הממשלה מתנדנדת ובתים עלולים לקרוס

ההליך המהיר של הממשלה לאישור חלופה לתמ"א 38 הוא החלטה טובה ונכונה, אבל נדרשים בה תיקונים חשובה, טרם אישורה

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Aerial photo of the oceanside city of Tel Aviv Yafo. Taken from deep inland the photo shows the whole city from the north including park hayarkon the waterfront the business district and major highway
Aerial photo of the oceanside city of Tel Aviv Yafo. Taken from deep inland the photo shows the whole city from the north including park hayarkon the waterfront the business district and major highwayצילום: Shutterstock
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ
תוכן שיווקי

שנים ארוכות אנו בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ פועלים מול ממשלות ישראל כדי לייצר כלים שיפתחו את השער להתחדשות עירונית המונית בכל מקום בישראל שבו צריך לבצע התחדשות כזו.

תמ"א 38 הפכה לכלי מרכזי בתחום זה אבל היא רחוקה מלהיות מושלמת. המאבק שלנו לקידום חלופה טובה יותר רחוק מסיום. המאבק הזה, בבסיסו הוא בתפיסה השגויה של חלק מהממשלה, לפיה יש לקדם התחדשות עירונית רק במתחמים.

עבודתנו המקיפה הביאה לשכנוע שרת הפנים וחברים בכירים בממשלה, כי אי אפשר לוותר על האפשרות של התחדשות בניינית. זו חובת המדינה לטפל גם במי שגר במבנים שאי אפשר לחבר ביניהם לצורך פרויקט התחדשות. זהו מאבק חשוב ומציל חיים ולא נשקוט עד אשר נראה בו תוצאות.

בעיית חוסר היציבות השלטונית שמלווה אותנו שנים, שוב מרימה ראש ושוב עלול כל אזרח בישראל להיפגע מחוסר וודאות שמצב זה יוצר. לצערי, למרות ששרת הפנים, אילת שקד הובילה לקידום מהיר של חלופה להתחדשות עירונית כדי להסיר חסמים מרכזיים בתחום זה אנחנו עלולים שוב להיכנס לתקופת קיפאון שלטוני שתמנע קפיצת דרך בתחום זה.

תיקונים הכרחיים
ההליך המהיר של הממשלה לאישור חלופה הוא החלטה טובה ונכונה אבל חובתנו היא להשלים את התיקונים בה כדי להבטיח שאכן תוליד את הזינוק הנדרש לציבור ולמשק בתחום ההתחדשות העירונית.

הנה כמה דוגמאות לחלקים בחלופת שקד שיש לתקן:
החלופה קבעה מתן זכויות בנייה מוגבלות כתוספת לבניינים שעוברים התחדשות. אנחנו קוראים לשרה שקד להפעיל את הסמכות שנתינה לה בתיקון ולקבוע תוספת גדולה יותר על מנת להבטיח כדאיות כלכלית לביצוע מספר גבוה יותר של פרויקטים.

עוד נקבע בחלופה שקד, כי הרשות המקומית תוכל לקבל שטח לצורכי ציבור במבנים שיעברו התחדשות. כיום התחדשות הבניינית בתמ"א 38 מהווה 60% מהיקף ההתחדשות העירונית ברחבי הארץ. כדי למנוע נסיגה בהיקף ההתחדשות העירונית, יש להשתמש בסעיף המסמיך וועדה מקומית להוסיף בתוכנית שימושים לצרכי ציבור במשורה ולעשות זאת רק למטרות של תוספת תשתית לקליטת תושבים חדשים ובעיקר לצורכי חינוך. שכן, בעלי הדירות בבניין הבודד עלולים לחשוש מהכנסת שטחים ציבוריים ששימושם אינו ידוע, מה שעלול לגרור הפרעה לחייהם ומשמעות כלכלית דרמטית.

החלופה של שקד מתקנת את ההגדרה של תכנית כוללת להתחדשות עירונית ומנסה להסדיר את הנושא, אולם אין כל מחויבות של הרשות המקומית להכין תכנית כוללת להתחדשות עירונית. מרבית הרשויות המקומיות לא הכינו עד היום תוכניות כוללות להתחדשות עירונית ולכן קיים יסוד סביר להעריך, כי הצעת החוק תגרום להארכת ההליך הסטטוטורי באופן בלתי סביר במקום לקיצורו. יש לתקן את הצעת החוק כך שעד לאישור תוכנית כוללת להתחדשות עירונית שמכוחה ניתן להוציא היתרי בנייה ותמ"א 38 תמשיך להיות בתוקף ולתמרץ כלכלית עיריות שיאשרו תוכנית כוללת.

ראול סרוגוצילום: יח"צ

בחלופת שקד נקבע הליך של רישוי מהיר שלפיו, בתנאים מסוימים - תכנית שמכוחה יהיה ניתן להוציא היתר. אנו דורשים לקבוע כי ההליך החדש יאפשר תכנון רישוי "בהינף אחד" והוצאת היתר בניה לבניין בודד בתוך מתחם.

עוד אנו דרושים לתקן את הצעת החוק, כך שברירת המחדל לא תהיה תכנון מתחמי שלוקח זמן רב יותר לממש.

התייחסות לצרכים הלאומיים
עוד דרשנו להרחיב את מטרת הצעת החוק ולהגדירה ככזו המתייחסת לצרכים הלאומיים הדחופים של ישראל: הוספת, ממ"ד, הגדלת היצע הדירות, הוספת מעליות, חידוש הערים והגדלת הצפיפות. בנוסף אנו דורשים להוריד את הרוב הדרוש לצורך הגשת תביעה לשני שליש ואנחנו מתכוונים להמשיך לפעול כפי שעשינו כבר, כדי להבטיח שהמדינה תייצר את התנאים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים גם בפריפריה. עמדתנו בתחום זה היא עמדה בלתי מתפשרת.

במקביל לכל התיקונים הללו, לאחר פעילות ענפה שלנו, האריכה המועצה הארצית לתכנון ובנייה בהובלת היו"ר שלה, שלומי הייזלר, את תוקף התמ"א לשנה נוספת מעבר לתאריך התפוגה המיועד שלה באוקטובר הקרוב. דרשנו ונמשיך לדרוש הארכה נוספת על מנת לייצר וודאות בסיסית בשוק, עד אשר תופעל חלופה טובה שתאפשר באמת למצות את הטיפול בבניינים מסוכנים ולמצות את פוטנציאל תוספת הדירות בתוך הערים.

הארכה של שנה, זה לא זמן מספיק בהתחשב בזמן שלוקח להחתים דיירים על הסכמה לפרויקט ולהגיש בקשה לאישור תוכנית. הממשלה חייבת להכניס תחת השיקולים גם את העובדה שלאחר הצעת החוק יהיה צורך לאשר תיקוני חקיקה נוספים על מנת שהחקיקה תהיה ישימה. כמובן שלאור הזינוק במחירי הגלם והקרקע נדרשת תוכנית ממשלתית אשר תפחית מיסים ותקפיא את מחירי הקרקע.