התחדשות עירונית יזמות ושליחות

בקבוצת BST מקדמים אלפי יח"ד בהתחדשות העירונית ברחבי הארץ, מלב תל אביב ועד נהריה בצפון. מנכ"ל חברת בסט יזום, דן מור, מספר על עוצמת החברה שמבצעת את הפרויקטים בעצמה וגם על השליחות הטמונה בהתחדשות עירונית | נעם גל בשיתוף קבוצת BST

נעם גל בשיתוף קבוצת BST
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנטוקולסקי 6 לילאן 10
אנטוקולסקי 6 לילאן 10צילום: הדמיה דיויד קון
נעם גל בשיתוף קבוצת BST
תוכן שיווקי


קבוצת BST היא חברה משפחתית שהוקמה בשנת 1972 על ידי המייסד בדיע טנוס ז"ל, וכיום מובילים אותה ארבעת ילדיו. מנכ"ל הקבוצה הוא אליאס טנוס, בעל ניסיון של למעלה מ-20 שנה בקבוצה. יו"ר הקבוצה הוא רפי ביסקר, שכיהן כיו"ר קבוצת נכסים ובניין וכיו"ר קבוצת שופרסל נדל"ן.

הקבוצה מתמחה בייזום וביצוע של פרויקטי נדל"ן גדולים ומורכבים בארץ ובעולם ופועלת באמצעות ארבע חברות בנות: בסט ייזום – האחראית על איתור מיזמים בתחום הנדל״ן, ויזום פרויקטים למגורים, מסחר, משרדים ומלונאות; בסט בנייה - ביצוע פרויקטים גדולים ומורכבים בתחום הנדל"ן; בילדאפ – מתמחה בביצוע עבודות גמר; בסט אינטרנשיונל - ניהול פרויקטים בתחום הנדל״ן בזירה הבינלאומית.

חברת בסט ייזום, בהובלתו של המנכ"ל דן מור, פעילה מאד בתחום ההתחדשות העירונית בישראל – ב-2 ערוצי פעולה עיקריים: פרויקטי תמ"א 38/2 בלב תל אביב, ו-פרויקטי פינוי בינוי רחבי היקף ברחבי הארץ. מור מספר בראיון כי החברה רואה בבניה שליחות לכל דבר, בייחוד כאשר מדובר על פרויקטי התחדשות עירונית במרכזי ערים: "פרויקטים אלו משנים את מציאות ואיכות החיים במיוחד בשכונות באזורים מרוחקים יותר, כמו נוף הגליל, קרית ביאליק ונהריה, בהם מדובר בהקמת רובעים שלמים, על חטיבות קרקע גדולות. תהליך אישור התוכניות אמנם ארוך יותר ומהווה "ריצה למרחקים ארוכים", אך אנו בקבוצת BST חשים גאווה גדולה ונרגשים להיות שותפים לדרך".

מור מציין כי "גם האדריכלים שאנו מצוותים בפרויקטים אלו – רואים יחד איתנו תחושת חלוציות ושייכות למקום. פרויקט כזה משנה איכות חיים לקהילה שלמה ומייצר חזון חדש ומרקם אורבני מתקדם ומגוון".

מור מוסיף בחיוך כי אביו רצה שימשיך את דרכו ויתמחה ברפואה כי מדובר בשליחות, אבל היום, במסגרת קידום פרויקטי התחדשות גדולים, הוא מרגיש תחושת שליחות לא פחותה.

במסגרת פרויקטי תמ"א 38/2 הריסה ובנייה מחדש, מפרט מור, החברה פעילה בכ-20 פרויקטים במיקומים נחשקים בצפון ת"א ברובעים 3,4. לצד זה, החברה מקדמת תוכניות פינוי בינוי בת"א, אור יהודה, פתח תקווה, ראשון לציון, חולון, קרית ביאליק, נוף הגליל ובערים נוספות.

מור מסביר כי "BST היא חברה פרטית, אבל מבחינת סטנדרטים חשבונאיים, אנו מתנהלים כחברה ציבורית לכל דבר. חברת הביטוח 'הפניקס' רכשה לאחרונה 20% מהחברה, לפי שווי של 1.1 מיליארד שקל. BST נהנית מאיתנות פיננסית ויכולות ביצוע ברמה הגבוהה ביותר".

מה היתרונות של בחירה בקבוצת BST לייזום פרויקטי התחדשות?

מור: "עוצמת הקבוצה נותנת לנו חוזקות רבות ערך עבור בעלי הדירות.
בסט ייזום, מתמקדת במספר מנועי צמיחה – יזום והקמת שכונות מגורים בבניה רוויה, זכיה במכרזי מחיר למשתכן, עירוב שימושים למסחר ומשרדים, פוואר סנטרים, פיתוח קרקעות למלונאות, וזאת לצד ההתחדשות העירונית ב-2 המסלולים של הריסה ובניה מחדש – תמ"א 38/2 ופינוי בינוי.

הזרוע המבצעת שלנו, חברת בסט בניה, היא מהמובילות בארץ וביצעה מספר רב של פרויקטים אייקונים בישראל, כמו מגדל TOHA, אצטדיון סמי עופר, עזריאלי טאון, תאומי רובינשטיין ואחרים. זרוע נוספת היא חברת בילדאפ, המתמחה בגמרים וחלוקות וביצעה את בית חולים רפאל ברמת החייל, משרדי פלאפון, פיתוח על הים ועוד.

הסינרגיה של הזרועות נותנת לנו יתרונות בכל פרויקט, כולל כמובן בהתחדשות. העובדה שהכל מתנהל תחת קורת גג אחת, מהווה יתרון מאוד משמעותי. בסט בניה מבצעת את כל היזמות והבניינים שאנו בונים בבסט ייזום, ויתרון זה מושך גם בעלי דירות שרוצים לבצע התחדשות עירונית".

דן מורצילום: סיוון פרג'

איכות ללא פשרות
סך הכל, מפרט מור, בסט ייזום מקדמת כיום במסגרת פרויקטי פינוי בינוי, פרויקטים בהיקף של מעל 6,000 יח"ד מוצעות ב-7 ערים שונות, באור יהודה, חולון, ראשון לציון, פתח תקוה, נוף הגליל, קרית ביאליק ונהריה.

במסגרת תמ"א 38/2 בבנייני בוטיק בתל אביב, מוסיף מור, "אנחנו מקדמים מעל 20 בניינים ברובעים 4 ו-3, הכוללים כ-500 יח"ד מוצעות, במיקומים הכי נחשקים בעיר, בין כיכר רבין לכיכר המדינה".

ומה מאפיין את הפרויקטים שלכם?
"אנחנו עובדים עם מתכננים ויועצים מהשורה הראשונה ולפרויקטים שלנו ישנה חתימת איכות של הבניינים הייחודיים ביותר בנוף האורבני של השכונות. גם בשפה התכנונית וגם בהקפדה על חומרי הגמר והביצוע, בפיתוח השטח, בחזיתות ובלובאים. הפרויקטים שלנו מקבלים ביטוי בערכי שווי גבוהים יותר מהסביבה".

עוד מאפיין חשוב, מדגישה אדוה רסקי, מנהלת השיווק של הקבוצה הוא קיצור לוחות זמנים: "מכיוון שהכל נעשה אצלנו תחת קורת גג אחת, של יזמות, ביצוע ובדק, אנו יודעים לנהל ולבצע הכל ללא עיכובים, כולל תכנון מוקדם של שילוב וסנכרון בין המערכות השונות. הפרויקטים מנוהלים ומקודמים על ידנו – משלב איתור הקרקע, דרך היזמות, התכנון, הרישוי, הביצוע, המסירה והבדק - כל שרשרת הערך בידינו ולכן ניתן לשלוט ולבקר את האומדנים הכספיים בצורה הדוקה וכמעט שאין חריגות מול המערכת הבנקאית".

אדוה רסקי, מספרת שישנו מרכיב נוסף המשמש כ"מקדם מכירות" של החברה - המבנים שהקבוצה כבר הקימה: "בעלי הדירות והרוכשים הפוטנציאלים רואים את המבנים שאנחנו בונים. לצורך העניין, יש לנו פרויקט התחדשות בשכונת קרית שרת בחולון, הצמוד לפרויקט קמפוס אמות ולפרויקט מרכז עזריאלי חולון שחברת בסט בנייה בנתה אותם. גם בפתח תקוה יש לנו פרויקט עתידי של ייזום וסביבו המון פרויקטים שבוצעו על ידנו. בעלי דירות פונים אלינו ישירות, כי הם מתרשמים מאיכות וקצב הבניה. הבניינים האיכותיים, המורכבים והייחודיים שאנו מקימים מהוים את ההמלצה והעדות המוחשית ביותר עבור בעלי הדירות".

כבעלי ניסיון, מה מאפיין את ההתחדשות העירונית בשנת 2022?
"כיום מרבית האיתורים מנוהלים בצורת מכרזים. עורכי דין המייצגים את הדיירים, פונים לחברות מובילות ומבקשים שימלאו שאלונים בעניין תמורות מוצעות, בטוחות, שדרוגים, לוחות זמנים וכו'. בסיכומו של דבר - התמורות המובטחות והצד הכלכלי בכללותו די מאוזנים בין החברות המתחרות. כך, שההחלטה על הבחירה בדבר היזם נעשית בעיקר על רקע של התרשמות אישית מהמקצועיות, מהקשב לבעלי הדירות, איתנות פיננסית ויכולות ביצוע, הנכונות לשיתוף פעולה, השקיפות וההוגנות". מפרט מור ומוסיף, "אני מאמין שזה עומד לזכותנו, וההוכחה היא שאנו זוכים במרבית המכרזים בהם אנו מתמודדים. רק לאחרונה, נבחרנו עם חברה נוספת – לפרויקט של למעלה מ-2,000 יח"ד בקרית ביאליק, מול חברות מהמובילות בארץ, ויש כמובן דוגמאות רבות נוספות".

בשיתוף קבוצת BST