הצצה מרתקת לנבכי סימטאות הדיגיטל החרדי

כחצי מיליון חרדים נמצאים ברשת מידי יום מתוכם כ-250 אלף צורכים אינטרנט כשר * מדובר על כוח קנייה עצום שעל מנת להגיע אליו צריך להכיר לעומק את סמטאות הדיגיטל במגזר* במשרד הפרסום החרדי סמארט קליק יצרו מודל הממקסם את החשיפה עבור הלקוחות, ובאמצעותו הם מצליחים להגיע למאות אלפי אנשים מדי יום

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

המגזר החרדי ומאפייניו הצרכניים והדיגיטליים מהווים עבור רבים מהציבור הכללי סוג של תעלומה והתפיסה הרווחת היא כי החרדים כלל לא נמצאים ברשת. אך מסתבר שהתפיסה הסטיגמטית הזו רחוקה מאוד מהמציאות. "נכון להיום כחצי מיליון חרדים נמצאים בדיגיטל", מפתיע הפרסומאי החרדי משה (מוישי) לוינגר מבעלי סוכנות הפרסום סמארט קליק. "על אף האחוז הגדול הזה של גולשים מקרב בני המגזר, הפרסומאים לא מספיק מדברים איתם והחלק הארי בעולם הפרסום החרדי עדיין הולך לפרסום אופ-ליין דוגמת: פרינט, אירועים, שלטי חוצות, קד"מים, כנסים או מודעות בבתי הכנסת", הוא מוסיף.

ולוינגר יודע על מה הוא מדבר. הוא בוגר משרדי פרסום חרדיים ובשנות עבודתו כשכיר ניהל תיקי פרסום למותגים רבים ומוכרים כגון אלקטרה, פזגז,סונול, יפאורה נגב, ועוד. במרוצת השנים חדרה אליו יותר ויותר ההבנה כי הפרסומאים החרדיים זונחים את הדיגיטל ובעצם כלל לא מספקים מענה לפרסום באפיק זה, בניגוד גמור למתחולל בציבור הכללי. "הזנחת האפיק הדיגיטלי נבעה אמנם מהמשך ההישענות על מערכי הפרסום הוותיקים והמוכרים אך היא קרתה גם בגלל שהפרסומאים החרדים חסרי שליטה בשפה האנגלית וחסרי הבנה רחבה של עולמות הטכנולוגיה והדיגיטל", הוא מסביר. היום כשהמגמה הדיגיטלית ברורה, ומדי שנה מצטרפים עשרות אלפי חרדים לגלישה האינטרנטית הצורך בהכרת עולם הפרסום האינטרנטי הוא עצום. הקורונה לבד הביאה לדיגיטל החרדי כמאה אלף משתמשים חדשים.

משה לוינגרצילום: עוז צדקני

על רקע הפנמת המגמות החדשות בעולם הפרסום פתח לוינגר את סוכנות הפרסום סמארט קליק וזו הפכה עם הזמן לשם החם של הפרסום הדיגיטלי במגזר החרדי. "בנוסף לאותם חצי מיליון איש שגולשים ברשת, יש כרבע מיליון חרדים שגולשים באמצעות האינטרנט הכשר", הוא מציין, "המשמעות היא שאין להם דפדפן בסמארטפון או בלפטופ ועל כן היינו צריכים למצוא פתרונות יצירתיים כיצד להגיע גם אליהם שהרי מדובר על כמות עצומה צרכנים פוטנציאליים".

כיום, ארבע שנים לאחר הקמתו נחשב סמארט קליק לאחד ממשרדי הצמרת בפרסום החרדי בכלל והפרסום הדיגיטלי בפרט. הצוות מבין לעומק את צרכי המגזר ועל כן יודע לנתב את אפיקי הפרסום על פי הפלטפורמות שפונות לקהילה החרדית, בשפה השיווקית שמדברת אליו. "האתגר הגדול שניצב בפנינו בתחילת הדרך היה כיצד להגיע לאותם קבוצות ותתי קבוצות בקהילה החרדית ופיתחנו לשם כך את מודל "30 הסמטאות", משחזר לוינגר.

מה הכוונה בסימטאות?
"נוכחנו לגלות שבדיוק כמו שבכל עיר חרדית ממוצעת יש סימטאות צדדיות ונסתרות כך גם בעולם הדיגיטל החרדי יש אין ספור "סימטאות" אותן צריך להכיר על מנת למקסם את החשיפה הפרסומית. על הסימטאות הדיגיטליות האלו ניתן למנות בין היתר גוגל עם דאטה חרדי, פייסבוק מבוסס דאטה חרדי, אתרים ואפליקציות כשרות, אלפי קבוצות וואטס אפ, סטטוסים מצייצים של מובילי דעת קהל, ועוד ועוד. ניקח לדוגמא את אפליקציית וואטסאפ. בקרב קהלים גדולים מאוד בציבור החרדי הוואטסאפ מחליף את הפייסבוק והסטטוס בוואטסאפ החליף את הסטורי באינסטגרם."

חדירת האינטרנט והסמארטפונים למגזר החרדי || כתבתו של קובי בורנשטייןקרדיט: קובי בורנשטיין

על לקוחות סמארט קליק נמנים עיריות, בתי חולים, ארגונים, עמותות, אוניברסיטאות ומכללות וכן חברות מסחריות מעולמות הצרכנות, הנדל"ן, הספרים, הסלולאר, ועוד. במשרד יצרו מודל פעולה ייחודי המבוסס על חמש עקרונות: PPC (קידום ממומן) בגוגל ופייסבוק המשולב בדאטה חרדית שעושה את כל ההבדל; סימטאות ואתרים באינטרנט החרדי (ישנם מעל 30 מדיות חרדיות) ; תוכן חרדי המותאם לכל פלטפורמה; גוגל אנליטיקס חרדי) אנליזה הבודקת בזמן אמת איזה תוכן עבד טוב יותר ואיזו פלטפורמה או "סימטה" חזקים יותר) וכן קליק טו סייל שהיא שיטת שיווק העובדת באמצעות הקלקות ולא חשיפות.

מהם היתרונות בפרסום בדיגיטל לעומת הפרסום בשיטה הישנה באופליין?
"באופליין התשלום הוא על עצם הבמה או על כמות האינצ'ים של הפרסום בעיתון ועל החשיפה בדיגיטל התשלום הוא על המיקוד או על התוצאה. כמו כן בדיגיטל אפשר להגיע לרמת פילוח של סוגי אוכלוסייה. מגדר גיל וסביבת מגורים בין היתר ניתן לפרסם לפי תחומי עניין מדויקים כמו: אוכל, לימודים, תעסוקה, אופנה, אומנות, מוזיקה, תרבות ופנאי."

"עד היום הצלחנו לספק מאות ואלפי לידים ללקוחות שלנו באמצעות המודל החכם שבנינו" מציין לוינגר. אם נתחיל במגזר הגברי החרדי הרי שביצענו בשנים האחרונות עבור הטכניון והאוניברסיטה הפתוחה קמפיינים משמעותיים והצלחנו להביא להם מאות לידים באמצעות עבודה נכונה בגוגל ובסמטאות החרדיות. במקרה אחר הצלחנו להביא קהל רלוונטי של צעירים חרדיים בני 21-27 ל "רשת השירות הלאומי". השתמשנו גם פה בשיטות דומות וכן באפליקציות כשרות ועבודה רבה ברשת החרדית."

מה בנוגע לקהל הנשי?
"הקהל הנשי הוא קהל צרכני מעולה, רוב ההחלטות בבית נעשות ע''י האישה ואנו מנוסים מאד בקהל יעד נשי ברשת ביצענו קמפיין בולט עבור בית החולים מעייני הישועה שהביא להם כמה מאות לידים של נשים חרדיות מכל אזור המרכז שהשתתפו בוובינרים וקורסי הכנה ללידה בבית. לקוח אחר שלנו הוא קמח רובינפלד ובמסגרת זו בנינו מועדון לקוחות בשם 'אופות אלופות' בו העבירו הנשים תכנים ומתכונים. הפעילות הובילה ליצירת קבוצת של כ-7000 אוהדות המותג."

ומה בנוגע לתחום הנדל"ן?
"גם בתחום הזה הבאנו בשורה של ממש לשוק ואנו מצליחים להביא ליזמי הנדל"ן לידים לקהל רציני עם יכולות כלכליות. אלו הובילו לאחד הלקוחות שלנו עם נדלן למגורים ומסחר בבית שמש מאות לידים וכל זה בעלות שהיא שליש מעלות הפרסום באופ-ליין."