולסייע ליזמים והתארגנויות של בעלי נכסים לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. רק לאחרונה גייסה העירייה תקציב לקידום 2 מתחמי התחדשות עירונית ותצקיב לקידום תכנית עירונית לתמ"א 38 דרך משרד השיכון, הרשות להתחדשות עירונית ורמ"י.

מאז שנת 2017 פועלת בעיר מינהלת להתחדשות עירונית באר שבע שהוקמה בשיתוף פעולה בין עיריית באר-שבע והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון.

על מנת לעודד את ההתחדשות העירונית בעיר, מועצת העיר קיבלה בחודש אפריל האחרון החלטה על פטור מלא מהיטלי השבחה למתחמי פינוי-בינוי באזור התחדשות עירונית לפי תכנית המתאר לעיר.

רוביק דנילוביץ, ראש העיר מסביר: "ההחלטה שהתקבלה משקפת את מדיניות העירייה לקדם ולתעדף את ההתחדשות העירונית בעיר, באר שבע כמטרופולין הדרומי של מדינת ישראל זקוקה למרכז עירוני תוסס ופעיל שימשוך אליו אוכלוסייה חדשה ויספק שירותים לכל תושבי האזור. את זאת ניתן לקדם באמצעות התחדשות עירונית אינטנסיבית במרכז העיר שתצמצם את הפערים מול השכונות החדשות ותייצר, באמצעות תוכניות של עירוב שימושים, סביבת חיים עירונית אטרקטיבית ויצירת מרחב ציבורי איכותי. בעיר יש פוטנציאל חסר תקדים של התחדשות עירונית וזו העת לפעול לכך שהפוטנציאל ימומש. חברות הבנייה הגדולות כבר גילו את הפוטנציאל ואנו קוראים לחברות ויזמים נוספים להצטרף לחזון שלנו".

שינוי מהותי בעוטף חיפה

צחי סופרין, בעל שליטה וסגן יו"ר דירקטוריון בקבוצת סופרין מעריך כי "אזור המעגל הראשון והשני של חיפה צפוי בשנים הקרובות לעבור שינוי מהותי. כבר היום מקודמים בקריות מצד אחד ובאור עקיבא מן הצד השני, תהליכי פינוי בינוי נרחבים. הקסם של הקריות הוא הקרבה לים מחד והסמיכות לחיפה על אזורי התעסוקה שלה והשירותים שהיא מסוגלת להקנות כמטרופולין וכעיר השלישית בגודלה בארץ, לקריות שמחוצה לה.

"גם לאור עקיבא ייתרון גדול מעצם הקרבה לחיפה אולם היא גם קרובה באופן יחסי למרכז הארץ.

חיפה עצמה עתידה לעבור בעשור הקרוב שינויים מרחיקי לכת, על פי התכנון. אין ספק שפתיחת הנמל החדש ופרויקטים כמו העתקת המסילות והוצאת המפעלים המזהמים מאזור חיפה יהפכו את העיר למקום אטרקטיבי ומבוקש הרבה יותר וכך גם את הקריות הסמוכות שייהנו מיתרונות של עיר שינה ליד כרך מתחדש ומודרני. השינויים הללו ישפיעו להערכתי גם על קידום מואץ יותר של תהליכי התחדשות עירונית וכמובן גם על המחירים שהיום נמצאים ברמה נמוכה יחסית אך צפויים לעלות".

אחד המתחמים הבולטים לפינוי בינוי באור עקיבא נמצא בשכונת שז"ר, שם מתכננים לפנות 355 דירות ישנות לטובת פרויקט של 1750 דירות חדשות ב 12 מגדלים, על שטח של 117 דונם ומהווה בעצם שכונה חדשה. התכנית אושרה בועדה המקומית ונמצאת בתהליכי תכנון מתקדמים.

אחת הקריות בה ההתחדשות העירונית הכי פעילה היא קריית ים שם מתוכננים בשלבים מתקדמים מספר מתחמים. פרויקט אג"ש – 1,550 דירות חדשות, פרויקט צה"ל שיכלול 2,150 דירות חדשות ופרויקט שיכון צבא קבע שיכלול 1,450, מתחם שפירא – 1,290 יח"ד ומתחם יוספטל - 1,690 יח"ד.

נשר: פי 3 תוך 20 שנה

לפי התחזיות, אוכלוסיית העיר נשר הסמוכה לחיפה, צפויה כמעט לשלש את עצמה עד שנת 2040 מ-26 אלף תושבים כיום לכ-70 אלף בעוד שני עשורים. ביולי השנה אושרה בוועדה המחוזית תוכנית מתאר כוללנית לעיר נשר הכוללת תוספת של 10,500 יחידות דיור שיתנו מענה לגידול הצפוי באוכלוסיה, תוספת 1.318 מיליון מ"ר עבור שטחי תעסוקה ומסחר ועוד 45,500 מ"ר עבור צרכי ציבור. ההתחדשות העירונית צפויה להוותה נדבך משמעותי בתוכניות ההתרחבות של נשר: לפי נתוני דו"ח הרשות להתחדשות עירונית, בשנת 2021 ניתנה בעיר החלטה מקדמית של הרשות המקומית להקמת 336 דירות בעיר במתחם התחדשות אחד, ותוכניות רבות אחרות נמצאות על שולחן הוועדה.

קבוצת תצפית נדל"ן תבנה בעיר פרויקט פינוי בינוי מעורב שימושים הכולל 366 יחידות דיור חדשות ב-3 בניינים בני כ-25 קומות, ו-5,000 מ"ר בשטחי מסחר. התכנית זכתה לרוח גבית מראש העיר ומהנדס העיר.

לדברי נתי כרמי, משנה למנכ"ל קבוצת תצפית "העיר נשר נמצאת בתנופת פיתוח ובנייה חזקה בהובלת ראש העיר. המיקום של נשר עצמה – העיר הראשונה לפני הקריות וחיפה – קוסם לקהל יעד של זוגות צעירים ומשפרי דיור מכל הערים הסובבות".

חברת שרביב תקים את פרויקט "רמת הטכניון" - פרויקט פינוי בינוי ענק ברחוב דרך הטכניון בנשר שבמסגרתו ייהרסו 177 דירות בבנייני שיכון ישנים וייבנו במקומם כ-1,100 יח"ד חדשות במספר רבי קומות ובנייה מרקמית בפריסה חדשנית. לדברי שרה אילין, סמנכ"לית השיווק בחברת שרביב, "עקב מחסור בעתודות קרקע לבנייה, התחדשות עירונית היא הכלי המרכזי להגדלת היצע הדירות בענף הנדל"ן. הפרויקט שנקים יכלול תמהיל מגוון של דירות, שיתאימו הן לזוגות צעירים והן למשפרי דיור. אני מעריכה שהפרויקט ימשוך אליו משקיעים שמבינים את הפוטנציאל ברכישת דירה בסמוך לטכניון והן משפחות שמעוניינות בדירה במיקום אטרקטיבי אל מול נוף יפיפה של מפרץ חיפה, כרמל וים"

גם חברת אמריקה ישראל מקדמת פרויקט התחדשות גדול בנשר: מתחם אורן הכרמל משתרע על פני כ-25 דונם בין הרחובות האורן, הזית וצה"ל. התכנית תכלול בנייתם של 7 מגדלים חדשים בני 22-26 קומות בהם כ-800 יח"ד חדשות. במרחק הליכה מאותם בניינים מתוכננים להבנות מרכז מסחרי בשטח של כ-10 אלף מ"ר בנוי, גני ילדים ומבני ציבור נוספים.

דרור תורן, מנכ"ל אמריקה ישראל, "ערי הפריפריה משוועות לדירות חדשות ולאוכלוסייה צעירה וחדשה שתבחר לגור בהן. בנוסף חשוב למגן מתחמים ישנים ולחדש את השכונות המזדקנות. אנו רואים את הפוטנציאל שטמון בפרויקט בסדר גודל כזה ובמיקום האטרקטיבי שלו. בנשר ישנם ביקושים גבוהים לדירות חדשות, אולם ההיצע הקיים היום אינו מצליח להדביק אותם. פרויקט בסדר גודל כזה יאפשר לזוגות צעירים ומשפרי דיור מחיפה ומהסביבה אלטרנטיבה טובה למגורים בסטנדרט בניה גבוה".

אזור – פרויקט ראשון יצא לדרך

פרויקט הפינוי-בינוי הראשון ביישוב אזור יצא לדרך בתחילת השנה, כאשר חברת צרפתי צבי ובניו הרסה את שני הבניינים הראשונים לאחר שקיבלה היתר הריסה לשלב א' בפרויקט, ומחזיקה בהיתר בנייה עבורו. במסגרת הפרויקט ייהרסו שלושה בניינים ישנים ברחוב קפלן ובהם 96 דירות ותיקות ובמקומם ייבנו 360 יחידות דיור בשלושה מגדלים.

הפרויקט יתבצע בשני שלבים – בשלב הראשון נהרסו המבנים בקפלן 3 ו-5 שכללו 64 דירות והחלה בנייתם של שני המגדלים הראשונים בגובה 22 קומות, שיכללו 280 דירות. בשלב ב' ייהרס המבנה בקפלן 7 וייבנה המגדל השלישי שיכלול 80 יח"ד. בסך הכל ייבנו במתחם 360 יח"ד, במגדלים הגבוהים ביותר באזור. הפרויקט בתכנון משרד כנען שנהב אדריכלים.

מדובר בפרויקט ראשון מתוך שורה של פרויקטים של התחדשות עירונית וחדשים שצפויים להוסיף אלפי יח"ד חדשות ליישוב אזור בשנים הקרובות. היישוב ממוקם בסמיכות לתל אביב. בעתיד קו המטרו M3 עתיד לעבור באזור ולשרת את תושביה, מה שיהפוך את הנגישות לגבוהה עוד יותר. כמו כן פרויקט אופנידן יביא לחיבור של אזור לתל אביב בשבילי אופניים.

לדברי משה צרפתי, מנכ"ל משותף בחברת צרפתי צבי ובניו, "מדובר ביישוב שעל אף קרבתו לתל אביב היה מתחת לרדאר במשך שנים, עם פוטנציאל עצום וצורך גדול בהתחדשות עירונית. היישוב היחיד מסוגו בקרבה כזו לתל אביב. אין לי ספק שבשנים הבאות אזור תעבור מהפכה ואנחנו שמחים להיות חלק ממנה".

שדרות הציונות בלוד – סנונית ראשונה

קבוצת פיוצ'ר סנצ'ורי יזמות והשקעות מקימה בכניסה המזרחית לעיר לוד מדובר בתוכנית פינוי בינוי ראשונה בעיר אשר תוכננה על ידי משרד כנען שנהב אדריכלים, בשטח כולל של 20 דונם. במסגרתה ייבנו 742 יחידות דיור חדשות (במקום 124 דירות קיימות) ב-6 מגדלים בני 22-27 קומות עם עירוב שימושים הכולל כ-10,000 מ"ר של מסחר, תעסוקה ושטחי ציבור. בנוסף, לצד המגדלים יוקם פארק רובעי ירוק ומפותח המעודד הליכתיות בשטח של 14 דונם שיחצוץ בין מתחם המגורים לבין כביש 40. לאחרונה התקבל היתר הריסה של הבניין הראשון

ליאור חכם יזם קבלן ובעלים משותף בקבוצת פיוצ'ר סנצ'ורי יזמות והשקעות מציין: "מדובר בפרויקט פינוי בינוי ראשון בלוד אשר הולך לשנות לחלוטין את פני השכונה והעיר לוד. השקענו בתכנון יצירתי ומודרני המשלב עירוב שימושים של מגורים, מסחר, תעסוקה, מבנה ציבור, שטחים ירוקים לטובת שיפור איכות החיים של דיירי הפרויקט והשכונה. הדברים לא היו יוצאים לפועל ללא ההירתמות עיריית לוד, החכ"ל והמנהלת להתחדשות עירונית וכמובן הדיירים שהיו סבלניים והבינו שהם חלק ממהלך גדול שמשנה את פני המציאות".

חדרה: פוטנציאל גדול

העיר חדרה תשנה בשנים הקרובות את פניה כליל. בעיר מקודמים תהליכי התחדשות עירונית למספר רב של יחידות דיור שצפויים לשנות לחלוטין את סביבתם . על פי ההסכם שנחתם לאחרונה בין עיריית חדרה ומשרד השיכון לקידום תהליכי התחדשות עירונית.

פרויקט רמת הטכניון של חברת שרביב בנשר. הדמיה: OLIN

כך, חברת גשם החזקות עתידה לקבל היתר בתקופה הקרובה לפרויקט התחדשות עירונית במרכז חדרה, ברחוב העלייה השנייה בין שכונת האוצר לשכונת מרכז העיר. מדובר בפרויקט פינוי בינוי אשר במסגרתו יפונו מספר מבנים ישנים אשר כוללים 64 יח"ד, וייבנו חמישה מגדלים חדשים – ארבעה בני 18 קומות ומגדל חמישי בן 25 קומות – שיכללו כ-400 יח"ד.

הפרויקט מתוכנן וייבנה אינהאוס כאשר את התכנון מבצעת חברת שלג אדריכלים מבית גשם החזקות והחברה הקבלנית המבצעת היא גשם מפארק גם כן מבית גשם החזקות.

לדברי יוסי מזרחי, מנכ"ל משותף ובעלים של חברת גשם החזקות, "בחדרה נמצאים כיום בתכנון כמות גדולה של יחידות בהתחדשות עירונית, המחירים בה עולים ובשנים הקרובות היא תשנה את פניה. הפרויקט נהנה מיתרונות רבים - שכונה ורחוב שקטים אשר נמצאים במרכז העיר ובנגישות גבוהה לכל השירותים, מרכזי קניות, סופרים, מוסדות חינוך ועוד. בזכות המיקום לפרויקט יש נגישות גבוהה ברגל, בתחבורה ציבורית, רכבת ורכב פרטי. כפרויקט התחדשות עירונית הרוכשים ובעלי הדירות ייהנו מדירה חדשה עם כל היתרונות של שכונה קיימת ומבוססת במרכז העיר".

עוד מתחמים שצפויים לצאת לדרך בקרוב הם מתחם סמילנסקי - 184 יחידות דיור במרכז העיר ומתחם הגדוד העברי - 274 יח"ד, במקום 3 בניינים הכוללים כיום 36 יח"ד.

700 יח"ד באשדוד

חברת י.ח דמרי המקדמת את מתחם HARMONY באשדוד, אחד מפרויקטי הפינוי בינוי הגדולים באשדוד, במסגרתו נבנים 4 מגדלים בני 33 קומות כ"א ו-4 בניינים בני 5 קומות כ"א, בהם בסך הכל 684 יח"ד, קומת מסחר בחזית רחוב הרצל ומבני ציבור, במקומן של 152 יח"ד ישנות.

לדברי אמיר כהן, סמנכ"ל השיווק והמכירות של חברת י.ח דמרי: "י.ח דמרי מקדמת עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ. הפרויקט נמצא בשלבי בנייה מתקדמים הרבה בזכות שיתוף פעולה עם עיריית אשדוד ועם דיירי המתחם, הקמת פרויקט חדש ומודרני ישנה את פני מרכז העיר ויקלוט בו מאות משפחות חדשות . הדיירים שפינו את דירותיהם הישנות יקבלו דירות חדשות ומרווחות וייהנו מאיכות חיים גבוהה יותר".

הביקושים בתל אביב גדלו, וגם הדירות

שלומי בן ישי, מנכ"ל משרד Premium TLV , הממוקם בכיכר בזל בתל אביב ומתמחה בשיווק דירות דירות יוקרה ברובעים 3 ו-4 בתל אביב, מספר כי החברה מתמחה בשיווק פרוייקטים מיזמים וקבלנים שבונים במרכז תל אביב ובצפון הישן של תל אביב: "אנו משווקים 4-5 פרויקטים חדשים כל שנה. שנת 2021 היתה שנת שיא. מכרנו במהלכה כמעט פי 2 מאשר בשנה רגילה, כאשר עיקר המכירות היו במחצית השניה של השנה".

מה מאפיין את 2 הרובעים?

בן ישי: "ברובע 3 ממערב לאבן גבירול, המחירים נעים בין 70 ל-80 אלף שקל למ"ר, כאשר רובע 4 מעט זול יותר - 55-65 אלף שקל למ"ר. הסיבה היא שברובע 4 המגרשים יותר גדולים, הבניה מעט גבוהה יותר ולכן יש שם יותר רווחיות ליזמים ולפיכך יותר היצע של התחלות בניה. בנוסף, כמובן רובע 3 קרוב יותר לים וגם זה משפיע לקוחות עשירים שמוכנים לשלם מחיר גבוהה יותר באיזור זה. כמו כן העובדה שזכויות הבניה שם מצומצמות יותר ומאלצות את היזם לתת תג מחיר גבוה יותר".

מברנדט 36 שמשווק ע"י PREMIUM TLV. הדמיה: לח"צ

סך הכל, הוא מסביר, הביקושים לדירות בפרויקט תמ"א 38/2 גבוהים, מכיוון שלהבדיל מדירות יד 2, לכל הדירות יש כמובן חניה פרטית, מעלית ומרפסת שמש וגם הבניין עצמו חדש שנבנה בדרך כלל בשיטת בניה ירוקה.

מהם עיקר הביקושים בתל אביב?

"אם בעבר בנו הרבה דירות קטנות של 3 חדרים או מקסימום 4, היום הביקושים הם לדירות גדולות יותר של 100-140 מ"ר. מדובר בזוגות צעירים מתחום ההייטק או עם בנים של כסף ישן . עבור משקיעים ,מחירי דירות 3 חדרים במחירים של כ-60,000 שקל למ"ר אינם השקעה טובה ולכן מי שירכוש אותן הן לעתים הורים שרוכשים דירה ראשונה לילד. בנוסף, בהרבה דירות כאלה בשנה האחרונה, חיברנו שתי דירות קטנות לדירת 5 חדרים אחת מרווחת".

שלומי בן ישי

אילו שירות אתם מעניקים ליזמים?

"אנחנו מלווים יזמים בהתחדשות עירונית כבר מהשלבים הראשונים. אנחנו מבצעים סקר שוק מעודכן כל רבעון , ואז מלווים את היזמים ויחד עם האדריכל מתכננים את הפרויקט לפי ביקוש קהל היעד , ולא לפי מה שהאדריכל חשב שזה טוב . אנחנו עובדים על רובע 3 ו-4 כבר שנים ויצרנו DATA BASE של לקוחות אייכותיים , שיודעים לזהות באמצעותם את רמת הביקושים בהתאם לאיזור ולפעמים ברמת דיוק לפי הרחוב. לעתים יש רחובות שבהם הביקוש הוא של 100 מ"ר ולפעמים ברחוב נדרשות דירות 120-140 מ"ר. בזכות העבודה הזו, אנחנו מצליחים למכור עם תחילת השיווק, בתוך פחות מ-3 חודשים, כמות של 30% עד 40% מהדירות".